AfrykaAmeryka PdAmeryka PnAustraliaAzjaGadyTop 1Top 10WężeZwierzęta

Najdłuższe węże świata – Top 10

Podsumowanie

Część czytelników zapewne miała nadzieję, że okaże się, iż na naszej planecie żyją potwory, o których od czasu do czasu w postaci kaczek dziennikarskich donoszą brukowce czy też artyści od programów graficznych tworzący powiększone zdjęcia węży. Musimy z jednej strony Was zmartwić – takie węże na całe nasze szczęście nie istnieją. Niemniej te, które istnieją (to ta druga strona medalu) i tak stanowią dla nas spore zagrożenie – zwłaszcza gatunki jadowite.

Zaprezentowane zestawienie nie zawiera wszystkich węży, które osiągają długość od 200 do 300 cm. Można by je bowiem rozszerzyć np. o węża Eskulapa czy Elaphe quatuorlineata.

Najdłuższe węże na świecie – Top 10

Najdłuższe węże TOP10
Najdłuższe węże TOP10 – długość w cm.

Polecamy

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Baza Dinozaurów

74 komentarzy

      1. Dziś znalazłem informacje ,że Bałkany zamieszkuje jeszcze większy wąż – połoz kaspijski zwykle ma od 170 do 250cm choć zdarzają sie przypadki mające 300cm.

        1. Tak rzeczywiście połoz kaspijski (Dolichophis caspius) ma podobne rozmiary do węża Eskulapa. My dysponujemy danymi mówiącymi, o tym, że poloz kaspijski zazwyczaj osiąga 140-160 cm, nieliczne węże mogą przekraczać 200 cm. Najpewniej zacytowałeś tu dane z Wikipedii. Nie wiemy, na jakich źródłach autor tego artykułu się opierał, gdyż ich nie podał.

      2. Odnośnie najdłuższego węża Europy, to jednak uważam że jest nim wąż czteropasiasty (Elaphe quatuorlineata)

  1. Pyton birmański jest podgatunkiem pytona tygrysiego więc te dane są zbieżne. W hodowlach jest dużo tych węży, które osiągają ponad 6 metrów, także wasze informacje są nie do końca prawdziwe. Poza tym jaki to jest top10, jak jest sporo węży, które osiągają powyżej 3 metrów długości, a nie są wymienione w artykule?

    1. Pyton birmański (Python molurus bivittatus) jest jednym z dwóch podgatunków pytona tygrysiego – inaczej nazywany jest pytonem tygrysim ciemnoskórym. Pyton tygrysi jasnoskóry nie osiąga tak dużych rozmiarów jak birmański, stąd rozgraniczenie, zresztą jest to wyraźnie w artykule napisane.

      Tworząc zestawienie opieramy się na wiarygodnych źródłach, nie na twierdzeniach „w hodowlach jest dużo tych węży, które osiągają ponad 6 metrów”, gdyż takie twierdzenie przypomina nam taaką rybę. Wielu hodowców ma tendencję do zawyżania rozmiarów swoich węży. Tak jak w przypadku anakondy nikt nie potrafi zgłosić się po nagrodę w wysokości 50 tys. dolarów, ale wielu oczywiście widziało 9-metrowe anakondy.

      Jeśli autor tego komentarza dysponuje wiarygodnym źródłem potwierdzającym istnienie 6-metrowych pytonów tygrysich, to chętnie się z takim źródłem zapoznamy i zweryfikujemy tę pozycję.

      W kontekście węży osiągających ponad 3 metry długości – nie mieliśmy zamiaru wymieniania wszystkich węży. Istotne są pozycje węży przekraczających 5 metrów długości i tu wszystkie zostały wymienione. Sądzimy jednak, że nasi czytelnicy od Znawcy węży z pewnością oczekiwaliby czegoś więcej, czyli właśnie wymienienia tych pozostałych, które autorom w zestawieniu umknęły 🙂 Pozdrawiamy 🙂

  2. Dziękujemy Znawcy węży za sugestie dotyczące uzupełnienia listy o węże: pytona oliwkowego (Liasis olivaceus), pytona dywanowego (Morelia spilota) oraz groźnicy niemej (Lachesis muta). Ponieważ takie są oczekiwania czytelników, zatem sukcesywnie postaramy się uzupełnić jeszcze tę listę. Dodaliśmy charakterystykę pytona ametystowego (Morelia amethistina) oraz wspomnianego wyżej pytona oliwkowego.

