DinozauryDinozaury roślinożerneKreda

Najszybsze dinozaury cz. II – Hipsylofodon

Hipsylofodon (Hypsilophodon)

Hypsilophodon („wysoki żeberkowany ząb”) – ornitopod u którego długość ciała odpowiadała mniej więcej wzrostowi człowieka, był wśród dinozaurów odpowiednikiem gazeli.

Niewielka głowa mieściła duże, bystre oczy i rogowy dziób z zębami oraz kieszeniami policzkowymi do przechowywania pożywienia. Krótkie przednie łapy kończyły się pięcioma silnymi palcami, uzbrojonymi w mocne pazury. Typowe dla biegaczy są tylne nogi, z wydłużonymi podudziem i śródstopiem, wspierające się na trzech skierowanych do przodu palcach z ostrymi pazurami.

Hypsilophodon skubał niską roślinność na bujnych łąkach paproci i skrzypów porastających usiane rzekami, jeziorami i mokradłami nadbrzeżne niziny, jakie przed 120 milionami lat pokrywały większość dzisiejszej południowej Anglii. Obrywał dziobem liście paproci, wypychał nimi pojemne kieszenie policzkowe, po czym rozgniatał, żując z dużą siłą. Żucie liści prowadziło w końcu do zużycia zębów policzkowych, ale na ich miejsce wyrastały następne.

Hipsylofodon – porównanie wielkości.

Przetrwanie płochliwego hipsylofodona zależało prawdopodobnie od życia w grupie. Na Wyspie Wight odkryto od 1849 roku szczątki około 24 osobników hipsylofodona. Niektóre znaleziono blisko siebie – być może padły ofiarą lotnych piasków. Podobnie jak w stadzie współczesnych antylop, kiedy większość zwierząt pasło się ze spuszczonymi głowami, kilka sztuk mogło wypatrywać zagrożenia.

Zaatakowane przez głodnego drapieżnika hipsylofodony nie miały innego wyboru niż rzucenie się zawczasu do ucieczki. Mogły też robić w biegu uniki na boki, by pozbyć się prześladowcy. Długi, usztywniony ścięgnami ogon pomagał utrzymać równowagę, gdy zwierzę biegło lub manewrowało. Jednak bez kilkusekundowej przewagi nawet Hypsilophodon nie zdołałby się wymknąć wielkim, szybko biegającym teropodom, których szczątki także odkryto na Wyspie Wight.

Pierwszy okaz hipsylofodona, znaleziony w 1849 roku uchodził początkowo w oczach badaczy za iguanodona. Dopiero późniejsze znaleziska, z dobrze zachowanymi zębami, przekonały naukowców, że mają do czynienia z nowym rodzajem dinozaura.

Hipsylofodon osiągał prędkość ok 40 km/godzinę. Wcześniejsze badania (obecnie skorygowane) błędnie wskazywały, że Hipsylofodon potrafił wspinać się na drzewa. Podobnie skorygowane zostały jego wymiary oraz waga.

Hipsylofodon (Hypsilophodon)
Hipsylofodon (Hypsilophodon) potrafił biec z prędkością 40 km/h

Hipsylofodon (Hypsilophodon)

Wielkość:
1,8 metra (wcześniej sądzono, że 2,3 – 2,5 metra)

Waga:
20 kg (wcześniej uważano, że nawet 80kg)

Żył:
120 mln lat temu

Pokarm:
niska roślinność

Występowanie:
Anglia Hiszpania USA (Dakota Południowa)

Klasyfikacja:
Rodzina: Hypsilophodontidae
Infrarząd: nieznany
Podrząd: Ornithopoda
Rząd: Ornithischia

 

Polecamy:


Baza Dinozaurów

6 komentarzy

  1. Zaur-jaszczurka
    Don-ząb
    Rex-król
    OMG,ile nowych słów można się dowiedzieć,chyba w przyszłości powinienem nowe dinozaury nazywać 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button