AfrykaAustraliaAzjaGadyWężeZwierzęta

Pytony (Pythonidae) – fascynujące dusiciele

Pyton tygrysi (Python molurus)

Wyróżniamy dwa podgatunki pytona tygrysiego:

  • Pyton tygrysi ciemnoskóry/Pyton birmański (Python molurus bivittatus) – nieco dłuższy
  • Pyton tygrysi jasnoskóry (Python molurus molurus)

Występowanie

Gatunek azjatycki – zamieszkuje Indie, południowy Nepal, Pakistan, Bhutan, Sri Lankę, Bangladesz i północną Birmę, Jawę, Borneo i Laos. Przebywa na bagnach, moczarach, łąkach, jak również w skałach, lasach i dżunglach oraz w dolinach rzek. Jest uzależniony od stałego dostępu do wody. Czasem można go znaleźć w opuszczony norach wykopanych przez ssaki, w wydrążonych pniach drzew, wśród gęstych trzcin wodnych i w mangrowiach.

Charakterystyka

Kolor białawy lub żółtawy, wzbogacony różnymi wzorami w odcieniach beżu bądź ciemnego brązu. Wzory i kolory uzależnione są od ukształtowania terenu i siedliska. Osobniki z górskich lasów Ghat Zachodnich i z Asamu są ciemniejsze, natomiast węże z Płaskowyżu Dekan posiadają mniejszą masę ciała.

Wąż ospały, wolno poruszający się nawet w swoim naturalnym środowisku. Wykazuje nieśmiałość i rzadko atakuje nawet w sytuacji zagrożenia. Pełza w linii prostej. Świetny pływak, potrafi się całkowicie zanurzyć na wiele minut, jeśli wymaga tego sytuacja. Z reguły preferuje brzegi rzek.

Pyton tygrysi (Python molurus).

Odżywienie

Żywi się ssakami (na nie najchętniej polują), gadami i ptakami. Gdy zobaczy zdobycz, dokładnie ją obserwuje, przesuwa się powoli, potrząsając ogonem, następnie wyskakuje w kierunku ofiary z otwartym pyskiem. Dusi ofiarę i pożera w całości. Połykanie zaczyna od głowy. Po posiłku niechętnie się porusza. Trawienie trwa od kilku dni do kilku tygodni.

Rozmnażanie

W okresie lęgowym samica składa do 100 jaj, które następnie ogrzewa i chroni. Młode mierzą 45 – 60 cm i bardzo szybko rosną.

Wielkość

Pytony z Pakistanu osiągają długość 2,4 – 3 m. W Indiach pyton tygrysi mierzyć może 3 m. Zarejestrowano tylko 2 okazy mierzące prawie 3,6 m – przebywały na terenie Parku Narodowego Keoladeo w Indiach. Rekordowy pyton z Pakistanu ważył 52 kg.

Pyton tygrysi (Python molurus).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9Następna strona

Baza Dinozaurów

13 komentarzy

      1. przeciętnej wielkości jaguar pantanalski samiec vs preciętnej wielkości anakonda zielona samica przeciętnej wielkości jaguar pantanalski samiec vs przeciętnej wielkości pyton siatkowy samica

        1. Wkh nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zwierzęta te są podobnych rozmiarów i mają równe szanse w walce. jednak jeżeli anakonda zaskoczyła jaguara w wodzie ten raczej by nie przeżył. podobnie byłoby z pytonem.

  1. A ja mam pytanie. Ile przeciętny człowiek był by w stanie wytrzymać, będąc duszonym przez pytona. Tak z ciekawości pytam.

        1. Nie chcemy spekulować jak długo człowiek wytrzymałby duszony przez pytona. To zależne jest od tego, czy by się bronił, czy bezwolnie czekał, aż go pyton udusi. Odpowiedź na to pytanie może pozostawimy specjalistom od gadów, którzy na co dzień mają styczność z tymi wężami, a których jest wielu pośród naszych czytelników.

          Znamy z literatury kilka doniesień o śmierci człowieka spowodowanej przez pytony siatkowe. Niektóre ofiary zmarły w wyniku infekcji, a inne z powodu niedotlenienia (duszenie).

          Otrzymaliśmy odpowiedź od hodowcy gadów, będącego kopalnią wiedzy na ich temat, który twierdzi, że oczywiście zależne jest to od wielu czynników, ale w przypadku dużego pytona o długości 6-7 metrów nie zajęłoby to więcej niż kilka minut.

  2. Redakcjo . wiem że już dostałem odpowiedź na to pytanie ale chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat. Chodzi o puma(samiec) vs anakonda zielona(samica) i puma(samiec) vs pyton siatkowy(samica)
    zakładając że wszystkie zwierzęta są przeciętnej wagi i wielkości walczą w zamknięciu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button