Lew jaskiniowy, europejski, euroazjatycki (Panthera leo spelaea / Panthera spelaea)
Lwy europejskie i amerykańskie rządziły na terenach Ameryki Północnej i Południowej, Europy oraz Azji, stając się wizytówką plejstoceńskiego krajobrazu. Jak radziły sobie na terenach dzielonych z innymi dużymi drapieżnikami oraz pierwszymi ludźmi? Dlaczego wyginęły? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule poświęconym lwom euroazjatyckim oraz w kolejnym przedstawiającym największego lwa w historii – lwa amerykańskiego.
Zdjęcia i podróż w czasie
Pomimo naszej podróży w czasie nie udało nam się sfotografować lwów jaskiniowych (zapewne schroniły się przed nami w jaskiniach, a nie mieliśmy odwagi tam zaglądać ;)), prezentujemy zatem dziś na niektórych zdjęciach jego amerykańskiego kuzyna.
Klasyfikacja
- Gromada: ssaki
- Rząd: drapieżne
- Rodzina: kotowate
- Rodzaj: Panthera
- Gatunki/Podgatunki:
- Lew jaskiniowy/europejski/eurazjatycki
- Lew amerykański
Niepewna klasyfikacja
Trudno jednoznacznie określić, czy lew europejski to gatunek czy też podgatunek lwa. W przeszłości większość naukowców klasyfikowała go jako odrębny gatunek – Panthera spelaea. Współcześnie jednak uważany jest częściej za podgatunek lwa afrykańskiego (Panthera leo), dlatego nazwa łacińska brzmi Panthera leo spelaea. Swego czasu lwa jaskiniowego klasyfikowano jako podgatunek… tygrysa – Panthera tigris. Dzisiaj pogląd ten całkowicie odrzucono.
Podobne dylematy występują przy klasyfikacji lwa amerykańskiego – trudno jednoznacznie określić, czy mamy do czynienia z odrębnym gatunkiem lwa czy podgatunkiem współczesnego lwa afrykańskiego.
Datowanie i występowanie
Gatunek wyewoluował z przodka znanego dzisiaj pod nazwą Panthera leo fossilis. Lew europejski oddzielił się genetycznie od swego krewnego ok. 780 000 lat temu i przetrwał do ok. 10 000 lat temu (późny plejstocen). Prawdopodobnie wymarł ok. 12 500 lat temu, po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia, zwanego również zlodowaceniem północnopolskim.
Przebywał na terenach prawie całej Europy oraz w wielu rejonach Azji i północno – zachodniej Ameryki Północnej. Zajmował tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, a po przekroczeniu Cieśniny Beringa dotarł także do Jukonu oraz obszarów od Syberii po Turkiestan (Azja Środkowa).
Określenie „jaskiniowy” wzięło się z dużych ilości skamielin odnajdywanych właśnie w jaskiniach. Naukowcy wątpią jednak, aby drapieżniki w owych jaskiniach mieszkały. Podejrzewa się, że głębokie skalne jamy były domami dla niedźwiedzi jaskiniowych w okresie snu zimowego lub schronieniem dla samic i ich młodych. Dla wielu lwów niedźwiadki były łakomym kąskiem, jednak wściekłe samice mogły bez problemu zabić napastnika.
Wiadomo, że przebywał w rozmaitych siedliskach, choć najbardziej preferował lasy iglaste i łąki, na których pasły się średnie i duże zwierzęta roślinożerne. Kilka skamieniałych kości lwa europejskiego znaleziono obok szczątków reniferów, co oznacza, że zamieszkiwał również tereny klimatu okołopolarnego.
Charakterystyka
Wygląd
Lew jaskiniowy był jednym z największych żyjących lwów. Szkielet dorosłego samca, znaleziony w 1985 r. w Niemczech mierzył 210 cm długości (bez ogona) i 120 cm wysokości w kłębie. Oszacowano również, że ważył 200-350 kg. Rozmiarami zatem był zbliżony do współczesnych lwów afrykańskich. Na podstawie wielu znalezisk wykazano jednak, że zwierzę to było o 8-10% większe od współczesnych przedstawicieli gatunku, ale mniejsze od swego przodka – Panthera leo fossilis.
Wizerunki lwa jaskiniowego odnaleziono w kilku jaskiniach w postaci malowideł naściennych, rzeźb i glinianych figurek. Sugerując się tymi znaleziskami można wywnioskować, że lew jaskiniowy posiadał zaokrąglone, sterczące uszy, długi, spiczasty ogon zakończony kępką sierści, bledsze od tygrysich pręgi i słabo rozwiniętą grzywę, bardziej przypominającą kryzę wokół szyi.
