DinozauryDinozaury drapieżneKredaRaptory

Austroraptor

Austroraptor – południowy rabuś

Jeden z największych raptorów

Wiele znanych teropodów posiada w swej nazwie słowo „raptor”. Pochodzi ono z łaciny i opisuje kogoś, kto zdobywa coś siłą. Najprościej zatem określić go mianem złodzieja, zbójnika. Podejrzewa się, że takie właśnie były wszystkie dinozaury określane mianem raptorów.

Austroraptor to jeden z przedstawicieli owych „złodziei”, który mógł być bardzo szybkim, sprawnym i skutecznym drapieżnikiem. Dzięki dobremu przystosowaniu do biegania byłby również w stanie umknąć dinozaurom większym i groźniejszym od niego. Ponieważ odkryty został stosunkowo niedawno, nie ma na jego temat zbyt wiele konkretnych informacji. Nie przeszkadza to jednak tworzyć teorii dotyczących jego życia i zwyczajów.

Klasyfikacja

  • Gromada: zauropsydy
  • Nadrząd: dinozaury
  • Rząd: dinozaury gadziomiedniczne
  • Podrząd: teropody
  • Rodzina: dromeozaury
  • Rodzaj: Austroraptor
  • Gatunek: Austroraptor cabazai
Austroraptor
Austroraptor.

Datowanie i występowanie

W 2008 roku na terenie Argentyny (prowincja Río Negro) odkryto szczątki austroraptora. Znajdowały się one w formacji Allen i zostały wykopane przez Phila Currie i Paulinę Carabajal. Oszacowano, że skamieniałe kości tego teropoda liczą sobie ok. 70 mln lat, zatem żył w okresie późnej kredy. W skład znalezionych kości wchodzi czaszka, kilka kręgów szyjnych i piersiowych, żebra, kości ramienne oraz kości kończyn dolnych.

Swoje siedliska dzielił z wczesnymi ssakami, pterozaurami i tytanozaurami takimi jak saltazaur (Saltasaurus) i rokazaur (Rocasaurus muniozi).

Austroraptor i Deinonychus.
Austroraptor i Deinonychus.

Charakterystyka

Wygląd

Mimo raczej ubogiego materiału kopalnego, umożliwił on odkryć cechy, których inne znane dromeozaury nie posiadały. Był jednym z największych znanych przedstawicieli rodziny – mierzył około 5 m długości (od głowy do ogona). Znaleziona czaszka, mierząca 80 cm długości, jest niska i o wiele wyraźniej wydłużona niż u innych krewnych.

Budowa wskazuje na słabo rozwinięte mięśnie odpowiedzialne za kąsanie (gryzienie). Konsekwencją takiej anatomii mogła być mała siła zgryzu. Niezwykłe jak na dromeozaury okazały się także zęby – były one stożkowate, nie zaś jak u innych kuzynów bocznie spłaszczone i ząbkowane. Prawdopodobnie więc austroraptor miał zęby przystosowane do przytrzymywania ofiary. Podobne zęby posiadały spinozaury.

Kości ramienne stanowiły mniej niż połowę długości jego kości udowej. Niewiele odkrytych dromeozaurów posiadało aż tak zredukowane kończyny przednie (podobna budowę posiadali przedstawiciele rodzaju Tianyuraptor).

Austroraptor
Austroraptor.

Dieta

Kuzyni o lepiej rozwiniętych kończynach przednich mogli lepiej niż austroraptory wykorzystywać je w czasie polowań. Słabo rozwinięte kończyny przednie wykluczają możliwość skakania na dużą ofiarę i przytrzymywania jej. Austroraptor mógł zatem polować na mniejsze stworzenia.

Niewykluczone, że teropod ten skupiał się tylko na jednym rodzaju zdobyczy.

Poza możliwością polowania na mniejsze zwierzęta, austroraptor mógł przejawiać padlinożerność. Nie tłumaczy to jednak specyficznej budowy zębów. Tego rodzaju zęby dobrze sprawdzałyby się w chwytaniu małej i / lub śliskiej zdobyczy (np. ryb). Sierpowate pazury, podobnie jak u spinozaura, mogły służyć do rozszarpywania upolowanych zwierząt. Wiele wskazuje jednak na to, że pazury u austroraptora bardziej nadawały się to przebijania niż cięcia (byłyby w stanie jednak porcjować pokarm).

Wydaje się, że był na tyle duży i szybki, aby polować na mniejsze i dynamiczne istoty. Szybkość mogła mu także pomagać w unikaniu spotkań z większymi od siebie drapieżcami.

Austroraptor
Austroraptor.

Szczegółowe dane/wymiary

Austroraptor

  • Długość ciała: 4,8-5 m
  • Datowanie: 70 mln lat temu
  • Okres: późna kreda
  • Wiek: kampanmastrycht
  • Występowanie: dzisiejsza Argentyna, prowincja Río Negro
Austroraptor
Austroraptor.

Austroraptor – ciekawostki

  • Nazwę rodzajową tłumaczyć można jako „południowy złodziej”. Wywodzi się z łacińskich słów auster („południowy wiatr”) i raptor („złodziej”).
  • Mimo że austroraptor nie jest tak duży jak utahraptor, ten pierwszy uznawany jest za największego dromeozaura odkrytego dotąd w Ameryce Południowej.
  • Długość ramion austroraptora powoduje, że wielu porównuje go do tyranozaurów.
Austroraptor
Paleontolog Fernando Novas na tle szkieletu austroraptora.

Polecamy


Baza Dinozaurów

10 komentarzy

  1. Południowy złodziej, złodziej południowego wiatru… Ciekawe 🙂
    Mam deviantarta i z chęcią dołączyłabym do grupy – co prawda umiem rysować tylko kotowate (i to słabo), ale może dzięki temu jeszcze parę znanych mi (wirtualnie) osób dowiedziałoby się o Was 🙂
    Jak na razie – wysyłam SMS-y i namawiam rodzinkę do udostępniania artykułów. Pozdrawiam autorów 😉

    1. Dziękujemy Maisha.
      Napisz proszę w wolnej chwili parę zdań o sobie korzystając z naszego formularza kontaktu podając mail do siebie. Zastanowimy się wspólnie nad stworzeniem czegoś interesującego – może blog/galeria lub coś innego. Chcielibyśmy zerknąć na to, co robisz, o czym piszesz, poznać pasje. Jedną z nich są z pewnością zwierzęta 🙂

        1. Podobnie jak Maisha, napisz do nas parę słów o sobie – Kontakt. Pokaż nam swoje prace. Jeśli masz chęć wrócić do rysowania dinozaurów, możemy uruchomić Dino galerię. Blogi możemy podzielić na profesjonalne i te nieco mniej profesjonalne. Nie ma strachu 🙂

  2. Czytaliście już o Halszkaraptor (Halszkaraptor escuilliei)?
    Halszkaraptor należy do rodziny Dromeozaurów. Wygląda jak ptak, ale kształt jej bardzo licznych zębów, dzioba oraz jego unerwienie przypominają pyski dzisiejszych krokodyli. I do tego ostre jak brzytwy pazury, świadczące o tym, że zwierzę było niebezpiecznym drapieżnikiem.
    W sumie z tym krokodylem, to coś nie halo, bo raczej wygląda jak połączenie kaczki z łabędziem i gadem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button