Ameryka PnŁasicowateSsakiZwierzęta

Rosomak – Wolverine

Rosomak (Gulo gulo) czyli wolverine

Większy krewny łasicy

Jeśli dotychczas nie mieliście świadomości, co oznacza pseudonim Logana (Hugh Jackman) w serii filmów X-Men, to powinniście poznać bohatera naszej dzisiejszej opowieści – rosomaka 🙂

Rosomak – zwierzę z rodziny łasicowatych, który swoimi rozmiarami nie przekracza wielkości średniego psa. Mimo dość niepozornych rozmiarów to bardzo agresywny drapieżnik, który potrafi odebrać łup wilkowi, lisowi, a nawet niedźwiedziowi. Rosomak zamieszkuje surowe, północne, często trudno dostępne  tereny.

Niezwykle waleczny, a jego odwaga często porównywana jest do afrykańskiego ratela, który nazywany jest najodważniejszym zwierzęciem świata.

Klasyfikacja

  • Gromada: ssaki (Mammalia)
  • Rząd: drapieżne (Carnivora)
  • Rodzina: łasicowate (Mustelidae)  
  • Rodzaj: Gulo
  • Gatunek: rosomak (Gulo gulo)
Rosomak zamieszkuje surowe, północne, często trudno dostępne  tereny.

Występowanie

Rosomaki występują głównie w odizolowanych, arktycznych i górskich rejonach Kanady, Alaski, Syberii oraz Skandynawii. Można go spotkać także w Rosji – zarówno w europejskiej, jak i bardziej wschodniej części tego kraju, państwach bałtyckich, północno-wschodnich Chinach oraz Mongolii. W niewielkich ilościach były one także widywane w Górach Skalistych.

Całkowita wielkość populacji rosomaków nie jest znana, ponieważ gęstość zaludnienia terenu przez ten gatunek zwierząt utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Szacuje się, że europejska populacja to ok. 2300 osobników. Największa populacja rosomaków jest w Kandzie – od 15 do 19 tysięcy tych zwierząt.

Rosomaki potrzebują bardzo dużo przestrzeni. Z tego powodu spore zagrożenie dla ich siedlisk stanowi ciągle rozszerzająca się ekspansja człowieka oraz polowania i kłusownictwo.

Pojawił się nawet pomysł objęcia rosomaków ochroną, jednak na razie idea ta nie została zrealizowana. Rosomak został jedynie zaklasyfikowany jako bliski zagrożenia.

W lecie rosomak jest aktywny prawie całodobowo – odpoczywa jedynie 3-4 godziny dziennie.

Środowisko naturalne

Rosomaki zamieszkują najczęściej lasy, ale lubią także tereny bagniste. Unikają natomiast wody, chociaż są bardzo dobrymi pływakami.

Charakterystyka

Wygląd

Rosomak to bardzo krępe i muskularne zwierzę oraz jeden z największych przedstawicieli rodziny łasicowatych. Większe od niego są jedynie gigantyczne wydry zamieszkujące dolinę Amazonki oraz wydry morskie. Ma krótkie nogi, szeroką głowę o okrągłym kształcie oraz niewielkie, zaokrąglone uszy i małe oczy. Choć jego kończyny nie są zbyt długie, masywne pięciopalczaste łapy pozwalają mu na swobodne poruszanie się w głębokim śniegu, ponieważ nie zapadają się w puch.

Rosomaki mają grube, ciemne, tłuste futro, które jest wysoce hydrofobowe, co czyni je wyjątkowo odpornymi na mróz. Właśnie przez to stał się popularny wśród myśliwych wyrabiających z futra podszewki do kurtek. Rosomaki są barwy brunatnej, ale na głowie oraz bokach ciała zwierzęcia występują jaśniejsze plamy.

Podobnie jak inne łasicowate rosomak ma silny, analny gruczoł zapachowy, którego używa do oznaczania terenu i sygnalizacji seksualnej. Bardzo mocny zapach wydzielany przez zwierzę spowodował, że bywa on nazywany „wrednym kotem” i jest porównywany do skunksa.

Budowa szczęki rosomaka pozwala mu na oderwanie mięsa od całkowicie zamarzniętej padliny.

Rosomaki zamieszkują najczęściej lasy, ale lubią także tereny bagniste.

Dieta

Odżywianie rosomaka zależy od warunków środowiskowych, a więc przede wszystkim pory roku. Zimą staje się on wyjątkowo agresywnym drapieżnikiem, polującym na większe ssaki takie jak renifery czy łosie. Nadmiar zdobytego pokarmu przechowuje w jamach lub szczelinach skalnych.

W sumie jego waleczność można porównać do afrykańskiego ratela, o którego odwadze krążą legendy.

Inaczej sytuacja wygląda w ciągu krótkiego lata. Głównym składnikiem diety rosomaka stają się wówczas jaja ptaków, gałązki drzew i jagody. Jesienią natomiast zwierzę zjada bardzo dużą ilość larw os, niewielkie gryzonie, ryby oraz padlinę.

Młode rosomaki stają się samodzielne w wieku 2 lat.

Charakter

Rosomaki są wyposażone w potężne szczęki oraz ostre pazury. Są zwierzętami bardzo walecznymi i nie boją się zaatakować nawet większego od siebie drapieżnika, wychodząc z pojedynku zwycięsko.

