01 07 2017


Największe dinozaury

Autor:

|

5 stycznia 2013

|

Edytowany: 5 lutego 2017

|

21 komentarzy

|

Kategoria: Dinozaury / Dinozaury roślinożerne / Jura / Kreda

Największe dinozaury

Największe dinozaury

Amphicoelias fragillimus – największy dinozaur, jaki kiedykolwiek istniał.

Nawet jeśli nie jesteście ekspertami w dziedzinie dinozaurów, wiecie prawdopodobnie, że niektóre dinozaury były naprawdę bardzo duże. Największe, najdłuższe i najcięższe z nich to roślinożerne Zauropody (Sauropoda).  Zauropody miały charakterystyczny wygląd – mała głowa, bardzo długa szyja i długi ogon, który stanowił przeciwwagę dla długiej szyi.

Największe dinozaury pośród zauropodów to takie rodzaje jak:

Argentynozaur (Argentinosaurus) (30-33m, 70-80 ton)
Zauroposejdon (Sauroposeidon) (34m, 50 ton)
• Sejsmozaur (Seismosaurus) (33m, 27 ton)
Superzaur (Supersaurus) (33-34 m, 35-40 ton)

Wszystkie te dinozaury mają stosunkowo łatwe nazwy do zapamiętania.

Ostatnie prace badawcze i wykopaliskowe doprowadziły do opublikowania dość dokładnych szacunków wielkości dla tych dinozaurów, pozwoliły również na określenie ich taksonomii i pozycji filogenetycznych.

Zauropody – największe dinozaury

Długoszyje dinozaury z podrzędu zauropodów były najdłuższymi, najwyższymi i najcięższymi dinozaurami, a zarazem największymi zwierzętami lądowymi wszech czasów. Jedynym zwierzęciem cięższym od nich jest płetwal błękitny, wieloryb osiągający 34 m długości i wagę 190 ton.

Argentinosaurus

Argentinosaurus – jeden z największych dinozaurów – 33 m długości i waga 70-80 ton.

Niektóre z ostatnio odkrytych zauropodów (np. Sejsmozaur (Seismosaurus), czyli „jaszczur trzęsący ziemią” czy Argentynozaur (Argentinosaurus)) mogły być dłuższe (40 – 50 metrów długości), choć z pewnością nie ważyły więcej niż 100 ton.

Najdłuższe odkryte dotąd kompletne szkielety dinozaura należały do diplodoka (z łac. Diplodocus – „podwójna belka”) – miał prawie 30 m długości oraz do brachiozaura (Brachiosaurus brancai), którego szkielet o wysokości 13.27 m znajduje się w berlińskim muzeum Museum für Naturkunde. Szkielet tego brachiozaura znaleziony został w Tanzanii i jest obecnie największym kompletnym szkieletem dinozaura.

Puste kręgi – mniejszy ciężar.

Najwięksi roślinożercy mieli puste jamy wewnątrz kręgów, by jak najbardziej zmniejszyć ciężar ciała. Np. nazwa Camarasaurus oznacza „jaszczur z komorami (jamami)”, lecz pomimo tych jam i tak ważył on więcej niż trzy słonie! Łopatki kamarazaura były wielkości dorosłego człowieka, musiały bowiem podtrzymać znaczną cześć ciężaru czworonożnego dinozaura o bardzo długiej szyi.

Łopatka ultrazaura, który żył w tym samym czasie co kamarazur, była zaś jeszcze dłuższa – mierzyła 2,7 m! Wszystkie zauropody były roślinożerne. Żyły prawie na całym świecie od wczesnej jury (ok. 200 mln lat temu) do końca ery dinozaurów.

Brachiozaur (Brachiosaurus)

Jeden z największych, najdłuższych i zapewne najcięższych dinozaurów, Brachiosaurus („ramienny jaszczur”), przypominał monstrualną żyrafę (27m długości, 13 m wysokości, 30-80 ton). Szacowano, że ciężar odpowiadał wadze 10 słoni, lecz ostatnie wyliczenia obniżyły tę liczbę do 6 – więcej: Brachiozaury – największe roślinożerne dinozaury.

Amficelias (Amphicoelias)

Szkielet diplodoka – jednego z największych dinozaurów.

Do rodziny długoszyich diplodoków należy interesujący rodzaj zauropoda – Amficelias (Amphicoelias) – „dwukrotnie wklęsły”. Jeden z jego gatunków – Amphicoelias fragillimus – mógł być największym dinozaurem, jaki kiedykolwiek istniał.

Wymiary te są jedynie szacowane, gdyż dinozaur ten znany jest z pojedynczego niekompletnego kręgu odkrytego w 1878 roku, który na dodatek zaginął. Jego wielkość na podstawie różnych szacunków odnoszących się do rodziny diplodoków (Diplodocidae) przyjmuje się na 40-60 m długości oraz 9 m wysokości w biodrach i 100-150 t masy ciała.

