AfrykaAmeryka PdAmeryka PnAustraliaAzjaGadyKrokodyleZwierzęta

Krokodyl – najstarszy żyjący gad.

Krokodyle (Crocodilia)

Krokodyle należą do najstarszych żyjących współcześnie zwierząt

Krokodyle występują na Ziemi, w prawie niezmienionej postaci od setek milionów lat.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)

Największym żyjącym współcześnie gatunkiem jest olbrzymi krokodyl różańcowy, w niektórych wypadkach osiągający długość 10 m i ważący blisko 1 tonę. Krokodyl różańcowy występuje w Indiach, na Sri Lance, w Azja Południowo-Wschodniej, na Filipinach, w Północnej Australii, na Cejlonie, Sumatrze, Jawie, Borneo oraz Fidżi.

Najstarsze zwierzęta

Krokodyle należą do najstarszych żyjących współcześnie zwierząt. Występują na Ziemi, w prawie niezmienionej postaci od setek milionów lat. Pojawiały się na Ziemi 83,5 miliona lat temu, choć ich przodkowie zasiedlali nasza planetę już we wczesnym triasie – 250 mln lat temu.

Krokodyl z przekąską…:)

Gatunki krokodyli

Współcześnie na świecie żyje kilkanaście gatunków krokodyli. Najbardziej znane to aligatory, krokodyle nilowe, krokodyle różańcowe, kajmany, gawiale. Gwoli ścisłości wyróżniamy trzy rodziny należące do rzędu krokodyli:

Występowanie

Krokodyle zamieszkują najcieplejsze obszary naszej planety. Występują w Afryce, Azji, Australii oraz obu Amerykach. Właściwym siedliskiem tych gadów jest woda i raczej niechętnie wychodzą na suchy ląd.

Zmiennocieplne

Krokodyle są zmiennocieplne – dlatego, aby utrzymać ciepło ciała, dużo czasu spędzają wylegując się na słońcu.

Śmiercionośne szczęki krokodyla.

Największe i najmniejsze krokodyle

Do najmniejszych przedstawicieli krokodyli należą kajmany, które nie przekraczają 1,4 m długości. Największym żyjącym współcześnie gatunkiem jest olbrzymi krokodyl różańcowy, w niektórych wypadkach osiągający długość aż 7 m (rekord prawdopodobnie 10 m) i ważący blisko 1 tonę. Wzmianki o największych przedstawicielach podają długość nawet 10 m oraz wagę 2 ton – patrz: Największe drapieżniki oraz Najcięższe zwierzęta lądowe.

Współczesne krokodyle miały kiedyś „nieco” większych krewniaków – patrz Rhamphosuchus jeden z największych krokodyli.

Skuteczni myśliwi

Krokodyle to niezwykle skuteczni drapieżcy. Polują, cierpliwie czyhając na ofiary w wodzie lub wodnych zaroślach. W chwili ataku krokodyl chwyta zdobycz, zatrzaskując szczęki, po czym topi ją wciągając pod wodę. Gady te nie gardzą również padliną. Ich głównym pożywieniem są ptaki wodne, ryby, także ssaki. Większe gatunki napadają na duże zwierzęta, jak antylopy lub lwy. Zdarzają się również przypadki pożerania ludzi.

Leżące na słońcu krokodyle nie interesują się zdobywaniem pokarmu.

Jajorodne

Krokodyle są jajorodne. Samice składają białe jaja i zagrzebują w gnieździe zbudowanym z traw, trzcin i liści. Potem uważnie ich pilnują, aż do wylęgu.

Część gatunków jest zagrożona

Wiele gatunków krokodyli jest zagrożonych wyginięciem. Często są zabijane przez kłusowników, liczących na zarobek ze sprzedaży ich cennych skór. Dlatego, jako przedstawiciele zagrożonych gatunków są hodowane w specjalnych ośrodkach i rezerwatach.

Krokodyl potrafi zaatakować nawet słonia.

Krokodyl – ciekawostki

  • Krokodyle mogą żyć nawet 90 lat.
  • Krokodyle połykają… kamienie. Pełnią one rolę balastu, bez którego gady łatwo obracałyby się do góry brzuchem.
  • Leżące w bezruchu krokodyle spowalniają procesy życiowe tak, że ich serce bije tylko 3 razy na minutę.
  • Krokodyl może przebywać pod wodą bez wynurzania się do 3 godzin.
  • W czasie ataku krokodyle poruszają się z prędkością do 120 km/godz.
  • Leżące na słońcu krokodyle nie interesują się zdobywaniem pokarmu. Dlatego ptaki, wydziobujące resztki pożywienia z zębów tych gadów, mogą czuć się całkowicie bezpieczne.
  • Podczas morskich podróży niektóre gatunki pokonują odległości do 5 tysięcy km.
  • Krokodyle są kanibalami. Dlatego stada tych zwierząt zwykle składają się z osobników o zbliżonej wielkości – mniejsze mogą zostać bowiem łatwo pożarte przez większe.
Mapa występowania krokodyli
Mapa występowania krokodyli

Polecamy:


Baza Dinozaurów

36 komentarzy

  1. Dzień dobry.Czy krokodyle rosną co rok?Jeśli tak to ile.I czy 80-letni samiec krokodyla różańcowego jaką miałby długość.Proszę o szybką odpowiedź.

