01 07 2017


Amficelias (Amphicoelias) – największy dinozaur?

Autor:

|

28 stycznia 2013

|

Edytowany: 11 czerwca 2015

|

54 komentarzy

|

Kategoria: Dinozaury / Dinozaury roślinożerne / Jura

Amficelias (Amphicoelias) – największy dinozaur?

Amficelias (Amphicoelias) fragillimus – najdłuższy znany dinozaur?

Amficelias (Amphicoelias) to zauropod należący do rodziny diplodoków (Diplodocoidea). 120 ton wagi, 60 metrów długości – król dinozaurów wagi ciężkiej.

Diplodoki (Diplodocidae) to rodzina zauropodów, której nazwa oznacza „dwubelkowe”. Do diplodoków należą największe i najdłuższe dinozaury, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi. Rodzina ta obejmuje takie dinozaury jak Diplodocus czy Supersaurus (ok. 34 m długości).

Amficelias (Amphicoelias) – „dwuwklęsły”

Amficelias (Amphicoelias) został zakwalifikowany przez Edwarda Drinkera Cope’a (amerykański paleontolog 1840-1897) do rodziny Diplodocoidea. Podstawą do tego był pojedynczy uszkodzony kręg, który niestety zaginął.

Na przestrzeni lat wyróżnione zostały trzy gatunki amficeliasa:

 • Amficelias (Amphicoelias) fragillimus
 • Amficelias (Amphicoelias) altus
 • Amficelias (Amphicoelias) latus – synonim: Camarasaurus supremus

Amficelias (Amphicoelias) altus opisany został na podstawie dwóch kręgów, kości łonowej oraz kości udowej.

Amficelias (Amphicoelias) fragillimus i Amphicoelias altus – porównanie wielkości.

Gdzie i kiedy został odkryty

Szczątki Amficeliasa fragillimusa znalezione zostały w Kolorado (USA) w roku 1878. Odnaleziona skamielina pojedynczego kręgu była bardzo słabo zachowana. Zdumiewające były jednak jej rozmiary – 1,5 m wysokości.

Co oznacza nazwa Amficeliasa fragillimus?

Edward D. Cope nazwał go Amphicoelias fragillimus. Fragillimus (z języka łacińskiego) oznacza „bardzo kruchy”. Określenie to odnosiło się do kruchości odnalezionej skamieliny. Stąd nazwę potencjalnie największego dinozaura w historii Ziemi można przetłumaczyć jako „Dwuwklęsły i bardzo kruchy”… Nazwa raczej mało medialna.

Czy Amficelias (Amphicoelias) fragillimus był największym dinozaurem?

Jeśli przyjmiemy założenie, że Amficelias fragillimus w ogóle istniał (nie ma bowiem pewności, że Edward Cope rzeczywiście posiadał opisany przez siebie kręg – znane są jedynie pozostawione przez niego szkice i zapiski), to opierając się na przynależności do rodziny diplodoków (podobnie niepewnej), można przyjąć zakładając podobne proporcje, że dinozaur ten mógł rzeczywiście być najdłuższym znanym dinozaurem i jednym z dinozaurów o największej wadze (122 tony).

Amphicoelias fragillimus – porównanie wymiarów.

Czy Amficelias (Amphicoelias) fragillimus był najwyższym dinozaurem?

Przyjmując założenia wskazane powyżej, można dość jednoznacznie stwierdzić, że Amficelias fragillimus nie należał do grupy najwyższych dinozaurów. Związane to było z jego budową typową dla diplodoków, które miały jak na zauropody stosunkowo „delikatną” budowę o długich szyjach, dla których przeciwwagą były bardzo długie ogony. Kończyny tylne zaś były dłuższe od kończyn przednich – patrz wymiary. Wyższe zatem były dinozaury, których budowa przypominała dzisiejsze żyrafy (dłuższe kończyny przednie): Brachiozaury, Zauroposejdon, PuertazaurAlamozaur, czy odkryty w 1987 roku Argentynozaur.