Ostatnie z szacunków wskazujące na podobne proporcje ciała do diplodoka, przyjmują że Amficelias fragillimus mógł mieć długość około 60 m i wagę do 122 ton.

Bruhatkajozaur (Bruhathkayosaurus matleyi)

Podobnie jak w przypadku Amficelias fragillimus, jedynie szacunki pojawiają się w przypadku kolejnego zauropoda – Bruhatkajozaur (Bruhathkayosaurus matleyi) – „jaszczura o ciężkim cielsku”. To zauropod zakwalifikowany do rodziny tytanozaurów (Titanosauridae). Znany jedynie z kości piszczelowej o długości 2 metrów oraz 75-centymetrowego biodra, a także olbrzymiej kości przedramienia o długości aż 2.34 metra. Na ich podstawie oszacowano jego wielkość na 26 m – 34 m, a wagę w granicach 70-130 ton.

Oba zauropody – Amficelias fragillimus oraz Bruhathkayosaurus uważane są za nomen dubium – czyli niepewne.

Porównanie wielkości zauropodów do słonia i człowieka.

_

Do czołówki największych dinozaurów pretendują jeszcze dwa dinozaury:

Puertazaur (Puertasaurus) (38m, 110 ton)
• Alamozaur (Alamosaurus) (35-37m, 100 ton)

Puertazaur (Puertasaurus)

Puertazaur (Puertasaurus) był olbrzymim zauropodem należącym do grupy tytanozaurów. Został opisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w roku 2005. Podstawę stanowiło znalezisko z 2001 roku, z południowej Argentyny. Znaleziono tam skamieniały fragment kręgosłupa. Nazwę nadano mu od nazwiska jednego z odkrywców – Pabla Puerta.

Znaleziony kompletny kręg piersiowy drugi (najszerszy z wszystkich dotychczas znanych dla dinozaurów, ma szerokość 1.68 m i wysokość 1.06 m). Puertazaur był prawdziwym gigantem i bardzo powolnym roślinożercą o długiej szyi i bardzo szerokiej klatce piersiowej 5-7 metrów. Jego długość oszacowano na 38 metrów długości a wagę na 110 ton.

Obok  rodzajów niepewnych jakimi są dinozaury: amficelias i bruhatkajozaur, puertazaur byłby największym znanym dinozaurem.

Puertazaur (Puertasaurus) – jeden z największych dinozaurów – 38 m, 110 ton.

Alamozaur (Alamosaurus)

Alamozaur (Alamosaurus) był zauropodem z grupy tytanozaurów (Titanosauria). Jego nazwa pochodzi od pasma górskiego Ojo Alamo w stanie Nowy Meksyk w USA, gdzie znaleziono go po raz pierwszy. Oznacza – „Jaszczur z Alamo„.

Alamozaur żył u schyłku późnej kredy (ok. 71-65 mln lat temu) na terenach Ameryki Północnej. Należał do jednych z ostatnich zauropodów na Ziemi. Pierwotnie rozmiary Alamozaura szacowano na 20-21 m długości, 6 m wysokości oraz 26-35 ton masy ciała. W 2011 roku opisano jednak odkryte w Nowym Meksyku dwa kręgi i niekompletną kość udową, które najprawdopodobniej należą do dorosłego dinozaura z grupy zauropodów, znacznie większego od wcześniej odkrytych przedstawicieli tego gatunku, który był porównywalny z argentynozaurem czy puertazaurem. Obecnie szacuje się, że Alamozaur miał 35-37 m długości oraz osiągał wagę 100 ton. Był największym znanym dinozaurem Ameryki Północnej.

Dotychczas odnalezione kompletne szkielety nie wskazują na istnienie dinozaurów dłuższych od największego wieloryba – patrz: Płetwal błękitny. Najnowsze badania naukowe przeprowadzone na Uniwersytecie w Manchesterze (Wielka Brytania) sugerują dodatkowo, że dinozaury były znacząco lżejsze, niż dotychczas zakładano. Szerzej ten temat zostanie omówiony w kolejnym artykule.

W artykule Najcięższe dinozaury znajdują się informacje na temat pierwszej dziesiątki najcięższych dinozaurów.

Najdłuższe dinozaury

Największe, najdłuższe i najcięższe dinozaury.

Odkrycia AD 2014

Prace wykopaliskowe trwają cały czas i kolejne odkrycia zadziwiają świat. Ostatnio pojawiły się doniesienia na temat dwóch wielkich tytanozaurów – jednego, który nie został jeszcze nazwany, a którego długość wstępnie oszacowano na niemal 40 metrów, wagę zaś na 77 ton przedstawiliśmy w artykule: Odkryto największego dinozaura w historii?, drugi zaś to opisany stosunkowo niedawno przez Kennetha Lacovara i jego zespół Dreadnoughtus (długość ok. 25 m, waga ok. 59 ton).

