AfrykaAustraliaAzjaGadyWężeZwierzęta

Pytony (Pythonidae) – fascynujące dusiciele

Pyton ametystowy (Morelia amethistina)

Morelia amethistina to niejadowity gatunek węża, znany jako pyton ametystowy. Występuje w Indonezji, Papui Nowej Gwinei i Australii. Jest popularnym wężem wśród miłośników gadów. Jest to największy rodzimy wąż w Australii, Papui Nowej Gwinei, Zachodniej Papui oraz Indonezji.

Występują 4 podgatunki Morelia amethystina amethystina, które są powszechnie uznane.

Duże osobniki osiągają powyżej 5 metrów długości, niemniej istnieją doniesienia o wężach przekraczających 8,5 metra. Typowy wąż tego gatunku mierzy od 2 do 4 metrów. Doniesienia o wężach, których długość przekracza 6 metrów są niepotwierdzone, niemniej warto wspomnieć o wężu z 1954 roku – 7,2 metra i z 1990 roku – 6,88 m – dane te jednak nie zostały zweryfikowane. Wąż o typowych dla tego gatunku rozmiarach (2-4 m) waży około 15 kg (wyjątkowo ponad 30 kg). Niepotwierdzone, najpewniej zawyżone doniesienia podają 90 kg wagi.

Pyton ametystowy (Morelia amethistina).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9Następna strona

Baza Dinozaurów

13 komentarzy

      1. przeciętnej wielkości jaguar pantanalski samiec vs preciętnej wielkości anakonda zielona samica przeciętnej wielkości jaguar pantanalski samiec vs przeciętnej wielkości pyton siatkowy samica

        1. Wkh nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zwierzęta te są podobnych rozmiarów i mają równe szanse w walce. jednak jeżeli anakonda zaskoczyła jaguara w wodzie ten raczej by nie przeżył. podobnie byłoby z pytonem.

  1. A ja mam pytanie. Ile przeciętny człowiek był by w stanie wytrzymać, będąc duszonym przez pytona. Tak z ciekawości pytam.

        1. Nie chcemy spekulować jak długo człowiek wytrzymałby duszony przez pytona. To zależne jest od tego, czy by się bronił, czy bezwolnie czekał, aż go pyton udusi. Odpowiedź na to pytanie może pozostawimy specjalistom od gadów, którzy na co dzień mają styczność z tymi wężami, a których jest wielu pośród naszych czytelników.

          Znamy z literatury kilka doniesień o śmierci człowieka spowodowanej przez pytony siatkowe. Niektóre ofiary zmarły w wyniku infekcji, a inne z powodu niedotlenienia (duszenie).

          Otrzymaliśmy odpowiedź od hodowcy gadów, będącego kopalnią wiedzy na ich temat, który twierdzi, że oczywiście zależne jest to od wielu czynników, ale w przypadku dużego pytona o długości 6-7 metrów nie zajęłoby to więcej niż kilka minut.

  2. Redakcjo . wiem że już dostałem odpowiedź na to pytanie ale chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat. Chodzi o puma(samiec) vs anakonda zielona(samica) i puma(samiec) vs pyton siatkowy(samica)
    zakładając że wszystkie zwierzęta są przeciętnej wagi i wielkości walczą w zamknięciu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button