Dieta
Jako okazały drapieżnik, polował z reguły na duże ssaki roślinożerne, w tym na przodków dzisiejszych koniowatych i słoniowatych (młode lub chore mamuty), renifery, bizony. Prawdopodobnie również był na tyle odważny i zdeterminowany, aby wejść do gawry potężnego niedźwiedzia jaskiniowego i próbować go zabić. Lew mógł tego dokonać, o ile zatopiony we śnie zimowym niedźwiedź nie obudził się, inaczej grzywiasty drapieżnik marnie kończył swój żywot. W jaskini niedźwiedziej znajdowała się nierzadko o wiele łatwiejsza do zdobycia ofiara – małe niedźwiadki. Jednak i tu nie obywało się bez kłopotów, bowiem stająca w ich obronie matka była śmiertelnym niebezpieczeństwem dla intruza.
Niektóre obrazy naskalne pokazują, że lwy te polowały stadnie, czyli podobnie do współczesnych lwic afrykańskich. Niewykluczone, że na przestrzeni wieków lwy jaskiniowe mocno zmodyfikowały dietę na skutek wyginięcia hieny jaskiniowej. Po jej zniknięciu z powierzchni Ziemi, lwy zaczęły polować masowo na renifery, doprowadzając gatunek na skraj wymarcia.
Małą zdobycz zabijał uderzeniem łapy lub przegryzieniem kręgów szyjnych. Zapewne nie był na tyle zwinny, aby dogonić szybką zdobycz, ale mógł po prostu rzucić się na nią od tyłu i powalić na ziemię masywnym ciałem.
Wymarcie
Większość dużych drapieżnych ssaków z okresu plejstocenu wyginęła na skutek nadmiernych polowań ze strony pierwszych ludzi. Nie można być tego tak pewnym w stosunku do lwa jaskiniowego. Istnieją bowiem przesłanki świadczące o tym, że niewielkie populacje przetrwały do epoki holocenu, czyli kolejne 10 000 lat od ostatniego zlodowacenia.
Nie odnaleziono jednak do tej pory szkieletu lwa jaskiniowego spoza plejstocenu. Przetrwanie mogło być możliwe dzięki dostępowi do dużej zdobyczy – reniferów, których jednak byłoby za mało dla dużej populacji. Oznacza to, że przy ograniczonym dostępie do pożywienia przetrwać mogły tylko małe grupy tych drapieżników. Pomijając datę wyginięcia można jednak stwierdzić, że z pewnością przyczyniła się do niego duża konkurencja z nowymi drapieżnikami, głównie wilkami i wczesnymi ludźmi.
Lew europejski a lew jaskiniowy
Istnieje teoria mówiąca, iż lwy europejskie (Panthera leo europaea) podobne do lwów azjatyckich (Panthera leo persica) mogłyby ewentualnie być ostatnimi lwami jaskiniowymi (Panthera leo spelaea), które przetrwały do roku 3000 p.n.e na terenie Europy. Jest to jednak mało prawdopodobne, zważywszy na wizerunki lwów przedstawiane w historycznych zapisach i rysunkach – zwierzęta na nich przedstawiane posiadają zawsze bujną grzywę, podczas gdy lwy jaskiniowe tej grzywy były pozbawione, na co wskazują wszelkie dotychczas odkryte w jaskiniach ich wizerunki.
Przyjmuje się zatem, że lwy grzywiaste przedostały się w czasie holocenu z Afryki do Eurazji. Nie jest jasne, czy lew grzywiasty zastąpił lwa jaskiniowego w Europie czy też pojawił się tam po jego wyginięciu.
Szczegółowe dane i wymiary
Lew jaskiniowy, europejski, euroazjatycki (Panthera leo spelaea / Panthera spelaea)
- Datowanie: 780 000-10 000 lat temu (plejstocen)
- Główne tereny występowania: Europa i Azja
- Długość ciała bez ogona: 210 cm
- Wysokość w kłębie: 120 cm
- Waga: 200-350 kg
Lew jaskiniowy i amerykański – ciekawostki
- Łacińskie określenie spelaea oznacza „jaskiniowy”, natomiast atrox tłumaczyć można jako „okrutny”/”przerażający”
- Na podstawie znalezionych naczyń datowanych na plejstocen wykazano, że lew jaskiniowy miał związek z wierzeniami ówczesnych ludzi.
- Najstarsze skamieniałe szczątki zwierzęcia z rodzaju Panthera datowane są na 3-4 mln lat temu. Odkryto je w Tanzanii.
Polecamy:
- Lwy
- Tygrysy
- Lew – król zwierząt
- Lew amerykański
- Tygrys szablastozębny smilodon
- Niedźwiedź jaskiniowy
- Niedźwiedź krótkopyski
- Zwierzęta wymarłe
- Historia wymierania gatunków
Może zaczniecie grzyby jakieś opisywać?