      1. Nie został introdukowany tylko uciekł z hodowli. Podczas jednego z huraganów zniszczeniu uległa jedna z hodowli terrarrarystycznych w której trzymane były pytony birmańskie.

      1. To pewnie należałoby go umieścić na pierwszym miejscu :), choć według szacunków to ma chyba około 4,5 metra,

    1. Pomyślimy nad tym tematem. Już dziś możemy Ci zdradzić, że na tej liście znalazłyby się z pewnością łabędzie, czaple, żurawie, do niedawna były dropie, bociany i pelikany. Oczywiście nie mogłoby zabraknąć największych ptaków drapieżnych – bielika i orła przedniego. Bywają u nas również tak wielkie ptaki jak orłosęp brodaty. Nie ma w Polsce tak naprawdę tych największych z największych, czyli nielotów. Odwiedzają nasz kraj sporadycznie również sępy.

  3. Jakim cudem samica Anakondy może zjeść samca skoro węże mogą zjeść ofiarę stanowiącą jedynie 1/4 ich długości?

    1. Pamiętajmy, że samice anakondy są sporo większe i cięższe od samców (znaczny dymorfizm płciowy). Szczegóły tego typu zachowań i zarejestrowane przypadki kanibalizmu pośród tych węży opisują Rivas, J. A., R. Y Owens. w 2000. Eunectes murinus (Green anaconda): cannibalism. Herpetological Review, 31: 44 – 45. Podają tam między innymi przykłady wyplucia przez samicę o długości 434.7 cm i wadze 40 kg samca, którego długość wynosiła 283 cm a waga 5 kg, czy też zabicia samca o długości 230 cm przez samicę, której długość wynosiła 370 cm.

  4. A co z Pytonem siatkowym znalezionym na wyspach Indonezji…kilka lat wstecz. Było to nawet podane w wiadomościach. Jeżeli chodzi o jego wymiary to był sporo większy od opisanych tu…nie chce podać nie potwierdzonych faktów, ale wymiary : 14 m, około 450 kg. Z tego co pamiętam wąż ma się dobrze i żyje w ogrodzie zoologicznym. Fakt, rozmiary ogromne…ale to że był schwytany jest faktem. Dlatego interesuje mnie że nic na ten temat nie mu u was w artykule 🙂

    1. W naszej ocenie to pyton medialny. Media pod koniec 2003 roku podawały informację, z której wynikało, iż w indonezyjskiej wiosce złapano pytona, którego długość wynosiła 14,85 metra a waga 447 kg. Nikt oficjalnie nie potwierdził tej informacji. Księga Rekordów Guinessa cały czas ma odnotowaną tylko Medusę (pyton siatkowy o długości 7,67 metra w 2011 roku). Zadziwiające jak zawsze są nieostre fotografie i niezwykle słabej jakości film prezentujący tego węża. Wąż o takich wymiarach jak titanoboa i takiej ogromnej wadze, na dodatek znajdujący się w niewoli byłby światową atrakcją. Naukowcy chcieliby go zbadać i potwierdzić jego wielkość, każdy ogród zoologiczny na świecie zaś skłonny byłby wydać krocie, aby posiadać taką atrakcję. Nic w tych rzeczy – zdjęć praktycznie nie ma, filmów również, nikt długości nie potwierdził, więc prawie półtonowy wąż „żyje” sobie w prymitywnym ogrodzie zoologicznym w Curugsewu w Indonezji…i nikt od tego czasu o nim nie słyszał.

