26 11 2016


Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus)

Autor:

|

10 kwietnia 2015

|

Edytowany: 12 kwietnia 2015

|

16 komentarzy

|

Kategoria: Ameryka Pd / Ameryka Pn / Gady / Krokodyle / Zwierzęta

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus)

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus)

Przed nami kolejny przedstawiciel rodziny krokodylowatych. Podobnie do swego krewnego i zarazem największego współczesnego gada, krokodyla różańcowego (Crocodylus porosus), krokodyl amerykański może pływać w wodzie słonej. Jego wrażliwość na zimno wyraźnie natomiast odróżnia go od aligatorów amerykańskich, z którymi dzieli niektóre habitaty (siedliska).

Ten potężny gad to także znany mieszkańcom wysp Ameryki Środkowej podróżnik, który przemierza bowiem morza w poszukiwaniu odpowiednich siedlisk.

Klasyfikacja

 • Gromada: gady
 • Rząd: krokodyle
 • Rodzina: krokodylowate
 • Rodzaj: Crocodylus
 • Gatunek: krokodyl amerykański
Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus)

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Występowanie

Spośród wszystkich istniejących współcześnie gatunków krokodyla, krokodyl amerykański jest najbardziej rozpowszechniony. Żyje w Ameryce Środkowej i Południowej, w tym w Kolumbii i Ekwadorze. Spotykany na bagnach, przy ujściach rzek, w wodach słodkich, ale także w słonych. Pływa nawet w morzu, dlatego przemieszcza się często na okoliczne wyspy, w tym Karaiby, Wielkie Antyle, a także półwysep Floryda i to bez paszportu, czy wizy.

Bardzo duża populacja krokodyla amerykańskiego zajmuje tereny Kostaryki. Jedna z największych znajduje się także w okolicach słonego jeziora Enriquillo na Dominikanie. O jego odwiedzinach donoszą także mieszkańcy Jamajki.

Ogólnie rzecz biorąc, preferuje głównie wschodnie wybrzeża Pacyfiku (od zachodniego Meksyku do Ekwadoru) i zachodnie wybrzeża Atlantyku, w tym w Gwatemali i na Florydzie.

W USA krokodyl amerykański współdzieli tereny z aligatorem amerykańskim. Dotyczy to głównie południowej części Miami. W przeciwieństwie jednak do aligatora, krokodyl amerykański jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury. Z tego też powodu żyje wyłącznie w ciepłych wodach klimatu tropikalnego.

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Rozmiary

Nie jest tak potężny jak krokodyl różańcowy, nie ma jednak się czego wstydzić. Przeciętny dorosły osobnik męski mierzy bowiem ok. 4 m długości i waży ok. 380 kg, samice natomiast osiągają zazwyczaj ok. 3 m długości, a ich ciężar nie przekracza 180 kg.

Bardzo duże okazy spotyka się w kostarykańskiej rzece Tárcoles, w której pływają cztero- i kilka pięciometrowych przedstawicieli gatunku. Wynika to zapewne z faktu, że na tamtejszych terenach panuje bogactwo pożywienia. Krokodyle te stały się nawet atrakcją turystyczną dla przyjezdnych i nie tylko.

Największe krokodyle amerykańskie występują jednak w dorzeczach rzek Ameryki Południowej. Tamtejsze samce mogą osiągać nawet 6 m długości. Znaleziona tam czaszka, mierząca 72,6 cm długości sugeruje, że jej posiadacz mógł mierzyć 6,6 m.

Duże i dojrzałe osobniki męskie osiągają ciężar 400-500 kg, ale te największe, 6-metrowe, ważyć mogą około 1000 kg.

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Młody krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Charakterystyka

Budowa

Ciało gada jest krępe, zakończone szerokim, silnym ogonem. Pysk jest relatywnie dłuższy i bardziej okazały od pyska aligatora amerykańskiego, a także szerszy niż u średniego krokodyla orinokańskiego (Crocodylus intermedius).

Porusza się na 4 krótkich, muskularnych kończynach, zakończonych ostrymi pazurami. W długiej paszczy, po każdej stronie rośnie 14-15 stożkowatych zębów. Kiedy pysk jest zamknięty, górny zestaw zębów nadal wystaje.

