BielikiOrłyPtakiPtaki drapieżneTop 10Zwierzęta

Największe ptaki drapieżne – TOP 10

Największe ptaki drapieżne świata – TOP 10

Zestawienie największych ptaków drapieżnych świata

Wiele osób zastanawia się, który z ptaków nosi koronę króla przestworzy. Na podstawie licznych analiz związanych z wielkością ofiar na które te ptaki polują, ich agresywnością oraz stosunkiem wielkości własnej do wielkości ofiar, wytypowaliśmy listę oraz zwycięzcę tej kategorii.

Lista z pewnością może wywołać dyskusję i jesteśmy ciekawi Waszych opinii w tym względzie.

Z góry uprzedzamy – to nie lista sporządzona według gabarytów – tę znajdziecie w artykule – Największe orły i bieliki – top 10. Dziś typujemy największego wojownika pośród ptaków drapieżnych.

Każdy z wymienionych ptaków na liście ma poświęcony sobie oddzielny artykuł, zatem nie powielamy tutaj tych informacji.

Wojownik wspaniały (Stephanoaetus coronatus).

Największy ptak drapieżny świata

Kilka słów musimy jednak poświęcić zwycięzcy tej kategorii – wojownikowi wspaniałemu (Stephanoaetus coronatus).

Wojownik wspaniały (Stephanoaetus coronatus) to ptak, który rzeczywiście przekracza wszelkie granice – stosunek jego masy do masy zwierząt na które zazwyczaj poluje jest największy ze wszystkich ptaków drapieżnych (nie bierzemy tu pod uwagę jednostkowych przypadków o niepewnych doniesieniach, lecz twarde dane na podstawie analiz typowej wielkości ofiar danego ptaka).

Większość ptaków znajdujących się na liście jest nieco większa w kontekście rozmiarów od wojownika wspaniałego – wynika to bowiem z terenów na których występują te ptaki. Ptaki otwartych terenów mają większą rozpiętość skrzydeł, niż ptaki występujące pośród lasów (jak wojownik wspaniały czy harpie).

Wojownik zbrojny (Polemaetus bellicosus).

Nr 1

Poszczególne miejsca mogą być oczywiście nieco dyskusyjne, niemniej jednak jeśli chodzi o nr 1 nie mamy tu większych wątpliwości, iż korona (cóż zbieżność z nawą łacińską) należy się „Orłowi w koronie” wojownikowi wspaniałemu (Stephanoaetus coronatus) – ang. African Crowned Eagle.

Największy nocny drapieżnik Europy

Nie powinno nikogo dziwić, iż na liście znalazł się największy nocny drapieżnik Europy – Puchacz zwyczajny (Bubo bubo). Potrafi on bowiem polować na sarny i jest uważany za największego pogromcę psów, które stosunkowo często atakuje.

Orłosęp, orłosęp brodaty (Gypaetus barbatus).

Pozostałe pozycje

Dlaczego orzeł przedni czy orłosęp brodaty nie znalazły się na czołowych pozycjach? Ptaki te również polują na duże ofiary, ale ich sposób polowania nie wymaga często bezpośredniego starcia z ofiarą jak to czyni wojownik wspaniały, który często zabija swoje ofiary na ziemi. Wspomniane ptaki bardzo często odcinają drogę ucieczki kozicom czy koziorożcom, które przestraszone same rzucając się do ucieczki wpadają w przepaść. Nie ma tu mowy o starciu z drapieżną małpą wielkości mandryla.

Kwestia małpożera i harpii wielkiej – oba te ptaki polują na małpy, lecz w ich diecie duże stworzenia stanowią mniejszy procent niż ma to miejsce w przypadku wojownika wspaniałego.

Z kolei niska pozycja bielika olbrzymiego wynika z faktu, iż tak naprawdę większość jego menu stanowią ryby.

Małpożer, Orzeł filipiński (Pithecophaga jefferyi).

Największe ptaki drapieżne świata – TOP 10

1. Wojownik wspaniały (Stephanoaetus coronatus)
2. Puchacz zwyczajny, puchacz (Bubo bubo)
3. Sęp uszaty (Torgos tracheliotos)
4. Orłosęp brodaty (Gypaetus barbatus)
5. Harpia wielka (Harpia harpyja)
6. Małpożer (Pithecophaga jefferyi)
7. Orzeł przedni, zys (Aquila chrysaetos)
8. Bielik amerykański (Haliaeetus leucocephalus)
9. Puchacz japoński, sowa japońska, ketupa japońska (Bubo blakistoni)
10. Bielik olbrzymi (Haliaeetus pelagicus)
11. Wojownik zbrojny (Polemaetus bellicosus)
12. Orzeł australijski (Aquila audax)

Bielik amerykański (Haliaeetus leucocephalus).

Gatunki drapieżno-padlinożerne

Na liście nie prezentujemy kondorów, gdyż są to ptaki padlinożerne, a przypadki polowań w ich przypadku są niezwykle rzadkie. Znalazł się na niej jednak sęp uszaty, gdyż w przeciwieństwie do większości kondorów również poluje, a jego potyczki z szakalami są bardzo częste. Orłosęp zaś jest ptakiem, który poluje jeszcze częściej niż sępy, choć w jego diecie istotną pozycję zajmuje padlina.

Harpia wielka (Harpia harpyja).

Polecamy


Baza Dinozaurów

33 komentarzy

  1. Harpia wielka wg mnie jest słaba mimo wielkości bo poluje na mniejsze ofiary niż wojownik wspaniały który poluje na większe ofiary niż harpia wielka i słusznie jest przyznane 1 miejsce wojownikowi wspaniałemu.

