DomowePsySsakiZwierzęta

Greyhound – najszybszy pies świata

Rasy psów – Greyhound

Charty to niebywale szybkie psy. Najszybsze pośród nich to psy rasy Greyhound. Psy te rozwijają prędkość zbliżoną do geparda a ich umiejętności wykorzystywane są podczas licznych zawodów, zwłaszcza wyścigów. Choć żywiołowe na torze i bardzo wytrzymałe, mają delikatny charakter i wymagają dużo uwagi ze strony właściciela. Poznajmy sprinterów wśród psów – powabne greyhoundy.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 10: Charty
  • Sekcja 3: Charty krótkowłose
  • Typ chartowaty
  • Nie podlega próbom pracy
Greyhound.

Historia rasy

Wielu kynologów uważa, że greyhoundy pochodzą z Bliskiego Wschodu, a konkretnie z Egiptu. Mają o tym świadczyć rysunki naścienne w egipskich grobowcach z IV tysiąclecia, na których uwieczniono podobizny psów bardzo podobnych do współczesnych greyhoundów. Na przestrzeni wieków rasa rozprzestrzeniła się na całą Europę, jednak obecny wygląd opracowano w Wielkiej Brytanii. Wiadomo, że współczesne wyścigowe greyhoundy są potomkami psów biorących udział w polowaniach na gryzonie (głównie zające), w związku z tym rozwijają zawrotne, niemal gepardzie szybkości.

Greyhoundy.

Charakterystyka

Wygląd i anatomia

Greyhoundy charakteryzują się bardzo krótką, łatwą w pielęgnacji sierścią. W obrębie rasy istnieje ok. 30 sklasyfikowanych odmian kolorystycznych. Spotykamy zatem greyhoundy białe, pręgowane, płowe, rude, błękitne, czarne, a nawet wielobarwne. Czaszka i głowa jest wydłużona, pysk wydaje się bardzo długi w stosunku do szerokości.

Uszy mają kształt płatka róży, są delikatne w dotyku, natomiast oczy emanują spojrzeniem inteligentnym, są błyszczące, owalne i lekko ukośne. Długa i muskularna jest szyja, nadająca psu eleganckiego wyglądu. Z tyłu szczupłego, ale wytrzymałego ciała dostrzeżemy długi, lekko zakrzywiony, nisko osadzony ogon, najgrubszy u nasady, zwężający się ku końcowi.

Greyhound.

Greyhound – najszybszy pies świata

Sekret prędkości greyhounda

Pies może rozwijać olbrzymie prędkości dzięki budowie anatomicznej: lekkiej, ale muskularnej sylwetce, dużemu sercu (u greyhoundów występuje najwięcej skurczów serca na minutę), chodowi (w czasie biegu, w określonym momencie wszystkie kończyny odrywają się od podłoża) i niesamowicie elastycznemu kręgosłupowi.

Osiągi greyhounda

  • Podczas wyścigu greyhoundy osiągają przeciętną prędkość na poziomie 63 km/h
  • Na przestrzeni 30 metrów po wyjściu z bloków startowych greyhound osiąga prędkość 70 km/h
  • Na przestrzeni pierwszych 250 metrów greyhound w ciągu każdej sekundy pokonuje 20 metrów
  • Maksymalna prędkość uzyskana przez psa rasy greyhound to 74 km/h – Najszybsze zwierzęta świata
Greyhound.

Temperament

Nie przejawia agresji, choć niedoświadczony obserwator mógłby się go przestraszyć zwłaszcza wtedy, gdy zobaczy go w kagańcu. Sprzętu tego nie używa się jednak jako obrony przed atakiem, ale jako ochronę pyska przed obrażeniami w trakcie wyścigu – niejednokrotnie rywalizujące ze sobą greyhoundy depczą lub potykają się, raniąc dotkliwie pysk.

Niektórzy właściciele zakładają kagańce swym pupilom nawet poza torem wyścigowym, wiedzą bowiem, że greyhoundy mają tendencję do ganiania małych zwierząt i łapania ich w zęby.

Mity

Wbrew obiegowym opiniom greyhound nie potrzebuje zbyt dużo wysiłku fizycznego w ciągu dnia, jest on przystosowany do sprintu, nie maratonu. Szczenięta, których nie nauczono radzić sobie z ukierunkowaniem energii mogą jednak cierpieć na nadpobudliwość i przejawiać zachowania destrukcyjne. Greyhound jest zatem rasą raczej wymagającą.

Greyhound.

