Mastif neapolitański, Mastino Napoletano
Pomarszczona fizjonomia może nieco bawić, ale lepiej nie zaczepiać jej właściciela. Choć mastif neapolitański wydaje się ociężałym, pofałdowanym „staruszkiem”, jest w istocie bardzo odważnym, silnym, a w stosunku do natrętnych obcych nawet niebezpiecznym zwierzęciem.
Klasyfikacja FCI
- Grupa 2: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła
- Sekcja 2.1: molosy typu mastyfa
- Typ dogowaty
- Nie podlega próbom pracy
Historia rasy
Mastif neapolitański to jeden z molosów pochodzący, prawdopodobnie, od jednego przodka, nie wiadomo jednak na pewno, czy były to starożytne psy Molossów. Według FCI rasa wywodzi się z potężnych mastifów rzymskich, o których pisał Columella w I wieku naszej ery.
Rasa została rozprzestrzeniona przez rzymskie legiony, którym pomagały podczas podbojów, stając się tym samym przodkami wielu europejskich ras typu mastyfa. Przez wieki żyły we wsiach włoskich, najtrudniejszy moment przyszedł dopiero po II wojnie światowej, kiedy liczebność mastyfów neapolitańskich była bliska zeru.
Niedługo po wojnie, w roku 1947, włoski malarz Piero Scanziani, rozpoczął hodowlę tych psów, łącząc ich geny z mastifami angielskimi.
Charakterystyka
Wygląd
Jak wszystkie molosy, opisywana rasa charakteryzuje się sylwetką krępą, masywną, ciężką i bardzo okazałą. Masywna, szeroka i krótka jest także głowa (najszersze miejsce znajduje się między łukami jarzmowymi). Skóra na głowie formuje się w duże fałdy i zmarszczki; od powieki do wargi przebiega najbardziej okazała z nich. Na całym ciele skóra jest gruba, luźna i obfita; na szyi widoczne jest podwójne podgardle.
Szeroko rozstawione oczy ulokowane są z przodu pyska, mają okrągły kształt, ale są dosyć głęboko osadzone w oczodołach. Uszy, w porównaniu do wielkości ciała, bardzo małe, trójkątne, ulokowane płasko, powyżej łuków jarzmowych. Ciało zakończone jest mocnym, grubym u nasady ogonem, który zwęża się ku końcowi. W spoczynku sięga stawu skokowego, ale z reguły jest przycinany na 2/3 długości. W ruchu pies nosi ogon na równi z grzbietem, tworząc jego przedłużenie.
Sierść i umaszczenie
Sierść jest twarda, gęsta i krótka, mocno przylega do ciała, dlatego jest gładka w dotyku. Futro ma przeważnie kolor szary, czarny lub ołowiany, choć zdarzają się osobniki czerwone, płowe i brązowe. FCI dopuszcza też umaszczenie orzechowe, złotawo-kremowe (in. izabelowate) i gołębio szare. Na klatce piersiowej i palcach widoczne czasami białe akcenty. Każdy kolor może być również pręgowany.
Mastyf neapolitański w stępie (najwolniejszy chód) porusza się jak lew (chód koci), ale powolne ruchy przypominają bardziej niedźwiedzia. W kłusie kończyny tylne napędzają ciało, pozwalając przednim kończynom na duży wykrok.
Temperament
Zwierzę nieustraszone, z silną tendencją do obrony domu i rodziny. Z rodziną woli przebywać na zewnątrz, ponieważ może wtedy dać upust naturalnej potrzebie strzeżenia. Mastif neapolitański rzadko szczeka, chyba, że zostanie sprowokowany przez intruza. Pierwszą bowiem formą ostrzeżenia obcego jest szczekanie, dające nieznajomemu do zrozumienia, że na terenie znajduje się obrońca.
Należy do psów bardzo inteligentnych, działających samodzielnie. Szybko się uczy tego, co jest dobre, a co złe, potrzebna mu jednak socjalizacja i szkolenia już w okresie szczenięcym, ponieważ nieuspołeczniony mastif neapolitański może wykazywać agresję wobec obcych psów i ludzi. Psa należy uczyć akceptować nowe osoby w domu, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Nie da się go fizycznie zdominować, bowiem ma rozmiary dorosłego człowieka, dlatego podczas szkolenia najlepiej wykorzystywać pozytywne wzmocnienie, socjalizacja winna trwać natomiast przez całe życie.
