29 03 2017


Gawial gangesowy (Gavialis gangeticus)

Autor:

|

13 listopada 2013

|

Edytowany: 27 marca 2015

|

2 komentarzy

|

Kategoria: Azja / Gady / Krokodyle / Zwierzęta

Gawial gangesowy (Gavialis gangeticus)

Gawial, gawial gangesowy (Gavialis gangeticus)

Jeden z najdłuższych, a zarazem najdziwniejszych przedstawicieli krokodyli, nie tylko pod względem wyglądu, ale i usposobienia. Niestety, z powodu m.in. nieprzemyślanych technik połowu ryb uskutecznianych w siedliskach gawiala, jego przetrwanie stoi pod znakiem zapytania.

Klasyfikacja

 • Gromada: gady
 • Rząd: krokodyle
 • Rodzina: gawialowate
 • Rodzaj: Gavialis
 • Gatunek: gawial gangesowy

Gawial gangesowy, gawial (Gavialis gangeticus).

Występowanie i siedliska

Przeszłość

W przeszłości populacja gawiala obejmowała wszystkie główne systemy rzeczne subkontynentu indyjskiego od rzeki Indus w Pakistanie, przez Ganges, po rzekę Irawadi w Birmie. Dzisiaj nie występuje ani w Indusie, ani w Brahmaputrze (Bhutan, Bangladesz), ani w Irawadi…

… i teraźniejszość

W Indiach małe populacje obecne są w rzekach Narodowego Sanktuarium Ćambal, Sanktuarium Dzikiej Przyrody Katarniaghat, Sanktuarium Syna Rzeki i w lasach deszczowych nad rzeką Mahanadi w Sanktuarium Satkosia Gorge oraz w stanie Orisa, gdzie, prawdopodobnie, nie rozmnaża się.

W Nepalu przebywa w rzekach dorzecza Gangesu, np. w Kali Gandaki i Rapti (Park Narodowy Chitwan) oraz w Ghaghra (Park Narodowy Bardia).

Gawial gangesowy, gawial (Gavialis gangeticus).

Tereny występowania dzieli z krokodylem błotnym (Crocodylus palustris), dawniej również z krokodylem różańcowym (Crocodylus porosus) w delcie rzeki Irawadi.

W 1977 roku odnaleziono 4 gniazda w rzece Girwa (Sanktuarium Dzikiej Przyrody Katarniaghat), z których do 2006 roku przyszło na świat 909 gawiali. W 2006 roku w tym samym miejscu znaleziono już 20 gniazd, czyli 16 gniazdujących samic, co jest wynikiem trwającej 30 lat introdukcji. Wydawać by się zatem mogło, że „sukces” to za duże słowo, jednak badacze widzą w tym ogromny postęp warty zainwestowania ogromnych ilości pieniędzy i wysiłku.

W roku 1978 odnaleziono 12 gniazd w rzece Ćambal mieszczących się w Sanktuarium o tej samej nazwie. Do tego czasu liczebność gniazdowisk w tamtym obszarze wzrosła aż o 500%, pojawiło się bowiem 68 gniazd, ale spośród wyklutych tylko 2% stanowiły samice. Niestety, samo wyklucie się to za mało dla przetrwania gatunku, bowiem nowo narodzone młode są bardzo narażone na śmierć spowodowaną rokrocznymi powodziami monsunowymi zalewającymi gniazda.

Siedliska – preferencje

Gawial wybiera spokojniejsze, ale stosunkowo głębokie i szybko płynące rzeki. Większość czasu spędza bowiem w wodzie, ponieważ nie jest dobrze przystosowany do lądowego trybu życia ze względu na krótkie i słabe kończyny.

Gawial gangesowy, gawial (Gavialis gangeticus).

Charakterystyka

Wygląd

Gawial wyraźnie różni się od swych kuzynów długim i wąskim pyskiem dostosowanym wybitnie do łapania ryb.

Umaszczenie

Umaszczenie z reguły ciemne lub jasnooliwkowe. Na głowie, grzbiecie i ogonie występują prawie czarne tarczki i wypustki. Grzbiet staje się ciemny, szaro-czarny w ok. 20 roku życia, skóra na brzuchu jest natomiast żółtawo-biała.

