Wodospad Iguazú
Wodospady Iguazú
Podobno gdy Eleanor Roosevelt – Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych – ujrzała Wodospady Iguazu, krzyknęła: „Biedna Niagara!” (oryg. Poor Niagara!). Prawdą jest, że kompleks Iguazu jest większy od Niagary. Trudno jednak je porównywać, bowiem oba obiekty są równie dostojne i pełne mocy.
Tym razem zajmiemy się południowoamerykańskim olbrzymem, otoczonym bujną roślinnością, skwapliwie podlewaną przez wodną mgiełkę – „produkt uboczny” wodospadów Iguazu – jednego z największych systemów wodospadów na świecie.
Lokalizacja
System wodospadów Iguazu zdobi granicę między Argentyną i Brazylią. Znajduje się na naturalnej granicy między tymi państwami – rzece Iguazu, będącej z kolei ważnym dopływem większej rzeki południowoamerykańskiej – Parany.
Większość wodospadów (ok. 80%) znajduje się po stronie argentyńskiej. Część leżąca w Brazylii została objęta opieką Parku Narodowego Iguaçu, część argentyńska natomiast przynależy do Parku Narodowego Iguazú.
Wodospady znajdują się pośrodku rzeki, co dało początek mitom i legendom wśród rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej.
Europejskie odkrycie
Europejskim odkrywcą Iguazu był hiszpański konkwistador, Álvar Núńez Cabeza de Vaca. Uważa się, że przybył na miejsce w roku 1541, w czasie wędrówki z wyspy Santa Catarina w głąb lądu. W pobliżu wodospadów postawiono tablicę upamiętniającą de Vaca jako pierwszego Europejczyka, który widział wodospady Iguazu.
Wymiary
Iguazu to 275 progów wodnych tworzące największy na świecie system tego rodzaju.
Kompleks rozciąga się na szerokości 2,7 km, wysokość waha się natomiast od 60 do 82 m. Znaczna część wody spada w tzw. Gardło Diabła / Diabelską Gardziel (hiszp. Garganta del Diablo), przypominające odwrócona literę „U”. Jest to największa kaskada Iguazu, osiągająca 82 m wysokości, 700 m szerokości i 150 m długości. Z 2,7 km około 900 m to skały, przez które nie przetaczają się masy wody.
Do najbardziej znanych wodospadów wchodzących w skład kompleksu Iguazu zaliczamy: San Martín, Rosetti, Deodoro, Floriano i inne.
Parki Narodowe
W obrębie wodospadów Iguazu powstały dwa parki narodowe – jeden w Argentynie, drugi w Brazylii. Noszą one odpowiednio nazwy Iguazú oraz Iguaçu.
Iguazú
Położony jest w północnej części argentyńskiej prowincji Misiones, w rejonie tzw. argentyńskiej Mezopotamii (Międzyrzeczu Argentyńskim – grecka nazwa Mesopotamia oznacza bowiem „ziemię między rzekami”).
Został założony w roku 1934, a pod swoimi skrzydłami kryje argentyńską część wodospadów Iguazu oraz otaczającą je dżunglę.
Około 10 000 lat temu tereny zamieszkiwał lud myśliwych i zbieraczy, jednak zostali wyparci przez Guarani posiadających kulturę rolniczą. Ci z kolei wysiedleni zostali przez hiszpańskich i portugalskich konkwistadorów w wieku XVI. Indianom Guarani zawdzięczamy nazwę wodospadów. Pierwotnie oznacza ona „duża / wielka woda” (y oznacza „woda”, natomiast űasú tłumaczy się jako „duży”).
Zwierzęta
Na powierzchni Parku, liczącej ok. 670 km2, spotykamy rzadkie gatunki zwierząt: egzotyczne jaguarundi, tajemnicze jaguary, piękne oceloty, samotnicze tapiry amerykańskie, soczyście zielone stadniczki spiżowe (endemiczny gatunek papugi), urocze jerzykowate z gatunku Cypseloides senex, barwne tukany, sprytne kajmany żakare, różnorodne motyle.
Rośliny
Brzegi rzeki Iguazu i wodospadów gęsto zarośnięte są erytrynami grzebieniastymi, których kwiaty są narodowym skarbem Argentyny. Na terenie Parku spotyka się również rośliny z rodziny toinowatych i bignoniowatych.
Iguaçu
Odpowiednik argentyńskiego Parku Narodowego Iguazú, znajdujący się w brazylijskim stanie Parana. Ma znacznie większą powierzchnię od swego „sąsiada” – wynosi ona 1700 km2.
Utworzony został w roku 1939, czyli 5 lat po założeniu parku argentyńskiego.
W Parku Narodowym Iguaçu występuje najdłuższy gatunek wydry na świecie – arirania, zwana też wydrą olbrzymią oraz mrówkojad wielki – największy przedstawiciel rodziny mrówkojadów. Fauna i flora w obu parkach jest jednak bardzo do siebie podobna, bowiem panuje tam ten sam, wilgotny podzwrotnikowy klimat.
Klimat
Obfite opady i wysokie temperatury panują tam niemal przez cały rok. Okresy suche trwają zazwyczaj tylko kilka tygodni, choć w lecie 2006 r. susza przedłużyła się do początku grudnia, powodując zmniejszenie przepływu wody w wodospadach do ok. 300 m3/s (średni przepływ wynosi 1756 m3/s).
Szczegółowe dane / wymiary
Wodospady Iguazú
- Wysokość: 60-82 m
- Szerokość: 2,7 km
- Najwyższa kaskada: Gardło Diabła – 82 m wysokości, 700 m szerokości i 150 m długości
- Rekordy: największy system wodospadów na świecie
- Liczba wodospadów: 150-300, w zależności od poziomu wody
- Średni przepływ: 1756 m³/s
- Szum wody słyszalny jest w promieniu 20 km
Wodospady Iguazú – ciekawostki
- Legenda głosi, że jedno z bóstw planowało małżeństwo z piękną kobietą imieniem Naipi, która uciekła w łodzi ze swym ludzkim kochankiem Tarobá. Rozwścieczone bóstwo pocięło koryto rzeki tworząc wodospady, z których potępieni kochankowie mieli spadać przez całą wieczność.
- Diabelska Gardziel przebiega przez granicę Brazylii i Argentyny.
- W pobliżu Wodospadów Iguazú znajdują się dwa międzynarodowe lotniska: jedno w Argentynie, drugie w Brazylii.
- Pod względem średniego przepływu wody, Wodospady Iguazu zajmują 6. miesjce – za Niagarą, wyprzedzając Wodospady Wiktorii.
Piękne są te wodospady 🙂