DomowePsySsakiZwierzęta

Buldog angielski

Rasy psów – Buldog angielski

Zapewne nie spodoba się każdemu, może nawet nie podbija serc większości ludzi, jednak trudno odmówić mu wyjątkowości. Nikt bowiem nie przejdzie obojętnie obok potomka potężnych psów walczących z bykami i niedźwiedziami, który może bezgranicznie pokochać dziecko.  Poznajmy Maxa, z serialu  „Gliniarz i prokurator”.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 2: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła
  • Sekcja 2.1: molosy typu mastyfa
  • Typ dogowaty
  • Nie podlega próbom pracy
Buldog angielski.

Historia rasy

Określenie bulldog zostało po raz pierwszy wymienione w literaturze w wieku XVI, a jego najstarsza forma brzmiała bondogge i bolddogge. Pierwsza wzmianka dotycząca nowoczesnej nazwy jest datowana na 1631 lub 1632 r., została umieszczona w piśmie niejakiego Preswicka Eatona.

Walki z bykami

Słowo bull („byk”) zastosowano, ponieważ psy tego rodzaju angażowano do krwawego sportu zwanego Bull-baiting, podczas którego byka przywiązywano do słupa, a silne, duże psy atakowały go. Psa, który chwycił byka za nos, a następnie powalił na ziemię, obwoływano zwycięzcą. Na przestrzeni wieków wyselekcjonowano zatem rasę szczującą rogaciznę, a jej cechami charakterystycznymi było krępe, muskularne ciało, ogromna głowa i bardzo silne, krótkie szczęki, stające się symbolem ich okrucieństwa i dzikości.

Buldog angielski.

Walki z niedźwiedziami

Poza „zabawami” z bykami, nową rasę wykorzystywano do walk z niedźwiedziami, a szczyt popularności owych sportów w Anglii datuje się na wiek XIX, do momentu delegalizacji. Nowe przepisy chroniły zwierzęta przed złym traktowaniem, a dotyczyło psów, byków, niedźwiedzi owiec i kogutów. Dlatego też przydatność buldogów staroangielskich, jako zwierząt sportowych i pracujących, spadła do zera.

Inne zdanie na ten temat mieli jednak emigranci przybywający do Nowego Świata. W Nowym Jorku, już w połowie wieku XVII buldogi stały się częścią życia Amerykanów. Ponieważ prowadzone ulicami dzikie byki były niebezpieczne, buldogi szkolono do ich ujarzmiania – pies łapał byka za nos, jednak dzięki długiej linie, obwiązanej wokół szyi, byk nie był w stanie zrobić krzywdy psu, którego odciągano w momencie zagrożenia. Jako zwierzęta domowe były nieustannie promowane przez Billa George’a – hodowcę psów.

Buldog angielski.

Krzyżówki z mopsami

Z czasem buldogi staroangielskie zaczęto krzyżować z mopsami. Wynikiem był krótszy, szerszy pies z mocno spłaszczoną czaszką. Choć współczesne buldogi angielskie wyglądają na silne, nie mogą wykonywać prac, do jakich zostały stworzone – mają problemy z bieganiem i oddychaniem, nie byłyby też w stanie złapać w zbyt krótkie szczęki byczego nosa.

Kluby rasy

Najstarszy klub rasy – Bulldog Club – powstał w Anglii w 1878 r. Jego członkowie często spotykali się w pubie Blue Post przy Oxford Street w Londynie i właśnie tam stworzono pierwszy wzorzec rasy. W 1894 r. dwa najlepsze buldogi: King Orry oraz Dockleaf wzięły udział w konkursie mającym na celu sprawdzenie, który pies jest w stanie przejść ok. 32 km. King Orry przypominał pierwotne buldogi, miał bowiem lekki szkielet, a jego sylwetka była bardzo wysportowana. Drugi – Dockleaf – był mniejszy i cięższy, bliższy współczesnym buldogom. Różnice te wpłynęły na wynik konkursu – zwycięzcą okazał się King Orry, natomiast drugi zawodnik zasłabł.

Buldogi angielskie.

Charakterystyka

Wygląd

Szeroka głowa i ramiona oraz wyraźny prognatyzm (wysunięcie) żuchwy to cechy najbardziej charakterystyczne dla rasy. Poza tym, widoczne są grube fałdy skóry na czole, oczy mają okrągły kształt, są szeroko rozstawione, pysk jest krótki, „ozdobiony” wyraźnymi fałdami skórnymi na stopie (miejsce na głowie psa, w którym czoło przechodzi w kufę – grzbiet nosa). Pod szyją również widoczna obwisła skóra, usta są opadające, zęby spiczaste (obecny czasem przodozgryz). Sierść jest krótka, przylegająca, gładka, może mieć kolor czerwieni, płowości, bieli; występuje też wzór pręgowany i łaty.

Buldogi to jedna z niewielu ras, u której ogon jest naturalnie zredukowany.

Uszy wysoko osadzone, wewnętrzne krawędzie dotykają najwyższych partii czaszki, rozstawione szeroko względem siebie i oczu, niewielkie i miękkie, załamujące się do tyłu i na zewnątrz. Kończyny umięśnione, choć krótkie – para tylna jest nieco dłuższa od przedniej.

Buldog angielski.

Temperament

AKC określa buldoga angielskiego jako zrównoważonego, miłego, ale zdecydowanego i odważnego (nie mylić z agresywnym). Postawa pokazuje jego wewnętrzny spokój i dostojność.

