Dinozaury o najdłuższych szyjach
Dinozaury o najdłuższych szyjach – Mamenchisaurus i Barosaurus
Najdłuższe szyje wśród dinozaurów miały zauropody
Niektóre z nich miały szyje dłuższe niż jakiekolwiek inne zwierzęta (choć liczyły mniej kręgów niż wężowate szyje żyjących także w erze mezozoicznej morskich gadów – plezjozaurów). Dawniej sądzono, że zauropody stały na dnie zbiorników wodnych, a długa szyja umożliwiała im unoszenie głowy nad wodę w celu zaczerpnięcia powietrza. Dziś wiadomo, że były zwierzętami lądowymi. Dzięki długiej szyi mogły nie ruszając się z miejsca sięgać po roślinny w dużym promieniu.
Barozaur (Barosaurus) – „ciężki jaszczur”
Barozaur był niezwykle długim zauropodem, podobnym do swego bliskiego krewniaka diplodoka. Różniły się jednak proporcjami szyi i ogona. Ogon barozaura był dość krótki, za to szyja niezwykle długa (9 m), dzięki czemu barozaur stając dęba przewyższał wzrostem niemal wszystkie dinozaury Ameryki Północnej. Do rodzaju Barosaurus zaliczono też fragmenty czaszek, szczęk, kości kończyn i inne szczątki spokrewnionego z diplodokiem dinozaura odkryte w Tanzanii.
8 serc barozaura
Długa szyja barozaura zapewne była przystosowaniem do żerowania wysoko, podobnie jak szyja żyrafy.
Niektórzy badacze wyliczyli, że tłoczenie krwi do tak wysoko umieszczonego mózgu wymagało potężnego serca, ważącego aż 1,6 tony. Jednak im serce większe, tym wolniejsze tętno. Uczeni z uniwersytetu Columbia orzekli w 1992 r., że tak duże serce biłoby tak wolno, że krew wtłoczona do szyi spływałaby w dół między kolejnymi uderzeniami serca.
Wysunęli więc hipotezę, że Barosaurus miał 8 serc: 2 główne w klatce piersiowej i 3 pary mniejszych wzdłuż szyi. Każde serce mogło jedynie pompować krew na wysokość następnego, razem tworząc rodzaj systemu pomp. Naukowcy ci twierdzili również, iż wysokie ciśnienie krwi narażało dinozaura na chorobę nadciśnieniową i groziło przedwczesną śmiercią z powodu zawału serca lub udaru mózgu.
Sceptycy uważają natomiast, że barozaurowi wystarczało 1 serce umiarkowanej wielkości, wspomagane przez układ zastawek w tętnicach szyjnych, zapobiegających cofaniu się krwi oraz przez fale skurczów umięśnionych ścian tętnic przepychających krew do mózgu.
Mamenchizaur (Mamenchisaurus)
Mamenchizaur („jaszczur znad potoku Mamen”) to ogromny dinozaur z terenu obecnych Chin, miał najdłuższą szyję spośród wszystkich zwierząt, dochodzącą być może nawet do 15 m. Mimo to, szyja była stosunkowo lekka. Niektóre obszary kości były cienkie jak skorupka jajka. Każdy kręg szyjny miał dwa żebra, w kształcie prętów, usztywniające szyję. Niektórymi cechami kręgosłupa mamenchizaur przypomina diplodoka.
Polecamy:
- Mamenchizaur (Mamenchisaurus)
- Paralitytan
- Brachiozaury
- Giraffatitan brancai
- Puertazaur
- Diplodoki
- Apatozaury
- Argentynozaur
- Futalognkozaur (Futalognkosaurus dukei)
- Alamozaur
- Bruhatkajozaur (Bruhathkayosaurus matleyi)
- Amficelias
Dikreozaur nie miał z tym problemów,ponieważ to niewielki zauropod.
Ale Dikreozaur nie mógł unosić swej małej szyji- miał 20 m i 3 metrową szyję ☺
A czy szyja dikreozaura przypadkiem nie ma 2,4 m!!!
B) to się mi tu KCR już nie podlizuj tak,lepiej se popatrz do artykułu o megazauropodach.