Kruche podstawy szacowanych wymiarów

Przyjmując, że Amficelias (Amphicoelias) fragillimus rzeczywiście istniał (a przede wszystkim, że istniał kręg opisany przez Cope’a), trzeba mieć na względzie, jak kruche są podstawy do szacowanie jego długości i wagi – oparte na przesłankach klasyfikacji i porównań proporcji z rodziną diplodoków. Jednocześnie analizując wielkość dinozaurów, warto zwrócić uwagę, że wszystkie największe, najdłuższe i najcięższe dinozaury za wyjątkiem diplodoka oraz brachiozaura (największy kompletny szkielet – 13.27 m wysokości – znajduje się muzeum w Berlinie – Museum für Naturkunde) odtworzone lub opisane zostały jedynie na podstawie fragmentów odnalezionych kości – patrz rysunek poniżej.

Diplodoki: A: Amficelias (Amphicoelias) fragillimus, B: Diplodok (Diplodocus), C: Seismozaur, (Seismosaurus), D: Superzaur (Supersaurus). Brachiozaury: E: Zauroposejdon (Sauroposeidon). Tytanozaury: F: Argentynozaur (Argentinosaurus) –  wersja Kennetha Carpentera z 2006 roku, G: Paralitytan (Paralititan stromeri), H: Antarktozaur (Antarctosaurus) – niekompletne szkielety posłużyły do opisania poszczególnych gatunków dinozaurów.

Wątpliwości

Najnowsze badania coraz częściej skłaniają się ku tezie, że dinozaury były jednak sporo lżejsze, niż pierwotnie zakładano – artykuł na ten temat już wkrótce. Trzeba mieć bowiem świadomość, jak gigant taki jak Amficelias (Amphicoelias) fragillimus mógłby się w ogóle poruszać po lądzie? 60 metrów długości i waga 120 ton kontrolowana przez niezwykle mały mózg. Amficelias mógłby mieć trudności z opanowanie swego cielska i z samym procesem poruszania. Zwłaszcza, że miał występować na sawannach, w przeciwieństwie do założeń przyjmowanych przez część paleontologów dotyczących brachiozaurów, które lepiej mogły odnajdować się brodząc w wodzie (wyporność) dla zmniejszenia ciężaru swego ciała.

Kenneth Carpenter (amerykański paleontolog) zajmujący się badaniem dinozaurów wysunął teorię wg której Amficelias fragillimus miał żerować nocą na sawannach, a dzień spędzać w lasach w poszukiwaniu cienia i spokoju. Wg nas, ta teoria ma wiele słabych punktów – po pierwsze nie widzimy technicznej możliwości poruszania się 60-metrowego dinozaura w lesie. Po wtóre wbrew tezie wysuniętej przez Carpentera, nie zyskałyby te giganty tam spokoju, lecz jako bezbronne (niemożność poruszania się na boki pomiędzy drzewami) byłyby łatwym celem drapieżnych dinozaurów.

Amficelias fragillimus oraz Bruhathkayosaurus uważane są za nomen dubium – czyli niepewne.

Amficelias, Amphicoelias fragillimus – porównanie z człowiekiem. Rysunek poglądowy – proporcje nóg tylnych i przednich nie do końca prawidłowo zachowane.

Amficelias (Amphicoelias) – wymiary:

 • Długość: 40-60 m / 58 m
 • Długość szyi: 16.75 m
 • Długość tułowia: 9.5 m
 • Długość ogona: 32 m
 • Kończyny przednie: 5.75 m
 • Kończyny tylne: 7.5 m
 • Wysokość w biodrach: 9 m
 • Waga: 100-150 ton / 122.4 tony

Na podstawie szacunków dokonanych przez paleontologów:
Gregory S. Paul – 1994 rok / Kenneth Carpenter – 2006

Występowanie

 • Późna jura – 150 mln lat temu
 • Tereny dzisiejszej Ameryki Północnej – formacja Morrison

Odżywianie

 • Amficelias był roślinożerny

Amficelias (Amphicoelias) – klasyfikacja:

 • Nadrząd: dinozaury
 • Rząd: dinozaury gadziomiedniczne
 • Podrząd: zauropodomorfy
 • Infrarząd: zauropody
 • Nadrodzina: diplodokokształtne
 • Rodzina: (? – nie ma pewności klasyfikacji) diplodoki
 • Rodzaj amficelias

Polecamy:

____________________

Pomóż tworzyć DinoAnimals - wpłać 1 PLN
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Zagłada dinozaurów. Dlaczego wyginęły?
Anzu wyliei – kurczak z piekła
Deinocheirus mirificus – niezwykły dinozaur
Mozazaury (Mosasauridae)
Kamarazaur (Camarasaurus).
Oxalaia (Oxalaia quilombensis)
Welociraptor (Velociraptor) – krwiożerczy zabójca
Czilantajzaur (Chilantaisaurus)
Deinocheir (Deinocheirus mirificus) – strasznoręki
Tapejara – wystrojony pterozaur
Kecalkoatl (Quetzalcoatlus) vs. Hatzegopteryx
Ceratozaur (Ceratosaurus)
Turiazaur (Turiasaurus riodevensis).
Cmentarzyska dinozaurów – kopalnie dinozaurów cz II.
Najmniejsze dinozaury – Top 10
Allozaur (Allosaurus)
Pierwsze odkryte dinozaury – Iguanodon
Pierwsze odkryte dinozaury – Cetiozaur
Szonizaur (Shonisaurus)
Najstarsze znane dinozaury cz. I. Herrerasaurus
Alamozaur – największy dinozaur Ameryki Północnej.

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(54) Komentarze

 1. Maciej
  17 grudnia 2013 at 16:52

  Czy będą takie wielkie zwierzęta?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   17 grudnia 2013 at 18:01

   Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością nie za naszego żyia, ale nie jest to wykluczone.

   Natura w toku swej ewolucji pokazała, ze takie zwierzęta mogą żyć i doskonale sobie radzić na przestrzenie milionów lat. Nie możemy tego wykluczyć, że w przyszłości znów się na Ziemi pojawią gigantyczne zwierzęta.

   Paul Sereno twierdzi, że krokodyle, które występują na Ziemi w niemal niezmienionej postaci od 200 mln lat są obecnie w swej „skurczonej” formie. Jeśli pojawiłyby się większe ofiary, to wg. niego krokodyle uległyby znów powiększeniu w toku ewolucji i dostosowania do warunków – patrz sarkozuch i deinozuch.

 2. wiktor
  5 lutego 2014 at 16:21

  czy to prawda, że superzaur miał 20 m długości

 3. wiktor
  15 lutego 2014 at 13:28

  pomyliłem się, bo zamiast wysokości napisałem długości. taki paradoks

 4. Dawid
  3 maja 2014 at 12:52

  Kiedy on żył? Kiedy wyginął? Czym się odżywiał?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   3 maja 2014 at 13:29

   Jeśli amficelias rzeczywiście istniał, to żył w późnej jurze (ok. 150 mln. lat temu). Odżywiał się roślinami. Występował na ternie dzisiejszej Ameryki Północnej (Kolorado).

   • King carnotaurus rex
    6 stycznia 2017 at 16:37

    To oznacza że mógł zobaczyć allo-i torwozaura i epanteriasa. Czy mogły na amficeliasa polować?

 5. Peter Pinetree
  3 kwietnia 2015 at 22:08

  Wydaje mi się że Dawidowi chodziło JAK się odżywiał amficelias.
  No proszę was słoń afrykański musi jeść 18 godz. dziennie!
  Ile w takim razie godzin na jedzenie poświęcał taki gigant jak puertazaur, co dopiero argentynozaur! Moim zdaniem amficelias nie mógł by dostarczyć organizmowi dość energii
  żeby przeżyć.

  • Mika
   4 kwietnia 2015 at 00:17

   O ile szacunki są prawidłowe, to peurtazaur był większy od argentynozaura. W kontekście amficeliasa, to jego wielkość wydaje się mało prawdopodobna. Istotne jest to czy dinozaury były stało czy zmiennocieplne. Jeśli były zmiennocieplne, to ilość potrzebnego im pokarmu była dużo mniejsza, niż porównywalnych ssaków. Gady jedzą bowiem dużo mniej i rzadziej. Zatem choć pewnie roślinożerne dinozaury jadły cały dzień, to jednak zdecydowanie mniej, niż wynikałoby to proporcji.

