Unikalny ekosystem zakłócony przez Maorysów
Moa zamieszkiwał wyspy Nowej Zelandii całkowicie odizolowane od reszty świata, na których drapieżnicy lądowi nie istnieli. Liczebność ptaków (nie tylko moa) była ogromna, ponieważ bez drapieżników lądowych nie dochodziło do naturalnej regulacji populacji roślinożerców. W tego rodzaju ekosystemie ptaki nie musiały spieszyć się z dorastaniem (strategia K).
Dzisiaj, na obszarach bogatych w drapieżniki, ptaki muszą rosnąć szybko, aby mieć większe szanse na przetrwanie. Oczywistym jest bowiem fakt, że im większa potencjalna zdobycz, tym mniej wrogów naturalnych posiada.
Wiele gatunków ptaków na Nowej Zelandii
Długotrwała izolacja i niewielka liczba ssaków lądowych przyczyniły się do stworzenia unikalnego ekosystemu zdominowanego przez ok. 245 gatunków ptaków.
Maorysi przyczyną zagłady moa i orła Haasta
(Nie)naturalnym wrogiem, a wręcz chodzącą zagładą, okazali się przybyli na Nową Zelandię Maorysi, którzy od wieku XIII polowali na moa jako podstawowe źródło pożywienia.
Mieszkający w nadmorskich obozowiskach intruzi produkowali nadwyżkę żywności zabijając tygodniowo zbyt dużo ptaków, co skutkowało wyrzucaniem ok. 50% upolowanego mięsa.
W okresie najliczniejszych polowań doszło także do pożaru, który pochłonął lasy Wyspy Północnej zamieszkiwane przez ok. 10 000 osobników. Pod koniec wieku XV ostatecznie wytępiono moa, a wraz z nim zniknął orzeł Haasta.
Czy on powróci?
Raczej nie… Obecnie żyją strusie, emu, kazuary i nandu.
Ale naukowcy chcą go sklonować.
Maćku, przy dzisiejszym stanie wiedzy i braku odpowiedniego DNA nie jest to możliwe. O Trudnościach z tym związanych pisaliśmy w komentarzach przy artykule o Kecalkoatlu, żurawiu i koziorożcach. Klonowanie ptaków jest technicznie trudniejsze niż klonowanie zwierząt.
To może niech spróbują sklonować niedźwiedzia krótkopyskiego 😉 .
Możecie mi pokazać gdzie jest porównanie jaja strusia i mamutaka?Gdzieś widziałem zdjęcie ale nie pamiętam.
Mamutaka nie publikowaliśmy. W artykule dotyczącym emu jest zdjęcie porównawcze jaj strusia, emu i kury.
Ptaki nielotne łatwo także odnaleźć, jeśli wybierze się kategorię: Nieloty.
znaczy jaja strusia i jaja mamutaka
Takie porównanie znajdziesz na Forum, w wątku: Porównanie wielkości jaj ptaków.
Witam, może to nie na miejscu ale bardzo zainteresował mnie artykuł i chciałabym się dowiedzieć czy istniały ptaki które były równie interesujące i radziły sobie równocześnie z lataniem?
Jest wiele wymarłych ptaków, które z pewnością są interesujące, warto wymienić choćby mamutaki. Jeśli pytanie dotyczy dużych ptaków latających, to polecamy artykuły na temat orła Haasta, czy Argentawisa.
Czy moa jakimś cudem w wyniku ewolucji mogłoby latać pomimo braku nawet szczątkowych skrzydeł?
Moa, których szczątki odnaleziono rzeczywiście nie miały skrzydeł. Niemniej ich przodkowie je mieli. Aby odpowiedzieć na Twoje pytanie, trzeba przybliżyć nieloty. Ptaki nielotne w wyniku ewolucji utraciły zdolność do lotu. Przyczyną tego był braku zagrożeń ze strony drapieżników lub też obrania odmiennej strategii przetrwania (np. pingwiny).
W procesie ewolucji niezdolność do lotu pojawiała się u ptaków wiele razy. Dotyczyła ona gatunków lądowych i wodnych. Najwięcej gatunków ptaków pozbawionych umiejętności latania występuje na Nowej Zelandii, gdzie przed przybyciem człowieka (koło XI wieku) nie było żadnych dużych lądowych drapieżników. W przypadku moa zdolność do lotu nie była więc konieczna. Ich siłą i sposobem na przetrwania była wielkość. Niemniej przodkowie moa posiadali umiejętność latania.
niezłe ptaszysko
ale fajne tłuste i spasione na maksa bydlę no no…. można by je sklonować to potem by je można było po tyłku poklepać ale by była uciecha no no…
No dla ciebie 😀 .
No to moa są większe od strusi czy czy strusie są mniejsze od nich
Były różne moa, ale te największe były większe od strusia afrykańskiego. Największe strusie dorastają do 280 cm a najwieksze moa miały 360 cm, albo nawet być może 400 cm.
Więc jest błąd w początkowym opisie, że największa zmierzona samica miała 2 m. Chyba opracowanie zbiorowe i nikt nie doczytał w całości.
Ale to 2 metry to odnosi się do wysokości do grzbietu największych osobników.