  5. Podobno pytony śatkowane mogą ośągać długość aż do 30m 978kg nie jest to potwierdzone nukowo ale podobno to prawda

      1. Titanoboa był duży osiągał 15 metrów długości

        I powiem że Tajpan pustynny jest bardziej jadowity od kobry królewskiej

        To prawda

        1. jest wiele bardziej od kobry jadowitych węży, a zwłaszcza od królewskiej, bo ta jest akurat jedną z najmniej jadowitych

  6. Wszystko fajnie, ale zrobiliście kilka błędów.

    1. Węże nie połykają, gdyż nie mają przełyku. Węże się nasuwają

    2. Nie ma węży żyworodnych. Są węże jajożyworodne i jajorodne.

    3. Poprawniejszą Polską nazwą Python reticulatus jest Pyton siatkowany a nie siatkowy

    Ktoś mógłby stwierdzić że się czepiam, ale skoro chcecie być poważną stronką i edukujecie dzieciaki to róbcie to porządnie i ze wszystkimi szczegółami.

    Pozdro od hodowcy węży z ponad 10 letnim stażem 🙂

    1. Zapomniałem 😛

      4. Są trzy podgatunki Pytona tygrysiego

      Python molurus bivittatus – Pyton tygrysi ciemnoskóry (ten jest najdłuższy)

      Python molurus molurus – Pyton tygrysi jasnoskóry (średni)

      Python molurus pimbura – Pyton tugrysi pimbura zwany też Cejlońskim ( najkrótszy za to najbardziej masywny w porównaniu do długości ciała. Bywa też bardziej agresywny od dwóch pozostałych)

      A wersje albinotyczne mają już chyba wszystkie gatunki węży. Nawet istnieje sporo wariacji albinotycznych.

    2. Ad. 1. Połykanie przez węże rzeczywiście technicznie polega na nasuwaniu się na ofiarę. Niemniej jest to połykanie ofiary 🙂

      Ad. 2 Są węże jajorodne, jajożyworodne oraz żyworodne. Do żyworodnych węży zaliczany jest np. boa dusiciel czy anakonda zielona, które karmią swoje młode poprzez łożysko lub pęcherzyk żółtkowy, co jest nietypowe pośród gadów.

      Ad. 3 Występują obie nazwy – Pyton siatkowany oraz Pyton siatkowy

      Odwzajemniamy pozdrowienia 🙂

  7. ni daliście na liste pytona czarnogłowego dorasta 5 metrów nie tam też grzechotnika straszliwego
    który mierzy 109 cm i:-)

    1. Pyton czarnogłowy nie przekracza 3,5 metra, a grzechotnik straszliwy nie przekracza 1,9 metra, więc na tej liście się nie zmieścił

  8. Nie bierzcie się za coś czego nie potraficie zrobić. Po 1 informacji nie bierze się z Wikipedii. Po 2 nie robi się rankingu na podstawie „ludzie widzieli” tylko na podstawie rekordowych osobników udokumentowanych choćby zdjęciami i zmierzonymi. Miejsce 1 – medusa. Tak to prawda to jest największy w dziejach pyton siatkowany. Jest to stara i spasiona samica która niedługo padnie. Nie przekroczy nawet 8m. Wiec nie ma mowy o 10metrach… 2 – pyton tygrysi. Jest wiele udokumentowanych osobników mierzących ponad 6m. Rekordowego nie znam. 3 – pyton skalny. Dorastają maksymalnie do 6m. Mój przyjaciel z polski ma największą samicę w Europie jak nie w ogóle w hodowli. Mierzy 5,5m i waży ponad 100kg. Są to węże bardzo muskularne i ciężkie stąd ta waga. 4 – pyton ametystowy. Udokumentowany rekord to 5,7m. Przy czym nie ważą dużo bo są to pytony typu zbliżonego do nadrzewnych. 5 – kobra królewska. 5,5m. Na 6 miejscu jest anakonda zielona. Największy osobnik mierzył 5,13m i ważył 113kg. Bzdurą są osobniki mierzące 7m i ważące 250kg. Tyle to pytony siatkowane noe ważą a są największe. Liczę że poprawicie błędy. Niefajnie jest wprowadzać ludzi w błąd. A najgorzej to pisać o czymś o czym nie ma się pojęcia i korzystanie z Wikipedii. 🙂

    1. Cóż, właśnie to zestawienie oparte jest na zweryfikowanych źródłach i nikogo nie zamierzamy wprowadzać w błąd.

      Nikt nie pisze w artykule, że Medusa osiągnie 10 metrów, tylko, że właściciel ma taką nadzieję – proszę zwrócić uwagę na kontekst.

