DomowePsySsakiZwierzęta

Tervueren – posłuszny i oddany pies

Tervueren

Z jednej strony tervueren może być bardzo nieśmiały w stosunku do ludzi, co widać od wczesnych lat życia. Najbardziej wycofane szczeniaki trzymają się na uboczu i niechętnie podchodzą do człowieka. Wiele psów tej rasy jest natomiast bardziej pewna siebie, a nawet agresywna.

Temperament i osobowość są jednak nie tylko zależne od genów, ale również (a być może przede wszystkim) od podejścia opiekuna. Przy odpowiednim nastawieniu z tervuerena można wyciągnąć najlepsze cechy, takie jak czujność, opiekuńczość i mądrość.

Tervueren
Tervueren

Klasyfikacja FCI

Według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, tervueren uznawany jest za jedną z 4 odmian owczarka belgijskiego. Do grupy tej zaliczane są również: laekenois, groenendael i malinois.

Inne nazwy: Chien de Berger Belge – Belgian Shepherd Dog.

Historia rasy

Owczarek belgijski powstał prawdopodobnie w wieku XIX. Pierwszym ustalonym typem był malinois. Pozostałe 3 nazywano „belgijskimi owczarkami, nie będącymi malinoisem”. Duże różnice w wyglądzie wynikają z faktu, że wczesne owczarki belgijskie nie podlegały pod tym względem selekcji. Ujednolicone za to zostały pod względem temperamentu i umiejętności.

Wszystkie 4 odmiany sprawdzają się jako psy pasterskie, policyjne, ratownicze itp. Laekenois i malinois są częściej zatrudniane do pracy, niż groenendael i tervueren.

Więcej o historii owczarka belgijskiego można przeczytać w odrębnym artykule.

Tervueren
Tervueren

Charakterystyka

Wygląd

Posiada budowę typowego owczarka – kwadratową sylwetkę, wspartą na silnych nogach, wyraźnie zaznaczony, długi pysk i bystre spojrzenie. Uszy są duże, sterczące, trójkątne, skierowane do przodu, a ciemne oczy mają kształt migdałów. Ciało zakończone jest stosunkowo długim i grubym ogonem.

Futro składa się z dwóch warstw, tworząc gęsty, przylegający i dobrze izolujący płaszcz. Na głowie, uszach i dolnych partiach kończyn włos jest najkrótszy. Resztę ciała porasta długa i prosta sierść, na szyi formująca się w okazałą kryzę i żabot (linia od gardła do klatki piersiowej). Wnętrza uszu również pokryte są włosem chroniącym przed zanieczyszczeniami. U nasady uszu widać nastroszone włosy, co nadaje tervuerenowi charakterystyczny, lwi wygląd. Efektowna grzywa jest bardziej okazała u psów, niż u suk.

W obrębie rasy spotyka się umaszczenie płowe z czarnym nalotem lub szare z czarnym nalotem. Czasami klatka piersiowa, broda i palce pokrywa biała sierść. Nieodzownym elementem umaszczenia jest natomiast czarna maska, obejmująca całą twarz z uszami, powiekami i wargami.

Tervueren
Tervueren

Temperament

Bardzo posłuszny i oddany pies o silnym instynkcie ochronnym i terytorialnym. Aby nie wyrosnąć na nieśmiałka, potrzebuje wczesnej socjalizacji. Wymaga zatem opieki osoby mądrej i doświadczonej, jednak nie agresywnej. Jeżeli pies poczuje się przytłoczony, przestanie współpracować. Tervueren musi dostrzec w człowieku autorytet – wtedy dostaniemy od niego szacunek i posłuszeństwo.

Głównym zajęciem współczesnych tervuerenów jest stróżowanie i praca w policji. Prywatnie jest to zwierzę bardzo oddane, wierne, zawsze na warcie. Okaże się wspaniałym obrońcą dzieci, jeśli zostanie dobrze uspołeczniony.

Podobne artykuły
Tervueren
Tervueren

Najlepiej z ludźmi…

Najlepiej rozwija się mieszkając z ludźmi – nie powinno się więc narzucać mu samotnego warowania poza domem. Chętnie jednak spaceruje z opiekunem i poddaje się treningowi na świeżym powietrzu. Jeżeli nie zapewnimy mu codziennej dawki stymulacji fizycznej i umysłowej, pies stanie się sfrustrowany, nieposłuszny i nerwowy. Drzemie w nim bowiem niewyczerpalne źródło energii, której musi dać upust.

Kiedy w domu, w którym mieszka tervueren pojawia się kot lub inne małe zwierzę, należy nadzorować proces zaznajamiania. Pies może bowiem wykazywać cechy pasterskie w stosunku do nowego mieszkańca (np. pogoń czy podgryzanie stóp / łap). Nie powinien jednak uznawać siebie za szefa. W przeciwnym razie przestanie słuchać poleceń opiekuna. W tym miejscu bardzo ważne jest zachowanie człowieka – od początku powinien pokazywać psu swoją pozycję.

Temperament tervuerena jest w dużej mierze uzależniony od podejścia właściciela. W obrębie rasy występują więc duże różnice w usposobieniu i poziomie agresywności.

Tervueren
Tervueren

Kondycja zdrowotna

Tervueren to pies zdrowy i silny. Zdarzają się jednak przypadki alergii skórnych, chorób oczu, zwyrodnień stawów, padaczki. Do problemów psychicznych zalicza się nadmierną nieśmiałość lub agresję.

Ze względu na duży apetyt, należy uważać na wielkość i częstotliwość posiłków. U psów tych łatwo bowiem o otyłość i rozleniwienie.

Tervueren
Tervueren

Szczegółowe dane / wymiary

Tervueren

  • Wysokość w kłębie:
    • psy: 60-66 cm (przeciętnie 62 cm)
    • suki: 56-62 cm (przeciętnie 58 cm)
  • Waga:
    • psy: 25-30 kg
    • suki: 20-25 kg
  • Średnia długość życia: 12-14 lat
Tervueren
Tervueren

Tervueren – ciekawostki

  • Tervueren to nazwa belgijskiej miejscowości. Jedną z większych atrakcji miasta jest Królewskie Muzeum Afryki Środkowej.
  • Sierść tervuerena zwykle ciemnieje z wiekiem.
Tervueren
Tervueren

Polecamy


Baza Dinozaurów

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button