AfrykaOpracowaniaZwierzęta

Fauna Afryki / Zwierzęta Afryki

Wielka piątka Afryki

Myśliwi polujący na zwierzęta afrykańskie ukuli termin Wielkiej Piątki Afryki. Według nich w skład tej grupy wchodzi 5 gatunków najniebezpieczniejszych i najtrudniejszych do upolowania zwierząt, nie zaś największych (mimo, że do Big Five zaliczają się największe ssaki Afryki). Określenie to z czasem przejęli organizatorzy safari dla celów marketingowych.

W skład Wielkiej Piątki Afrykańskiej wchodzą zatem:

Interesy myśliwych polujących na grubą zwierzynę afrykańską mocno kłócą się z ideami obrońców przyrody. Niemal wszyscy członkowie Wielkiej Piątki Afryki są bowiem sklasyfikowani jako gatunki zagrożone wyginięciem. W związku z tym myśliwi nie mogą polować na żadne z nich, z wyjątkiem bawoła afrykańskiego, który sklasyfikowany został jako gatunek najmniejszej troski.

Bawół to według wielu najniebezpieczniejszy członek Big Five – ponoć jest przyczyną największej liczby zgonów wśród myśliwych. Osobniki ranne, którym udało się uciec mogą nawet zasadzać się na swych oprawców i atakować ich.

Fauna Afryki
Fauna (zwierzęta) Afryki.

Współczesne zwierzęta Afryki

Bezkręgowce

W Afryce Wschodniej panuje ogromna różnorodność fauny rafowej – gatunków takich jest tam około 400. Ponadto sklasyfikowano także ponad 400 gatunków szkarłupni (Echinodermata) i 500 gatunków mszywiołów (Bryozoa), a także 1 gatunek parzydełkowców z gromady kostkowców (Cubozoa) – Alatina alata. Występuje także duża grupa nicieni, spośród których wiele to pasożyty ludzkie, ale spotyka się również pasożytnicze gatunki roślinne. W niektórych regionach kontynentu żyją też pazurnice (Onychophora).

We wschodnich jeziorach afrykańskich pływa mnóstwo mięczaków słodkowodnych. Nieco mniej występuje morskich przedstawicieli gromady – pływają z reguły w zachodnich wodach Oceanu Indyjskiego. Na grupę afrykańskich ślimaków morskich składa się 3000 gatunków, spośród których 81 to endemity. Sklasyfikowano także sporą grupę ślimaków płucodysznych (lądowych), w tym kilka endemicznych rodzin, np. Chlamydephoridae i Achatinidae. Doliczono się również 156 gatunków niesporczaków, około 8000 gatunków pająków i 20 rodzajów krabów słodkowodnych.

Na terenie Afryki Subsaharyjskiej sklasyfikowano ok. 100 000 gatunków owadów, w tym 1 endemiczną rodzinę – Mantophasmatidae. W skład grupy afrykańskich owadów wchodzą także:

 • Ważki (Odonata) – ok. 875 gatunków
 • Szarańcza pustynna (Schistocerca gregaria) i szarańcza wędrowna (Locusta migratoria), które były poważnym zagrożeniem dla gospodarki afrykańskiej.
 • Termity (Isoptera) – ponad 1000 gatunków
 • Muchówki (Diptera) – ok. 17 000 gatunków, w tym muchy tse-tse (Glossina) przenoszące wiele chorób groźnych dla zwierząt i ludzi
 • Pszczoły (Apoidea) – ok. 1600 gatunków
 • Mrówki (Formicidae) – ok. 2000 gatunków
 • Motyle dzienne (Rhopalocera) – ok. 3600 gatunków
 • Ćmy – motyle nocne
 • Chrząszcze (Coleoptera), najsłynniejsze to: skarabeusze (Scarabaeus), Augosoma centaurus, manticora – dobrze znany rodzaj trzyszczowatych (Cicindelinae), a także jedne z największych owadów świata – przedstawiciele rodzaju Goliathus.
Fauna Afryki
Fauna (zwierzęta) Afryki.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5Następna strona

9 komentarzy

 1. w afryce żyją jeszcze dwaj grożni łowcy krokodyl nilowy i hipopotam nilowy napisał norbert gawron
  z pawłowicc na śląsk

  1. Miło nam słyszeć, że pomysły są fajne 🙂

   Jeśli chodzi o tematykę, to zawsze zastanawiamy się co może być dla naszych czytelników interesujące i opierając się na naszej wiedzy i znajomości świata zwierząt i dinozaurów opracowujemy artykuły, które opieramy na rzetelnych źródłach.

   Część tematów podsuwają nam nasi czytelnicy, za co bardzo dziękujemy i co bardzo cenimy, gdyż fajnie jest, kiedy to co robimy spełnia Wasze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button