Ponieważ gawiale są duże, ich szyja jest masywna, szeroka i dosyć długa. Przez środek grzbietu przebiegają liczne zgrubienia skórne (płyty), palce są bardzo krótkie, przez co zwierzę często zaplątuje się w sieci.

Gawial gangesowy, gawial (Gavialis gangeticus).

Nosy samców a wydawane dźwięki

Na czubku nosa dojrzałego samca wyrasta charakterystyczna bulwa, której konstrukcja ma za zadanie modulację i wzmocnienie odgłosów emitowanych przez nozdrza znajdujące się pod bulwą. Uzyskane dźwięki są słyszalne na odległość ok. 1 km.

Gawial jako jeden z nielicznych gatunków krokodyli (obok krokodyla różańcowego), przejawia wyraźny dymorfizm płciowy w postaci wspomnianej bulwy nosowej obecnej tylko u samców. I, choć funkcja tego niezwykłego narządu nie została dobrze poznana, uważa się, że jest używany jako znak rozpoznawczy samców, rezonator, narząd „bąbelkotwórczy” lub element zachowań seksualnych.

Gawial gangesowy, gawial (Gavialis gangeticus).

Wielkość

Średni rozmiar dojrzałych gawiali mieści się między 3,5 – 4,5 m. Największy odnotowany osobnik mierzył 7 m długości (zastrzelony w 1924 roku), młode osiągają natomiast ok. 37 cm, a po ok. 18 miesiącach mierzą już ok. 1 m. Zwierzę waży przeważnie od 159 do 250 kg (rekord 977 kg).

Zęby

W długim i niebywale wąskim pysku rośnie ok. 110 ostrych, wygiętych zębów, które z wiekiem stają się krótsze i grubsze. W górnej szczęce rośnie ich 27-29, w dolnej – 25-26 po każdej stronie. Pierwsze, drugie i trzecie zęby żuchwy pasują do specjalnych wyżłobień w szczęce górnej. Zęby umieszczone z przodu są największe.

Gawial gangesowy, gawial (Gavialis gangeticus).

Ogon i nogi – świetny pływak

Dobrze rozwinięty, spłaszczony bocznie ogon i płetwiaste tylne nogi zapewniają niespotykaną zwrotność podczas pływania na sporych głębokościach. Na lądzie jednak atrybuty te stają się przeszkodą, dlatego też zwierzę może się jedynie odpychać tylnymi kończynami, sunąc brzuchem po podłożu. Inną przyczyną niezgrabnego poruszania się poza środowiskiem wodnym są słabe nogi, które nie są w stanie unieść ciężkiego ciała.

Ogon przydaje się zarówno do przemieszczania, jak i do ataku. Innymi cechami przystosowawczymi do efektywnego pływania i podwodnych polowań jest cylindryczny kształt ciała w porównaniu do szerokiej i masywnej sylwetki krokodyla różańcowego lub krokodyla nilowego (Crocodylus niloticus), których budowa przystosowana jest do chwytania ofiar na brzegach zbiorników wodnych.

Gawial gangesowy, gawial (Gavialis gangeticus).

____________________

Zwierzaki się ucieszą jeśli je polubiszDinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Chihuahua – najmniejsza rasa psa
Małpożer (Pithecophaga jefferyi)
Fororak (Phorusrhacos) – przerażający ptak
Kot norweski leśny
Orzeł cesarski (Aquila heliaca)
Najbardziej jadowite węże świata – Top 10
Pingwin cesarski – największy pingwin świata
Samojed, Samoyed, Samojedskaja
Fenek (Vulpes zerda) – lisek pustynny
Agama brodata, brodatogama brodata (Pogona barbata)
Żaglica – najszybsza ryba świata
Sokół norweski, Białozór (Falco rusticolus)
Konie i kucyki
Bulterier (bull terrier)
Pies faraona
Wargacz, aswal (Melursus ursinus)
TYGRYS SZABLOZĘBNY – SMILODON
Orzeł – król ptaków. Orzeł a bielik
Rosomak – Wolverine
Boa dusiciel (Boa constrictor).
Harpia wielka – największy ptak drapieżny

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(2) Komentarze

 1. gddww
  3 grudnia 2013 at 17:59

  Ale wielgaśne.

 2. norbert
  6 czerwca 2015 at 09:39

  zyje 28066777777777778lat

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl