14 09 2017


Suchomim (Suchomimus)

Autor:

|

15 sierpnia 2013

|

Edytowany: 17 października 2015

|

10 komentarzy

|

Kategoria: Dinozaury / Dinozaury drapieżne / Kreda

Suchomim (Suchomimus)

Suchomim (Suchomimus tenerensis)

Jedyny przedstawiciel rodzaju Suchomimus, blisko spokrewniony z rybożernym dinozaurem – spinozaurem (Spinosaurus), choć mniejszy od niego. Przerażający pysk i duże rozmiary klasyfikują suchomima wysoko w hierarchii największych i najstraszniejszych drapieżnych dinozaurów (teropodów).

Klasyfikacja

 • Gromada: zauropsydy
 • Podgromada: diapsydy
 • Nadrząd: dinozaury
 • Rząd: dinozaury gadziomiedniczne
 • Podrząd: teropody
 • Rodzina: Spinosauridae
 • Podrodzina: Baryonychinae
 • Rodzaj: suchomim
 • Gatunek: Suchomimus tenerensis

Ulubionym przysmakiem suchomima (Suchomimus) były ryby.

Nazwa

Nazwę rodzajową – Suchomimus – tłumaczy się jako „naśladujący krokodyla”, ze względu na kształt głowy i pyska. Nazwa gatunkowa – tenerensis – pochodzi od miejsca odkrycia zwierzęcia, czyli od pustyni Ténéré.

Datowanie i występowanie

Występował na terenach dzisiejszego Nigru, w Afryce Zachodniej. Skamieniałości suchomima odnaleziono na obszarze południowo-centralnej Sahary – Ténéré, w formacji skalnej Elhraz, co świadczy o tym, że żył 121 – 112 mln lat temu we wczesnej kredzie, a dokładniej – w apcie. W tamtym czasie Sahara była bagnistym miejscem, bogatym w roślinność.

Suchomim (Suchomimus) wyposażony był garnitur 130 zakrzywionych zębów.

Charakterystyka

Szczęki i zęby

W przeciwieństwie do większości dużych teropodów, suchomim miał znacznie wydłużony, wąski i nisko osadzony pysk, a szczęki stanowiły mocno rozbudowane kości przedszczękowych oraz przednią część kości szczękowych. W pysku rosło ok. 130 zaostrzonych, ale nie bardzo ostrych zębów skierowanych delikatnie ku tyłowi. Wyglądały jak piły, ponieważ na brzegach widoczne były drobne ząbkowania. Na „czubku” szczęki zęby były dłuższe niż w pozostałych częściach, po 7 na górze i na dole. W dalszej części szczęki górnej rosły 22 zęby, natomiast w żuchwie – 31. Pysk do złudzenia przypominał krokodyla.

Suchomim (Suchomimus) podobnie do spinozaura lub akrokantozaura posiadał kolce, garb lub żagiel na grzbiecie.

Kolce i żagiel

Na grzbiecie, wzdłuż kręgów, widoczne były wyrostki w kształcie ostrzy, które mogły podtrzymywać płaty skóry, co tworzyło strukturę na kształt żagla. Najwyższe „kolce” znajdowały się w okolicach kręgów biodrowych, były jednak i tak krótsze od żagla spinozaura.

Wielkość

Teropod mierzył ok. 11 m długości i ważył 2,6 – 5,2 tony. Po budowie pyska naukowcy wnioskują, że w jego diecie przeważały ryby, ale jadł również inne mięso, np. padlinę.

Suchomim (Suchomimus) – pazur i zęby.

Spinozaur, czy barionyx?

Ponieważ rodzina spinozaurów należy do świeżych odkryć paleontologicznych, wciąż niewiele o nich wiadomo. Suchomim wydaje się być połączeniem barionyksa (Baryonyx walkeri) ze spinozaurem z tym, że jest większy od tego pierwszego, ale mniejszy od tego drugiego.

Barionyks nie posiadał jednak specyficznego żagla, co było głównym powodem sklasyfikowania go w zupełnie innym rodzaju niż suchomima i spinozaura.

Niewykluczone jednak, że kolce neuronowe zaczynały wyrastać po określonym czasie, gdy dinozaur osiągał dojrzałość, a szczątki barionyksa mogły być pozostałością po osobniku niedojrzałym.

