14 09 2017


Laekenois – stróż królewskiej bielizny

Autor:

|

21 lutego 2017

|

Edytowany: 21 lutego 2017

|

2 komentarzy

|

Kategoria: Domowe / Psy / Ssaki / Zwierzęta

Laekenois – stróż królewskiej bielizny

Laekenois – owczarek belgijski

Kudłaty przedstawiciel belgijskich psów pasterskich, którego poczciwy wygląd może wprowadzić w błąd. Laekenois nie jest bowiem milutkim, powolnym introwertykiem, lecz energicznym, wyzwolonym ochroniarzem. Posiada silne instynkty pasterskie, dzięki którym świetnie pracuje ze zwierzętami, a jednocześnie przez które nie nadaje się dla każdego psiarza.

Przed nami kolejny przedstawiciel owczarków belgijskich – jeden z czterech typów, a zarazem najrzadszy spośród nich.

Klasyfikacja FCI

Zaliczany jest do jednej z odmian owczarka belgijskiego. Niektóre federacje kynologiczne uznają go jednak za odrębną rasę. Pozostali przedstawiciele rasy to malinois, tervueren i groenendael.

Laekenois

Laekenois

Historia rasy

Pochodzi prawdopodobnie z Flandrii (północna część Belgii). W przeszłości zajmował się zaganianiem owiec na terenie Zamku Królewskiego w Laeken. Swego czasu pilnował również upraw lnu i… suszącej się bielizny. W czasie II wojny światowej pełnił natomiast rolę posłańca.

Współcześnie jest to najrzadziej spotykana odmiana owczarka belgijskiego.

Laekenois

Laekenois

Charakterystyka

Wygląd

Ma mocne ciało o kwadratowym profilu. Na szczycie głowy widoczne są trójkątne, sterczące uszy. Pysk i głowa pokryte są frędzlowatym włosem, co nadaje psu charakterystyczny, kudłaty wygląd. Spod stosunkowo długiej sierści widać migdałowe, ciemne oczy, kontrastujące z jaśniejszym kolorem futra.

Włos na całym ciele jest gęsty, falowany, zmierzwiony, suchy i szorstki. Długość sierści osiąga około 6 cm. Krótsza porasta grzbiet pyska (kufy), czoło i kończyny. Włos formuje się w brwi i wąsy, przez co może kojarzyć się z innymi rasami, np. sznaucerem. Umaszczenie obejmuje odcień płowego z niewielkim czarnym nalotem. Na klatce piersiowej i palcach widoczne są czasem białe akcenty.

Laekenois

Laekenois

Temperament

Laekenois posiada cechy prawdziwego pasterza: samodzielność w działaniu, instynkt ochronny oraz terytorialność. Szybko uczy się nowych umiejętności i odważnie stawia czoła intruzom. Przy nim można czuć się bezpiecznie, mając pewność, że nikt nieproszony nie zakłóci spokoju. Psu należy jednak stawiać granice, aby nie poczuł się przywódcą rodziny. Jeżeli uzna, że stoi wyżej od człowieka, może nieodpowiednio ukierunkować drzemiącą w nim agresję.

Mówiąc krótko – może po prostu gryźć swoich opiekunów, traktując ich jak stado owiec, którym należy kierować. Idealny właściciel laekenoisa powinien być więc konsekwentny, pewny siebie, odpowiedzialny i charyzmatyczny.

Ponieważ jest on typowym stróżem i obrońcą, w stosunku do obcych zawsze będzie trzymał dystans. Nie powinien jednak od razu reagować agresją.

Laekenois

Laekenois

Profesjonalne szkolenie

Jest to jedna z ras wymagających wczesnego uspołeczniania. Najlepiej byłoby, gdyby był szkolony pod okiem profesjonalisty. Dobrze wychowany laekenois będzie godnym zaufania towarzyszem, umiejącym reagować adekwatnie do sytuacji. Zawsze jednak wymaga on nadzoru w czasie kontaktu z dziećmi i zwierzętami (zwłaszcza obcymi). Najlepiej reaguje na szkolenie poprzez nagradzanie – próby nauczania poprzez siłę (np. przesuwanie psa) mogą skończyć się atakiem.

Duże zapasy energii powinien rozładowywać codziennymi spacerami, zabawą i innymi formami aktywności fizycznej. Bez tego może stać się przewrażliwiony, niespokojny, sfrustrowany. Nie należy go izolować od innych ludzi. Częste kontakty z obcymi mają za zadanie pokazać mu, że nie wszyscy obcy są niebezpieczni.

Podobnie do pozostałych krewnych, zaliczanych do owczarków belgijskich, jest bardzo dobrym pracownikiem służb mundurowych.

Laekenois

Laekenois

Kondycja zdrowotna

Nie wiadomo, czy w obrębie typu występują charakterystyczne schorzenia. Jak u większości dużych i aktywnych ras, zdarzają się natomiast przypadki zwyrodnień stawów. Spotyka się także problemy z oczami, niedoczynność tarczycy, nowotwory (często żołądka). Te ostatnie są stosunkowo częste w obrębie całej rasy. Nieobce jej również alergie skórne.

Laekenois

Laekenois

Szczegółowe dane / wymiary

Laekenois

 • Wysokość w kłębie:
  • psy 61-66 cm
  • suki 56-61 cm
 • Waga:
  • psy 25-30 kg
  • suki 20-25 kg
 • Średnia długość życia: 10-12 lat
Laekenois

Laekenois

Laekenois – ciekawostki

 • Uważa się, że psy w typie laekenois istnieją od czasów średniowiecza.

Polecamy

____________________

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Chomik, Chomiki (Cricetinae)
Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)
Fossa – największy drapieżnik Madagaskaru
Kobra czarnoszyja, plująca (Naja nigricollis)
Marabut afrykański – najbrzydszy ptak świata?
Najbardziej zagrożone gatunki ssaków – Top 10

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(2) Komentarze

 1. Elwira
  21 lutego 2017 at 12:27

  W Polsce mało popularne jeszcze, a to świetne psy.

 2. Nina
  21 lutego 2017 at 18:25

  Mały psiak jest uroczy 🙂

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl