MorskieOpracowaniaRybyZwierzęta

Królestwo zwierząt – Ryby

Siedliska

Ryby pływają prawie we wszystkich zbiornikach wodnych. Można je znaleźć w niemal każdym środowisku, od górskich potoków (np. ryby z rodzaju Salvelinus czy kiełb), przez głębiny po strefy hadalne, czyli najgłębsze rejony oceaniczne (gardzielcokształtne (Saccopharyngiformes) i żabnicokształtne (Lophiiformes)). Występują w wodach słodkich i słonych.

Anatomia

Terminem „ryby” określa się wszelkie zwierzęta nie należące do czworonożnych czaszkowców, oddychające przez całe życie skrzelami, a zamiast kończyn posiadających płetwy.

Spośród wszystkich ryb, podgromada dwudysznych i rząd celakanoształtnych jest bliżej spokrewniony z czworonogami (ssakami, ptakami, płazami, itp.), niż jakiekolwiek inne. Mówiąc krócej, określenia „ryba” nie powinno się stosować jako nazwy grupy w znaczeniu biologicznym.

Wiele rodzajów zwierząt wodnych powszechnie nazywanych „rybami” nie są nimi w rzeczywistości, biorąc pod uwagę znaczenie biologiczne. W dawnych czasach nawet naukowcy nie dokonywali żadnych rozróżnień – XVI-wieczna klasyfikacja nazywała rybami foki, wieloryby, płazy, krokodyle, a nawet… hipopotamy.

Ryby.

Zmiennocieplne

Typowa ryba to zwierzę ektotermiczne (zmiennocieplne) o opływowej sylwetce, oddychające tlenem zawartym w wodzie, co nie byłoby możliwe bez skrzeli. Czasem jednak posiadają system narządów, które potrafią pobierać tlen z atmosfery. Ciało pokrywają łuski, na grzbiecie, ogonie i piersi, po bokach ciała widoczne są płetwy.

Wyjątkami potwierdzającymi regułę są tuńczyki, mieczniki i niektóre gatunki rekinów wykazujące stałocieplność, potrafią zatem generować temperaturę ciała wyższą od temperatury otoczenia. Niektórzy przedstawiciele gromady, np. mureny są nagie, inne pokryte łuskami plakoidalnymi (rekiny), kosmoidalnymi (dwudyszne), kolistymi lub grzebykowatymi (kostnoszkieletowe).

Morskie i słodkowodne

Ryby, ze względu na siedliska, dzielimy na morskie (oceaniczne) i słodkowodne; miejscem największej różnorodności tych pierwszych są bez wątpienia rafy koralowe Indo-Pacyfiku, natomiast rajem ryb słodkowodnych są dorzecza wielkich rzek lasów tropikalnych: Amazonki, Konga i Mekongu.

Ryby latające, ptaszory, ptaszorowate (Exocoetidae).

Poprzednia strona 1 2 3 4Następna strona

Baza Dinozaurów

10 komentarzy

    1. Samica szczupaka podczas składania ikry wielokrotnie zmienia miejsce poszukując korzystnego podłoża. Zrzuca zawartość gonad w porcjach. Często na skutek np. załamania pogody tarło również ulega przerwaniu i samica płynie w inne miejsce. Ikra zatem rozmieszczona jest na stosunkowo dużym obszarze i trudno jest wskazać jedno miejsce, gdzie mógłbyś je znaleźć.

  1. Ostatnio odbiło mi na punkcie szczupaka! Nawet planuję hodować kaczego dzioba w akwarium! A czy da się rozmnażać szczupaka w warunkach domowych?

    1. Oj, Creepu co my byśmy bez Ciebie zrobili, znów wracamy do arkanów systematyki, taksonów parafiletycznych i polifiletycznych 🙂
      Tradycyjnie rozumiane ryby nie są już rzeczywiście traktowane jako jednostka taksonomiczna i tu masz rację. Kiedy znajdziemy wolną chwilę, to rozpiszemy to dokładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button