DinozauryDinozaury roślinożerneKreda

Zauroposejdon (Sauroposeidon).

Zauroposejdon (Sauroposeidon) – jeden z największych znanych dinozaurów.

Zauroposejdon (Sauroposeidon) – 60 ton wagi, 34 metry długości i wysokość sięgająca 18 metrów stawiają tego dinozaura w kręgu pretendentów do tronu największego dinozaura wszech czasów.

Przez całą erę mezozoiczną natura prowadziła zaawansowane eksperymenty tworząc coraz większe i bardziej wyspecjalizowane dinozaury. W epoce środkowej jury do początku wczesnej kredy na terenach Afryki Wschodniej i Ameryki Północnej żyły brachiozaury. Ich charakterystyczny wygląd z dłuższymi przednimi nogami, stosunkowo krótkim ogonem jak na zauropody oraz niezmiernie długą szyją dawał im możliwość dostępu do wysoko położonych liści, które dla pozostałych roślinożerców były poza zasięgiem. Wyglądem swym przypominały dzisiejszą żyrafę…

Zauroposejdon (Sauroposeidon proteles):  28-34 metrów długości, 50-60 ton wagi i 17 metrów wysokości.

Zauroposejdon (Sauroposeidon).

Ewolucja trwała i kiedy w roku 1994 na południu stanu Wyoming sąsiadującego z Oklahomą i Teksasem (USA) odnaleziono skamieniałe szczątki dinozaura datowane na okres wczesnej kredy ery mezozoicznej (110 mln lat temu), na scenę wkroczył Zauroposejdon (Sauroposeidon).

Nazwa Zauroposejdona (Sauroposeidon) pochodzi od połączenia greckiego słowa sauros („jaszczur”) oraz imienia Posejdona – boga mórz w greckiej mitologii, który jak pamiętamy odpowiadał m.in. za trzęsienia ziemi. Stąd też Zauroposejdon, to „Jaszczur trzęsący ziemią”. To wolne tłumaczenie i  bardzo zbliżone do nazwy innego z wielkich dinozaurów – Sejsmozaura.

Okres kredowy w Ameryce Północnej charakteryzował się już zdecydowanie mniejszą różnorodnością oraz ilością występujących zauropodów. Uważny czytelnik DinoAnimals.pl wie, iż u schyłku okresu kredowego (71-65 mln lat temu) na kontynencie północnoamerykańskim erę wielkich dinozaurów zamyka największych z występujących tam gadów – Alamozaur.

Zauroposejdon został dokładniej opisany dopiero na przełomie lat 1999/2000 w oparciu o odnalezione cztery kręgi szyjne

A – Zauroposejdon (Sauroposeidon), B – Brachiozaur (Brachiosaurus brancai), C – człowiek.

Wielkość Zauroposejdona.

Odnaleziony trzon ósmego kręgu szyjnego zauroposejdona mierzy 1,4 m długości. Jest to o 1/4 więcej niż w przypadku analogicznych kręgów należących do brachiozaurów. Na podstawie rozmiarów odnalezionych kręgów, określony holotyp (osobnik, na podstawie którego opisano i nazwano nowy gatunek), którego rozmiary określono następująco: długość szyi: 11.25 – 12 metrów, wysokość: 17 metrów, długość 28-34 metry.

Pomimo iż zauroposejdon posiadał o 25%-33% dłuższe kręgi szyjne, to ich średnica była jedynie nieznacznie większa niż kręgów brachiozaura. Na tej podstawie przyjęto, iż ciało zauroposejdona mogło być o 10 do 15% większe od brachiozaura. Długość Zauroposejdona (Sauroposeidon proteles) oszacowana została na 28  – 34  metrów, jego waga zaś  na 50 – 60 ton.

Ponieważ materiał pozyskany z wykopalisk jest bardzo ubogi, masa Zauroposejdona może być przeszacowana. Nie wiadomo bowiem, czy proporcje jego ciała były rzeczywiście (poza długą szyją) podobne do brachiozaura. Podobnie jak np. mniejszy Apatozaur (Apatosaurus) waży mniej (20 m długości i ok. 23 ton wagi), niż delikatniej zbudowany Diplodok (Diplodocus), choć ten drugi jest znacznie dłuższy (27 m długości i 16 ton wagi).

Żebra Zauroposejdona były również niezwykle długie – najdłuższe z nich miały 3.42 metra długości.

Zauroposejdon (Sauroposeidon) w okresie lęgowym – składający jaja.

Klasyfikacja Zauroposejdona.

Początkowo Zauroposejdon zaliczany był do rodziny brachiozaurów (Brachiosauridae). Jako najbliższego krewnego wskazywano występującego w później jurze Brachiozaura (Brachiosaurus). Przyjmuje się, że Zauroposejdon (Sauroposeidon) mógł stanowić gatunek kulminacyjny, w którym występująca u brachiozaurów tendencja do zwiększania długości szyi i zmniejszania jej ciężaru się zakończyła.

W oparciu o nowy materiał pochodzący z wykopalisk, paleontolodzy D’Emica i Foreman w roku 2012 uznali, że bardziej prawdopodobna jest przynależność Zauroposejdona do Somphospondyli (tytanozaury i pokrewne im dinozaury), niż do rodziny Brachiosauridae.

Worki powietrzne.

Naukowcy dokonując porównania zauropodów z patkami, uznali, iż z dużym prawdopodobieństwem w grzbiecie i brzuchu tych wielkich dinozaurów (w tym u zauroposejdona) znajdowały się worki powietrzne, które służyły do wentylowania płuc.

Zauroposejdon (Sauroposeidon) podobnie jak ptaki posiadał worki powietrzne.

Zauroposejdon (Sauroposeidon).

Wymiary:

  • Długość: 28-34 metry
  • Długość szyi: 11.25-12 metrów (być może nawet 14 metrów)
  • Długość żeber: 3.42 metra
  • Wysokość: 17 metrów
  • Wysokość w kłębie: 6-7 metrów
  • Waga: 50-60 ton
Zauroposejdon (Sauroposeidon) – klasyfikacja.

Klasyfikacja:

  • Nadrząd: dinozaury
  • Rząd: dinozaury gadziomiedniczne
  • Podrząd: zauropodomorfy
  • Infrarząd: zauropody
  • (bez rangi) Titanosauriformes
  • Rodzaj: zauroposejdon

Występowanie:

  • Ameryka Północna, obecne stany: Oklahoma, Wyoming, Teksas
  • Tereny w pobliżu Zatoki Meksykańskiej
  • Wczesna kreda (110 mln lat temu)
Zauroposejdon (Sauroposeidon) – wizualizacja.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

11 komentarzy

      1. Cóż ja akurat nie wiem. Próbuje się tam zalogować od 3 miesięcy i bez efektu, mimo iż podaje Hasło i Adres E-mailowy. ?

          1. W twoim komentarzu widzę czyste zgrywanie geniusza,czy jak kto woli Krzysztofa Kolumba 😉 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button