Wspaniały towarzysz

Jako zwierzę domowe może okazać się wspaniałym towarzyszem. Greyhound to rasa cicha, delikatna i lojalna. Mocno kochają swych właścicieli, towarzystwo ludzi i zwierząt, choć zależy to od indywidualnych preferencji. Pozostawione bez opieki i towarzystwa mogą zapadać na lęk separacyjny. Dobrym rozwiązaniem jest najczęściej adoptowanie drugiego greyhounda. Od czasu do czasu może szczekać, generalnie jednak nie jest psem głośnym, dlatego dobrze sprawdzi się na przedmieściach.

Kolejne mity

Nieprawdą jest, że greyhoundy to psy nadpobudliwe, wręcz przeciwnie – nie wymagają dużo przestrzeni, a w ciągu doby przesypiają nawet 18 godzin. W związku z tym rasa może nadawać się lepiej na zwierzę domowe niż mniejsze, ale bardziej ruchliwe rasy.

Co ciekawe, na niektórych torach wyścigowych greyhoundy posiadają duże boksy, w których mogą spać, wiele z nich nie zna bowiem innego życia niż to w skrzyni. Psy na emeryturze są przez to bardzo spokojne na łonie rodziny.

Zaleca się, aby właściciele chartów (w tym greyhoundów) zawsze wychodzili z nimi na smyczy, bez niej powinny przebywać wyłącznie w pomieszczeniach. Powodem takiego stanu rzeczy jest bardzo silna skłonność do rozwijania ogromnych prędkości na otwartej przestrzeni, połączona z brakiem obranego kierunku i celu biegu.

Podobne artykuły

Ważne jest również, aby greyhound raz w tygodniu mógł się wybiegać w bezpiecznym dla niego miejscu. Ze względu na dosyć duże rozmiary i siłę zaleca się, aby ogrodzenie otaczające parcelę miało 1,2-2 m wysokości; przez niższe pies byłby w stanie przeskoczyć.

Greyhound.

Kondycja zdrowotna

Zazwyczaj może pochwalić się dobrym zdrowiem i długowiecznością, nie imają się go również choroby genetyczne. Niektóre osobniki zapadać mogą na achalazję przełyku, kostniakomięsaki i skręt żołądka.

Pies nie powinien spać na twardym podłożu – ponieważ jest bardzo szczupły, brak miękkiego kocyka może skutkować owrzodzeniami skórnymi. Charty nie metabolizują barbituranów (substancje znieczulające, usypiające), dlatego weterynarze nie powinni stosować leków opartych na tych związkach chemicznych. Greyhoundy wykazują niezwykłą chemię krwi (większa liczba czerwonych krwinek transportujących więcej tlenu do mięśni i płuc), dlatego wielu niedoświadczonych weterynarzy może wysnuć błędną diagnozę.

Skóra jest bardzo wrażliwa na płyny owadobójcze, dlatego nie powinno się na stosować sprayów, płynów ani obroży przeciwpchelnych. Na rynku istnieje jednak kilka produktów bezpiecznych dla delikatnej skóry greyhoundów i skutecznych w eliminowaniu pcheł czy kleszczy.

Brak podszerstka i podskórnej tkanki tłuszczowej naraża greyhoundy na działanie ekstremalnych temperatur (zarówno niskich, jak i wysokich). W związku z tym powinny one przebywać w pomieszczeniach.

Greyhound.

Szczegółowe dane i wymiary

Greyhound

  • Wysokość w kłębie: psy: 71-76 cm, suki: 68-71 cm
  • Waga: psy: 27-40 kg, suki: 27-34 kg
  • Długość życia: 9-11 lat
  • Ilość szczeniąt: 1-12
Greyhound.

Greyhound – ciekawostki

  • Powszechnie uważa się, że nazwa greyhound pochodzi od staroangielskiego słowa grighund. Hund to słowo oznaczające wtedy „pies”, ale znaczenie członu grig do dziś nie zostało wyjaśnione. Według Juliusa Pokorny greyhound na pewno nie oznacza „szary pies”, ale „dobry/uczciwy pies”.
  • Greyhound jest bardzo sprawny nawet po amputacji kończyny.
  • Greyhoundy biorą udział w wyścigach psów zwanych Coursing, podczas których zwierzęta gonią atrapę małej zdobyczy.
  • Najwyższa zarejestrowana prędkość greyhounda wynosiła 74 km/h – Najszybsze zwierzęta świata.
  • Od wieków greyhoundy i inne charty cieszyły się popularnością i uznaniem wśród myśliwych jako ich najbardziej eleganccy i szlachetni towarzysze spośród całego psiego świata.
  • Weterynarze często wykorzystują greyhoundy jako uniwersalnych dawców krwi.
Greyhound.

Polecamy


Baza Dinozaurów

7 komentarzy

  1. Pewnie dlatego żeby im szczęka nie latała,lub język,albo nawet jako zabezpieczenie twarzy przed kurzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button