AustraliaBlogiSsakiTorbaczeWymarłeZwierzęta

Lew workowaty (Thylacoleo) – król torbaczy

Lew workowaty (Thylacoleo carnifex)

Lew workowaty miał ciało długości 150 cm i ważył nawet 160 kg. Te wymiary czynią go największym mięsożernym torbaczem wszech czasów. Nie jest to jednak jedyna przewaga tego zwierzęcia nad pozostałymi drapieżnikami Australii w okresie plejstocenu. Kluczem do sukcesów tego ssaka była specjalizacja. Najstarsze szczątki thylacoleo pochodzą sprzed 1.6 mln lat, po raz ostatni pojawia się on zaś w zapisie kopalnym 46 tys. lat temu. Topowego drapieżnika tamtych czasów mogliśmy zatem oglądać stosunkowo niedawno.

Filip na swoim blogu Potworarium przedstawia dziś szczytowego torbacza Australii, pogromcę kangurów. Cofamy zatem zegary o 1.5 milion lat i wędrujemy na spotkanie z fauną Australii okresu plejstocenu.

Thylacoleo, czyli osobliwy pożeracz kangurów

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Lew workowaty (Thylacoleo carnifex)

Polecamy


Baza Dinozaurów

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button