14 09 2017


Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)

Autor:

|

8 listopada 2013

|

Edytowany: 6 kwietnia 2015

|

38 komentarzy

|

Kategoria: Afryka / Australia / Azja / Gady / Krokodyle / Zwierzęta

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)

W wodach Parku Narodowego Kakadu umieszczane są znaki ostrzegające ludzi przed atakami tego gada. Może się to wydawać działaniem na wyrost, ale ze względu na sprawność, siłę, wielkość i usposobienie krokodyl różańcowy nieraz zaatakował człowieka traktując go na swoim terenie jak pożywienie. Jeśli ktoś/coś raz wpadnie w jego silne szczęki, nie ma szans się z nich uwolnić…

Klasyfikacja

 • Gromada: gady
 • Podgromada: diapsydy
 • Rząd: krokodyle
 • Rodzina: krokodylowate
 • Rodzaj: Crocodylus
 • Gatunek: krokodyl różańcowy

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

Występowanie i siedliska

Krokodyl różańcowy występuje na największym obszarze spośród wszystkich współczesnych krokodyli; zamieszkuje wschodnie wybrzeża Indii, większość krajów Azji Południowo-Wschodniej, aż do północnej Australii. Znajdowany również na wschodnim wybrzeżu Afryki i wodach przybrzeżnych Japonii.

Australia

W północnej Australii (Terytorium Północne, Australia Zachodnia, Queensland), jego populacja kwitnie, szczególnie w systemach rzecznych nieopodal miasta Darwin, gdzie duże 5-metrowe osobniki nie są rzadkością.

Indie

Krokodyl różańcowy jest jednym z trzech gatunków krokodyli występujących w Indiach, obok krokodyla błotnego (Crocodylus palustris) i rybożernego gawiala (Gavialis gangeticus).

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

Nowa Gwinea

Na Nowej Gwinei przebywa w praktycznie wszystkich rzekach, ich ujściach i lasach namorzynowych, tam też jego terytoria pokrywają się z terytoriami mniej agresywnego krokodyla nowogwinejskiego (Crocodylus novaeguineae).

Wyspy

Obecny jest również w Archipelagu Bismarcka, Wyspach Kai i Aru, na Wyspach Korzennych (Molukach) i wielu innych wyspach tego regionu, w tym na Timorze i na większości wysp z Cieśniny Torresa.

Tereny i siedliska

W porze deszczowej krokodyl różańcowy spędza czas na bagnach słodkowodnych i w rzekach. Wraz z nadejściem pory suchej przenosi się w ujścia rzek wypływając czasem w morze. Osobniki ostro rywalizują między sobą o terytoria – słodkowodne odcinki potoków i strumienie. Mniejsze samce są często zmuszone wybierać mniej atrakcyjne akweny, łącznie z oceanami. Powodem takiego stanu rzeczy jest duża liczebność populacji, począwszy od wybrzeży Indii, na północnej Australii kończąc, a także dziwactwa samych krokodyli przy wyborze terytorium, np. Morza Japońskiego.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

Charakterystyka – wygląd

Krokodyl różańcowy charakteryzuje się szerokim pyskiem w porównaniu do innych krokodyli. Pod względem długości paszczy również wygrywa z niektórymi kuzynami, np. z krokodylem błotnym. Ten ogromny gad posiada mniej płyt pancernych na szyi niż inny krewni. Od oczu do środka pyska przebiega para grzebieni. Łuski mają owalny kształt, a tarczki są mniejsze niż u pozostałych gatunków.

Dorosły osobnik ma szerokie, masywne ciało, co również odróżnia go wyraźnie od pozostałych przedstawicieli rodzaju, ci drudzy są bowiem z reguły bardziej smukli. Różnica w proporcjach sylwetki czasem wprowadza w błąd, ponieważ wiele osób klasyfikuje go jako aligatora. Dopełnieniem wizerunku bestii jest bardzo duża głowa (sama czaszka samca mierzy ponad 75 cm długości!), z żuchwą mierzącą maksymalnie 98,3 cm.