Nie ma jednak dowodów na tę tezę, ponieważ nie odnaleziono (jeszcze?) okazów, u których wzrost kolców zatrzymał się w momencie śmierci na etapie pośrednim.

Do niedawna Baryonyx tenerensis był synonimem Suchomimus tenerensis.

Suchomim (Suchomimus) – rekonstrukcja szkieletu.

Tryb życia

Jako członek rodziny spinozaurów przypuszcza się, że suchomim prowadził podobny tryb życia do swojego większego kuzyna, tzn. prawdopodobnie migrował co pół roku do określonych akwenów Afryki (delty rzek i laguny wczesnej kredy) w poszukiwaniu ryb.

Wyspecjalizowanie w polowaniu dostrzeżono w długim pysku i stosunkowo cienkich zębach, które idealnie nadawały się do chwytania śliskich ofiar, w tym przypadku – ryb.

Zęby w kościach przedszczękowych miały zaokrąglone korony, co dodatkowo zwiększało chwytliwość szczęk.

Suchomim (Suchomimus) – dietą tego kredowego gada były głównie ryby, rzadziej padlina.

Dieta

Dieta suchomima nie opierała się wyłącznie na rybach; mógł jadać inne dinozaury i pterozaury, nie jest to jednak pewne. Wiadomo, że zęby nie były przystosowane do zabijania ofiary, ale do jej łapania, co sugeruje, że suchomim preferował – poza rybami – także padlinę.

Na kończynach przednich miał duże pazury, którymi byłby w stanie chwytać małe ornitopody, np. uranozaura (Ouranosaurus nigeriensis), a następnie podciąć nimi gardło.

Porównanie wielkości: od góry: Barionyks (Baryonyx walkeri), Suchomim (Suchomimus), Spinozaur (Spinosaurus).

Żagiel

Nie wiadomo, jakie funkcje spełniał żagiel na jego grzbiecie. Naukowcy sugerują, że zapewniał termoregulację lub był magazynem substancji odżywczych. Ponadto, wygląd żagla mógł bardziej przypominać ten, który posiadał akrokantozaur (Acrocanthosaurus), wtedy strukturę tę trudno nazwać żaglem, raczej – garbem.

Ogólny zarys sylwetki mógł być podobny do południowoamerykańskiego spinozaura – Irritatora (znany wyłącznie z czaszki, zębów i kręgów).

Suchomim (Suchomimus) – wizualizacja.

Odkrycie

Pazur tego dinozaura odkryto 4 grudnia 1997 roku, a dokonał tego David Varricchio, co doprowadziło do wykopania ponad 400 skamieniałych fragmentów szkieletu znajdujących się w pobliżu pierwszego znaleziska. Stanowią one ok. 70% całego szkieletu suchomima.

Po 10 latach (w 1997 roku) paleontolog – Paul Sereno oraz jego zespół – wykopał prawie kompletny szkielet z formacji skalnej Elhraz w Nigrze.

Suchomim (Suchomimus) – przerażający, prawda?

Suchomim vs spinozaur

Suchomim najprawdopodobniej nie spotkał się nigdy ze swoim większym kuzynem (największym drapieżnym dinozaurem wszech czasów) spinozaurem. Choć oba gady żyły w Afryce na podobnych terenach, to dzieliła je odległość czasowa. Spinozaur pojawił się bowiem na Ziemi dopiero w albie (106 mln lat temu i żył na przełomie dolnej i górnej kredy do okresu mniej więcej 93 mln lat temu). Spinozaur był znacznie większy niż suchomim, przewyższał go zarówno wagą jak i długością. Jakikolwiek hipotetyczny pojedynek miałby więc dość oczywiste rozstrzygnięcie.

Suchomim (Suchomimus) vs sarkozuch (Sarcosuchus).

Suchomim vs sarkozuch

W czasie, gdy na ziemiach Afryki suchomim łowił sobie ryby, sam mógł stać się ofiarą większego drapieżnika, któremu mogło się niezbyt podobać, że ktoś podbiera mu ryby – sarkozucha. 12 metrów długości i 8 ton wagi, to naprawdę nie przelwki i suchomim mógł mieć nie lada kłopoty przy taki spotkaniu.

Suchomim (Suchomimus) – charakterystyczna, pochylona sylwetka.

