Fauna Australii / Zwierzęta Australii
Fauna (zwierzęta) Australii
We wszechświecie Ziemia zajmuje tak mało miejsca, że wydaje się nic nieznaczącym punktem. Tym trudniej sobie wyobrazić, że na tej względnie niewielkiej przestrzeni spotykamy tysiące gatunków zwierząt i roślin, a ich różnorodność może przysporzyć bólu głowy. Wydaje się, że Australia to jedna z wielu „planet Ziemi”, na której panują niepowtarzalne warunki środowiskowe, stworzone dla najdziwniejszych i najciekawszych istot.
Jak to się zaczęło?
Przyczyny niezwykłej różnorodności
Najważniejszą przyczyną wyjątkowej fauny są wydarzenia geologiczno-klimatyczne, do których należy oddalenie się płyty australijskiej od superkontynentu Gondwana. Na wielki ląd składała się dzisiejsza Ameryka Południowa, Afryka, Indie, Antarktyda i, oczywiście, Australia.
Wszystko zaczęło się zmieniać 140 mln lat temu, kiedy superkontynent zaczął się „rozłazić”; 50 mln lat temu Australia oddzieliła się od Antarktydy, stając się miejscem odizolowanym do momentu zderzenia płyty indoaustralijskiej z Azją (miocen, ok. 5 mln lat temu).
Doprowadziło to do utworzenia i rozwoju dzisiejszej fauny australijskiej, charakteryzującej unikalnością. Kiedy bowiem Australia samotnie dryfowała po ówczesnych wodach, unikając skutków wielkich globalnych zmian, mogły tam wyewoluować zwierzęta o zupełnie innym trybie życia niż większość zwierząt Ziemi. Zalicza się do nich torbacze – ssaki idealnie dostosowane tylko do klimatu i ekosystemu Australii.
Po wydarzeniach w erze mioceńskiej fauna pochodzenia azjatyckiego mogła przenieść się na, do tej pory odizolowany, teren. Teoretyczną granicą zoogeograficzną może być tzw. Linia Wallace’a. Granica ta zapobiegła powstawaniu mostów lądowych, przyczyniając się do wyraźnych różnic zoologicznych, z wyjątkiem ptaków.
Kiedy w epoce oligoceńskiej (ok. 15 mln lat temu) pojawiły się prądy okołobiegunowe, klimat wyspy stawał się co raz bardziej suchy, pozwalając różnym grupom organizmów wyspecjalizować się w podobnych warunkach. Podobnie sytuacja wyglądała z wilgotnymi obszarami, gdzie dochodziło do sezonowych powodzi – dzięki temu w Australii spotyka się wyjątkowo przystosowane gatunki zwierząt.
Zaraz zaraz czemu pod rybami jest kazuar a pod żabami dziobak a pod rekinami EMU?????
A dlaczego nie :)? Czy wszystko musi być aż tak mało zaskakujące?
Zależało nam na pokazaniu jak największej ilości typowych przedstawicieli fauny Australii, a żaby każdy zna, więc musieliśmy gdzieś umieścić dziobaka i kazuara 🙂
brak informacji o pająkach
Dzieńdobry. Na dworze leje, jak to w Polsce zwykle bywa :/ Mam nadzieję że niedługo zrealizujecie kilka moich propozycji o prehistorycznych zwierzętach. Mam tu propozycje na zwierzęta współczesne:
Obrączkowce (Amphisbaenia)mało znane gady, należą do rzędu Squamata jak węże i jasczury.
Agama Brodata
Wąż jajożer
narazie tyle, czekam na odpisanie 🙂
Postaramy się 🙂 Bardzo zależy nam na artykułach, które mogą zaciekawić nieco szerszy krąg odbiorców, często bowiem otrzymujemy tematy, które interesują niewielką grupę osób. W takim wypadku zastanawiamy się nad tym, czy opracowywać taki artykuł. Zawsze jest nam milej na sercu, kiedy artykuł przeczyta kilka tysięcy osób 🙂
A właśnie, tylko redakcja ma avatar? bo inaczej nierozumiem poco te miejsca na avatary skoro niemożna ich mieć.
Aby każdy użytkownik mógł mieć avatar musielibyśmy przywrócić pole e-mail przy komentarzu lub wprowadzić rejestrację. Niewiele osób jest tym zainteresowanych, zatem nie wprowadzamy takiej funkcjonalności.
i odpisujecie tylko na komentarze przy nowych artykułach? z tego tygodnia, miesiąca czy jak?
Odpisujemy na komentarze przy wszystkich artykułach, nie ma znaczenia kiedy zostały opublikowane. Prosimy jedynie, aby komentarze były związane z tematyką artykułu. Jeśli piszemy o słoniu, to pod artykułem o słoniach, a nie o motylach, czy rybach 😉
Oczywiście są kwestie ogólne, które mogą być poruszone przy dowolnym artykule.
Ale wy szybko odpisujecie na komentarze 😀 jesteście aktywni cały dzień?
Nie jesteśmy leniwcami, zatem nasza aktywność trwa cały dzień 🙂
Emu chyba już wymarł, co nie? A tak wgl to kiedy kolejny artykuł i o jakiej tematyce?
A dlaczego niby emu miałby wymrzeć :)?
Emu chyba już wymarł, co nie? A tak wgl to kiedy kolejny artykuł i o jakiej tematyce? taaak sie pytam 🙂
no, emu to gatunek wymarły. chyba
Emu żyje i ma się dobrze 😉 – „Struś” emu.
Rzeczywiście niesamowicie odmienna jest ta fauna Australii.
Witam,
Jaka fajna strona!
Chcialam cos dodać w temacie zwierząt Australii.
Kangury są wspaniałe, dobrze, że są miejsca, gdzie pomaga sie przetrwac tym, ktore z różnych powodów na wolności nie miałyby szans.
szkoda, że tak wiele z nich ginie na drogach
Gdy jechalam samochodem przez bezdroża Australi w pewnym momencie przestałam lczyć zabite przez auta kangury, leżące na poboczu 🙁
Szkoda, że nie można pogodzić człowieka i jego pogoni za postępem oraz dzikiej, pięknej przyrody….
Zamierzacie zrobić jakiś artykuł o barakudzie?
To taka medialna ryba, zwłaszcza jej nazwa. Pomyślimy nad takim artykułem bo może być interesujący.
fajny artykuł
Te dziobaki w kapeluszach najlepsze
Popieram☺
Też popieram mocno.
Czy nie mogę kopiować tekstu? Piszę referat i przydałoby się kilka zdań z tego artykułu
W referacie możesz zamieścić cytat podając źródło. Pozdrawiamy i życzymymy dobrego referatu :)!