Polecamy:

____________________

Pomóż tworzyć DinoAnimals - wpłać 1 PLN
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Futalognkozaur – wielki szef jaszczurów.
Balaur – ptak czy dinozaur?
Zagłada dinozaurów. Dlaczego wyginęły?
Odkryto największego dinozaura w historii?
Aleja gwiazd – Tyranozaury
Najmniejszy dinozaur – Heterodontosaurus i Pegomastax
Kronozaur (Kronosaurus)
Stegozaur (Stegosaurus).
Qianzhousaurus czyli Pinokio rex
Deinonych (Deinonychus) – straszny szpon
Argentynozaur (Argentinosaurus).
Pterodaustro – pterozaur z fiszbinami
Gorgozaur (Gorgosaurus)
Alamozaur – największy dinozaur Ameryki Północnej.
Najmniejsze dinozaury cz II – Lesothosaurus
Triceratops – jeden z najlepiej poznanych dinozaurów
Rugops – afrykański drapieżca
Król dinozaurów jest tylko jeden
Ceratopsy (Ceratopsia) – niezwykłe dinozaury
Najstarsze znane dinozaury cz. II. Lesothosaurus
Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus)

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(21) Komentarze

 1. gqx
  9 czerwca 2013 at 19:39

  Źle jest narysowany słoń bo skoro ten człowiek ma 1,8m to słoń ma jakieś 2,8m a to za mało.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   10 czerwca 2013 at 13:36

   Samiec słonia afrykańskiego ma od 3 do 3,5 metra wysokości, samica zaś od 2,2 do 2,8 metra. Proporcje rysunku są zatem zachowane. Oczywiście przyjmując maksymalne wymiary, słoń mógłby być większy. Rekordowy osobni mierzył bowiem aż 4,2 metra. Więcej na temat słoni: Słonie

   • Karnotaurus rex
    16 kwietnia 2017 at 14:44

    Ej! A gdzie na liście Andezaur mający 35-40 m długości i 80 ton wagi? ☹

   • Higgs
    16 kwietnia 2017 at 15:20

    Proszę Cię, to co jest w polskiej wersji Wikipedii to są jakieś totalne bzdury. Andezaur (Andesaurus delgadoi) mierzył od 15 do 18 metrów i ważył ok. 7-10 ton.

 2. Zuza
  10 marca 2014 at 19:01

  Czy dinozaur Amficelias fragillimus jest roślinożerny czy mięsożerny ?

 3. Creepu
  14 kwietnia 2014 at 16:05

  Hmmm… sejsmozaur to tak naprawdę diplodok.

 4. Creepu
  14 kwietnia 2014 at 16:06

  Ale przecież sejsmozaur jest diplodokiem. Sejsmozaur to diplodok.

 5. Creepu
  13 września 2014 at 15:23

  A gdzie dreadnoughtus?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   13 września 2014 at 17:04

   Dreadnoughtus został opisany dopiero przed paroma tygodniami, a artykuł pochodzi ze stycznia 2013 🙂 Nie jesteśmy w stanie na bieżąco modyfikować każdego artykułu, niemniej sukcesywnie je uzupełniamy, co niniejszym czynimy 🙂 Dziękujemy za zwrócenie na tę kwestię uwagi.

 6. lolek
  31 marca 2015 at 19:41

  Jakie to fane największy czemu nie ma 100m

  • Creepu
   31 marca 2015 at 21:35

   ?

   • Mika
    31 marca 2015 at 22:12

    Chyba chodzi o to, dlaczego największy dinozaur nie ma 100 metrów długości :)?

 7. Ray112
  7 października 2015 at 16:22

  A tyranozałr jaki był?

  • Rafał
   7 października 2015 at 17:12

   Duży był, ale nie tak duży jak największe dinozaury roślinożerne. U góry na stronie masz wyszukiwarkę, wpisz sobie tyranozaur, to znajdziesz artykuły na jego temat.

 8. Adrian
  7 lutego 2016 at 11:05

  Sejsmozaur to chyba gatunek z rodzaju diplodok, a więc nieaktualny.

 9. Filip
  30 maja 2016 at 18:53

  Mam pytanie ponieważ mam wątpliwośi bo ponoć jest większy a nazywa się Titanozaurus. To mnie dziwi bo w grze ARK Surviwal Evoled jest największy.

 10. Rafał
  30 maja 2016 at 21:50

  Tytanozaury to grupa zauropodów żyjący w kredzie.Titanosaurus vagacastrum to wymyślony dinozaury na potrzeby gry – nigdy nie istniał. Przejrzyj tutaj zestawienie najdłuższych dinozaurów, too zobaczysz, jakie były największe http://dinoanimals.pl/dinozaury/najdluzsze-dinozaury-top-10/

 11. JBon PTronic 137
  5 lutego 2017 at 12:08

  Czyli taki pojedynek największych zauropodów.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl