AfrykaAustraliaAzjaGadyKrokodyleZwierzęta

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)

Aktywność zależna od pory roku

Osobniki z Australii są bardziej aktywne latem, kiedy dużo pływają, aktywność ta zmniejsza się w okresie zimowym, gdy wolą się „opalać”. Nie zmienia to faktu, że krokodyl różańcowy spędza najmniej czasu na lądzie spośród wszystkich gatunków – jeśli już wychodzi na brzeg, to właśnie w celu wygrzania się w promieniach słonecznych.

Niejednokrotnie obserwowano osobniki usiane wąsonogami, co wskazuje na długi czas spędzony w morzu.

Zwinny i szybki

Mimo ospałości jest zwinnym i szybkim drapieżnikiem, jego największą bronią jest umiejętność zaskoczenia nieświadomej ofiary przybyłej do wodopoju. Pływa z prędkością 24 – 29 km/h na krótkich dystansach, jest więc ok. 3 razy szybszy od dobrze pływającego człowieka.

Na lądzie porusza się z prędkości 3,2 – 4,8 km/h, nie warto zatem wierzyć legendom o krokodylach pędzących po lądzie niczym koń wyścigowy. Trzeba jednak pamiętać, że dzięki nogom i ogonowi jego prędkość może być imponująca i niebezpieczna dla uciekiniera.

Mały mózg

Mimo, iż jego mózg jest znacznie mniejszy od mózgów ssaków, potrafi uczyć się złożonych zadań. Obserwuje trasy migracyjne swoich ofiar i może znać inne formy komunikacji od tych, które mu przypisujemy.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

Rozmnażanie

Krokodyl różańcowy łączy się w pary w porze deszczowej, kiedy poziom wód jest najwyższy. W Australii między wrześniem i październikiem samce oraz samice uskuteczniają zaloty, a jaja składane są między listopadem i marcem. Miejsce lęgowe wybiera przyszła matka, a oboje rodzice chronią terytorium mieszczące się zazwyczaj na brzegu rzeki lub w pływowych obszarach słodkowodnych.

Gniazdo i jaja i młode

Gniazdo to kopiec błotno-roślinny, zwykle mierzący 175 cm długości i 53 cm wysokości. Samica składa 40 – 60 jaj, choć czasem pojawia się ich aż 90, mierzą 5 – 8 cm długości i ważą 113 g. Inkubacja trwa 80 – 98 dni, ale jaja często zostają utracone ze względu na powodzie i grasujące drapieżniki.

Od czego zależy płeć krokodyli?

Jak u wszystkich krokodyli, płeć młodych zależna jest od temperatury otoczenia, w stosunkowo niskich temperaturach rodzą się głównie samice, w wyższych – samce.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

Niezwykły poziom opieki nad potomstwem

Matka wykazuje niezwykły poziom opieki nad potomstwem: odpowiada na piski, rozmawia z młodymi, a nawet delikatnie obraca jaja w pysku, aby pomóc w wykluciu.

Po przyjściu na świat samica, za pomocą paszczy, przenosi je do wody, podobnie czyni krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus) i aligator amerykański (Alligator mississippiensis), pozostając z młodymi przez kilka miesięcy. Pomimo dużej opiekuńczości potomstwo często ginie z powodu ataków drapieżników i niespokrewnionych krokodyli swojego gatunku.

Długowieczność

Młode rozpraszają się w ok. 8 miesiącu życia, a terytorialność wykazują już w ok. 2 roku. Osiągnięcie dojrzałości płciowej zajmie jednak wiele lat, ale warto być cierpliwym, bowiem dojrzałe osobniki słyną z długowieczności, dożywając co najmniej 70 lat, niektóre przekraczają nawet 100!

