Zabawy kotów
Koty domowe, zwłaszcza kocięta, są znane z ogromnej miłości do wszelkiego rodzaju zabaw. Udawane polowania, będące „małpowaniem” mamy świetnie uczą młode przyszłych reakcji w dorosłym życiu.
Poprzez chwytanie łodyg czy martwych przedmiotów wyrobią w sobie umiejętności zabijania przyszłej zdobyczy. Gry i zabawy obejmują interakcje z rodzeństwem, mamą i człowiekiem, dzięki czemu kociak ćwiczy umiejętności potrzebne do prawdziwej walki i zmniejszenia strachu przed innymi zwierzętami.
Ze względu na duże podobieństwo zabawy do polowania, kocięta wolą bawić się przedmiotami przypominającymi ofiary, np. małymi, szybko poruszającymi się futrzastymi zabawkami, jednak ich zainteresowanie szybko gaśnie na skutek przyzwyczajenia.
Do gier tego rodzaju chętniej podchodzą głodne koty, a jedną z ulubionych zabawek jest sznurek uciekający przed „napastnikiem”. Trzeba jednak uważać, aby kotek go nie zjadł, ponieważ może dojść do poważnych chorób, a nawet śmierci. Z tego powodu sznur zastępuje się co raz częściej „uciekającym światełkiem” – ponoć nie szkodzi oczom drapieżnika, o czym zapewniał okulista John Marshall.
Rozmnażanie
U kotów domowych, podobnie jak u innych ssaków, płodność jest okresowa, ale generalnie trwa przez cały rok. Sezon rozrodczy rozpoczyna się późną wiosną i późną jesienią. Ruja występuje co 2 tygodnie i trwa od 4 do 7 dni, w tym okresie samce są przyciągane przez samice swym zapachem i charakterystycznymi nawoływaniami. Kocury walczą o partnerki, a zwycięzca ma prawdo do kopulacji. Początkowo kocica odrzuca zaloty, ale ostatecznie jest zmuszana do odbycia stosunku, „wzbogacanego” głośnym wyciem samicy.
Kocice kopulują z kilkoma samcami, aby szanse na zapłodnienie wzrosły, zatem urodzone w jednym miocie kocięta nie zawsze pochodzą od jednego ojca.
Po kopulacji kocica dokładnie wylizuje srom, jeśli w tym momencie podejdzie chętny do stosunku samiec, zostanie zaatakowany. Po 20 – 30 minutach od umycia, kocica znów poszukuje partnera. Ponieważ owulacja nie zawsze występuje po jednorazowym akcie płciowym, pierwszy partner nie zawsze jest tym zapładniającym.
Ciąża trwa 64 – 67 dni, a w miocie pojawia się 3 – 5 kociąt; młodsze samice wydają na świat z reguły mniejsze mioty niż starsze i wcześniej rodzące kocice. Laktacja trwa 6 – 7 tygodni, po 5 – 10 miesiącach samice dojrzewają płciowo, samce natomiast po 5 – 7 miesiącach, choć okres ten jest mocno elastyczny, zależny od rasy. Kocica może wydać rocznie 2 – 3 mioty, czyli w 10 lat urodzi średnio 150 młodych. Po 12 tygodniach od urodzenia koty są gotowe do opuszczenia matki.
Kwestia sterylizacji
Zwierzęta można sterylizować chirurgicznie już w 7 tygodniu życia. Zabieg zapobiega niepożądanym zachowaniom związanym z hormonami płciowymi: agresji, znakowaniu terytorium (opryskiwanie mebli moczem) u kocurów i nawoływaniom u kocic. Standardowo, operację wykonuje się w 6 – 9 miesiącu życia kota, ale coraz częściej ma to miejsce jeszcze przed okresem dojrzewania, czyli między 3, a 6 miesiącem życia.
Szczegółowe dane i wymiary
Kot domowy (Felis catus)
- Długość ciała: do 46 cm (samce są większe od samic)
- Wysokość w kłębie: 23 – 25 cm
- Masa: 4 – 5 kg (max. 11 kg)
- Długość życia: 12 – 15 lat (kocice żyją 1-2 lata dłużej od kocurów)
Długość życia kotów
Średnia długość życia kotów domowych wzrosła na przestrzeni ostatnich lat. W 1980 roku koty żyły średnio około 7 lat, w 1994 roku średnia długość ich życia wynosiła 9,5 roku, a obecnie (2014 rok) wynosi 12-15 lat.
