AfrykaAustraliaAzjaGadyWężeZwierzęta

Pytony (Pythonidae) – fascynujące dusiciele

Pyton malutki (Antaresia perthensis)

Najmniejszy gatunek pytona. Zamieszkuje północno-zachodnią Australię i niektóre wyspy przybrzeżne. Ubarwienie stosunkowo ciemne, zbliżone do koloru gleby, wchodzi nieco w czerwień. Wzory (poprzeczne plamy) „rozmyte”, ich kontury zanikają z wiekiem. Starsze osobniki mają praktycznie jednolite ubarwienie. Głowa gładka, jedynie od oczu do końca głowy przebiegają delikatne prążki. Żywi się małymi zwierzętami: myszami, szczurami, pisklętami, żabami.

Rozmnażanie.

Samica znosi 5 – 8 jaj. Pozostaje zwinięta wokół nich przez 50 – 60 dni. Po tym czasie młode wykluwają się. Nowo narodzone pytony mierzą ok. 20 cm i ważą ok. 4 g, co czyni je najmniejszym potomstwem wśród pytonów. Po roku osiągają ok. 25 g masy.

Dorosłe osobniki mierzą ok. 50 cm długości i ważą blisko 210 g.

Pyton malutki jest jednym z najpopularniejszych egzotycznych zwierząt hodowlanych.

Pyton malutki (Antaresia perthensis).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9Następna strona

Baza Dinozaurów

13 komentarzy

   1. przeciętnej wielkości jaguar pantanalski samiec vs preciętnej wielkości anakonda zielona samica przeciętnej wielkości jaguar pantanalski samiec vs przeciętnej wielkości pyton siatkowy samica

    1. Wkh nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zwierzęta te są podobnych rozmiarów i mają równe szanse w walce. jednak jeżeli anakonda zaskoczyła jaguara w wodzie ten raczej by nie przeżył. podobnie byłoby z pytonem.

 1. A ja mam pytanie. Ile przeciętny człowiek był by w stanie wytrzymać, będąc duszonym przez pytona. Tak z ciekawości pytam.

    1. Nie chcemy spekulować jak długo człowiek wytrzymałby duszony przez pytona. To zależne jest od tego, czy by się bronił, czy bezwolnie czekał, aż go pyton udusi. Odpowiedź na to pytanie może pozostawimy specjalistom od gadów, którzy na co dzień mają styczność z tymi wężami, a których jest wielu pośród naszych czytelników.

     Znamy z literatury kilka doniesień o śmierci człowieka spowodowanej przez pytony siatkowe. Niektóre ofiary zmarły w wyniku infekcji, a inne z powodu niedotlenienia (duszenie).

     Otrzymaliśmy odpowiedź od hodowcy gadów, będącego kopalnią wiedzy na ich temat, który twierdzi, że oczywiście zależne jest to od wielu czynników, ale w przypadku dużego pytona o długości 6-7 metrów nie zajęłoby to więcej niż kilka minut.

 2. Redakcjo . wiem że już dostałem odpowiedź na to pytanie ale chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat. Chodzi o puma(samiec) vs anakonda zielona(samica) i puma(samiec) vs pyton siatkowy(samica)
  zakładając że wszystkie zwierzęta są przeciętnej wagi i wielkości walczą w zamknięciu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button