    1. Krokodyle zazwyczaj rosną przez całe życie. Nie tyle jednak wiek ile skłonności osobnicze mają tu jednak znaczenie i jednocześnie możliwość dożycia tak sędziwego wieku (większości krokodyli ze względu na polowania i kłusownictwo się to nie udaje).

      Krokodyl różańcowy jest największym z krokodyli. Dorosły samiec krokodyla różańcowego mierzy zazwyczaj od 4,3 do 5,2 metra długości. Waga takiego krokodyla to 400-1000 kg. Bardzo duży wpływ na wagę ma długość – przeciętne krokodyle różańcowe mierzą ok. 4,8 metra i przy tej długości ważą ok. 520 kg. Wzrost długości istotnie przyczynia się do zwiększenia wagi.

      Obecnie w Księdze rekordów Guinnessa znajduje się krokodyl różańcowy o długości 7,1 metra i wadze 2000 kg.

      Największa zmierzona samica miała 4,2 metra długości.

    1. Cóż, domyślamy się, że pytanie dotyczy krokodyli w ogrodach zoologicznych. Niestety nie posiadamy takich danych. Być może ktoś z czytelników DinoAnimals posiada taką wiedzę.

      __________

      Z ciekawostek – na początku bieżącego roku na Filipinach zakończył swe życie największy krokodyl będący w niewoli. Kiedy przeniósł się do Krainy wiecznych łowów miał 50 lat i 617 cm długości. Był to krokodyl różańcowy, nazywał się Lolong i ważył ponad 1000 kg. W 2012 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

  2. może się trochę czepiam ale w „Występowaniu” nie jest uwzględniona Afryka, dopiero dowiadujemy się tego z mapki na samym dole

  3. Możecie polecić jakieś naukowe publikacje na temat krokodyli? Chodzi mi konkretnie o ewolucję, ale bardziej ogólne też są mile widziane.

        1. Niedźwiedź polarny w wodzie jest bez szans z krokodylem. Dla krokodyla woda to jego żywioł, a niedźwiedź jedynie potrafi w wodzie pływać. Aby sensownie walczyć, musiałby mieć stały grunt pod łapami.

          1. Przekombinowujesz 😉 – zależy ile miałby te łapy zanurzone – jeśli płytko, to wygrałby z krokodylem, jeśli głęboko to nie.

  4. Kto by wygrał 10 m krokodyl różańcowy czy hipopotam?

    Ja osobiście głosuję na krokodyla.

    PS Piszę to pytanie tu bo nie mogę zapisać komentarza w hipotetycznych pojedynkach zwierząt

        1. 10 metrowa maszyna do zabijania ma przegrać na lądzie z hipciem?
          może…
          W palącym słońcu hippo nie ma szans 🙂

    1. Moim zdaniem zdecydowanie krokodyl by wygrał. 10-metrowy krokodyl ważyłby kilka ton, jak deinozuch, zatem hipopotam byłby bez szans, niezależnie czy w wodzie, czy na lądzie.
      A tam nie da się dodawać komentarzy, bo było ich tysiąc i Redakcja pisała, ze strona się zbyt długo generowała.

      1. Dziękuje Anchiornis 🙂 i Arturowi za przedstawienie swojego zdania

        PS Dzięki Artur ale ja zdążyłem już się domyśleć 🙂

  5. Hipopotam moze zabic nilskiego. Hipi ma predkosc w wodzie 8 km/h, a krokodyl 25 km/h. Na ladzie zadeptal by krokodyla…

    1. My „gadamy” o krokodylu różańcowym a nie nilowym w dodatku 10 m krokodylu
      jak jest zapisane w tym blogu na początku.

  6. To że jest niszy to nie znaczy że hipopotam może go sobie po prostu zdeptać
    jasne hipopotam porabia krokodyle nilowe ale my „gadamy” o (i tu znowu się powtarzam)
    10 m krokodylem różańcowym który (jasne nie było by łatwo ale) mógłby go chwycić a w tedy no…
    myślę że któryś z nich mógłby się wycofał albo kroko zirytowany że nie może go chwycić
    albo hippo wycofujący się. Po za tym krokodyle nie nie są takie wolne jak Ci się wydaję.

    1. 10 metrowy krokodyl rozszarpałby hipopotama na strzępy. Przy tej długości ważyłby z 5 ton i byłby najpotężniejszym drapieżnikiem wodno-lądowym.

      1. Jest niski…
        Hipi jest wyzszy, wiec krok maksymalnie rozszarpal by nogi bardzo wolnego hipopotama…
        Bardzo wolnego, nie zwyczajnego albo szybkiego

  7. Dokładnie tak jak napisał Gagaaga. Niedźwiedzie brunatne muszą rywalizować z wilkami o pożywienie więc mają w genach walkę o jedzenie a polarne nie i jak każdy drapieżnik jeżeli nie jest zmuszony unika ryzyka poranienia. W tym przypadku pewnie tak było. Nie oznacza to jednak, że zawsze tak jest, bo każdy osobnik (tak jak u ludzi) ma inny temperament.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button