GadyMięczakiMorskieOpracowaniaOwadyPłazyPtakiRoślinyRybySsakiTop 10Zwierzęta

Najmniejsze organizmy, zwierzęta i rośliny

Najmniejsze Ssaki

Najmniejszy ssak

Najmniejszym ssakiem jest nietoperz ryjkonos malutki, świnionos (Craseonycteris thonglongyai). Ryjkonos osiąga długość do 3,3 cm i wagę do 2 gramów.

Najmniejszy ssak świata – nietoperz ryjkonos malutki, świnionos (Craseonycteris thonglongyai).

Najmniejsze Gryzonie

Skoczkowaty z gatunku Salpingotulus michaelis mierzy średnio 4,4 cm długości. Jest to endemiczny gatunek Pakistanu.

Najmniejszy gryzoń świataSalpingotulus michaelis.

Najmniejsze Ssaki drapieżne

Najmniejszym drapieżnym ssakiem jest łasica (Mustela nivalis). Mierzy 11,4 – 26 cm długości, waży ok. 250 g (samice są lżejsze od samców).

Łasica (Mustela nivalis).

Najmniejsze Torbacze

Planigale ingrami – australijski przedstawiciel rodziny niełazowatych jest uznawany za najmniejszego żyjącego torbacza. Długość ciała wynosi 11-13 cm (łącznie z ogonem), średnia waga wynosi natomiast 4,3 g. Podobnej wielkości (i masy) jest mięsożerny torbacz z gatunku Ningaui timealey.

Najmniejszy torbacz – Planigale ingrami.

Najmniejsze Ssaki naczelne

Najmniejszym ssakiem naczelnym jest małpiatka z rodziny lemurkowatych (in. lemurki myszate) – Microcebus berthae. Te madagaskarskie ssaki mierzą średnio 9,2 cm długości.

Najmniejszy ssak naczelny małpiatka z rodziny lemurkowatychMicrocebus berthae.

Najmniejsza małpa

Najmniejszą małpą na świecie jest Pigmejka, uistiti pigmejka (Callithrix (Cebuella) pygmaea). Pigmejki to małpy Nowego Świata, występują w Ameryce Południowej. Osiągają od 14 do 16 cm długości, ich ogon mierzy od 15 do 20 cm, zaś średnia waga to 85 gramów, zazwyczaj nie przekraczają 100 g.

Pigmejka, uistiti pigmejka (Cebuella pygmaea).

Najmniejsze Walenie

Najmniejszym, a jednocześnie najbardziej zagrożonym przedstawicielem waleni jest morświn kalifornijski (Phocoena sinus). Długość ciała mieści się w przedziale 140-150 cm, natomiast waga wynosi ok. 50 kg.

Morświn (Phocoena sinus) – najmniejszy waleń świata.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7Następna strona

Wybrane specjalnie dla Ciebie

18 komentarzy

  1. To jeszcze poprzeglądaj, bo uzupełniamy ten artykuł na bieżąco. Już dodaliśmy kilka zdjęć i nowe zwierzęta. A w ciągu najbliższych dni będą kolejne maluchy w tym artykule.

   Postaramy się coś w tym tygodniu na temat roślin opublikować.

 1. może zróbcie mechanizm który pokazuje w jakich artykułach ostatnio dodano coś nowego lub poprawiono lub zmieniono i zeby w tym mechanizmie bylo pokazane co wtedy bedzie fajnie bo kazdy bedzie wiedzial gdzie jest cos nowego 🙂

  1. Nie mamy dzisiaj takiego mechanizmu 🙁 Cały czas wracamy do wielu artykułów i w miarę pojawiających się np. nowości, czy też odkryć uzupełniamy i rozszerzamy opracowania. Czasami są to drobne uzupełniania, czy korekty związane z nowymi odkryciami, a czami pojawiają się wręcz nowe artykuły jak np. początkowo Goryl – największa małpa, ta tematyka została uzupełniona o artykuł Goryle. Czasami są to np. nowe zdjęcia. Twój pomysł jest fajny i z pewnością zastanowimy się, czy coś możemy w tym kierunku zrobić.

 2. Jakiej wielkości jest niesporczak?
  Wiem, że jest bardzo mały. Czy by się załapał na listę najmniejszych zwierząt?

 3. Nie zgadzam się co do roślin- nie wspomnieliście o jednokomórkowych roślinach takich jak np. chlorella, które są o wiele mniejsze niż przytoczone tu wolfie.

 4. Obrazki podpisane wirusy pokazują komórki nerwowe, żaden wirus tak nie wygląda. Wśród „wirusów” (klasyfikacja jest ciężka) są jeszcze wiroidy, które są mniejsze, niż cirkawirusy. Warto dodać, że Mycoplasma nie ma ściany komórkowej i jest bezwzglednym pasozytem, czyli jest niezdolna do życia poza komórkami gospodarza, jako taka ciekawostka 😉 Bakterie również są drobnoustrojami, więc pisanie o archeowcu większym od wspomnianej wcześniej Mycoplasma jest niespójne logicznie. Takie uwagi ode mnie 🙂

 5. Z tego co wiem za najmniejsze ssaki uchodzą zębiełki.
  Suncus etruscus znany jako „ryjówka etruska” waży średnio 1.5 grama.Długość ciała to „aż” 5cm. ale jakieś 40% przypada na cieniutki ogon-u świnionosa wypadałoby dodać rozpiętość błoniastych skrzydeł a te są proporcjonalnie ogromne…
  Jeszcze mniejszy gatunek zębiełka odkryto niedawno na bagnach wyspy Hokkaido-z ogonem ma jakieś 4 cm. wagi niestety nie pamiętam.

  1. Na każdej stronie jest wyszukiwarka w 3 miejscach – wpisz niesporczaki. Znajdziesz na ten temat bardzo obszerny artykuł. Poza tym na dole strony masz spis artykułów – Index A-Z.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.