OpracowaniaSsakiZwierzęta

Królestwo zwierząt – Ssaki

Cechy zewnętrzne

W przeciwieństwie do gadów i ptaków ssaki pokryte są włosami, ucho środkowe składa się trzech kości, występują gruczoły sutkowe u samic, istnieje także obszar mózgu niewystępujący u innych gromad – kora nowa (in. neocortex). Temperaturą ciała nie rządzą warunki atmosferyczne, ale mózg właśnie, który reguluje pracę układu krążenia, w tym 4-komorowego serca. Ssaki to największe i najinteligentniejsze zwierzęta naszych czasów (np. słonie, ssaki naczelne, walenie, zwłaszcza fałdowce). Większość ssaków lądowych do czworonogi, choć wiele przystosowało się do wodnego, podniebnego i nadrzewnego trybu życia.

Najliczniejsza grupa to łożyskowce, czyli zwierzęta, u których wytwarza się łożysko niezbędne do odżywiania płodu. Przedział wymiarowy jest niebywale szeroki: najmniejszym współczesnym ssakiem jest ryjkonos malutki (Craseonycteris thonglongyai) osiągający 30 – 40 mm długości, natomiast największym – płetwal błękitny (Balaenoptera musculus), mierzący średnio 33 m długości i ważący ok. 170 ton.

Z wyjątkiem 5. gatunków stekowców (jajorodnych ssaków), wszystkie współczesne ssaki są żyworodne, a większość to równocześnie łożyskowce.

Skóra

Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Grubość pierwszej warstwy (naskórka) nie przekracza 10 – 30 komórek, jej główną rolą jest nieprzepuszczalność wody. Komórki peryferyjne są stale tracone, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Warstwa środkowa – skóra właściwa – jest 15 – 40 razy grubsza od naskórka, składa się z wielu elementów, takich jak zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne. Tkanka podskórna składa się z tkanki tłuszczowej, jej zadanie to przechowywanie lipidów i zapewnienie amortyzacji oraz izolacji. Grubość tej warstwy jest bardzo zróżnicowana, zależy bowiem od gatunku.

Chociaż inne zwierzęta posiadają np. wąsy, pióra, szczecinkę lub strzępinę pozornie przypominające włosy, struktury te są zupełnie inne od sierści ssaków, która jest znakiem rozpoznawczym całej gromady. Niektóre naczelne i torbacze mają skórę w kolorze fioletu, błękitu lub zieleni, a leniwiec trójpalczasty (Bradypus tridactylus) i niedźwiedź polarny (Thalarctos maritimus) wydają się mieć futro w odcieniach zieleni. Kolor ten jest jednak spowodowany dużą ilością glonów.

Orka, orca
Orka (Orcinus orca)to największy drapieżny ssak morski.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6Następna strona


Baza Dinozaurów

32 komentarzy

    1. Ponieważ nie ma sensu wymieniać tak dokładnej systematyki. Zajęłaby ona całą stronę, którą większość czytelników zwyczajnie by przewinęła, lub w ogóle zniechęciła się do czytania artykułu. DA nie jest encyklopedią, lecz serwisem popularnonaukowym, w którym staramy się w przystępny sposób przybliżyć czytelnikom świat zwierząt.

  1. a czemu słowo zauropsydy i obejmujące jest połączone w zauropsydyobejmujące? Lepiej wygońcie tego byka z tekstu.

    1. Gdybyś zadał to pytanie przed dwoma laty, wówczas moglibyśmy powiedzieć bez wahania, iż Samotny George (żółw słoniowy z podgatunku Chelonoidis nigra abingdoni) był najrzadszym zwierzęciem które znają ludzie (nie znamy bowiem wszystkich owadów, ryb, etc.). Samotny George był bowiem tylko jeden. Niestety George opuścił swoją ukochaną wyspę w 2012 roku i dziś trudno wskazać jedno najrzadsze znane zwierzę.

      Jest wiele rankingów, które wskazują na takiej liście np. delfiny chińskie, choć oficjalnie uważane za wymarłe, to część ludzi wierzy, iż pojedyncze osobniki jeszcze żyją. Można przyjąć z pewnością, iż niezwykle rzadkie są nosorożce jawajskie. Dziś nie jesteśmy w stanie wskazać jednego najrzadszego zwierzęcia – są jednak nimi wszystkie te zwierzaki, które znajdują się na czerwonej liście IUCN sklasyfikowane jako zagrożone krytycznie.