   • King 👑 carnotaurus rex
    17 stycznia 2017 at 21:43

    Mika, dinozaury były z dużą pewnością były stałocieplne (miały tylko niższy od ssaków i ptaków metabolizm)

 6. Peter Pinetree
  12 kwietnia 2015 at 18:31

  Argentynozaur był większy od puertazara

 7. Adam
  4 lutego 2016 at 21:12

  Z tego co widzę na porównaniach kości badacz założył, że znaleziony przez niego krąg był największy w całym ciele. Jednak nie można mieć takiej pewności. Może amficelias był jeszcze większy?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   5 lutego 2016 at 00:17

   Żadne ze współczesnych nadań nie potwierdzają, aby dinozaury przekraczały 40 metrów długości. Obecne weryfikacje i nowe analizy raczej wskazują, że to wielkość graniczna. Mało prawdopodobne, aby Amficelias w takiej postaci w ogóle istniał.

 8. Maksym
  14 marca 2016 at 21:10

  Jeżeli naprawdę istniał to muszę przyznać że był naprawdę mega wielki.

 9. Łukaszello
  15 listopada 2016 at 20:19

  O rany!!! I wy jeszcze nazywacie płetwala ,,największym zwierzęciem lądowym w historii”. Raczej amficelias miałby trudności z poruszaniem

 10. ug4
  16 grudnia 2016 at 11:08

  Barozaur miał prawie 300 metrów!

  • King Carnotaurus Rex
   23 stycznia 2017 at 10:05

   Tak to zajrzyj na artykuł,,superzaur/ultrazaur 😎

 11. kt
  16 grudnia 2016 at 11:14

  Ludzie,co wy pierniczycie największy był Notokolos!(,,południowy gigant,,)!

 12. e
  16 grudnia 2016 at 11:30

  Płetwal błękitny nie jest zwierzęciem lądowym.

  • King carnotaurus rex
   16 stycznia 2017 at 21:40

   Oj! Chciałem napisać ,, największym zwierzęciem w historii Ziemi”

 13. 42
  16 grudnia 2016 at 11:33

  Jest jeszcze większy ,coś tam na F…

  • Alex
   16 grudnia 2016 at 11:47

   Masz na myśli zapewne Futalognkozaura.

  • King carnotaurus rex
   6 stycznia 2017 at 16:42

   Jeśli chodzi o dinozaury, to gdzieś czytałem że największym dinozaurem był gigantotytan który miał 100 metrów długości, 50 m wysokości i 900 ton wagi, ale chyba taki dinozaur nie istniał

 14. 42
  16 grudnia 2016 at 11:34

  (Miałem na myśli dinozaura)….

 15. kt
  16 grudnia 2016 at 11:38

  Jakby notokolos walną…to by blok rozwalił(jeśli by żył w naszych czasach!)

  • Marek
   16 grudnia 2016 at 11:49

   Notocolossus nie był największym dinozaurem – miał 25-28 m długości. Z pewnością nie rozwaliłby blogu – raczej by się poranił.

   • King carnotaurus rex
    16 stycznia 2017 at 21:42

    Ludzie! Jaki znowu notokolos!

  • King 👑 carnotaurus rex
   17 stycznia 2017 at 21:47

   Ale śmieszną rzecz napisałeś jak to czytam to mi się śmiać chce.

 16. kt
  17 grudnia 2016 at 08:23

  Nie miałem na myśli Futalgnkozaura.

 17. kt
  17 grudnia 2016 at 08:26

  Wciąż czekam na odpowiedź jaki jest największy dinozaur,bo Ja tego niewiem.

 18. kt
  17 grudnia 2016 at 10:27

  Notokolos miał rozmiar ponad 60metrów(conajmniej)!

 19. kt
  17 grudnia 2016 at 11:21

  Notokolossus był największym dinozaurem.

 20. kt
  17 grudnia 2016 at 12:01

  Proszę ,oto żeby DinoAnimals.pl odpowiedzieli jaki był największy dinozaur,chciałbym też wiedzieć jaki był pierwszy dinozaur,bo ja ,chyba wiem.proszę DinoAnimals.pl o odpowiedź.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   17 grudnia 2016 at 14:18

   Ranking najdłuższych dinozaurów znajduje się tutaj: Najdłuższe dinozaury.
   Nikt nie zna pierwszego dinozaura. Najstarsze odkryte dinozaury to Eoraptor – występował 231 mln lat temu, Asilisaurus kongwe i Nyasasaurus parringtoni – występowały 243 mln lat temu.
   W Polsce w Górach Świętokrzyskich odkryto ślady dinozaurów datowane na 249-252 lat temu (Prorotodactylus – przodek dinozaurów).

