AfrykaAustraliaAzjaGadyWężeZwierzęta

Pytony (Pythonidae) – fascynujące dusiciele

Szczegółowe dane

Pytony (Pythonidae)

 • Długość: 50 cm – 9,76 m
 • Masa: 210 g – 160 kg
 • Długość życia: maksymalnie do 21 lat w niewoli
Pyton królewski (Python regius)

Pytony – ciekawostki

 • W Stanach Zjednoczonych w Parku Narodowym Everglades istniała introdukowana populacja pytona birmańskiego (Python molurus bivittatus), ale okazał się gatunkiem inwazyjnym i zniszczono jego populację.
 • W 2012 roku Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz przywozu pytona birmańskiego i pytona skalnego.
 • Najwięcej doniesień o atakach pytonów na ludzi pochodzi z południowej i południowo-wschodniej Azji, ale współcześnie wypadki te zdarzają się co raz rzadziej.
 • Ciśnienie wytworzone w zwojach pytona w trakcie duszenia ofiary może powodować u niej zatrzymanie akcji serca wywołane zakłóceniami w dopływie krwi, ale hipoteza ta nie została potwierdzona.
 • Badania wykazują, że pytony i wszystkie inne węże pochodzą od jadowitego przodka.
 • W przypadku ataku ze strony innego drapieżnika, najedzony pyton tygrysi ratuje się poprzez zwymiotowanie pokarmu, aby uciec przed napastnikiem.
 • Po obfitym posiłku pyton tygrysi może pościć przez wiele miesięcy. Rekordowa „głodówka” trwała 2 lata.
Pyton ametystowy (Morelia amethistina)

Polecamy

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Baza Dinozaurów

13 komentarzy

   1. przeciętnej wielkości jaguar pantanalski samiec vs preciętnej wielkości anakonda zielona samica przeciętnej wielkości jaguar pantanalski samiec vs przeciętnej wielkości pyton siatkowy samica

    1. Wkh nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zwierzęta te są podobnych rozmiarów i mają równe szanse w walce. jednak jeżeli anakonda zaskoczyła jaguara w wodzie ten raczej by nie przeżył. podobnie byłoby z pytonem.

 1. A ja mam pytanie. Ile przeciętny człowiek był by w stanie wytrzymać, będąc duszonym przez pytona. Tak z ciekawości pytam.

    1. Nie chcemy spekulować jak długo człowiek wytrzymałby duszony przez pytona. To zależne jest od tego, czy by się bronił, czy bezwolnie czekał, aż go pyton udusi. Odpowiedź na to pytanie może pozostawimy specjalistom od gadów, którzy na co dzień mają styczność z tymi wężami, a których jest wielu pośród naszych czytelników.

     Znamy z literatury kilka doniesień o śmierci człowieka spowodowanej przez pytony siatkowe. Niektóre ofiary zmarły w wyniku infekcji, a inne z powodu niedotlenienia (duszenie).

     Otrzymaliśmy odpowiedź od hodowcy gadów, będącego kopalnią wiedzy na ich temat, który twierdzi, że oczywiście zależne jest to od wielu czynników, ale w przypadku dużego pytona o długości 6-7 metrów nie zajęłoby to więcej niż kilka minut.

 2. Redakcjo . wiem że już dostałem odpowiedź na to pytanie ale chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat. Chodzi o puma(samiec) vs anakonda zielona(samica) i puma(samiec) vs pyton siatkowy(samica)
  zakładając że wszystkie zwierzęta są przeciętnej wagi i wielkości walczą w zamknięciu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button