  2. Czy tylko mi się tak wydaje, że na pierwszym zdjęciu ( z podpisem p. błękitny ) jest humbak
    Nie znam się za bardzo na wieloryb ach, ale wydaje mi się że płetwal b. ma krótsze płetwy i nie ma takich guzków na pysku

  3. a tak z ciekawości pytam pierwsze były ssaki czy ptaki bo piszą że ssaki powstały 225 milionów lat temu a ptaki 252 milionów lat temu czy więc ssaki były przed ptakami.

    1. Zarówno ssaki, jak i ptaki wyewoluowały z gadopodobnych przodków. Pierwsze ssaki pojawiły się około 200 milionów lat temu, a najwcześniejsze ptaki około 150 milionów lat temu.

      1. To dlaczego ptaki nie są mądrzejsze od ssaków skoro to ssaki były pierwsze to ptaki powinny wygrać wyścig zbrojeń i być naj. Mądrzejszymi zwierzętami na ziemi bo większość stworzeń które pojawiły się później było mądrzejszych od tych które pojawiły się wcześniej na przykład bezkręgowce były już przed pojawieniem się pierwszych kręgowców i przegrały w końcu wyścig zbrojeń pytam?

        1. Można takich pytań zadać wiele i je mnożyć. Dlaczego np. krokodyle praktycznie się nie zmieniły od 200 milionów lat? Dlaczego nie wymarły wraz z dinozaurami, dlaczego ni zmądrzały i nie zdominowały planety?
          Dlaczego muchy, które istniały już 200 milionów lat temu nie rozwinęły inteligencji?
          Przyjmując, że ewolucja istnieje, najwyraźniej nie były na to skazane. Choć zarówno jedne jak i drugie przetrwały kataklizmy i najprawdopodobniej przetrwają i nas. Może więc to one są lepiej od nas przystosowane? Na pewnym etapie intelekt nie był najbardziej pożądaną cechą, tylko adaptacja środowiskowa. A ptaki, cóż, jako typowe ptasie móżdżki najwyraźniej przegrały ze ssakami.

      2. To ptaki się nie pojawiły 252 milionów lat temu tylko 150 milionów lat temu nie wiedziałem to żeczewiscie ssaki były pierwsze.

      1. a czy są o gadach,płazach,rybach,owadach,pajęczakach,skorupiakach,mięczakach,pierścienicach,szkarłupniach,nicieniach,płazińcach,parzydełkowcach,wijach a może nawet o roślinach,grzybach czy protistach pytam?

        1. Wpisz sobie tutaj w wyszukiwarce Królestwo zwierząt, to zobaczysz jakie są dedykowane artykuły omawiające poszczególne grupy zwierząt. Na pewno są mięczaki, owady, ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby.

          1. Nie ma omówionych bezżuchwowców.
            Bezżuchwowce to takson prymitywnych, pozbawionych szczęk kręgowców wodnych, do których należą minogokształtne i śluzicokształtne oraz wymarłe kostnopancerne, Heterostraci i Thelodonti. Bezżuchwowce charakteryzują się brakiem szczęk oraz płetw parzystych. Współczesni przedstawiciele bezżuchwowców to minogi i śluzice. Minogi posiadają dobrze rozwinięte, na ogół nieduże oczy oraz dwie płetwy – grzbietową i grzbietowo-ogonową. Otwór gębowy ma postać okrągłej przyssawki, wewnątrz której znajdują się rogowe ząbki oraz fałd – również pokryty ząbkami. Występuje 7 par workowatych skrzeli, otwierających się na zewnątrz 7 parami otworów skrzelowych. Układ krwionośny zamknięty, przez serce przepływa wyłącznie pozbawiona tlenu krew żylna. Śluzice są padlinożercami lub pasożytami – żerują głównie na ciałach ryb i głowonogów. Oprócz kilku wyjątków minogi są pasożytami – żerują one głównie na rybach. Niekiedy minogi jedzą także małe bezkręgowce morskie.

  4. czy to prawda czy nie pytam czy wszystkie ssaki to kręgowce czy bezkręgowce bo na jednej stronie piszą tak Ssaki to kategoria kręgowców ale nie wszystkie są kręgowcami.

      1. A czy istnieje czarna puma bo piszą o niej w internecie pokazują że jest czy to czarna pantera tylko ktoś na nią czarna puma napisał?

        1. Nie ma potwierdzonego przypadku prawdziwie melanistycznej pumy płowej. Żaden okaz nie został sfotografowany ani zabity na wolności, nie był także nigdy hodowany w niewoli. Niepotwierdzone obserwacje znane jako „północnoamerykańska czarna pantera” przypisuje się obecnie błędom w identyfikacji gatunków przez osoby niebędące ekspertami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button