DinozauryDinozaury roślinożerneJura

Brachiozaury – najwięksi roślinożercy

Brachiozaur (Brachiosaurus)

Jeden z największych i najbardziej znanych roślinożernych dinozaurów

Brachiosaurus („ramienny jaszczur”) to jeden z największych, najdłuższych i zapewne najcięższych dinozaurów. Brachiozaur przypominał monstrualną żyrafę. Szacowano, że ciężar odpowiadał wadze 10 słoni, lecz ostatnie wyliczenia obniżyły tę liczbę do 6. Kończyny przednie brachiozaura były wyraźnie dłuższe od tylnych, przez co barki znajdowały się wyżej od bioder. Wysoko osadzona, długa szyja umożliwiała ruchy głową na boki i w pionie od wysokości 4-piętrowego domu do poziomu ziemi. Ogon był proporcjonalnie krótszy niż u większości zauropodów.


Wyższe od innych dinozaurów brachiozaury mogły sięgać koron wysokich drzew, wyciągając szyję w górę nawet na 18 m ponad ziemię. Niektóre mogły żerować jeszcze wyżej (na wysokość ponad 20 m) podpierając się mocnym ogonem i „stając dęba” na tylnych nogach.

Brachiosaurus szkielet
Brachiozaur (Brachiosaurus) – największy na świecie kompletny szkielet znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie (Museum für Naturkunde) Jego wysokość to 13.27 m

Największy szkielet Brachiozaura

Największy na świecie kompletny szkielet brachiozaura znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie (Museum für Naturkunde). Muzeum to znane jest również pod nazwami: Humboldt-Museum czy Naturkundemuseum.  Wysokość odtworzonego tam szkieletu wynosi 13.27 m. Szkielet ten odnaleziony został w Tanzanii i należy do do afrykańskiego gatunku Brachiosaurus brancai, a gwoli ścisłości do Giraffatitan brancai. Do niedawna był to największy zmontowany szkielet dinozaura. Obecnie największy odtworzony szkielet dinozaura znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Atlancie (Fernbank Museum of Natural History Atlanta) i należy do Argentynozaura (Argentinosaurus), przedstawiciela tytanozaurów.

Brachiozaur w muzeum i na lotnisku

Poza Muzeum Humboldta, szkielet brachiozaura można było znaleźć w Muzeum Historii Naturalnej w Chicago (USA) –  The Field Museum of Natural History, gdzie przeniesiony został szkielet, znajdujący się wcześniej w Muzeum Historii Naturalnej na Florydzie (Florida Museum of Natural History (FLMNH) ). Obecnie szkielet tego brachiozaura znajduje się porcie lotniczym Chicago-O’Hare (USA).

Brachiozaur w Muzeum Historii Naturalne w Chicago.

Brachiozaury – historia znalezisk

Pierwszy szkielet brachiozaura odnaleziony został w 1903 roku w kanionie rzeki Kolorado (Grand River Canyon) w USA. Opisany na jego podstawie gatunek został określony jako Brachiosaurus altithorax. W roku 1914 w oparciu o skamieniałości odkryte w na terenach dzisiejszej Tanzanii (Afryka Wschodnia) opisany został gatunek Brachiosaurus brancai. Nie ma obecnie pewności, czy jest to oddzielny gatunek, czy też należy on do tego samego rodzaju co amerykański Brachiosaurus altithorax.

W 1988 roku paleontolog Gregory S. Paul przyjął, że różnice anatomiczne między tymi gatunkami są tak duże, że Brachiosaurus brancai powinien zostać zaklasyfikowany do osobnego podrodzaju (Giraffatitan) w obrębie rodzaju Brachiosaurus. Cztery lata później (1992 r) – paleontolog George Olshevsky (1992) podrodzaj Giraffatitan podniósł do rangi odrębnego rodzaju dinozaurów.

Gatunki brachiozaurów:

Brachiosaurus altithorax (opisany przez: Riggs 1903 r.)
Brachiosaurus brancai (opisany przez: Janensch, 1914 r.)
Brachiosaurus nougaredi (opisany przez: Lapparent, 1960 r.)