Dorosłe krokodyle nie posiadają naturalnych wrogów, ale młode padają ofiarą waranów, drapieżnych ryb, ptaków wodnych, krokodyli i innych dużych drapieżników. Niedojrzałe krokodyle są atakowane przez tygrysy i lamparty, ale spotkania kotowatych z tymi gadami są rzadkie, ponieważ te drapieżne ssaki unikają terenów, na których przebywają krokodyle różańcowe.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5Następna strona

50 komentarzy

 1. Mi się wydawało że 6-metrowe krokodyle to rzadkość a co dopiero 7-metrowe.7-metrowe zdarzają się raz na 100 lat wg mnie

  1. To niezupełnie tak.
   Paul C. Sereno odkrywca między innymi sarkozucha twierdzi, iż krokodyle które istnieją na Ziemi od ponad 220 milionów lat i przetrwały w niemal niezmienionej postaci, choć trochę się skurczyły, mają szanse na powrót być nawet tak ogromne jak deinozuch, czy sarkozuch.

   Dziś zwyczajnie nie ma tak wielkich ofiar, aby takie krokodyle miały sens swego istnienia.

   Wg Paula Sereno obecne krokodyle w pewnym sensie skurzyły się (czytaj dostosowały) do obecnych warunków. Jego zdaniem, gdyby na Ziemi pojawiły się większe ofiary, to krokodyle na powrót byłyby duże (oczywiście, jeśli człowiek by im na to pozwolił i nie zabił ich przed osiągnięciem maksymalnych rozmiarów).

   Ta teoria ma jednak pewną słabość, krokodyl różańcowy istnieje bowiem na terenach, na których występuje słoń indyjski i nosorożec indyjski, a pomimo tego krokodyle nie są tak wielkie aby na nie polować.

   Oczywiście zdarza im się (choć rzadko) w swej bezrozumności złapać słonia za trąbę u wodopoju, ale to nie kończy się dla nich raczej dobrze…

   1. Słyszałem że pewien krokodyl mierzył 8,5 metra długości, a ten 3-nogi krokodyl to Brutus (chyba tak się nazywał, oglądałem na YouTube) rekin odgryzł mu łapę i dlatego ma 3 łapy.??

  1. Ależ nie 🙂 Tapiry większości czytelników kojarzą się z Ameryką Południową i Środkową (Panama). Zapominają o największym z tapirów, tapirze malajskim, czaprakowym (Tapirus indicus), nazywany również tapirem indyjskim lub azjatyckim, który występuje na terenach, na których panuje krokodyl różańcowy. Tapir ten staje się często jedną z ofiar tego wielkiego gada.

 2. Redakcjo,nie mogę czytać tych bzdur.Wszyscy wiedzą ,że krokodyl różańcowy
  ma najsilniejsze szczęki wśród drapieżników.Żarłacz biały jest 2.

  1. To zależy jaką wielkość przyjmujemy dla dorosłego krokodyla różańcowego – największym osobnikom nic (poza człowiekiem) nie jest w stanie zagrozić, mniejszym dorosłym osobnikom może zagrozić jedynie tygrys. Lampart, pyton i wargacz nie poradzą sobie z 450 kilogramowym lub większym krokodylem.

 3. Bzdurą jest że dorastają do 7,5m. Rekordowy osobnik mierzył 6m. Hoduję krokodyle od lat w tym różańcowe. Czasami wrzucam im 2 krowy na wybieg. Są spasione i grube, jedzenia im nie brak, najstarsze mają po 50lat a jakoś nie mam nawet 5m osobnika. Pożywienie nie jest czynnikiem który zwiększy maksymalną wielkość zwierzęcia…

  1. Gdzie w artykule jest informacja na temat 7,5 metrów? Szczegółowe dane na temat wielkości tych krokodyli oraz rekordowych osobników znajdują się w artykule, nie będziemy ich zatem tu powielali.

   W kontekście dostępności pożywiania, jest ono niezwykle istotne w kontekście wzrostu. Polecamy zapoznanie się z opracowaniami na temat wpływu tego czynnika na wzrost zwierząt i ludzi.