Dla hodowców priorytetem było zmniejszenie lub całkowite usunięcie przejawów agresji u tych psów. Ostatecznie cel został osiągnięty, ponieważ rasa znana jest z dobrego charakteru.

Większość buldogów angielskich jest przyjazna i cierpliwa, lubiąca dzieci, inne psy i zwierzęta. Może bardzo przywiązać się do domu i rodziny do tego stopnia, że nie będzie wychodził na zewnątrz bez ludzkiego towarzysza. Częściej zdarza mu się spać na kolanach właściciela niż ganiać za piłką.

Buldog angielski.

Kondycja zdrowotna

Brytyjskie badania wykazały, że buldog angielski dożywa średnio 6,5 roku, choć statystyka ta jest inna w obrębie UE, która szacuje żywotność na 8 – 10 lat. Za główną przyczynę śmierci uznaje się choroby serca (20%), raka (18%) i starość (9%). Zwierzęta umierające z tego ostatniego powodu dożywają z reguły 10 – 11 lat.

Między rokiem 1979, a 2009 aż 73,9% buldogów zostało dotkniętych dysplazją stawów biodrowych, stosunkowo często dochodzi również do zwichnięć rzepki. U niektórych osobników widoczna jest tendencja do powstawania torbieli między palcami, będących przyczyną dyskomfortu. Nie są to z reguły zmiany złośliwe, dlatego można je leczyć. Psy tej rasy nierzadko cierpią na problemy z oddychaniem, cherry eye (problemy z trzecią powieką – migotką), alergie, problemy z biodrami.

Ponad 80% miotów przychodzi na świat w wyniku cesarskiego cięcia, ponieważ charakterystyczna duża głowa szczenięcia może utknąć w kanale rodnym matki.

Buldog angielski.

Fałdy skórne, zwłaszcza te na stopie, powinny być codziennie czyszczone, co zapobiega infekcji wywołanej nagromadzeniem wilgoci. Naturalny skręt ogona może być tak silny, że również on wymaga oczyszczania i natłuszczania.

Jak wszystkie psy, buldogi wymagają codziennej aktywności fizycznej. Jeśli nie jest ona zbyt częsta lub traktowana po macoszemu, może się to skończyć nadwagą prowadzącą do problemów z sercem i płucami oraz ucisków stawów.

Buldogi mają bardzo małe nozdrza, więc – tym samym – mają spore trudności z chłodzeniem ciała, dlatego psy te są wysoce wrażliwe na ciepło. Szczególną troską powinny być otaczane w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, zwłaszcza w miesiącach letnich. Potrzebują dużo cienia i wody, muszą również przebywać z dala od źródła ciepła. Wymagana jest wręcz klimatyzacja i dobra wentylacja u osób pragnących posiadać buldoga. Sprawa jest poważna, bowiem przegrzanie organizmu (hipertermia) prowadzi do śmierci. Z powodu budowy anatomicznej zwierzę oddycha ciężko i głośno, nasilenie objawów może być objawem hipertermii.

Buldog angielski.

Szczegółowe dane i wymiary

Buldog angielski

  • Wysokość w kłębie: ok. 40 cm
  • Masa:
    • psy: 22 – 25 kg
    • suki: do 18 – 23 kg
  • Długość życia: 8 – 10 lat (max. 10 – 11 lat)
Buldog angielski.

Buldog angielski – ciekawostki

  • Mimo powolnego dojrzewania, osiąganego rzadko przed 2 rokiem życia, żywotność psów jest krótka. Już w 5 – 6 roki widoczne są oznaki starzenia.
  • Na przełomie wieku XIX i XX champion Rodney Stone był pierwszym buldogiem, którego sprzedano za 5 000 dolarów. Zwierzę nabył Richard Croker.
  • Wskaźnik zapadalności na dysplazję stawów biodrowych jest najwyższy spośród wszystkich psich ras.
  • O buldogach angielskich mówi się, że są najbardziej bezlitosnymi „pierdzielami” (puszczającymi gazy) w psim świecie.
  • W styczniu 2009 roku, po emisji filmu dokumentalnego BBC Pedigree Dogs Expose, Kennel Club wprowadziło zmianę w standaryzacjach rasy buldoga angielskiego i w 209 innych rasach, w celu rozwiązania ich problemów zdrowotnych. Planowali doprowadzić do zmniejszenia rozmiarów głowy i szerokości ramion, fałd skórnych, wydłużenia pyska, podwyższenia i wysmuklenia sylwetki, aby zniwelować kłopoty z oddychaniem.
  • Buldog angielski o imieniu Max, był jednym z bohaterów serialu z przełomu lat 80-tych i 90-tych „Gliniarz i prokurator”. Pies był ulubieńcem tytułowego prokuratora. Swoją drogą, obaj byli niezwykle do siebie podobni…;)
Buldog angielski.

Polecamy


Baza Dinozaurów

5 komentarzy

    1. Stary Świat to określenie dla kontynentów znanych Europejczykom – Europy, Azji i Afryki. Jego użycie związane było z odkryciem Ameryki, czyli Nowego Świata, do którego zaliczono później również Australię i Oceanię oraz Antarktydę.

  1. Ten szary buldog to chyba wielka rzadkość bo ja nigdy takiego nie spotkalem a chciałbym takiego własnie miec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button