Skąd taki pomysł :)?
A właśnie. Czemu nie wrzucacie nic o roślinach?
O jakich roślinach chciałbyś artykuły?
grzyby nie są roślinami grzyby to grzyby rośliny to rośliny.
Chodzi o to że nie wrzucacie żadnych artykułów o roślinach 🙂 Dlaczego? Ps. możecie rosiczkę opisać 🙂
Świetny pomysł z tą rosiczką – opiszemy 🙂
Macie coś o łasicowatych
Oczywiście – Łasice. Na każdej stronie jest wyszukiwarka, polecamy korzystać z niej, gdyż artykułów jest już prawie tysiąc i najłatwiej w ten sposób jest je odnaleźć.
Macie coś o konopiach? PS: fajnie się czyta 🙂
O konopiach jeszcze nie pisaliśmy 🙂
Czy tygrys szablozębny miał jedno miejsce zamieszkania czy tak jakby koczował
Wszystkie koty to zwierzęta terytorialne. Nie są to więc zwierzęta wędrowne. Do wędrówki mogą je zmusić jedynie warunki zewnętrzne – brak pożywienia, katastrofy naturalne (trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, zlodowacenie), czy działalność człowieka. Lew jaskiniowy typowo prowadził więc osiadły tryb życia broniąc swego terytorium.
Podobnie tygrys szablozębny, o którego pytasz i o którego pytałeś już pod artykułem o smilodonie, gdzie jak widziałem Alex ci już odpowiedział na to samo pytanie.
To zdjęcie porównawcze jest chyba mocno przesadzone, skoro lew jaskiniowy był w zasadzie porównywalny, może trochę większy, do lwa afrykańskiego. Tu jest duuużo większy od tygrysa 😉
Rzeczywiście jest nico większy na tym porównaniu, niż był w rzeczywistości, ale zależało nam na obrazowości porównania i tak wyszło 🙂
Przeczytaj artykuł o jaskini Biśnik pt. „Kiedy lwy polowały w Polsce”. Zacytuję fragment …. „W Biśniku naukowcy natrafili na pozostałości lwa plejstoceńskiego. Miał wielkość dużego kucyka, waga samca to blisko pół tony. Wyglądał jak lew afrykański, ale był dwa razy większy i silnie umięśniony, z rozbudowaną klatką piersiową i łapami. – To tak, jakby porównać normalnego mężczyznę ze Schwarzeneggerem albo Brunejką – podpowiada dr Marciszak i pokazuje kość z łapy lwa afrykańskiego i lwa plejstoceńskiego – ta druga jest co najmniej o połowę dłuższa i dwukrotnie masywniejsza….” Nadmieniam, że zdjęcia tych kości mówią same za siebie.
Niesamowicie wielkie zatem były te lwy jaskiniowe!
słyszałem że lwy jaskiniowe to największe kotowate które kiedykolwiek żyły na ziemi.
czy lwy jaskiniowe i lwy amerykańskie miały grzywę?
W artykule masz odpowiedź na to pytanie 🙂
widzę piszą że lwy jaskiniowe i lwy amerykańskie miały grzywę ale ja w to nie wieżę bo jednak większość ludzi w internecie pisało że lwy jaskiniowe i lwy amerykańskie w przeciwieństwie do współczesnych lwów nie miały grzyw poza tym przecież lwy amerykańskie i lwy jaskiniowe są odrębnym gatunkiem od współczesnych lwów więc to jeszcze bardziej wyklucza że miały grzywę.
Przecież w artykule jest napisane, że miały grzywę szczątkową i nawet, że były jej pozbawione.
a czy to prawda że lwy jaskiniowe to największe kotowate w historii naszej planety ziemi i czy przypadkiem nie lew jaskiniowy był największym lwem w historii a nie lew amerykański?
Te szacunki to się ciągle zmieniają, niemniej więcej szacunków podaje lwa amerykańskiego jako najcięższego – nawet do 460 kg, podczas gdy lwa jaskiniowego szacuje się do 340 kg. W Biśniku w Polsce odkryto kości dużych lwów jaskiniowych. Kości były dużo większe, niż współczesnych lwów, ale nie wiem, na ile ich wielkość ostatecznie oszacowano.
lew jaskiniowy był większy i cięższy od lwa amerykańskiegoredakcjo możecie zmienić w artykule o lwie amerykańskim że jest największym lwem zaraz po lwie jaskiniowym a nie że od niego jest większy przecież lew jaskiniowy był większy i cięższy od lwa amerykańskiego redakcjo co tu piszesz redakcjo pytam pytam?