  1. Niestety nie ma dokładnych statystyk ataków krokodyli na ludzi. Wg IUCN-SSC Crocodile Specialist Group najgroźniejsze dla ludzi są ataki krokodyli nilowych. Wynika to z przenikania się terenów zamieszkałych przez ludzi z siedliskami krokodyli. Statystyka ataków wygląda następująco:
   krokodyle nilowe dokonują rocznie powyżej 300 ataków, z których 63% kończy się śmiercią ludzi,
   aligatory amerykańskie dokonują ok. 10 ataków rocznie, z których 6% kończy się śmiercią ludzi,
   krokodyle różańcowe 3-4 ataki rocznie, z których 25-50% jest śmiertelnych.

   1. Witam !

    Już od jakiegoś czasu czytam wasze artykuły, stąd moja prośba odnośnie poruszonego wyżej tematu może napisalibyście artykuł o najsłynniejszych zwierzętach ludojadach, jak np. tygrys z Champawat, czy krokodyl Gustave ?

    Pozdrawiam

 4. Krokodyl mierzący 7,1 m i ważący 2 tony, który został wpisany do księgi Guinnesa jest uwieczniony na jakiejś fotografii lub filmie ? Podobno nazywał się Kalia ale zdjęcia żadnego nie znalazłem… Posiadacie może jakieś nowe informacje na temat krokodyli żyjących w Parku Narodowym Bhitarkanika ? Ja osobiście szukając znalazłem jedynie informację o śmiertelnym ataku na kobietę w pobliżu owego parku.

  1. Niestety, nie ma dostępnego zdjęcia krokodyla Kalia (7.1 m). Księga Rekordów Guinessa ma obecnie zdjęcia Lolonga (6.17 m) i Cassiusa (5.48 m).
   Od czasu powstania artykułu, nic nowego nie wpadło nam w ręce na temat Bhitarkanika National Park i krokodyli tam występujących.

 5. Czy jest możliwe, aby krokodyl różańcowy osiągnął 10 metrów długości?
  Ile ważyłby taki gad i jaką siłę szczęk by miał?

  1. W dużej części odsyłamy do naszej odpowiedzi na pytanie zadane przez Maćka powyżej.
   Uzupełniając – nie ma dziś takiej możliwości – żaden krokodyl, nawet jeśli ma cieplarniane warunki w parku narodowym czy ogrodzie zoologicznym, gdzie nikt na niego nie poluje, ma pod dostatkiem pokarmu i może dożyć sędziwych dni nie przekracza 7 metrów długości.
   Gdyby jednak jakimś cudem taki 10 metrowy krokodyl się pojawił, to siłę szczęk miałby zapewne porównywalną do deinozucha.

    1. Większość nigdy nie osiąga takiej długości. Niemniej jeśli osiąga, to pod koniec życia, tak po 60 roku życia najwcześniej – krokodyle rosną bowiem przez całe życie.

     1. Przeciętnie 60-letnie krokodyle różańcowe osiągają około 4.5 – 5 metrów długości. Wyjątkowe osobniki, z dostępem do pokarmu mogą osiągać ponad 6 metrów. To tak jak z ludźmi – większość ma średni wzrost zależny od nacji, ale są tacy co osiągają i 2.5 metra. I tak samo jest z krokodylami. Nie każdy może osiągnąć 6 czy 7 metrów.

     2. Jeśli przeczytałbyś uważnie artykuł ;), to wiedziałbyś, że kiedyś występowały często, dziś kiedy człowiek zmniejszył ich siedliska, poluje na nie, to rzadko zdarzają się takie osobniki. A występują częściej w Azji, niż w Australii.

     3. To są pojedyncze osobniki. Im dalej od ludzi, tym im łatwiej dożyć sędziwego wieku i osiągnąć większe rozmiary.

 6. Kilka dni temu głośno było o krokodylu płynącym z krową w pysku, zdarzenie miało miejsce w Australii. Wędkarze nagrali całe zajście dronem. Krokodyl wygląda na dosyć sporego, jeżeli była to dorosła mućka. Może jakiś nowy rekordzik będzie 😛
  Film można zobaczyć na youtubie – ” MONSTER CROCODILE EATS COW !!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button