W szczęce rosną długie zęby, najdłuższy z nich, czwarty ząb z przodu żuchwy, mierzy ok. 9 cm.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

Ubarwienie

Młode krokodyle różańcowe mają jasnożółty kolor ciała, na którym występują czarne pasy i plamy. Ubarwienie utrzymuje się kilka lat, do momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej. U dorosłych krokodyli różańcowych dominuje ciemna zieleń i szarości, z kilkoma jaśniejszymi obszarami w odcieniach brązu lub popielatości. Zaobserwowano kilka wariantów kolorystycznych – niektóre dorosłe osobniki są bardzo jasne, podczas gdy inne mogą być niemal praktycznie czarne.

Powierzchnia brzuszna jest biała lub żółtawa, dotyczy to zarówno niedojrzałych, jak i dojrzałych krokodyli. Na spodzie ciała występują także pasy, ogon jest szary z ciemniejszymi akcentami.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

____________________

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Nowofundland
Mastif angielski
Kot syjamski – pies wśród kotów
Sen zwierząt
Wilk workowaty, tygrys tasmański
Żbik (Felis silvestris) – dziki kot

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(38) Komentarze

 1. Maciej
  8 listopada 2013 at 07:27

  Mi się wydawało że 6-metrowe krokodyle to rzadkość a co dopiero 7-metrowe.7-metrowe zdarzają się raz na 100 lat wg mnie

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   8 listopada 2013 at 15:56

   Jeśli ludzie pozwoliliby krokodylom rosnąć, nie polując na nie, wówczas gadów o długości powyżej 6 metrów byłoby całkiem sporo.

 2. Maciej
  8 listopada 2013 at 13:04

  To zdjęcie z krokodylem, który skacze i ludźmi na łódce, na nim ten krokodyl nie ma łapy.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   8 listopada 2013 at 15:54

   Tak, często pomiędzy krokodylami dochodzi do potyczek i wówczas przynajmniej jeden z nich jest poszkodowany, tak jak w tym wypadku.

 3. Maciej
  8 listopada 2013 at 17:01

  Skoro geny odpowiedzialne za rozmiar zostały wyeliminowane to już nie będzie 7 metrowych krokodyli?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   8 listopada 2013 at 17:15

   To niezupełnie tak.
   Paul C. Sereno odkrywca między innymi sarkozucha twierdzi, iż krokodyle które istnieją na Ziemi od ponad 220 milionów lat i przetrwały w niemal niezmienionej postaci, choć trochę się skurczyły, mają szanse na powrót być nawet tak ogromne jak deinozuch, czy sarkozuch.

   Dziś zwyczajnie nie ma tak wielkich ofiar, aby takie krokodyle miały sens swego istnienia.

   Wg Paula Sereno obecne krokodyle w pewnym sensie skurzyły się (czytaj dostosowały) do obecnych warunków. Jego zdaniem, gdyby na Ziemi pojawiły się większe ofiary, to krokodyle na powrót byłyby duże (oczywiście, jeśli człowiek by im na to pozwolił i nie zabił ich przed osiągnięciem maksymalnych rozmiarów).

   Ta teoria ma jednak pewną słabość, krokodyl różańcowy istnieje bowiem na terenach, na których występuje słoń indyjski i nosorożec indyjski, a pomimo tego krokodyle nie są tak wielkie aby na nie polować.

   Oczywiście zdarza im się (choć rzadko) w swej bezrozumności złapać słonia za trąbę u wodopoju, ale to nie kończy się dla nich raczej dobrze…

   • King carrnotaurus rez
    6 stycznia 2017 at 13:57

    Słyszałem że pewien krokodyl mierzył 8,5 metra długości, a ten 3-nogi krokodyl to Brutus (chyba tak się nazywał, oglądałem na YouTube) rekin odgryzł mu łapę i dlatego ma 3 łapy.😊😎

   • Patryk
    18 sierpnia 2017 at 23:28

    Tak to Brutus, ale na YouTube było też że i On upolował rekina

 4. Maciej
  8 listopada 2013 at 18:41

  O czym będzie następny artykuł i kiedy będzie

 5. Maciej
  8 listopada 2013 at 19:52

  Chciałbym następny artykuł o mamutakach

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   8 listopada 2013 at 20:02

   Pomyślimy o takim artykule. Tymczasem dziś lub jutro będzie coś innego 🙂

   • King carrnotaurus rez
    6 stycznia 2017 at 14:00

    O rany! Aż pięć artykułów, więcej niż T-rex! Krokodyl różańcowy zwany również słonowosnym

 6. Krzyś
  1 lutego 2014 at 20:31

  Z tymi tapirami to odrobinę przesadziliście

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   1 lutego 2014 at 20:51

   Ależ nie 🙂 Tapiry większości czytelników kojarzą się z Ameryką Południową i Środkową (Panama). Zapominają o największym z tapirów, tapirze malajskim, czaprakowym (Tapirus indicus), nazywany również tapirem indyjskim lub azjatyckim, który występuje na terenach, na których panuje krokodyl różańcowy. Tapir ten staje się często jedną z ofiar tego wielkiego gada.

 7. FIRERODAN
  7 marca 2015 at 17:06

  Znalazłem małego babola w artykule, zabrakło zera w wyniku siły ugryzienia aligatora amerykańskiego.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   7 marca 2015 at 18:24

   Nie z zerami wszystko jest w porządku. Siła ugryzienia aligatora to 9,452 Newtony (964 kg). Drobny błąd się wkradł przy sile nacisku podanej w kilogramach.

   • FIRERODAN
    7 marca 2015 at 19:27

    Racja, o to mi chodziło.

 8. Przemo
  6 kwietnia 2015 at 17:59

  Redakcjo,nie mogę czytać tych bzdur.Wszyscy wiedzą ,że krokodyl różańcowy
  ma najsilniejsze szczęki wśród drapieżników.Żarłacz biały jest 2.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   6 kwietnia 2015 at 18:47

   Przemo, ta kwestia dość mocno dyskutowana była przy okazji kilku artykułów. Chyba najobszerniejsza dyskusja prowadzona była pod artykułem Żarłacz biały, ludojad. Tam ustosunkowujemy się do tego zagadnienia nieco obszerniej.

 9. ych
  23 czerwca 2015 at 20:32

  czy dorosłemu osobnikowi może zagrozić:

  *duży wargacz

  *tygrys

  *pyton

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   23 czerwca 2015 at 20:40

   To zależy jaką wielkość przyjmujemy dla dorosłego krokodyla różańcowego – największym osobnikom nic (poza człowiekiem) nie jest w stanie zagrozić, mniejszym dorosłym osobnikom może zagrozić jedynie tygrys. Lampart, pyton i wargacz nie poradzą sobie z 450 kilogramowym lub większym krokodylem.

 10. ych
  23 czerwca 2015 at 20:35

  aha zapomniałem

  *lampart

 11. son
  12 lipca 2015 at 07:42

  Bzdurą jest że dorastają do 7,5m. Rekordowy osobnik mierzył 6m. Hoduję krokodyle od lat w tym różańcowe. Czasami wrzucam im 2 krowy na wybieg. Są spasione i grube, jedzenia im nie brak, najstarsze mają po 50lat a jakoś nie mam nawet 5m osobnika. Pożywienie nie jest czynnikiem który zwiększy maksymalną wielkość zwierzęcia…

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   12 lipca 2015 at 13:08

   Gdzie w artykule jest informacja na temat 7,5 metrów? Szczegółowe dane na temat wielkości tych krokodyli oraz rekordowych osobników znajdują się w artykule, nie będziemy ich zatem tu powielali.

   W kontekście dostępności pożywiania, jest ono niezwykle istotne w kontekście wzrostu. Polecamy zapoznanie się z opracowaniami na temat wpływu tego czynnika na wzrost zwierząt i ludzi.

  • Michał
   12 lipca 2015 at 14:42

   Hodujesz krokodyle? Pracujesz w zoo?