Brachiozaur nougaredi (Brachiosaurus nougaredi) uważany jest za gatunek nomen dubium, czyli niepewny. Podobnie jak Amficelias fragillimus czy Bruhatkajozaur (Bruhathkayosaurus matleyi).

Brachiozaur na lotnisku – w porcie lotniczym Chicago-O’Hare

Czy brachiozaury żyły w wodzie?

Do niedawna część paleontologów uważała że brachiozaury ze względu na swój ciężar (szacunki 30-80 ton) lepiej czułyby brodząc częściowo zanurzone w wodzie, wykorzystując jej siłę wyporu. Zakładano, że brachiozaury raczej rzadko opuszczały środowisko wodne. Obecnie jednak paleontolodzy skłaniają się ku teorii, że dinozaury te prowadziły naziemny tryb życia. Teoria ta ma również dawać podstawy dla lądowej egzystencji tak wielkich dinozaurów jak Amficelias, Puertazaur, Argentynozaur, Alamozaur czy Futalognkozaur.

Układ pokarmowy

Roślinożerne brachiozaury pożerały ogromne ilości pokarmu. Długa szyja pozwalała im zdobywać pożywienie niedostępne dla mniejszych zwierząt. Brachiozaury podobnie jak inne wielkie zauropody miały złożony układ trawienny i żołądek który był w stanie rozdrabniać spożywane rośliny. Zauropody miały bowiem niezwykle małą głowę w stosunku do wielkości swego ciała, a ich szczęki w przeciwieństwie do dzisiejszych zwierząt roślinożernych (np. krowa) nie nadawały się do przeżuwanie i rozdrabniania pokarmu, lecz jedynie do jego skubania. Brachiozaur najprawdopodobniej wymieniał swój garnitur zębów na okrągło. Rosły one im bowiem w sposób ciągły i ciągle je ścierały jak  jak dzisiejsze bobry.


Naukowcy przyjmują teorię, że w rozdrabnianiu pokarmu w żołądku mogły im pomagać połykane przez nie kamienie (gastrolity). Gastrolity ocierając się o siebie w żołądku rozdrabniają pokarm roślinny. Dziś czynią tak niektóre ptaki, krokodyle, czy foki.

Brachiozaur – porównanie wielkości z człowiekiem

Szczegółowe dane/wymiary

Brachiozaur (Brachiosaurus)

Wielkość:
• Długość ciała: 22-27 m
• Długość szyi: 7-9,5 m
• Wysokość: 13 m
• Wysokość w pasie barkowym: 6 m
• Kość udowa: 2 m długości, 100 kg wagi
• Waga: 30-60 ton (56,3 tony – szacunki z 2014 roku dla Brachiosaurus altithorax)

Żył:
• 153-145 mln lat temu
• Późna jura

Pokarm:
• rośliny iglaste, sagowce, paprocie

Występowanie:
• Afryka Wschodnia: Algieria, Tanzania
• Ameryka Północna: Kolorado, Utah, Wyoming

Klasyfikacja:
• Rodzina: Brachiosauridae
• Infrarząd: Sauropoda
• Podrząd: Sauropodomorpha
• Rząd: Saurischia

Brachiosaurus
Brachiozaury (Brachiosaurus)

Polecamy:

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom

3 komentarzy

  1. Co za brednie o 80 tonowych brachiozaurach, według obecnych danych brachiozaur nie przekraczał 25 ton, nie oszukujcie dzieci Redakcjo.

    1. Najnowsze szacunki z 2014 roku Bensona i jego zespołu – „Rates of Dinosaur Body Mass Evolution Indicate 170 Million Years of Sustained Ecological Innovation on the Avian Stem Lineage” wskazują dla Brachiosaurus altithorax masę 56,3 ton. Na przestrzeni lat te szacunki zaś kształtowały się w zakresie od 28,7 do 80 ton.

  2. Lub obliczenia GDI z 2017 roku dla holotypu Brachiosaurus altithorax – 42 tony. Osobnik holotypowy nie był jeszcze dorosły. Osobnik z Potter Creek miałby około 27 metrów i 55 ton.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.