Owczarek belgijski
Porównując wszystkie odmiany owczarka belgijskiego można stwierdzić, że mamy do czynienia z trzema/czterema różnymi rasami. Nie zmienia to jednak nic w ich charakterze i usposobieniu umożliwiającym dostosowanie się do człowieka i, przede wszystkim, czerpaniu radości z tego faktu.
Klasyfikacja FCI
- Grupa 1: Psy pasterskie i zaganiające
- Sekcja 1: Psy pasterskie
- Typ: wilkowaty
- Podlega próbom pracy
Historia rasy
Na początku był chaos – pod koniec wieku XIX belgijskie psy pasterskie różniły się od siebie praktycznie wszystkim, od temperamentu poczynając na umaszczeniu kończąc. Wszystko zmieniło się, gdy do akcji wkroczył profesor Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Cureghem, A. Reul, aby – dzięki namowom hodowców – ujednolicić jakoś belgijskie pasterskie.
Oficjalne powstanie rasy datuje się na lata między 1891 – 1897 r., a 29 września 1891 r. w Brukseli powstał pierwszy Klub Owczarka Belgijskiego.
Prof. Reul sprowadził wtedy też 117 psów, spośród których wyselekcjonował kilka najładniejszych i najlepszych. Już rok później istniał dokładny wzorzec rasy, który zakładał, że w jej obrębie występują aż 3 rodzaje sierści. Mimo to, wśród społeczeństwa panował pogląd głoszący, że belgijskie pasterskie to psy ludzi biednych i prostych, dlatego niełatwo było im dostać się do Księgi Rodowodowej Królewskiego Towarzystwa im. Św. Huberta (dopiero w roku 1901).
Przez kolejne 9 lat miłośnicy rasy bardzo starali się udoskonalić swoich ulubieńców, doprowadzając do względnego ujednolicenia temperamentu.
Charakterystyka
Wygląd
Ponieważ rasa wyróżnia się dużym zróżnicowaniem sierści i umaszczenia, warto zatrzymać się na tym temacie przez dłuższą chwilę. Sierść jest bowiem najważniejszym kryterium klasyfikującym danego osobnika do jednej z 4 odmian kolorystycznych:
- Groenendael – umaszczenie jednolicie czarne
- Laekenois – umaszczenie płowe z delikatnym czarnym nalotem, najbardziej widocznym na pysku i ogonie
- Malinois – umaszczenie płowe, na pysku występuje czarna maska i nalot
- Tervueren – nieodzowna maska, reszta umaszczenia płowa lub szara z czarnym nalotem
Każdy z tych rodzajów włosa jest zwarty, gęsty i „ocieplony” wełnistym podszerstkiem. Wymienia się również 3 odmiany sierści:
Odmiana długowłosa (odmiany kolorystyczne groenendael i tervueren).
Na głowie, zewnętrznej stronie uszu i dolnych częściach nóg sierść krótka, tylna strona kończyn przednich od łokcia do nadgarstka pokryta długim włosem, tworzącym frędzle. Na reszcie ciała sierść prosta i długa, najbardziej na szyi i przedpiersiu, gdzie formuje się kryza i żabot. Wewnątrz uszu również dostrzeżemy długą sierść, za tyłu ciała, na pośladkach widoczne portki. Na ogonie włos gęsty i długi, przypominający kitę.
Odmiana krótkowłosa (odmiana kolorystyczna malinois).
Na głowie, płatkach uszu i dolnych partiach kończyn sierść bardzo krótka, na reszcie ciała nieco dłuższa, ale nadal zaliczana do krótkiej. Najbardziej gęsta na ogonie i wokół szyi (kryza). Z tyłu ciała włos także gęsty i dłuższy, ogon obficie pokryty sierścią, nie tworzy ona jednak kity.
Odmiana szorstkowłosa (odmiana kolorystyczna laekenois).
Włos na całym ciele suchy, szorstki i zmierzwiony. Długość jednakowa na całym ciele, dochodząca do ok. 6 cm, krótsza tylko na grzbiecie pyska, czole i nogach. Widoczne brwi, broda i wąsy, ale niebyt pretensjonalne
Pies nosi głowę wysoko, jest dobrze wyprofilowana, wyposażona w delikatnie migdałowate i ukośnie osadzone ciemnobrązowe oczy o inteligentnym i czujnym spojrzeniu. Wysoko na głowie rosną sterczące, małe, spiczaste, trójkątne uszy o szerokiej podstawie. Kiedy psa coś zainteresuje, stają prosto.
Temperament
Opisywany jako pies bardzo inteligentny, czujny i wrażliwy na wszystko, co dzieje się wokół, tworząc dzięki temu bardzo silne więzi z innymi istotami. Poza tym, jest psem lojalnym, skorym do zabaw, posłusznym i świetnie przystosowanym do życia rodzinnego. Aby był szczęśliwy i zdrowy, powinien dostawać codziennie sporą porcję stymulacji fizycznej i umysłowej. Jako pies pasterski, jest zawsze gotowy do działania i dobrze spełnia obowiązki stróża; swego właściciela broni zaciekle.
Nie powinien przejawiać lękliwości, ani agresji, ale pożądane są u niego opanowanie i czujność.
Kondycja zdrowotna
Nie wiadomo zbyt wiele o zdrowiu poszczególnych odmian, ale jako rasa żyje średnio 12 lat (badania z Belgii), co jest wynikiem wysokim jak na psa rasowego i dużego. Najważniejszą przyczyną śmierci są nowotwory, udar, niewydolność narządowa i starość. Często cierpią na problemy związane z układem rozrodczym, mięśniowo-szkieletowym oraz skórą.
Wg badań brytyjskich między rokiem 1998, a 2003 owczarki belgijskie z odmiany tervueren doznawały drgawek i ataków epilepsji częściej o ok. 9%, niż pozostałe odmiany, inne analizy pokazały, że w obrębie tej odmiany na epilepsję zapada 1 na 6 psów. Dla porównania, częstość występowania padaczki lub drgawek w ogólnej populacji owczarka belgijskiego wynosi 0,5 – 5,7 %
Szczegółowe dane i wymiary
Owczarek belgijski
- Wysokość w kłębie:
- psy: ok. 62 cm
- suki: ok. 58 cm
- Masa:
- psy: 25 – 30 kg
- suki: 20 – 25 kg
- Długość życia: 10 – 12 lat
Owczarek belgijski – ciekawostki
- Prof. Reula uważa się za założyciela rasy.
- FCI sklasyfikowało wszystkie odmiany kolorystyczne jako jedną rasę, podobnie uczynił UK Kennel Club, Canadian Kennel Club, United Kennel Club, natomiast Australijska Narodowa Rada Kennel (ANKC) i New Zealand Kennel Club definiuje każdą z 4 odmian jako odrębną rasę.
- Owczarki belgijskie dobrze sprawdzają się jako psy poszukujące, ratownicze i opiekunowie. Ponadto, pomagają policjantom i wojskowym oraz nadają się do wykrywania narkotyków.
Polecamy
- Psy domowe
- Rasy psów
- Akita
- Amstaf
- Beagle
- Bernardyn
- Berneński pies pasterski
- Border collie
- Buldog francuski.
- Bulmastif
- Bulterier
- Cavalier king charles spaniel
- Chow chow
- Cocker spaniel angielski
- Cyjon
- Doberman
- Dog niemiecki
- Dogue de Bordeaux
- Golden retriever
- Grzywacz chiński
- Husky syberyjski
- Labrador
- Leonberger
- Likaon
- Mastif tybetański
- Mastyf angielski
- Mops
- Nowofundland
- Owczarek kaukaski
- Owczarek niemiecki
- Owczarek podhalański
- Pies dingo
- Pies faraona
- Psowate
- Pudel duży
- Rottweiler
- Seter irlandzki
- Sznaucer miniaturowy
- Sznaucer olbrzym
- West Highland White Terrier
- Wilczarz irlandzki
- Wilk
- Yorkshire Terrier