   • King carnotaurus rex
    16 stycznia 2017 at 21:45

    Co wy gadacie! Pierwszym dinozaurem był eodromeus!!!!

   • King 👑 carnotaurus rex
    17 stycznia 2017 at 21:52

    No to znacie przodka dinozaurów czy nie? Nie zmyślacie dinozaurów. Notokolos w ogóle nie istniał! Nie ma o nim nic w Internecie

 21. kt
  21 grudnia 2016 at 19:14

  Redakcjo DinoAnimals.pl, a jakie były archozaury?,oraz,-z czego-archozaury-wyewoluowały?proszę DinoAnimals.pl odpowiedź.z góry dzięki.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   22 grudnia 2016 at 00:40

   Wbrew pozorom, odpowiedź na Twoje pytanie wymagałaby dość szerokiego omówienia, czym tak naprawdę są w sensie taksonomii archozaury. Wiesz więc zapewne, że archozaury obejmują wspólnego przodka krokodyli i ptaków oraz wszystkich jego potomków (miedzy innymi dinozaury). Zatem sam możesz sobie odpowiedzieć na pytanie jakie były i są (współcześnie ptaki i krokodyle) archozaury 🙂
   Na dodatek przedmiotem sporu naukowców jest kwestia dokładnej definicji archozaurów.

 22. kt
  27 grudnia 2016 at 20:21

  Z tymi archozaurami ,to miałem na myśli coś na kształt euparkerii.

 23. King carnotaurus rex
  18 stycznia 2017 at 17:12

  Shahen skąd ty wziąłeś 80 metrowego ważącego 250 ton amficeliasa?

 24. Shahen
  21 stycznia 2017 at 18:38

  Chyba ty… według moich szacunków (o ile w ogóle istniał) mierzył może 45 metrów nie więcej.

  • King Carnotaurus rex
   23 stycznia 2017 at 10:07

   A na twoim bloku napisałeś że amficelias miał 80 metrów długości i 250 ton ♎. 😵.

 25. Shahen
  23 stycznia 2017 at 17:14

  Gdzie ? Nigdzie nie napisałem że tyle mierzył

  • Michał
   23 stycznia 2017 at 18:18

   King zachowuje się jak polityk – wymyśla już sobie „fakty”.
   Jasne, że nic takiego nie ma na twoim blogu 🙂

  • King Carnotaurus Rex
   5 lutego 2017 at 10:35

   A ok 👌 i tak twoje blogi są przeterminowane. Amficelias i Bruthagozaur nie istnieją! Argentynotytan jest największym dinozaurów

  • King Carnotaurus Rex
   15 marca 2017 at 17:16

   Widziałem ten wpis o 50 metrowym amficeliasie, ale amfi…był mniejszy od tych największych z największych. P.S. największym dino jest Argentynotytan lub Futanglozaur.

 26. King Carnotaurus Rex
  31 stycznia 2017 at 17:58

  Po pierwsze na trzecim zdjęciu spinozaur jest za malutki! Po drugie znalazłem na początku bloku Shahen że amficelias że Amficelias ma 70-80 metrów długości i 240-250 ton wagi! 🍕 pizza!

 27. Anonim
  14 marca 2017 at 08:33

  Kto jest największy ze wszystkich co wymienie argentynozaur amficeliaf sauroposejdon diplodok sejsmozaur futalngkozaur notokolos ultrazaur paralitytan gigantozaur barozaur puertazaur i brachiozaur i jeżeli są jeszcze wielkie długoszyjce których nie wyminiłem czy ktoś by mógł mi napisać np: 1 argentynozaur 2 ampicelias 3 diplodok i tak dalej wtedy mi to bardzo pomoże

 28. Anonim
  14 marca 2017 at 18:00

  mi chdzi o najwięksZe nie najdłuższe a w top 10 najwększych dinozaórów dinoanimals nie ma wszytskich co wymówiłem albo co są w najdłuższych

 29. JBon PTronic 137
  18 kwietnia 2017 at 20:52

  KCR ZAMKNIJ SIĘ ZMYŚLASZ DINOZAURY TYLKO PO TO ABY ROBIĆ ZAMIESZANIE!!!

 30. King Carnotaurus Rex
  21 kwietnia 2017 at 21:54

  JBon Tronic 137 te twoje odzywki obchodzą mnie tyle ile psa obchodzi matematyka!!!!

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl