MorskieOpracowaniaRybyZwierzęta

Królestwo zwierząt – Ryby

Rozmnażanie

Narządami rozrodczymi są jądra i jajniki (Semicossyphus pulcher to hermafrodyta, posiada bowiem zarówno jądra i jajniki). Ponad 97% wszystkich znanych ryb wykazuje jajorodność, co oznacza, że jaja rozwijają się poza organizmem matki. Zapłodnienie również odbywa się z reguły zewnętrznie – samce oblewają złożone jaja plemnikami.

Niewiele jajorodnych ryb uskutecznia zapłodnienie wewnętrzne, wyjątkiem jest rekin rogaty z gatunku Heterodontus francisci i rajowate. Świeżo wyklute młode nazywane są larwami lub ichtyplanktonem, który bardzo różni się wyglądem od postaci dorosłej. Po kilku tygodniach zaczynają jednak co raz bardziej przypominać ryby.

Podczas przechodzenia z etapu larwy, kiedy młode przestaje korzystać z woreczka żółtkowego pełniącego rolę pokarmu, staje się drapieżnikiem. Jest to normalny etap u większości zwierząt przeobrażających się.

Ryby.

Ryby w kadrze filmowym

Przepiękne barwy podmorskiego świata

Przepiękne barwy podmorskiego świata znane są osobom, które miały przyjemność nurkować. Dla pozostałych osób, kilka kadrów podmorskiego świata z przepięknego akwarium i pytanie – gdzie jest Nemo :)?

Piranie w kadrze filmowym

Napawają nas grozą, wielokrotnie czytaliśmy o ich mrożących krew w żyłach wyczynach, kinematografia jedynie podsyca ten przekaz. Czy takie rzeczywiście są piranie? Więcej w artykule – Piranie – drapieżne ryby.

Szczegółowe dane i wymiary

Ryby

 • Długość ciała: 0,8cm  – 16 m
 • Masa: 1 mg (Schindleria brevipinguis) – ok. 13 ton (rekin wielorybi)
Ryby.

Ryby – ciekawostki

 • Ryby nie stanowią grupy monofiletycznej (wszyscy potomkowie wspólnego przodka), ale parafiletyczną (takson opisujący część potomków pochodzących od jednego przodka).
 • Na świecie żyje ok. 32 000 gatunków ryb, co oznacza, że jest to najbardziej zróżnicowana grupa kręgowców.
 • Ponad 5600 gatunków ryb zamieszkuje neotropikalne wody słodkie, stanowiąc 10% wszystkich kręgowców na Ziemi. Wyjątkowo bogate w ryby jest dorzecze Amazonki znajdujące się w Parku Narodowym Cantão, gdzie całkowita populacja ryb słodkowodnych jest większa, niż w całej Europie!
 • Ponoć istnieją ryby żyjące głównie na lądzie. Poskoczek mułowy żywi się i przebywa na zmianę w wodzie i na lądzie, kryjąc się w norach, a sum z gatunku Phreatobius cisternarum mieszka w wodach gruntowych i podmokłych ściółkach.
 • Ryby potrafią orientować się w terenie zapamiętując punkty strategiczne, używają również map mentalnych. Zachowanie ryb w labiryntach dobitnie pokazuje, że posiadają one pamięć przestrzenną.
 • Eksperymenty przeprowadzone przez Williama Tavolga wykazały, że ryby odczuwają ból i strach – ryba z rzędu batrachokształtnych chrząkała, gdy doznała wstrząsu elektrycznego, a potem reagowała w podobny sposób na sam widok elektrody.
 • Do ryb żyworodnych zalicza się żarłacza cytrynowego, żyworódkowate i szumieniowate.
 • Choć do niedawna naukowcy byli pewni, że najmniejszym gatunkiem ryby jest Schindleria brevipinguis, dzisiaj trwają badania nad dwoma innymi gatunkami: Photocorynus spiniceps i Paedocypris progenetica, które mogą być jeszcze mniejsze.
Ryby.

Polecamy

Poprzednia strona 1 2 3 4

Baza Dinozaurów

10 komentarzy

  1. Samica szczupaka podczas składania ikry wielokrotnie zmienia miejsce poszukując korzystnego podłoża. Zrzuca zawartość gonad w porcjach. Często na skutek np. załamania pogody tarło również ulega przerwaniu i samica płynie w inne miejsce. Ikra zatem rozmieszczona jest na stosunkowo dużym obszarze i trudno jest wskazać jedno miejsce, gdzie mógłbyś je znaleźć.

 1. Ostatnio odbiło mi na punkcie szczupaka! Nawet planuję hodować kaczego dzioba w akwarium! A czy da się rozmnażać szczupaka w warunkach domowych?

  1. Oj, Creepu co my byśmy bez Ciebie zrobili, znów wracamy do arkanów systematyki, taksonów parafiletycznych i polifiletycznych 🙂
   Tradycyjnie rozumiane ryby nie są już rzeczywiście traktowane jako jednostka taksonomiczna i tu masz rację. Kiedy znajdziemy wolną chwilę, to rozpiszemy to dokładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button