Pies nie dla każdego
Mastif neapolitański nie nadaje się dla każdego, zwłaszcza początkującego właściciela. Pies musi być bardzo dobrze uspołeczniony, zwłaszcza z dziećmi, ponieważ nie zawsze zdaje sobie sprawę z własnej siły, mogąc tym samym zrobić niechcący krzywdę. Najlepszą formą socjalizacji jest przebywanie z dziećmi już od wczesnych lat. Mimo tych treningów Mastino zawsze będzie nieufny wobec obcych i może mieć potrzebę ochrony rodziny, co dla małych obcych dzieci może skończyć się tragedią.
Poza szkoleniami z zakresu socjalizacji mastif neapolitański nie potrzebuje treningów ze stróżowania, ponieważ jest to jego naturalny instynkt. Ważne jest natomiast szkolenie z zakresu posłuszeństwa.
Kondycja zdrowotna
Mastify neapolitańskie cierpią na kilka specyficznych schorzeń. Poza tzw. cherry eye (choroba trzeciej powieki) można wymienić skręt żołądka, progresywny zanik siatkówki, niedoczynność tarczycy, infekcje skórne, dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, wywinięcie powieki oraz sebaceous adenitis (choroba doprowadzająca do zapalenia i zniszczenia komórek łojowych). Psy te żyją zazwyczaj 8-10 lat.
Szczegółowe dane i wymiary
Mastif neapolitański, Mastino Napoletano
- Wysokość w kłębie: psy: 65 – 75 cm, suki: 60 – 68 cm
- Waga: psy: 60 – 70 kg, suki: 50 – 60 kg
- Długość życia: 8 – 10 lat
Mastif neapolitański – ciekawostki
- Mastino Napoletano wykorzystywano również jako psy szczujące byki, niedźwiedzie i jaguary.
- Pies posiada bardzo wysoką tolerancję na ból, co ma związek z pierwotnym przeznaczeniem rasy (patrz wyżej).
- Mastino może mieć często atak ślinotoku, głównie po wypiciu wody czy w momencie podekscytowania lub zdenerwowania.
- Alan z filmu „Babe – świnka w mieście” był psem rasy Mastino Napoletano
- Mastif neapolitański pojawia się w scenie filmu „Ostatni smok”.
Polecamy
- Psy domowe
- Rasy psów
- Akita
- Amstaf
- Beagle
- Bernardyn
- Berneński pies pasterski
- Border collie
- Buldog angielski
- Buldog francuski
- Bulmastif
- Bulterier
- Cavalier king charles spaniel
- Chow chow
- Cocker spaniel angielski
- Cyjon
- Doberman
- Dog niemiecki
- Dogue de Bordeaux
- Golden retriever
- Grzywacz chiński
- Husky syberyjski
- Komondor
- Labrador
- Leonberger
- Likaon
- Mastif tybetański
- Mastyf angielski
- Mops
- Nowofundland
- Owczarek belgijski
- Owczarek kaukaski
- Owczarek niemiecki
- Owczarek podhalański
- Pies dingo
- Pies faraona
- Psowate
- Pudel duży
- Rottweiler
- Seter irlandzki
- Sznaucer miniaturowy
- Sznaucer olbrzym
- West Highland White Terrier
- Wilczarz irlandzki
- Wilk
- Yorkshire Terrier
Na okładce rasy Mastif Neapolitański,u góry jest zdjęcie nie mastifa,a zdjęcie mojej ukochanej rasy psa,shar-pei…pozdrawiam
Masz rację Natalio. Jako szczeniaki w tym ujęciu są bardzo podobne i stąd nasz błąd. Dziękujemy za korektę – już wszystko jest na swoim miejscu 🙂
czy cane corso to dog kanaryjski?
Can corso to Italian Mastif (mastif włoski) – https://dinoanimals.pl/zwierzeta/cane-corso-italian-mastif/
A dog kanaryjski to dog kanaryjski 🙂 https://dinoanimals.pl/zwierzeta/dog-kanaryjski-grozny-molos/