 12. ych
  16 lipca 2015 at 22:30

  ale ci fajnie…

 13. GigantozaurFan
  13 sierpnia 2015 at 12:37

  Ile osób rocznie ginie od ataku krokodyla ?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   13 sierpnia 2015 at 12:59

   Niestety nie ma dokładnych statystyk ataków krokodyli na ludzi. Wg IUCN-SSC Crocodile Specialist Group najgroźniejsze dla ludzi są ataki krokodyli nilowych. Wynika to z przenikania się terenów zamieszkałych przez ludzi z siedliskami krokodyli. Statystyka ataków wygląda następująco:
   krokodyle nilowe dokonują rocznie powyżej 300 ataków, z których 63% kończy się śmiercią ludzi,
   aligatory amerykańskie dokonują ok. 10 ataków rocznie, z których 6% kończy się śmiercią ludzi,
   krokodyle różańcowe 3-4 ataki rocznie, z których 25-50% jest śmiertelnych.

   • Achyt
    16 stycznia 2016 at 14:22

    Witam !

    Już od jakiegoś czasu czytam wasze artykuły, stąd moja prośba odnośnie poruszonego wyżej tematu może napisalibyście artykuł o najsłynniejszych zwierzętach ludojadach, jak np. tygrys z Champawat, czy krokodyl Gustave ?

    Pozdrawiam

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    16 stycznia 2016 at 15:46

    To rzeczywiście interesujące tematy i postaramy się nimi zająć. Krokodyl Gustaw został wspomniany w artykule na temat Krokodyla nilowego, ale odrębnego artykułu rzeczywiście mu nie poświęciliśmy.

 14. Mr.White
  29 lutego 2016 at 22:37

  Krokodyl mierzący 7,1 m i ważący 2 tony, który został wpisany do księgi Guinnesa jest uwieczniony na jakiejś fotografii lub filmie ? Podobno nazywał się Kalia ale zdjęcia żadnego nie znalazłem… Posiadacie może jakieś nowe informacje na temat krokodyli żyjących w Parku Narodowym Bhitarkanika ? Ja osobiście szukając znalazłem jedynie informację o śmiertelnym ataku na kobietę w pobliżu owego parku.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   29 lutego 2016 at 23:51

   Niestety, nie ma dostępnego zdjęcia krokodyla Kalia (7.1 m). Księga Rekordów Guinessa ma obecnie zdjęcia Lolonga (6.17 m) i Cassiusa (5.48 m).
   Od czasu powstania artykułu, nic nowego nie wpadło nam w ręce na temat Bhitarkanika National Park i krokodyli tam występujących.

 15. Tomek Włoch
  4 marca 2016 at 23:43

  Ten największy krokodyl na świecie jest chyba na filmiku :
  the largest crocodile in the world

 16. Przemo
  16 lutego 2017 at 10:28

  Czy jest możliwe, aby krokodyl różańcowy osiągnął 10 metrów długości?
  Ile ważyłby taki gad i jaką siłę szczęk by miał?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   16 lutego 2017 at 12:02

   W dużej części odsyłamy do naszej odpowiedzi na pytanie zadane przez Maćka powyżej.
   Uzupełniając – nie ma dziś takiej możliwości – żaden krokodyl, nawet jeśli ma cieplarniane warunki w parku narodowym czy ogrodzie zoologicznym, gdzie nikt na niego nie poluje, ma pod dostatkiem pokarmu i może dożyć sędziwych dni nie przekracza 7 metrów długości.
   Gdyby jednak jakimś cudem taki 10 metrowy krokodyl się pojawił, to siłę szczęk miałby zapewne porównywalną do deinozucha.

 17. Ewa
  18 lutego 2017 at 17:13

  To dobrze że pytacie czytających o czym by chcieli artykuły i odpowiadacie na ich pytania.

 18. Mr.White
  26 lipca 2017 at 19:55

  Kilka dni temu głośno było o krokodylu płynącym z krową w pysku, zdarzenie miało miejsce w Australii. Wędkarze nagrali całe zajście dronem. Krokodyl wygląda na dosyć sporego, jeżeli była to dorosła mućka. Może jakiś nowy rekordzik będzie 😛
  Film można zobaczyć na youtubie – ” MONSTER CROCODILE EATS COW !!”

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl