Najmniejsze organizmy i zwierzęta na Ziemi
Obok kolosalnych płetwali, potężnych słoni i walecznych orłów żyją istoty praktycznie niewidzialne. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy najmniejsze organizmy, zwierzęta i rośliny żyjące na Ziemi. Nie będziemy sugerować się wyłącznie długością ciała, ale również masą a nawet… wielkością genomu.
Przedstawiamy najmniejsze:
- Gady
- Mięczaki
- Płazy
- Ptaki
- Ssaki
- Ryby
- Rośliny
- i wiele innych organizmów.
Zapraszamy do do wędrówki przez świat najmniejszych z najmniejszych.
Najmniejsze organizmy na świecie
Najmniejsze Wirusy
Wielu naukowców uważa wirusy za byty nieożywione, ponieważ nie posiadają struktury komórkowej ani nie potrafią samodzielnie metabolizować – same zresztą potrzebują komórek gospodarza, aby dokonywać replikacji i syntezy nowych produktów. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że wirusy można klasyfikować jako organizmy żywe ze względu na fakt, że posiadają własny genom i potrafią wykorzystywać metabolizm innego organizmu. Sugerując się tą drugą możliwością, określono najmniejszy odkryty wirus.
Pod względem wielkości genomu najmniejsze okazują się wirusy RNA, a dokładniej retrowirusy, takie jak wirus mięsaka Rousa o długości 3,5 kbp (kilo par zasad) przy średnicy wynoszącej 80 nm (nanometrów). Najmniejsze dwuniciowe wirusy DNA to hepadnawirusy, odpowiedzialne za zapalenie wątroby typu B. Wirus ten mierzy 3,2 kbp przy średnicy 42 nm. Najmniejszym bakteriofagiem jest Fag Fi-X174. Uważa się, że jest większy od wirusa zapalenia wątroby typu B, ponieważ ma długość ok. 4 kbp.
Jednak najmniejszy znany człowiekowi wirus to jednoniciowy cirkowirus świń typu 1, który składa się z 1759 nukleotydów, a średnica kapsydy mierzy ok. 17 nm.
Najmniejsze Bakterie
Za najmniejszy niezależny organizm zdolny do wzrostu i rozmnażania uważa się bakterię Mycoplasma genitalium pasożytującą w układzie moczowo-płciowym, oddechowym i pokarmowym ssaków naczelnych. Mierzy od 200 do 300 nm i określana jest mianem ultramikrobakterii. Jest bowiem znacznie mniejsza od innych organizmów tego rodzaju.
Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że nieodżywiona bakteria zmniejsza swoje rozmiary, co jest czynnikiem komplikującym klasyfikację i rozpoznanie.
Najmniejsze Mikroby
Najmniejszym organizmem (mikrobem, drobnoustrojem) jest archeowiec o nazwie Nanoarchaeum equitans, którego średnica wynosi ok. 400 nm. Odkryto go w 2002 r. w kominie hydrotermalnym u wybrzeży Islandii. Odkrycia dokonał Karl Stetter, który równocześnie stwierdził, że mikroby te żyją w temperaturze bliskiej temperatury wrzenia.
Wydaje się również, że Nanoarchaeum equitans musi mieć stały kontakt z organizmem gospodarza, dzięki któremu jest w stanie przetrwać.
Najmniejsze Eukarionty
Najmniejszymi wolno żyjącymi eukariontami są prazynofity – jednokomórkowe glony z gromady zielenic, których średnica wynosi zaledwie 0,8 nm.
Od kiedy na dinoanimals są mikroby i bakterie? Dinoanimals jest o tematyce roślin i zwierząt.
A przejrzałeś cały artykuł? Od czegoś trzeba zacząć, skoro piszemy na temat najmniejszych z najmniejszych 🙂
czytałem calutki przed napisaniem tamtego komentarza. A właśnie, kiedy nowy artykuł o tematyce roślin?
To jeszcze poprzeglądaj, bo uzupełniamy ten artykuł na bieżąco. Już dodaliśmy kilka zdjęć i nowe zwierzęta. A w ciągu najbliższych dni będą kolejne maluchy w tym artykule.
Postaramy się coś w tym tygodniu na temat roślin opublikować.
Zgodnie z obietnicą nowy artykuł na temat roślin – Eukaliptusy.
może zróbcie mechanizm który pokazuje w jakich artykułach ostatnio dodano coś nowego lub poprawiono lub zmieniono i zeby w tym mechanizmie bylo pokazane co wtedy bedzie fajnie bo kazdy bedzie wiedzial gdzie jest cos nowego 🙂
Nie mamy dzisiaj takiego mechanizmu 🙁 Cały czas wracamy do wielu artykułów i w miarę pojawiających się np. nowości, czy też odkryć uzupełniamy i rozszerzamy opracowania. Czasami są to drobne uzupełniania, czy korekty związane z nowymi odkryciami, a czami pojawiają się wręcz nowe artykuły jak np. początkowo Goryl – największa małpa, ta tematyka została uzupełniona o artykuł Goryle. Czasami są to np. nowe zdjęcia. Twój pomysł jest fajny i z pewnością zastanowimy się, czy coś możemy w tym kierunku zrobić.
Świetna gra Kostaryki w tegorocznych MŚ na pewno ma coś wspólnego z tymi osami 😉
Zapewne zwodnicy Kostaryki wypuszczają je na swoich przeciwników 🙂
Jakiej wielkości jest niesporczak?
Wiem, że jest bardzo mały. Czy by się załapał na listę najmniejszych zwierząt?
Niesporczaki scharakteryzowane zostały w artykule: Niesporczaki
Nie zgadzam się co do roślin- nie wspomnieliście o jednokomórkowych roślinach takich jak np. chlorella, które są o wiele mniejsze niż przytoczone tu wolfie.
Obrazki podpisane wirusy pokazują komórki nerwowe, żaden wirus tak nie wygląda. Wśród „wirusów” (klasyfikacja jest ciężka) są jeszcze wiroidy, które są mniejsze, niż cirkawirusy. Warto dodać, że Mycoplasma nie ma ściany komórkowej i jest bezwzglednym pasozytem, czyli jest niezdolna do życia poza komórkami gospodarza, jako taka ciekawostka 😉 Bakterie również są drobnoustrojami, więc pisanie o archeowcu większym od wspomnianej wcześniej Mycoplasma jest niespójne logicznie. Takie uwagi ode mnie 🙂
Dziękujemy za uzupełnienie – to rzeczywiście komórki nerwowe – w chwili publikacji nie dysponowaliśmy fotografiami wirusów, stąd taka ilustracja.
Z tego co wiem za najmniejsze ssaki uchodzą zębiełki.
Suncus etruscus znany jako „ryjówka etruska” waży średnio 1.5 grama.Długość ciała to „aż” 5cm. ale jakieś 40% przypada na cieniutki ogon-u świnionosa wypadałoby dodać rozpiętość błoniastych skrzydeł a te są proporcjonalnie ogromne…
Jeszcze mniejszy gatunek zębiełka odkryto niedawno na bagnach wyspy Hokkaido-z ogonem ma jakieś 4 cm. wagi niestety nie pamiętam.
Witam.jestem tu nowy czy macie tu coś na temat niedziwiedzi wodnych(niesporczaki).????
Na każdej stronie jest wyszukiwarka w 3 miejscach – wpisz niesporczaki. Znajdziesz na ten temat bardzo obszerny artykuł. Poza tym na dole strony masz spis artykułów – Index A-Z.
A ile nanometrów ma atom i najmniejsza cząsteczka z której on się składa jeśli wgl ma