  2. Witam.Nie rozumiem tego piszecie w tytule największe ptaki drapieżne a piszecie o ptakach które polują na największe ofiary.Powinno być wg wielkości.

    1. Największe orły osiągają rozpiętość skrzydeł przekraczającą 2,8 metra, zatem do wspomnianej rozpiętości niewiele im brakuje.
      Jaki jednak byłby cel „tworzenia” takiego ciężkiego orła? Orzeł to drapieżnik – musi być zwrotny i szybki.

  3. jaki jest największy na świecie ptak latający, żyjący na stepach, na 4 litery? proszę o szybką odpowiedź potrzebną mi do nauki…

    1. Do nauki, czy do krzyżówki jest Ci potrzebny ;)?
      Największy latający ptak to pelikan, nie żyje na stepach i nie jest na 4 litery…

    2. też właśnie tego szukam… dokładnie to jest pytanie: Największy ptak latający na świecie. Żyje na stepach [ _ _ _ _ ] Na cztery literki 🙁

    1. Haliaceetus pelagicus czyli Bielik olbrzymi. Znalazł się na 10 miejscu tego rankingu. Oczywiście, jeśli chodziłoby tu o rozmiary, a nie o ,,wielkość” to znalazłby się dużo wyżej.

  4. Dlaczego harpia wielka jest większa od wojownika a poluje na mniejsze ofiary od niego nawet od puchacza dopiero jest na piątym miejsce to powinna się nazywać harpia thurzowa a gdyby w niewoli zamknięto harpie i wojownika to który by kogo zabił odwazniejszy czy większy ?

    1. To są uwarunkowanie środowiskowe i gatunkowe, jeśli chodzi o wielkość ofiar. Natomiast nikt nie odpowie na takie pytanie, który by wygrał – musiałbyś te ptaki skonfrontować ze sobą.
      Natomiast harpia nie nic z tchórza, to waleczny ptak, który także poluje na spore ofiary. I w obronie gniazda potrafi zaatakować człowieka.

  5. Witam,
    Moim zdaniem tytuły waszych artykułów bardzo się ze sobą gryzą! Pierwszy mówi o największym ptaku drapieżnym na świecie https://dinoanimals.pl/zwierzeta/harpia/ w, którym bezkonkurencyjnie wskazujecie Harpie wielką z kolei następny bez podania podziału i kryteriów przesuwa ją na 4 miejsce https://dinoanimals.pl/zwierzeta/najwieksze-ptaki-drapiezne-top-10/ … Można się w tym pogubić! W pierwszym przekonaliście mnie, że Harpie są największe i jakby mnie ktoś zapytał to bez zastanowienia odpowiedziałbym Harpia a w drugim zaprzeczyliście biorąc pod uwagę wielkość ofiar na jakie polują ptaki…

  6. Wita,
    Można się pogubić w waszych artykułach. W pierwszym bezkonkurencyjnie wskazujecie Harpie jako największego ptaka drapieżnego zaś w drugim bez podania podziału i wskazania kryteriów lokujecie tego samego ptaka na 5 miejscu… przekonany, że Harpia jest największa… zgłupiałem!

    1. Adrianie, w sensie wielkości, najlepszy obraz da zestawienie: Największe orły i bieliki. Znajdziesz tam podział według masy, długości i rozpiętości skrzydeł. Zorientujesz się zatem że każda z tych kategorii ma swojego zwycięzcę. W zakresie największej masy ciała, jaką osiągają ptaki drapieżne oraz największych szponów na pierwszym miejscu można usytuować Harpie, choć będzie to masa maksymalna, bo już nie średnia.

      Co do powyższego zestawienia, to bierzemy w nim wielkość ofiar na jakie polują ptaki i taka też jest wykładnia powyższego zestawienia. Stąd też harpia znalazła się w nim na 5 miejscu, gdyż są ptaki polujące na większe zwierzęta.

  7. Skąd takie dane! Orłosęp brodaty praktycznie nie poluje w ogóle a już na pewno na duże ofiary. Jest niemal wyłącznym padlinożercą, zjada głównie kości. Jeśli chcemy uczyć, podawajmy fakty!
    W bogatej literaturze na ten temat są opisane 2 niepotwierdzone przypadki przypuszczalnego upolowania pardwy górskiej i cieciorki /kury cietrzewia/. Proponuję poprawić dyletanckie zapisy.

    1. Dyletancki to jest twój komentarz Anonimie. Nie zrozumiałeś zestawienia w ogóle, więc przeczytaj je ponownie ze zrozumieniem i dokształć się – najlepiej nie z lekcji w TVP.
      Żywa zdobycz jest czasami atakowana przez orłosępa brodatego, z większą regularnością niż przez jakiegokolwiek innego sępa. Spośród żywej zdobyczy szczególnie uprzywilejowane są żółwie. Aby zabić żółwia, orłosępy brodate wzlatują z nimi na pewną wysokość i upuszczają je, aby rozbić ich twarde skorupy. Zaobserwowano również polowania na inne żywe zwierzęta, prawie do rozmiaru orłosępa – w podobny sposób były wcześniej chwytane i upuszczane w locie. Są wśród nich góralek skalny, zające, świstaki oraz, w jednym przypadku jaszczurka.

      Wiadomo także, że większe zwierzęta są atakowane przez orłosępa brodatego, w tym koziorożce, kozice północne, czy antylopik zwyczajny. Zwierzęta te zostały zabite przez zaskoczenie i zepchnięte ze skał.

      A co do źródeł, to zerknij sobie np. do Ferguson-Lees, James; Christie, David A. (2001). Raptors of the World,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button