Fauna Afryki / Zwierzęta Afryki
Wielka piątka Afryki
Myśliwi polujący na zwierzęta afrykańskie ukuli termin Wielkiej Piątki Afryki. Według nich w skład tej grupy wchodzi 5 gatunków najniebezpieczniejszych i najtrudniejszych do upolowania zwierząt, nie zaś największych (mimo, że do Big Five zaliczają się największe ssaki Afryki). Określenie to z czasem przejęli organizatorzy safari dla celów marketingowych.
W skład Wielkiej Piątki Afrykańskiej wchodzą zatem:
- Lew afrykański
- Afrykański podgatunek lamparta (Panthera pardus pardus)
- Słoń afrykański
- Bawół afrykański
- Nosorożec biały i nosorożec czarny
Interesy myśliwych polujących na grubą zwierzynę afrykańską mocno kłócą się z ideami obrońców przyrody. Niemal wszyscy członkowie Wielkiej Piątki Afryki są bowiem sklasyfikowani jako gatunki zagrożone wyginięciem. W związku z tym myśliwi nie mogą polować na żadne z nich, z wyjątkiem bawoła afrykańskiego, który sklasyfikowany został jako gatunek najmniejszej troski.
Bawół to według wielu najniebezpieczniejszy członek Big Five – ponoć jest przyczyną największej liczby zgonów wśród myśliwych. Osobniki ranne, którym udało się uciec mogą nawet zasadzać się na swych oprawców i atakować ich.
Współczesne zwierzęta Afryki
Bezkręgowce
W Afryce Wschodniej panuje ogromna różnorodność fauny rafowej – gatunków takich jest tam około 400. Ponadto sklasyfikowano także ponad 400 gatunków szkarłupni (Echinodermata) i 500 gatunków mszywiołów (Bryozoa), a także 1 gatunek parzydełkowców z gromady kostkowców (Cubozoa) – Alatina alata. Występuje także duża grupa nicieni, spośród których wiele to pasożyty ludzkie, ale spotyka się również pasożytnicze gatunki roślinne. W niektórych regionach kontynentu żyją też pazurnice (Onychophora).
We wschodnich jeziorach afrykańskich pływa mnóstwo mięczaków słodkowodnych. Nieco mniej występuje morskich przedstawicieli gromady – pływają z reguły w zachodnich wodach Oceanu Indyjskiego. Na grupę afrykańskich ślimaków morskich składa się 3000 gatunków, spośród których 81 to endemity. Sklasyfikowano także sporą grupę ślimaków płucodysznych (lądowych), w tym kilka endemicznych rodzin, np. Chlamydephoridae i Achatinidae. Doliczono się również 156 gatunków niesporczaków, około 8000 gatunków pająków i 20 rodzajów krabów słodkowodnych.
Na terenie Afryki Subsaharyjskiej sklasyfikowano ok. 100 000 gatunków owadów, w tym 1 endemiczną rodzinę – Mantophasmatidae. W skład grupy afrykańskich owadów wchodzą także:
- Ważki (Odonata) – ok. 875 gatunków
- Szarańcza pustynna (Schistocerca gregaria) i szarańcza wędrowna (Locusta migratoria), które były poważnym zagrożeniem dla gospodarki afrykańskiej.
- Termity (Isoptera) – ponad 1000 gatunków
- Muchówki (Diptera) – ok. 17 000 gatunków, w tym muchy tse-tse (Glossina) przenoszące wiele chorób groźnych dla zwierząt i ludzi
- Pszczoły (Apoidea) – ok. 1600 gatunków
- Mrówki (Formicidae) – ok. 2000 gatunków
- Motyle dzienne (Rhopalocera) – ok. 3600 gatunków
- Ćmy – motyle nocne
- Chrząszcze (Coleoptera), najsłynniejsze to: skarabeusze (Scarabaeus), Augosoma centaurus, manticora – dobrze znany rodzaj trzyszczowatych (Cicindelinae), a także jedne z największych owadów świata – przedstawiciele rodzaju Goliathus.
Bawoły są groźne,niejeden „król zwierząt” się o tym przekonał.
w afryce żyją jeszcze dwaj grożni łowcy krokodyl nilowy i hipopotam nilowy napisał norbert gawron
z pawłowicc na śląsk
zrubcie artykuł o faunie azji
Przygotujemy artykuł na temat fauny Azji. Jest już fauna Afryki oraz fauna Australii.
skąd bierzecie takie fajne pomysły?
Miło nam słyszeć, że pomysły są fajne 🙂
Jeśli chodzi o tematykę, to zawsze zastanawiamy się co może być dla naszych czytelników interesujące i opierając się na naszej wiedzy i znajomości świata zwierząt i dinozaurów opracowujemy artykuły, które opieramy na rzetelnych źródłach.
Część tematów podsuwają nam nasi czytelnicy, za co bardzo dziękujemy i co bardzo cenimy, gdyż fajnie jest, kiedy to co robimy spełnia Wasze oczekiwania.
Przydatny formularz!
Afryka i Australia już są, kiedy reszta?
Jak znajdziemy czas i siły 🙂 To wymagające, przekrojowe artykuły, więc potrzebujemy do ich przygotowania więcej czasu, aby zebrać wiele gatunków w jednym opracowaniu.
dlaczego nie sklasyfikowaliście sekretarza jako ptak drapieżny?
Wymieniliśmy charakterystyczne ptaki Afryki i charakterystyczne ptaki drapieżne w oddzielnych akapitach. To nie kwestia klasyfikacji, tylko układu artykułu. Sekretarz to oczywiście ptak drapieżny, choć jego ofiary nie są tak duże, jak w przypadku dużych ptaków szponiastych.