Rosomaki zamieszkujące tereny Eurazji są o wiele bardziej aktywnymi myśliwymi niż te żyjące w Ameryce Północnej. Najprawdopodobniej spowodowane jest to faktem, że populacja drapieżnych zwierząt (czyli potencjalnych konkurentów rosomaka w polowaniu) nie jest tak duża i zwierzę zmuszone jest do zdobywania jedzenia samodzielne.

W Ameryce Północnej może on czekać, aż inny drapieżnik upoluje ofiarę i spróbować ją przechwycić. Jedną z metod jest rozpylanie nieprzyjemnych gazów wokół przeciwnika. Najczęściej „okradzione” przez rosomaki zostają wilki.

Rosomak to bardzo krępe i muskularne zwierzę.

Tryb życia

W lecie rosomak jest aktywny prawie całodobowo – odpoczywa jedynie 3-4 godziny dziennie. Żyje samotnie na bardzo rozległym terytorium, dzięki czemu pojedynki między rosomakami zdarzają się wyjątkowo rzadko. Jeśli jednak do nich dochodzi, to są niezwykle spektakularne (wyobraźcie sobie bowiem pojedynek dwóch Wolverine’ów :)).

Zwierzę potrafi dobrze wspinać się na drzewa, ale nieczęsto korzysta z tej umiejętności. Tak jak lisy czy wilki może poruszać się kłusem i oddawać długie skoki, a w czasie ucieczki może przebiec nawet 40 kilometrów bez żadnego postoju.

Rosomaki mają grube, ciemne, tłuste futro, które jest wysoce hydrofobowe, co czyni je wyjątkowo odpornymi na mróz.

Rozmnażanie

Wśród rosomaków tylko silne samce znajdują sobie partnerki – zazwyczaj dwie lub trzy w ciągu całego życia. Pozostałe rosomaki żyją samotnie. Gody mają miejsce w lecie, ale zarodek pozostaje „uśpiony” w macicy aż do zimy, co powoduje opóźnienie w rozwoju płodu. Jeśli w otoczeniu brakuje pożywienia samice często w ogóle nie rodzą młodych.

Okres ciąży rosomaka trwa od 30 do 50 dni, a na świat przychodzą najczęściej dwa lub trzy młode. Małe otwierają oczy dopiero po czterech tygodniach, a samodzielne stają się po upływie dwóch lat. Za dojrzałe rosomaki uważa się osobniki w wieku 3-4 lat.

Nadmiar zdobytego pokarmurosomak przechowuje w jamach lub szczelinach skalnych.

Dane/Wymiary

Rosomak (Gulo gulo)

  • Długość: od 65 do 107 cm
  • Wysokość w kłębie: od 30 do 45 cm
  • Długość ogona: od 17 do 26 cm
  • Waga: od 9 do 25 kg (wyjątkowo dorodne samce mogą ważyć aż 32 kilogramy)
  • Długość życia rosomaków: od 5 do 13 (rzadko) lat

U rosomaków widoczny jest dymorfizm płciowy – samce są około 30% większe niż samice i mogą być nawet dwukrotnie cięższe.

Szeroki łapy pozwalają rosomakowi na swobodne poruszanie się w głębokim śniegu.

Rosomak – ciekawostki

  • Wizerunek rosomaka często wykorzystywany jest jako maskotka. Ma to miejsce m.in. na Uniwersytecie w Michigan.
  • W jednym z mitów ludu Innu, żyjącego we wschodnim Quebeku i Labradorze rosomak jest twórcą świata.
  • Nazwa „rosomak” w wielu językach pochodzi od wyrażeń związanych ze spożywaniem dużych ilości jedzenia m.in. żarłok czy żarłoczny kot. Inaczej jest w przypadku języka angielskiego, gdzie wolverine, czyli rosomak oznacza małego wilka.
  • W ogrodach zoologicznych Ameryki Północnej i Europy znajduje się tylko około 100 rosomaków.
  • Pseudonim Jamesa Howletta/Logana (Hugh Jackman) w serii filmów X-Men to Wolverine. Oznacza rosomaka, lub młodego wilka.
Rosomak (Gulo gulo).

Polecamy:


Baza Dinozaurów

18 komentarzy

  1. Gdy waleczność i odwaga z większym przeciwnikiem nie zdaję egzaminu to może go przegonić za pomocą nieprzyjemnych zapachów 😀 Jak nie w jeden sposób to w inny, ciekawe zwierzę…

    1. Zgodnie z dewizą, jak nie kijem, to pałką 🙂 lub jeśli nie możesz pokonać przeciwnika w otwartej walce, to dokonaj tego podstępem 🙂

  2. Ostatnio widziałem film, w którym rosomak nawet opróżnia się na ofiarę/padlinę by zniechęcić innych mięsożerców.

  3. jeden z mych kolegów w czasach szkolnych, nie mogąc pokonać innego opluł go, a następnie, wykorzystując że tamten się wycierał- uciekł. Czyli można i tak. Niestety został potem nazwany „sraczką” a nie rosomakiem.

    1. Bo kiedyś były czasy, kiedy honor miał znaczenie. Teraz nie ważne jak, nie ważne czyim kosztem, ważne, żeby wygrać i żeby „moje było mojsze”. Jakie czasy, tacy bohaterowie.
      Nie ujmując nic oczywiście odwadze rosomaka, to jedynie taka dygresja.

    1. Zdecydowanie puma. Rosomak owszem, ma opinię walecznego stwora i swoim zapachem może namieszać w pojedynku, ale pumy nie pokona. Puma jest od niego potężniejszym drapieżnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button