Ameryka PdAmeryka PnGadyKrokodyleZwierzęta

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus)

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus)

Przed nami kolejny przedstawiciel rodziny krokodylowatych. Podobnie do swego krewnego i zarazem największego współczesnego gada, krokodyla różańcowego (Crocodylus porosus), krokodyl amerykański może pływać w wodzie słonej. Jego wrażliwość na zimno wyraźnie natomiast odróżnia go od aligatorów amerykańskich, z którymi dzieli niektóre habitaty (siedliska).

Ten potężny gad to także znany mieszkańcom wysp Ameryki Środkowej podróżnik, który przemierza bowiem morza w poszukiwaniu odpowiednich siedlisk.

Klasyfikacja

  • Gromada: gady
  • Rząd: krokodyle
  • Rodzina: krokodylowate
  • Rodzaj: Crocodylus
  • Gatunek: krokodyl amerykański
Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus)
Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Występowanie

Spośród wszystkich istniejących współcześnie gatunków krokodyla, krokodyl amerykański jest najbardziej rozpowszechniony. Żyje w Ameryce Środkowej i Południowej, w tym w Kolumbii i Ekwadorze. Spotykany na bagnach, przy ujściach rzek, w wodach słodkich, ale także w słonych. Pływa nawet w morzu, dlatego przemieszcza się często na okoliczne wyspy, w tym Karaiby, Wielkie Antyle, a także półwysep Floryda i to bez paszportu, czy wizy.

Bardzo duża populacja krokodyla amerykańskiego zajmuje tereny Kostaryki. Jedna z największych znajduje się także w okolicach słonego jeziora Enriquillo na Dominikanie. O jego odwiedzinach donoszą także mieszkańcy Jamajki.

Ogólnie rzecz biorąc, preferuje głównie wschodnie wybrzeża Pacyfiku (od zachodniego Meksyku do Ekwadoru) i zachodnie wybrzeża Atlantyku, w tym w Gwatemali i na Florydzie.

W USA krokodyl amerykański współdzieli tereny z aligatorem amerykańskim. Dotyczy to głównie południowej części Miami. W przeciwieństwie jednak do aligatora, krokodyl amerykański jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury. Z tego też powodu żyje wyłącznie w ciepłych wodach klimatu tropikalnego.

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).
Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Rozmiary

Nie jest tak potężny jak krokodyl różańcowy, nie ma jednak się czego wstydzić. Przeciętny dorosły osobnik męski mierzy bowiem ok. 4 m długości i waży ok. 380 kg, samice natomiast osiągają zazwyczaj ok. 3 m długości, a ich ciężar nie przekracza 180 kg.

Bardzo duże okazy spotyka się w kostarykańskiej rzece Tárcoles, w której pływają cztero- i kilka pięciometrowych przedstawicieli gatunku. Wynika to zapewne z faktu, że na tamtejszych terenach panuje bogactwo pożywienia. Krokodyle te stały się nawet atrakcją turystyczną dla przyjezdnych i nie tylko.

Największe krokodyle amerykańskie występują jednak w dorzeczach rzek Ameryki Południowej. Tamtejsze samce mogą osiągać nawet 6 m długości. Znaleziona tam czaszka, mierząca 72,6 cm długości sugeruje, że jej posiadacz mógł mierzyć 6,6 m.

Duże i dojrzałe osobniki męskie osiągają ciężar 400-500 kg, ale te największe, 6-metrowe, ważyć mogą około 1000 kg.

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).
Młody krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Charakterystyka

Budowa

Ciało gada jest krępe, zakończone szerokim, silnym ogonem. Pysk jest relatywnie dłuższy i bardziej okazały od pyska aligatora amerykańskiego, a także szerszy niż u średniego krokodyla orinokańskiego (Crocodylus intermedius).

Porusza się na 4 krótkich, muskularnych kończynach, zakończonych ostrymi pazurami. W długiej paszczy, po każdej stronie rośnie 14-15 stożkowatych zębów. Kiedy pysk jest zamknięty, górny zestaw zębów nadal wystaje.

Przystosowanie do środowiska wodnego

Jako zwierzę wodne, został bardzo dobrze przystosowany do tego środowiska. Uszy, oczy i nozdrza znajdują się w górnych częściach czaszki, dlatego gad może zanurzyć się prawie całkowicie przy jednoczesnej możliwości obserwacji tego co dzieje się nad wodą. Specjalny fałd zamyka tchawicę, co umożliwia krokodylowi otwieranie paszczy w wodzie i oddychanie przez nos wystawiony ponad jej powierzchnię. Oczy chronione są przed wodą za pomocą tzw. trzeciej powieki, a uszy zamykają specjalne skórne twory.

Barwy krokodyli

Bardzo młode osobniki są zielone, dodatkowo na grzbiecie i ogonie występują ciemne pasy. Osobniki niedojrzałe płciowo, ale o wyglądzie bardziej przypominającym rodziców, są natomiast oliwkowozielone i nie posiadają już „dziecięcych” pasków. Dojrzałe krokodyle mają szarą, matową skórę na wierzchniej części ciała; brzuch pokrywa za to biała lub żółta skóra. Łuski, w przeciwieństwie do innych gatunków, są mniej widoczne, na całej długości ciała występują jednak duże wypustki.

