GadyMięczakiMorskieOpracowaniaOwadyPłazyPtakiRoślinyRybySsakiTop 10Zwierzęta

Najmniejsze organizmy, zwierzęta i rośliny

Najmniejsze zwierzęta świata

Najmniejsze Stawonogi

Najmniejsze Skorupiaki

Najmniejszym skorupiakiem, a zarazem najmniejszym stawonogiem jest Stygotantulus stocki mierzący ok. 0,0094 cm długości.

Najmniejsze Pajęczaki

Za najmniejsze pajęczaki uznano roztocza z rodziny Eriophyidae, których długość mieści się w przedziale 125 – 250 mikrometrów (0,0125 – 0,025 cm).

PajęczakiEriophyidae.

Najmniejsze Owady

Dorosłe samce Dicopomorpha echmepterygis – pasożytniczej osy z Kostaryki – mierzą zaledwie 0,139 mm. Samice mogą być większe nawet o 40%. Tinkerbella (gatunek osy) również występujący jedynie na Kostaryce (której drużyna notabene to czarny koń Mistrzostw Świata w piłce nożnej ;)) osiąga długość 0,17 mm.

Osa z Kostaryki – Tinkerbella.

Najmniejsze Szkarłupnie

Najmniejszą znaną strzykwą i zarazem najmniejszym szkarłupniem jest Psammothuria ganapatii, mieszkająca między ziarenkami piasku na wybrzeżu Indii. Maksymalna długość jaką może osiągnąć dochodzi do 4 mm.

Najmniejsze Jeżowce

Najmniejszym przedstawicielem gromady jest Echinocyamus scaber. Szerokość pancerza wynosi ok. 6 mm.

Najmniejsze Rozgwiazdy

Najmniejszą spośród nich jest Parvulastra parvivipara, u której rozpiętość ramion wynosi zaledwie 5 mm.

JeżowceEchinocyamus pusillus.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7Następna strona

Wybrane specjalnie dla Ciebie

18 komentarzy

  1. To jeszcze poprzeglądaj, bo uzupełniamy ten artykuł na bieżąco. Już dodaliśmy kilka zdjęć i nowe zwierzęta. A w ciągu najbliższych dni będą kolejne maluchy w tym artykule.

   Postaramy się coś w tym tygodniu na temat roślin opublikować.

 1. może zróbcie mechanizm który pokazuje w jakich artykułach ostatnio dodano coś nowego lub poprawiono lub zmieniono i zeby w tym mechanizmie bylo pokazane co wtedy bedzie fajnie bo kazdy bedzie wiedzial gdzie jest cos nowego 🙂

  1. Nie mamy dzisiaj takiego mechanizmu 🙁 Cały czas wracamy do wielu artykułów i w miarę pojawiających się np. nowości, czy też odkryć uzupełniamy i rozszerzamy opracowania. Czasami są to drobne uzupełniania, czy korekty związane z nowymi odkryciami, a czami pojawiają się wręcz nowe artykuły jak np. początkowo Goryl – największa małpa, ta tematyka została uzupełniona o artykuł Goryle. Czasami są to np. nowe zdjęcia. Twój pomysł jest fajny i z pewnością zastanowimy się, czy coś możemy w tym kierunku zrobić.

 2. Jakiej wielkości jest niesporczak?
  Wiem, że jest bardzo mały. Czy by się załapał na listę najmniejszych zwierząt?

 3. Nie zgadzam się co do roślin- nie wspomnieliście o jednokomórkowych roślinach takich jak np. chlorella, które są o wiele mniejsze niż przytoczone tu wolfie.

 4. Obrazki podpisane wirusy pokazują komórki nerwowe, żaden wirus tak nie wygląda. Wśród „wirusów” (klasyfikacja jest ciężka) są jeszcze wiroidy, które są mniejsze, niż cirkawirusy. Warto dodać, że Mycoplasma nie ma ściany komórkowej i jest bezwzglednym pasozytem, czyli jest niezdolna do życia poza komórkami gospodarza, jako taka ciekawostka 😉 Bakterie również są drobnoustrojami, więc pisanie o archeowcu większym od wspomnianej wcześniej Mycoplasma jest niespójne logicznie. Takie uwagi ode mnie 🙂

 5. Z tego co wiem za najmniejsze ssaki uchodzą zębiełki.
  Suncus etruscus znany jako „ryjówka etruska” waży średnio 1.5 grama.Długość ciała to „aż” 5cm. ale jakieś 40% przypada na cieniutki ogon-u świnionosa wypadałoby dodać rozpiętość błoniastych skrzydeł a te są proporcjonalnie ogromne…
  Jeszcze mniejszy gatunek zębiełka odkryto niedawno na bagnach wyspy Hokkaido-z ogonem ma jakieś 4 cm. wagi niestety nie pamiętam.

  1. Na każdej stronie jest wyszukiwarka w 3 miejscach – wpisz niesporczaki. Znajdziesz na ten temat bardzo obszerny artykuł. Poza tym na dole strony masz spis artykułów – Index A-Z.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.