      Jeśli istnieją potwierdzone źródła, iż pytony tygrysie osiągają ponad 6 metrów, prosimy o ich podanie.

      W kontekście anakondy ponownie odsyłamy do artykułu na jej temat – Anakonda. Najdłuższa anakonda w niewoli miała 6,27 metra (Ogród zoologiczny w Pitsburgu).

  9. Na końcu w podsumowaniu jest napisane, że siatkowane dorastają do 10m to nie rozumiem, to już jest oddzielny artykuł??? Pytona tygrysiego 6m widziałem choćby w muzeum przyrodniczym w Krakowie, które już nie istnieje. Nie wiem gdzie się podziewa teraz. Może już padła. O to trzeba by pytać właścicieli byłego muzeum przyrodniczego. Niestety nie zdążyłem z jej kupnem. Jeżeli jakakolwiek wielkość wyżej wymienionych zwierząt jest udokumentowania z wyjątkiem medusy to proszę tutaj wkleić link lub zdjęcie. Zajmuję się dusicielami całe życie i nikt mi takich bzdur noe wciśnie 🙂

  10. Zdjęcie na nagłówku to pewnie scena z biblijnego edenu, Ewa i wąż. Bardzo sympatyczna parka. A tak na poważnie to anakonda która w ramach eksperymentu miała pożreć żywcem(Sic!), Paula Rosolie miała mieć 6 metrów długości czy coś koło tego. Wiadomo jak ten genialny w swej prostocie eksperyment się zakończył, wąż się namęczył a finalnie i tak dalej pozostał głodny.

  11. Czemu te pieruńskie potwory jeszcze ni3 wymarły? Powinny odejść zaraz po dinozaurach. Gardzę wszelkimi fanami tego gatunku zwierząt.

  12. Titanoboa był największym wężem świata,a kobra królewska zjada połozy.Wszystko jasne,ale prawie nic nie wiem o węzach które plują jadem,ale mnie ciekawi to dlaczego samica anakondy jest dużo większa od samca i dlaczego samica czasami zjada samca na przekąskę?

  13. To nie jest celowo nieostre zdjęcie, nieostrość wynika po prostu stąd, że wąż wisi tuż przed obiektywem, a maszyna stoi dalej i to na niej aparat „złapał ostrość”.

  14. Najdłuższy wąż jaki jest na świecie to wąż strażacki. Jeden m 100 m i nadal doczepiane są nowe kawałki (podobno).

    1. A jakie jest źródło informacji o tej anakondzie? Anakondy nie osiągają takich rozmiarów – to pytony siatkowe są dłuższe.

      1. W Kolumbii w 1944 r. znaleziono taka.
        Znany biolog Igor Akimuszkin pisal ze to byla anakonda z zarejestrowana dlugoscia.
        Wedlug niego lista najdluzszych wezy wyglada tak:
        1. Anakonda 11.43 m
        2. Pyton siatkowy 10 m
        3. Pyton tygrysi 10 m
        4. Pyton skalny 9.81 m

          1. To wprawdzie przed naszym urodzeniem, ale nie aż takie stare to info 🙂

        1. 11 – metrowa anakonda?
          Anakonda zielona 7 m / 150 kg
          Pyton siatkowy 10 m / 160 kg
          Pyton tygrysi 6 m / 57 kg
          Pyton skalny 5 m / 55 kg

  15. Na temat tej Anakondy czytałem kiedyś że została zmierzona przy pomocy pręta czy czegoś podobnego później ekipa nie pamiętała czy były to jego dwie czy trzy długości więc równiedobrze mogła nie mieć nawet 8 m długości.

    1. W zasadzie takie zestawienie byłoby podobne do zestawienie najdłuższych węży. Na pierwszym miejscu pyton siatkowy, ponieważ jest najdłuższy, na drugim anakonda. A później według długości.

  16. No tak. Na pierwszym miejscu znalazłby się pyton siatkowy, a na drugim anakonda zielona, ale na świecie jest też dużo lekkich węży jak pyton ametystowy, który może mieć długość sześciu metrów przy wadze
    zaledwie 30 kg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button