MorskieOpracowaniaRybyZwierzęta

Królestwo zwierząt – Ryby

Zmysły

Większość ryb posiada bardzo dobrze rozwinięte zmysły. Prawie wszystkie widzą kolory, zatem ich wzrok jest prawie tak samo dobry jak u człowieka. Sporo gatunków dysponuje chemoreceptorami odpowiedzialnymi za niesamowicie wyczulony zmysł węchu i smaku.

Mimo występowania uszu, słuch jest kiepski, ale dzięki linii bocznej wykrywają najdelikatniejsze wibracje i prądy wodne, dzięki czemu łatwo im wykrywać inne ryby i potencjalne ofiary.

Niektóre ryby drapieżne, np. sumy czy rekiny mają specjalne narządy wyłapujące z otoczenia prąd elektryczny, a południowoamerykańskie ryby z rzędu Gymnotiformes mogą ów prąd wytwarzać, używając go do nawigacji i komunikacji społecznej.

Rekin wielorybi (Rhincodon typus).

Oddychanie

Wymiana gazowa, w większości przypadków, przebiega za pomocą skrzeli znajdujących się po dwóch stronach gardła. Skrzela składają się natomiast z nitkowatych włókien. Każde z takich włókien zawiera sieć naczyń włosowatych tworzących dużą powierzchnię dla wymiany tlenu i dwutlenku węgla. Ryba pobiera tlen „pijąc” wodę i filtrując ją przez skrzela.

U niektórych gatunków krew zawarta w naczyniach włosowatych płynie w stronę przeciwną do napływającej wody, powodując wymianę przeciwprądową. Skrzela wypuszczają ubogą w tlen wodę otworami po bokach gardła.

Rekin młot (Sphyrna zygaena).

Trawienie i wydalanie

Szczęki umożliwiają rybom spożywanie różnego rodzaju pokarmu, w tym rośliny i inne zwierzęta. Pokarm trafia przez usta do przełyku i tam też zostaje rozdrabniany. W żołądku natomiast dochodzi do dodatkowego trawienia, a u wielu ryb występuje on w palcowatych torebkach wydzielających enzymy i wchłaniających substancje odżywcze. Narządy takie jak wątroba i trzustka dodają kolejne enzymy i związki chemiczne, kiedy pokarm przesuwa się przez układ trawienny. W jelicie proces trawienia i przyswajania składników odżywczych dobiega końca.

Jak wiele zwierząt wodnych, również ryby wydalają niepotrzebne i szkodliwe produkty przemiany materii w postaci amoniaku. Niektóre z tych produktów wydalane są przez skrzela w procesie dyfuzji. Krew filtrowana jest natomiast przez nerki.

Choć brzmi to niedorzecznie, wiele ryb morskich traci wodę z organizmu na skutek osmozy, dlatego nerki wprowadzają oczyszczoną wodę z powrotem do obiegu organizmu. Inaczej sytuacja wygląda u ryb słodkowodnych – one zdobywają wodę dzięki osmozie, a ich mocz jest nią rozcieńczony i wydalany poza organizm. Istnieję również gatunki posiadające specjalnie przystosowane nerki, dzięki którym mogą pływać zarówno w wodach słodkich, jak i słonych.

Ryby – strrrraszne „potwory” z głębin.

Poprzednia strona 1 2 3 4Następna strona

Baza Dinozaurów

14 komentarzy

    1. Samica szczupaka podczas składania ikry wielokrotnie zmienia miejsce poszukując korzystnego podłoża. Zrzuca zawartość gonad w porcjach. Często na skutek np. załamania pogody tarło również ulega przerwaniu i samica płynie w inne miejsce. Ikra zatem rozmieszczona jest na stosunkowo dużym obszarze i trudno jest wskazać jedno miejsce, gdzie mógłbyś je znaleźć.

  1. Ostatnio odbiło mi na punkcie szczupaka! Nawet planuję hodować kaczego dzioba w akwarium! A czy da się rozmnażać szczupaka w warunkach domowych?

    1. Oj, Creepu co my byśmy bez Ciebie zrobili, znów wracamy do arkanów systematyki, taksonów parafiletycznych i polifiletycznych 🙂
      Tradycyjnie rozumiane ryby nie są już rzeczywiście traktowane jako jednostka taksonomiczna i tu masz rację. Kiedy znajdziemy wolną chwilę, to rozpiszemy to dokładnie.

  2. Cześć Przepraszam ale czy człowiek to ryba bo większość naukowców tak mówi przecież człowiek to ssak a pozatym ewolucja nie działa tak że jak coś od czegoš pochodzi to tym wciąż jest to są zmiany ewolucyjne.

    1. Napisałeś, że większość naukowców twierdzi, że człowiek, to ryba. Chyba chciałeś coś innego wyrazić?

      1. Cześć Przepraszam ale czy człowiek to ryba bo większość naukowców tak mówi i piszę a przecież człowiek to ssak a nie ryba, więc czy to prawda że człowiek to ryba przecież ewolucja nie działa tak że jak coś od czegoś powstaje to tym jest, nie to się zmienia przekrztałca i człowiek to ssak a nie ryba czy jesteśmy istotami wodnymi które mają skrzela i nimi oddcyahją i czy jesteśmy w takim razie rybami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button