Najdłużej żyjące koty osiągają wiek przekraczający nawet 30 lat – rekordzistka, kotka Creme Puff przeżyła 38 lat. Koty średnio żyją dłużej niż psy – patrz: Najdłużej żyjące psy Top 10.
Według badań przeprowadzonych w USA, koty sterylizowane żyją dłużej, niż osobniki nie poddane takiemu zabiegowi.
Kot domowy – ciekawostki
- Z powodu licznych przypadków krzyżowania się kotów domowych ze żbikami, w wielu regionach populacja żbików jest zagrożona pod względem czystości genetycznej, zwłaszcza w Szkocji, na Węgrzech i, być może, na Półwyspie Iberyjskim.
- Wg Scientific American koty są najpopularniejszymi zwierzętami świata, znaleźć je można bowiem w niemal każdym miejscu, w którym żyją ludzie.
- Istnieje populacja czarnych dzikich kotów z Zakaukazia (Kaukaz Południowy), sklasyfikowana jako Felis demona, ale współcześnie włączono ją do ras kota domowego.
- Koty jedzą sporadycznie trawę. Możliwe, że jest ona dla nich źródłem kwasu foliowego i błonnika.
- Największy kot na świecie ważył 21,3 kg, a najmniejszy ok. 1,36 kg.
- Kot doskonale widzi w nocy. Wymaga tylko 1/6 oświetlenia potrzebnej człowiekowi do dobrego funkcjonowania aparatu wzroku.
- Kot domowy nie produkuje tauryny, której niedobór powoduje zwyrodnienie plamki żółtej prowadzące do nieodwracalnej ślepoty.
- Populacja kota domowego na całym świecie przekracza 500 mln osobników.
- W USA 80% kotów domowych jest wysterylizowanych.
- Najstarszy kot na świecie (kotka o imieniu Creme Puff) dożył 38 lat.
Lubię koty są takie fajne. PS Szczęśliwego nowego roku:-)
Dziękujemy, również składamy najlepsze życzenia z okazji Nowego Roku!
A dlaczego nie napisane że koty domowe umieją kichać. Mój kot umię kichać.
Czy to prawda że wszyscy ludzie pochodzą od jednej kobiety?
Maciek, oddziel religię od nauki 😉
Jeśli chodzi naukę to na pewno nie-kobieta musi mieć zapłodnione jajniki przez męskie plemniki. Kobieta-rekordzista urodziła 69 dzieci.
Skubane sierściuchy, koty to thebeściaki.
Uwielbiam koty chciałbym aby mój kot dożył do ok.40 lat ale to jest niestety niemożliwe, szkoda.
Skoro najdłużej żyjący kot miał 38 lat, więc kto wie…
czy wiecie coś o kotach brytyjskich?
Tu masz: Kot brytyjski krótkowłosy i kot brytyjski długowłosy.
Ja uwielbiam i kocham koty, gdy dorosne zostane kobieta kot i bende chyba miec asz 15 kotow w mojim domu!W mojim calym zyciu nigdy nie powiem kotu brzytkiego slowa!
Tam jest małe przejęzyczenie…”kocice żyją ok. 2 razy dłużej od kocurów” chodzi chyba chodzi o 2 lata..
Owszem – kotki żyją od roku do dwóch lat dłużej od kocurów. Dziękujemy 🙂
Witam, myślę, że nie do końca jest prawdą, iż kocury nie uczestniczą w wychowaniu kociąt. Działa tu instynkt, zostawiliśmy raz naszą młodą kotkę pod opieką gdzie rezydował też stary kocur. Na początku było dużo nieufności i obaw, ale wkrótce kocur zaczął przynosić dla kociaka lekko podduszone gryzonie z łąki. Ewidentnie i instynktownie zachęcał i uczył młodziaka polowania, zachęcał też i nawoływał do wypadów na łąkę. Podobnie jest z nami, kot usiłuje nieudolnych ludzi nauczyć zdobywania pożywienia 🙂
z moimi kotkami jest coś nie tak pomimo że są wysterizolowane to nadał się biją a mam jedną od 1,5 roku a drugą przez rok