Szczegółowe dane i wymiary

Suchomim (Suchomimus tenerensis)

Wymiary
 • Długość: ok. 11 – 12 m (holotyp ma 11 metrów)
 • Wysokość do stawu biodrowego: 3 – 3,6 m
 • Masa: 2,6 – 5,2 ton
Występowanie
 • Tereny: Afryka północno-zachodnia, tereny dzisiejszego Nigru, Tenere (Sahara)
 • Datowanie: 121-112 mln lat temu
 • Okres: Wczesna kreda (apt)
Odkrycie
 • David Varricchio (1997 rok)
 • Opis: Paul Sereno (1998 rok)

Być może Suchomim (Suchomimus) miał garb przypominający garb akrokantozaura występującego na terenach Ameryki Północnej, zamiast żagla, czy kolców.

Suchomim (Suchomimus tenerensis) – ciekawostki

 • Na podstawie informacji o barionyksie, czaszki spinozaura i po odkryciu suchomima udało się ustanowić całkowicie nową grupę teropodów – spinozaury.
 • Południowoamerykańskie spinozaury są w większości poznane z czaszek, zębów i kręgów. Dzięki temu udało się ustalić, że we wczesnej kredzie Ameryka Południowa i Afryka były już oddzielone, ale znajdowały się blisko siebie, co sugeruje, że między kontynentami istniał „lądowy pomost”, który umożliwił nowym gatunkom przemieszczanie się na inne tereny co najmniej do początku okresu kredowego.
 • Najwyższe kolce neuronowe suchomima mogły mieć 60 – 70 cm wysokości.
 • Łapy suchomima były wyposażone w 3 palce u każdej z nich. Na każdym palcu rósł pazur o długości ok. 30 cm. Najdłuższy był jednak kciuk mierzący ok. 40 cm, który spełniał funkcję haka, na który nabijał swój przysmak – ryby.

Po lewej szkielet Jobaria (Jobaria tiguidensis), po prawej w głębi suchomim (Suchomimus).

Polecamy:

____________________

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Najstarsze znane dinozaury cz. II. Lesothosaurus
Najmniejsze dinozaury – Kompsognat (Compsognathus).
Pachycefalozaur (Pachycephalosaurus)
Tyranotytan (Tyrannotitan chubutensis)
Zagłada dinozaurów. Dlaczego wyginęły?
Ankylozaur (Ankylosaurus)

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(10) Komentarze

 1. Anonim
  29 sierpnia 2015 at 16:37

  Jaki dinozaur był lepszy barionyks czy suchomim

 2. t rexfan
  11 października 2015 at 13:24

  suhomim miał wiekszy zacisk w pysku i konczynach pszednich barionyks miał w łapach pszednich siłe 1 , 5 t a suchomim 2 a barionyks w pysku miał nacisk 1 t asuchomim 1, 9 t o ale najlepszy z spinozauroidów był spinozaur o nacisku w pysku 2 – 3 t a łapach pszednich 1 , 5 – 3 t
  spinozauroidy czyli : spinozaur , oxalia , suchomim i barionyks to cieniasy (;

 3. Kacper
  9 stycznia 2016 at 15:07

  Czym Suchomimus różnił się od Baryonyxa?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   9 stycznia 2016 at 19:28

   Wieloma aspektami: żyły na różnych obszarach, w różnych okresach, suchomim był większy i cięższy.

 4. Kacper
  9 stycznia 2016 at 15:12

  Mam na mysli coś, co nie jest wyrostkiem kostnym/żaglem na plecach, ponieważ baryonyx też mógł taki mieć, tylko go nie odkryto

 5. spinozaurFan
  23 listopada 2016 at 18:55

  Co znaczy jobara ?

  • Max
   23 listopada 2016 at 20:09

   Nie jobara, tylko jobaria – to zauropod 18-22 metry długości. żył w jurze.

 6. Gigas ŁUKASZ i ŁUKASZEK I ŁUKASZENKA
  26 grudnia 2016 at 10:37

  Hej! Wiecie że na święta 🎄 dostałem grę ,,Lego Jurassic Wold”😎

 7. King Carnotaurus Rex
  29 stycznia 2017 at 11:23

  Spinozaur żył od albu do cenomaru (112,0-93,5 miliona lat temu) więc mógł spotkać suchomima😎

  • Max
   29 stycznia 2017 at 11:35

   Musiało być jakieś płynne przejście ewolucyjne między nimi, raczej tak w oderwaniu nie żyły.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl