GadyMięczakiMorskieOpracowaniaOwadyPłazyPtakiRoślinyRybySsakiTop 10Zwierzęta

Najmniejsze organizmy, zwierzęta i rośliny

Najmniejsze Kręgowce

Najmniejszym kręgowcem, a zarazem najmniejszym płazem jest żaba Paedophryne amauensis zamieszkująca Papuę Nową Gwineę. Długość tego zwierzęcia waha się między 7 – 8 mm, choć średnio mierzy 7,7 mm. Poprzednimi rekordowo małymi kręgowcami były indonezyjskie ryby z rodzaju Paedocypris.

Najmniejsza żaba świata – Paedophryne amauensis.

Najmniejsze Ryby

Żabnicokształtne z gatunku Photocorynus spiniceps są uznawane za najmniejsze ryby świata – dorosłe samce mierzą 6,2 – 7,3 mm długości, ze względu jednak na pasożytnictwo płciowe/seksualne (samiec jest stale przytwierdzony do grzbietu samicy) samica jest o wiele większa – mierzy ok. 50,5 mm.

Najmniejsze ryby świataPhotocorynus spiniceps.

Najmniejsze Płazy

Przedstawiciele gatunku meksykańskiej salamandryThorius arboreus – mierzą średnio 17 mm długości. Salamandry te to najmniejsze płazy świata.

SalamandraThorius arboreus.

Najmniejsze Gady

Najmniejsze Jaszczurki

Za najmniejsze gady uznaje się 2 gatunki gekonów: Sphaerodactylus ariasae (po raz pierwszy opisano go w 2001 r.) i Sphaerodactylus parthenopion. Najmniejsze jaszczurki świata mierzą średnio 16 mm długości. Podobnych rozmiarów są madagaskarskie kameleony z gatunku Brookesia minima – mniejsze samce mierzą 15-18 mm, Brookesia tuberculata 14 – 19 mm, a Brookesia micra 15-16 mm.

GekonSphaerodactylus ariasae.

Najmniejsze Żółwie

Ptaśnik plamisty (Homopus signatus) określany jest jako najmniejszy żółw świata. Spotkać go można w RPA; samce mierzą 6 – 8 cm długości, natomiast samice osiągają prawie 10 cm.

Ptaśnik plamisty (Homopus signatus) – najmniejszy żółw świata

Najmniejsze Krokodyle

Najmniejszym przedstawicielem rzędu jest kajman karłowaty (Paleosuchus palpebrosus) zwany również kajmanem Cuviera. Przebywa w północnej i centralnej Ameryce Południowej. Osiąga 1,6 m długości.

Kajman karłowaty (Paleosuchus palpebrosus)

Najmniejsze Węże

Niedawno odkryty na Barbados Leptotyphlops carlae mierzy średnio 10 cm długości, czyli tylko 50% więcej od swych świeżo wyklutych młodych.

Najmniejszy wąż świataLeptotyphlops carlae.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7Następna strona

Baza Dinozaurów

18 komentarzy

    1. To jeszcze poprzeglądaj, bo uzupełniamy ten artykuł na bieżąco. Już dodaliśmy kilka zdjęć i nowe zwierzęta. A w ciągu najbliższych dni będą kolejne maluchy w tym artykule.

      Postaramy się coś w tym tygodniu na temat roślin opublikować.

  1. może zróbcie mechanizm który pokazuje w jakich artykułach ostatnio dodano coś nowego lub poprawiono lub zmieniono i zeby w tym mechanizmie bylo pokazane co wtedy bedzie fajnie bo kazdy bedzie wiedzial gdzie jest cos nowego 🙂

    1. Nie mamy dzisiaj takiego mechanizmu 🙁 Cały czas wracamy do wielu artykułów i w miarę pojawiających się np. nowości, czy też odkryć uzupełniamy i rozszerzamy opracowania. Czasami są to drobne uzupełniania, czy korekty związane z nowymi odkryciami, a czami pojawiają się wręcz nowe artykuły jak np. początkowo Goryl – największa małpa, ta tematyka została uzupełniona o artykuł Goryle. Czasami są to np. nowe zdjęcia. Twój pomysł jest fajny i z pewnością zastanowimy się, czy coś możemy w tym kierunku zrobić.

  2. Jakiej wielkości jest niesporczak?
    Wiem, że jest bardzo mały. Czy by się załapał na listę najmniejszych zwierząt?

  3. Nie zgadzam się co do roślin- nie wspomnieliście o jednokomórkowych roślinach takich jak np. chlorella, które są o wiele mniejsze niż przytoczone tu wolfie.

  4. Obrazki podpisane wirusy pokazują komórki nerwowe, żaden wirus tak nie wygląda. Wśród „wirusów” (klasyfikacja jest ciężka) są jeszcze wiroidy, które są mniejsze, niż cirkawirusy. Warto dodać, że Mycoplasma nie ma ściany komórkowej i jest bezwzglednym pasozytem, czyli jest niezdolna do życia poza komórkami gospodarza, jako taka ciekawostka 😉 Bakterie również są drobnoustrojami, więc pisanie o archeowcu większym od wspomnianej wcześniej Mycoplasma jest niespójne logicznie. Takie uwagi ode mnie 🙂

  5. Z tego co wiem za najmniejsze ssaki uchodzą zębiełki.
    Suncus etruscus znany jako „ryjówka etruska” waży średnio 1.5 grama.Długość ciała to „aż” 5cm. ale jakieś 40% przypada na cieniutki ogon-u świnionosa wypadałoby dodać rozpiętość błoniastych skrzydeł a te są proporcjonalnie ogromne…
    Jeszcze mniejszy gatunek zębiełka odkryto niedawno na bagnach wyspy Hokkaido-z ogonem ma jakieś 4 cm. wagi niestety nie pamiętam.

    1. Na każdej stronie jest wyszukiwarka w 3 miejscach – wpisz niesporczaki. Znajdziesz na ten temat bardzo obszerny artykuł. Poza tym na dole strony masz spis artykułów – Index A-Z.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button