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).
Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Dieta

Prawdopodobnie poluje głównie w ciągu pierwszych godzin po zapadnięciu zmroku, najczęściej w bezksiężycowe noce. Nie jest to jednak reguła – gad ten może wyruszać na łowy o dowolnej porze dnia. Poluje w wodzie, czekając nieruchomo na ofiarę. Kiedy ta podchodzi dostatecznie blisko, krokodyl szybko atakuje i wciąga ją pod wodę, doprowadzając do jej utonięcia.

Zimą proces trawienia jest wyraźnie spowolniony, dlatego gad może wtedy nie polować przez kilka miesięcy.

Głównym elementem diety krokodyla amerykańskiego są ryby, o czym świadczy wyraźnie zwężający się ku końcowi pysk. Nie poluje na konkretne gatunki, najchętniej jednak jada ryby słodkowodne. Do najczęstszych zdobyczy tego dużego gada zaliczają się okoniokształtne, tarponowate i mugilowate. W porównaniu jednak do typowo rybożernych krokodyli, takich jak gawial (Gavialis gangeticus), krokodyl amerykański posiada wyraźnie szerszy pysk. Umożliwia mu to uzupełnianie diety o wiele innych zwierząt, np. owady, ptaki, ssaki, żółwie, żaby, ślimaki i kraby. Nierzadko spożywa również padlinę.

Dorosłe krokodyle amerykańskie nie mają naturalnych wrogów, a prawie każde zwierzę lądowe i przebywające nad brzegiem akwenu może stać się ich potencjalną ofiarą.

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).
Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Rozmnażanie

Osiągając 2,8 m długości, samica staje się płodna. Po pierwszym zajściu w ciążę rozpoczyna budowę gniazda. Odbywa się to w porze suchej. Lęgowisko tworzy w kopcu błotnym lub piasku. Gniazdo ulokowane jest 3-9 m od brzegu rzeki, ale jeśli zimą temperatura wody spada poniżej +18oC, samica może przenieść jaja w głąb lądu.

Zaloty przebiegają bardzo spokojnie – w tym czasie samica emituje dźwięki przyciągające partnera i zmniejszające jego poziom agresji terytorialnej. Odsłania wtedy gardło poprzez podniesienie głowy, następnie ociera się nią o głowę i szyję samca. Po około 2 miesiącach od romantycznych zalotów samica składa 30-70 jaj i pozostawia je w ciepłym gnieździe na ok. 75-80 dni. Przez ten okres dogląda jaj, poprawiając warunki inkubacji. Jaja mają rozmiar 8×5 cm i, co ciekawe, są bardziej kruche niż jaja ptaków.

Młode wykluwają się wraz z początkiem pory deszczowej. Nie są jednak pozostawiane na pastwę losu. Znajdują się przez pewien czas pod opieką matki i ojca, mimo że tuż po wykluciu są w pełni samodzielne. Niestety, tylko kilka młodych przetrwa do okresu młodzieńczego. Małe krokodyle są bowiem łakomym kąskiem dla… szopów amerykańskich (Procyon lotor), lisów czy skunksów.

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).
Główny składnik diety krokodyla amerykańskiego stanowią ryby.

Szczegółowe dane / wymiary

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus)

  • Długość ciała: samce 4-4,8 m (maks. 6.6 m), samice ok. 3 m (rzadko powyżej 3,8 m)
  • Waga: samce 380-500 kg (max. ok. 1000 kg), samice ok. 180 kg
  • Młode po urodzeniu: 22 cm długości, 60 g wagi
  • Prędkość maksymalna: na lądzie – 16 km/h, w wodzie – 32 km/h
  • Długość życia: do ok. 70 lat
Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).
Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Krokodyl amerykańskiciekawostki

  • Krokodyl amerykański jest bardzo podatny na mróz, co wyraźnie odróżnia go od aligatora amerykańskiego. Podczas gdy ten drugi przez jakiś czas może przeżyć w wodzie o temp. ok. +7oC, krokodyl amerykański w takich warunkach staje się bezbronny i tonie.
  • W 2009 r. wyjątkowo mroźna zima na Florydzie spowodowała śmierć ok. 150 dzikich krokodyli amerykańskich.
  • Amerykański krokodyl ma szybsze tempo wzrostu, niż aligator, jest także w stanie lepiej tolerować słoną wodę.
  • Wiele gatunków krokodyli żyje w symbiozie z innymi gatunkami, głównie ptakami, które oczyszczają gady z pasożytów. Krokodyl amerykański korzysta w tej sytuacji głównie z pomocy ryb.
Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).
Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus).

Polecamy:


Baza Dinozaurów

18 komentarzy

      1. Trochę późno to piszę. Pierwszy wers przy charakterystyce wywala mi na prawą stronę przez co nawet go nie zauważyłem.

  1. Pytanie kto częściej wychodzi ze starcia zwycięsko Alligator czy Krokodyl Amerykański i czy zostało to udukomętowane.

    1. Z dużym prawdopodobieństwem to krokodyl amerykański wyszedłby z takiego starcia częściej zwycięsko, z racji większej średniej wagi (382 kg vs 240 kg). Jedyne miejsce, gdzie te gady koegzystują to Floryda. Niestety wszystkie doniesienia na jakie udało nam się trafić, są ze sobą sprzeczne – jedne wskazują aligatora, inne krokodyla jako zwycięzcę.

  2. Czy wiadomo jak korokodyle amerykańskie koegzystują na obszarach swojego występowania z innymi drapieżnikami – aligatorami, krokodylami z Orinoko, anakondami albo jaguarami ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button