Przystosowanie do środowiska wodnego

Jako zwierzę wodne, został bardzo dobrze przystosowany do tego środowiska. Uszy, oczy i nozdrza znajdują się w górnych częściach czaszki, dlatego gad może zanurzyć się prawie całkowicie przy jednoczesnej możliwości obserwacji tego co dzieje się nad wodą. Specjalny fałd zamyka tchawicę, co umożliwia krokodylowi otwieranie paszczy w wodzie i oddychanie przez nos wystawiony ponad jej powierzchnię. Oczy chronione są przed wodą za pomocą tzw. trzeciej powieki, a uszy zamykają specjalne skórne twory.

Barwy krokodyli

Bardzo młode osobniki są zielone, dodatkowo na grzbiecie i ogonie występują ciemne pasy. Osobniki niedojrzałe płciowo, ale o wyglądzie bardziej przypominającym rodziców, są natomiast oliwkowozielone i nie posiadają już „dziecięcych” pasków. Dojrzałe krokodyle mają szarą, matową skórę na wierzchniej części ciała; brzuch pokrywa za to biała lub żółta skóra. Łuski, w przeciwieństwie do innych gatunków, są mniej widoczne, na całej długości ciała występują jednak duże wypustki.

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Dieta

Prawdopodobnie poluje głównie w ciągu pierwszych godzin po zapadnięciu zmroku, najczęściej w bezksiężycowe noce. Nie jest to jednak reguła – gad ten może wyruszać na łowy o dowolnej porze dnia. Poluje w wodzie, czekając nieruchomo na ofiarę. Kiedy ta podchodzi dostatecznie blisko, krokodyl szybko atakuje i wciąga ją pod wodę, doprowadzając do jej utonięcia.

Zimą proces trawienia jest wyraźnie spowolniony, dlatego gad może wtedy nie polować przez kilka miesięcy.

Głównym elementem diety krokodyla amerykańskiego są ryby, o czym świadczy wyraźnie zwężający się ku końcowi pysk. Nie poluje na konkretne gatunki, najchętniej jednak jada ryby słodkowodne. Do najczęstszych zdobyczy tego dużego gada zaliczają się okoniokształtne, tarponowate i mugilowate. W porównaniu jednak do typowo rybożernych krokodyli, takich jak gawial (Gavialis gangeticus), krokodyl amerykański posiada wyraźnie szerszy pysk. Umożliwia mu to uzupełnianie diety o wiele innych zwierząt, np. owady, ptaki, ssaki, żółwie, żaby, ślimaki i kraby. Nierzadko spożywa również padlinę.

Dorosłe krokodyle amerykańskie nie mają naturalnych wrogów, a prawie każde zwierzę lądowe i przebywające nad brzegiem akwenu może stać się ich potencjalną ofiarą.

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Rozmnażanie

Osiągając 2,8 m długości, samica staje się płodna. Po pierwszym zajściu w ciążę rozpoczyna budowę gniazda. Odbywa się to w porze suchej. Lęgowisko tworzy w kopcu błotnym lub piasku. Gniazdo ulokowane jest 3-9 m od brzegu rzeki, ale jeśli zimą temperatura wody spada poniżej +18oC, samica może przenieść jaja w głąb lądu.

Zaloty przebiegają bardzo spokojnie – w tym czasie samica emituje dźwięki przyciągające partnera i zmniejszające jego poziom agresji terytorialnej. Odsłania wtedy gardło poprzez podniesienie głowy, następnie ociera się nią o głowę i szyję samca. Po około 2 miesiącach od romantycznych zalotów samica składa 30-70 jaj i pozostawia je w ciepłym gnieździe na ok. 75-80 dni. Przez ten okres dogląda jaj, poprawiając warunki inkubacji. Jaja mają rozmiar 8×5 cm i, co ciekawe, są bardziej kruche niż jaja ptaków.

Młode wykluwają się wraz z początkiem pory deszczowej. Nie są jednak pozostawiane na pastwę losu. Znajdują się przez pewien czas pod opieką matki i ojca, mimo że tuż po wykluciu są w pełni samodzielne. Niestety, tylko kilka młodych przetrwa do okresu młodzieńczego. Małe krokodyle są bowiem łakomym kąskiem dla… szopów amerykańskich (Procyon lotor), lisów czy skunksów.

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Główny składnik diety krokodyla amerykańskiego stanowią ryby.

