Cornish rex – rasa kota
Aportujący kot o wyglądzie syjama? Brzmi intrygująco, ale nosi w sobie wiele prawdy. Cornish rex to rasa bardzo charakterystyczna nie tylko ze względu na ogromne uszy i loki, ale również z powodu przyjaznego usposobienia.
Odziedziczony po kotach syjamskich wygląd i w pewnym stopniu temperament kwalifikuje rasę cornish rex jako jedną z najbardziej aktywnych i żądnych zabawy. A to nie wszystko, co można powiedzieć o tej brytyjskiej rasie.
Klasyfikacja FIFe
- Kategoria III: Koty krótkowłose
- Kod EMS: CRX
- Inne nazwy: Cornish rex, Rex, Corny / Cornies
- Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Historia i pochodzenie rasy
Pierwszego przedstawiciela rasy cornish rex odkryto 21 lipca 1950 roku na farmie w Bodmin Moor, w hrabstwie Kornwalia (Anglia). Tamtego dnia na świat przyszło 5 kociąt – potomków kotów domowych.
W miocie znajdował się jeden kocurek o umaszczeniu pomarańczowo–białym, pokryty dodatkowo małymi loczkami. Zwierzak otrzymał imię Kallibunker. Różnił się on wyraźnie od reszty rodzeństwa. Sierść kota była bowiem bardzo krótka, kręcona, a sylwetka w przeciwieństwie do matki i reszty miotu była wydłużona i gibka. Na klinowatej głowie widniały natomiast duże, sterczące uszy. Właścicielka kota – pani Ennismore – zdziwiona wyglądem zwierzęcia, skontaktowała się z brytyjskim genetykiem, który stwierdził, że futro kota jest bardzo podobne do sierści królików rasy rex.
Ennismore (za namową owego genetyka) skrzyżowała niezwykłego samca z jego matką. W kolejnym miocie pojawił się jeden kotek o prostej sierści i dwa o kręconej. W kolejnych miotach tej pary również pojawiały się kocięta pokryte kędziorkami. Dwóch przedstawicieli nowej rasy przetransportowano w 1957 r. do USA. Jeden z nich umarł niedługo po przyjeździe, drugi przeżył i stał się protoplastą rasy w Stanach Zjednoczonych. Tam również rozpoczęto krzyżowanie rasy z kotami syjamskimi, w celu wydłużenia ogona i powiększenia uszu.
Rasa powstała zatem ze spontanicznej mutacji genetycznej, którą jedynie podtrzymano.
Charakterystyka
Wygląd
Jak na rasę europejską, rex to kot o bardzo egzotycznym wyglądzie. Miękkie, delikatne futro formujące się w urocze kędziorki, pokrywają smukłą, długą sylwetkę. Głowa ma klinowaty kształt, jest o 1/3 dłuższa niż szersza. Pod zaokrąglonym czołem widnieją wysoko osadzone policzki, a między owalnymi, dużymi oczami dostrzeżemy długi pysk. Na szczycie głowy ulokowane są natomiast duże, sterczące uszy.
Sylwetka to spadek po syjamach, z którymi rasa była chętnie krzyżowana. Tułów jest smukły, klatka piersiowa głęboka, talia wąska. Dzięki silnym mięśniom bioder i ud kot ten świetnie skacze. Wdzięk przy każdym ruchu możliwy jest dzięki długim i szczupłym kończynom zakończonym okrągłymi łapami.
Ze względu na długość kończyn, można by rzec, iż cornish rex to przeciwieństwo kotów rasy munchkin, którym natura poskąpiła długich nóg.
Długą sylwetkę wieńczy równie długi ogon, który zwęża się ku końcowi. Choć pod względem wizualnym cornish rex wydaje się kotem lekkim i delikatnym, jego realny ciężar może zaskoczyć, kot osiąga bowiem wagę do 4,5 kg.
W obrębie rasy spotyka się wiele kolorów, w tym koty białe, czarne, błękitne, lawendowe, czerwone, kremowe, czekoladowe. Dominujące wzory cornishów to szylkret, calico i colourpoint, ale inne typy kolorystyczne są jak najbardziej dopuszczalne. Kolor oczu uzależniony jest od umaszczenia. Spotyka się zatem tęczówki złote, piwne i zielone.
Temperament
Dla wielu wydaje się kotem nieprzystępnym i dumnym. W rzeczywistości jednak rex jest pełen radości, uroku i miłości do swych opiekunów. Uwielbia zabawy różnego rodzaju, potrafi robić sztuczki i zaskakiwać widzów zwinnymi skokami. Ponieważ łapy wyposażone zostały w długie palce, kot może z ich pomocą manipulować obiektami, a nawet otwierać drzwi i szafki.
Lubi ludzi, dlatego przebywa blisko nich na co dzień. Najchętniej spędza czas na kolanach właściciela, który go głaszcze i całuje. Ponieważ z sympatią podchodzi do opieki, nie powinien sprawiać problemów u weterynarza ani w czasie treningu z behawiorystą.
Szybko biega, czasem nazywany jest chartem wśród kotów. Wykazuje wysoką aktywność fizyczną, praktycznie cały czas jest w ruchu. Kiedy biegnie, jest pełen wdzięku – startuje jak błyskawica i zgrabnie pokonuje zakręty. W związku ze swą ruchliwością rex, mimo bardzo rodzinnego usposobienia, nie nadaje się dla osób powolnych, mało aktywnych fizycznie i spokojnych.
Kondycja zdrowotna
Zarówno koty rasowe, jak i mieszańce, mogą zapadać na pewne choroby. Zaliczamy do nich:
- Przepuklinę pępkową – przy tym schorzeniu część jelita i innych narządów wewnętrznych wystają poza ścianę jamy brzusznej. Nie ma ona raczej związku z genami, a ostatni udokumentowany przypadek przepukliny u rexów miał miejsce w roku 1997.
- Kardiomiopatię przerostową – choroba serca, dziedziczna u takich ras jak maine coon (u rexów nie potwierdzono podłoża genetycznego tej choroby).
- Łysienie o podłożu genetycznym. Za schorzenie to odpowiada prawdopodobnie gen recesywny.
Szczegółowe dane
Kot cornish rex
- Wysokość w kłębie: 30 cm
- Waga: 2,5-4,5 kg
- Długość życia: 9-15 lat
Kot cornish rex – ciekawostki
- Nazwa rasy została przejęta od królików rasy rex, ze względu na kręconą sierść, która pojawia się u obu gatunków.
- Kocięta w chwili urodzenia pokrywają charakterystyczne loki. W czasie dorastania ich sierść może się wyprostować, ale z czasem powraca do pierwotnej formy.
- Rex może zachowywać się jak pies myśliwski – biega za rzuconą przez opiekuna zabawką i aportuje ją.
Rety, kto to pisal. Po pierwsze w artykule sa dwa zdjecie Devon Rexow (5-te i ostatnie). Po drugie Cornishe slyna ze swej dlugowiecznisci. Jesli kot nie jest zinbreedowany (rodzice nie byli spokrewnieni) i zadbany przez opiekuna dozywa spokojnie do wieku lat 20, a zdarza sie i dluzej, co jest charakterystyczne u ras o cechach orientalnych. Oprocz wymienionych kolorow oczu sa rowniez niebieskie, skoro juz autor wymienil color point jako jedno z dominujacych umaszczen u Cornishy (point ma zawsze blekitne oczy).
Owszem, rasa Cornish rex słynie z długowieczności ale nie zmienia to faktu, że najczęściej żyją 10-15 lat. Słyszałam o dwóch kotach tej rasy, które przekroczyły rzekomo 30 lat. Co to jednak ma do rzeczy, że są ludzie, którzy żyją 110 lat? Skoro są tak długowieczni, to dlaczego mężczyźni w Polsce żyją jedynie 71 lat?