GadyMięczakiMorskieOpracowaniaOwadyPłazyPtakiRoślinyRybySsakiTop 10Zwierzęta

Najmniejsze organizmy, zwierzęta i rośliny

Najmniejsze Dinozaury

Za najmniejsze dinozaury uznaje się teropody z rodzaju Anchiornis. Był to rodzaj dinozaurów opierzonych, żyjących w późnej jurze (160 – 155 mln lat temu) na terenach dzisiejszych Chin. Dorosłe osobniki mogły mierzyć tylko 34 cm długości, oszacowano również, że ważyły do 110 g. Mimo obliczeń jest to szacunek niepewny, ze względu na małą ilość materiału kopalnego.

Najnowsze odkrycia wskazują na istnienie jeszcze mniejszych dinozaurów, których długość mogła wynosić 17 cm. Aktualną listę najmniejszych dinozaurów można znaleźć w artykule: Najmniejsze dinozaury Top 10.

Za najmniejsze dinozaury uznaje się teropody z rodzaju Anchiornis.

Najmniejsze Ptaki

Najmniejszym znanym ptakiem jest 5-centymetrowy koliberek hawański (Mellisuga helenae), który może ważyć ok. 1,8 g. Uznaje się go również za najmniejszego stałocieplnego kręgowca. Dziennie spożywa pokarm o masie bliskiej 50% masy swego ciała, pije natomiast 8 razy więcej niż sam waży.

Koliberek hawański (Mellisuga helenae).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7Następna strona

Wybrane specjalnie dla Ciebie

18 komentarzy

  1. To jeszcze poprzeglądaj, bo uzupełniamy ten artykuł na bieżąco. Już dodaliśmy kilka zdjęć i nowe zwierzęta. A w ciągu najbliższych dni będą kolejne maluchy w tym artykule.

   Postaramy się coś w tym tygodniu na temat roślin opublikować.

 1. może zróbcie mechanizm który pokazuje w jakich artykułach ostatnio dodano coś nowego lub poprawiono lub zmieniono i zeby w tym mechanizmie bylo pokazane co wtedy bedzie fajnie bo kazdy bedzie wiedzial gdzie jest cos nowego 🙂

  1. Nie mamy dzisiaj takiego mechanizmu 🙁 Cały czas wracamy do wielu artykułów i w miarę pojawiających się np. nowości, czy też odkryć uzupełniamy i rozszerzamy opracowania. Czasami są to drobne uzupełniania, czy korekty związane z nowymi odkryciami, a czami pojawiają się wręcz nowe artykuły jak np. początkowo Goryl – największa małpa, ta tematyka została uzupełniona o artykuł Goryle. Czasami są to np. nowe zdjęcia. Twój pomysł jest fajny i z pewnością zastanowimy się, czy coś możemy w tym kierunku zrobić.

 2. Jakiej wielkości jest niesporczak?
  Wiem, że jest bardzo mały. Czy by się załapał na listę najmniejszych zwierząt?

 3. Nie zgadzam się co do roślin- nie wspomnieliście o jednokomórkowych roślinach takich jak np. chlorella, które są o wiele mniejsze niż przytoczone tu wolfie.

 4. Obrazki podpisane wirusy pokazują komórki nerwowe, żaden wirus tak nie wygląda. Wśród „wirusów” (klasyfikacja jest ciężka) są jeszcze wiroidy, które są mniejsze, niż cirkawirusy. Warto dodać, że Mycoplasma nie ma ściany komórkowej i jest bezwzglednym pasozytem, czyli jest niezdolna do życia poza komórkami gospodarza, jako taka ciekawostka 😉 Bakterie również są drobnoustrojami, więc pisanie o archeowcu większym od wspomnianej wcześniej Mycoplasma jest niespójne logicznie. Takie uwagi ode mnie 🙂

 5. Z tego co wiem za najmniejsze ssaki uchodzą zębiełki.
  Suncus etruscus znany jako „ryjówka etruska” waży średnio 1.5 grama.Długość ciała to „aż” 5cm. ale jakieś 40% przypada na cieniutki ogon-u świnionosa wypadałoby dodać rozpiętość błoniastych skrzydeł a te są proporcjonalnie ogromne…
  Jeszcze mniejszy gatunek zębiełka odkryto niedawno na bagnach wyspy Hokkaido-z ogonem ma jakieś 4 cm. wagi niestety nie pamiętam.

  1. Na każdej stronie jest wyszukiwarka w 3 miejscach – wpisz niesporczaki. Znajdziesz na ten temat bardzo obszerny artykuł. Poza tym na dole strony masz spis artykułów – Index A-Z.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.