Szczegółowe dane / wymiary

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus)

 • Długość ciała: samce 4-4,8 m (maks. 6.6 m), samice ok. 3 m (rzadko powyżej 3,8 m)
 • Waga: samce 380-500 kg (max. ok. 1000 kg), samice ok. 180 kg
 • Młode po urodzeniu: 22 cm długości, 60 g wagi
 • Prędkość maksymalna: na lądzie – 16 km/h, w wodzie – 32 km/h
 • Długość życia: do ok. 70 lat
Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Krokodyl amerykańskiciekawostki

 • Krokodyl amerykański jest bardzo podatny na mróz, co wyraźnie odróżnia go od aligatora amerykańskiego. Podczas gdy ten drugi przez jakiś czas może przeżyć w wodzie o temp. ok. +7oC, krokodyl amerykański w takich warunkach staje się bezbronny i tonie.
 • W 2009 r. wyjątkowo mroźna zima na Florydzie spowodowała śmierć ok. 150 dzikich krokodyli amerykańskich.
 • Amerykański krokodyl ma szybsze tempo wzrostu, niż aligator, jest także w stanie lepiej tolerować słoną wodę.
 • Wiele gatunków krokodyli żyje w symbiozie z innymi gatunkami, głównie ptakami, które oczyszczają gady z pasożytów. Krokodyl amerykański korzysta w tej sytuacji głównie z pomocy ryb.
Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Polecamy:

____________________

Zwierzaki się ucieszą jeśli je polubiszDinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Cietrzew zwyczajny – zacietrzewiony ptak
Basenji – pies z charakterem
Wielki Kanion Kolorado – ulubieniec Roosevelta
Shih tzu – figlarny psiak
Wodospad Iguazú
Tętno zwierząt – TOP 10
Rekin polarny, grenlandzki – długowieczny rekin
Wielka Rafa Koralowa
Walki psów
Kot doński sfinks
Landseer – kochający olbrzym
Lwy ludojady
Park Narodowy Yellowstone
Afrykański kot złocisty – brat lamparta
Wodospady Wiktorii
Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta
Kot german rex
Biały owczarek szwajcarski
Kawka zwyczajna – zaradny ptak
Sznaucer średni
Trylobity (Trilobita)

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(16) Komentarze

 1. Boogie
  10 kwietnia 2015 at 15:08

  Przy Budowie. Okazały od aligatora amerykańskiego.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   10 kwietnia 2015 at 15:54

   Thx 🙂

   • Boogie
    4 maja 2015 at 12:00

    Trochę późno to piszę. Pierwszy wers przy charakterystyce wywala mi na prawą stronę przez co nawet go nie zauważyłem.

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    4 maja 2015 at 12:14

    U nas ani w wersji na PC ani w wersji mobilnej nie występuje wspomniany problem, nie wiemy zatem co może go powodować. Może trzeba wyczyścić cache przeglądarki?

 2. FIRERODAN
  12 kwietnia 2015 at 09:54

  Bardzo dobry artykuł.

 3. Alligstor czy Krokodyl
  13 kwietnia 2015 at 16:07

  Pytanie kto częściej wychodzi ze starcia zwycięsko Alligator czy Krokodyl Amerykański i czy zostało to udukomętowane.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   13 kwietnia 2015 at 16:47

   Z dużym prawdopodobieństwem to krokodyl amerykański wyszedłby z takiego starcia częściej zwycięsko, z racji większej średniej wagi (382 kg vs 240 kg). Jedyne miejsce, gdzie te gady koegzystują to Floryda. Niestety wszystkie doniesienia na jakie udało nam się trafić, są ze sobą sprzeczne – jedne wskazują aligatora, inne krokodyla jako zwycięzcę.

 4. Alligstor czy Krokodyl
  13 kwietnia 2015 at 18:17

  Dziękuje 🙂

 5. Cichy
  13 kwietnia 2015 at 21:19

  Czy będzie może troche więcej artykułów o papugach?

 6. Cichy
  13 kwietnia 2015 at 21:21

  Jest wiele wspaniałych papug jak np. ary, czy żako, które mogą wzbogacić rozdział o ptakach ;D

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   13 kwietnia 2015 at 22:21

   Dziękujemy za sugestię. Tak, mamy w planie takie artykuły. Do tego czasu zapraszamy do artykułu prezentującego papugi przekrojowo.

 7. Cichy
  14 kwietnia 2015 at 18:54

  Jesteście najlepszą stroną o zwierzętach!!!:D

 8. Przemo
  13 maja 2015 at 12:52

  Hej redakcjo możecie zrobić artykuł o rekinie polarnym?

 9. Przemo
  13 maja 2015 at 19:05

  Nie,po prostu jest bardzo mało poznanym rekinem i jestem ciekawy faktów
  o nim.

 10. norbert
  6 czerwca 2015 at 09:32

  wielki gad ale mniejszy od aligatora amerykańskiego.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl