Dog argentyński, mastif argentyński
Rasa agresywna
Dog argentyński, nazywany również mastifem argentyńskim, to jedna z ras psów uważana za agresywną. W jego charakterze leży jednak wiele innych cech, które czynią z niego kochającego towarzysza i oddanego obrońcę. Posiadanie takiego ochroniarza jest godne docenienia – w razie zagrożenia pies może walczyć z przeciwnikiem na śmierć i życie. To z kolei świadczy także o ogromnej wytrzymałości, ale i lojalności wobec opiekunów. Zanim więc przylepimy mu łatkę potwora, dowiedzmy się, ile w nim owego potwora jest.
Klasyfikacja FCI
- Grupa 2: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła
- Sekcja 2.1: Molosy typu mastyfa
- Typ: dogowaty
- Próby pracy: nie podlega
- Inne nazwy: dogo argentino, argentine dogo, argentinian mastiff
- Kraj pochodzenia / kraj patronacki: Argentyna
Historia rasy
Za twórców rasy uważa się dr Antonia Noresa Martineza oraz jego brata Agustina. Rodzeństwo opracowało nową rasę w latach ’20-tych XX wieku w Argentynie. Pragnęli oni stworzyć psa towarzyszącego człowiekowi, ale także umiejącego polować i pilnować.
Aby cel osiągnąć, bracia wykorzystali do hodowli takie rasy jak: wilczarz irlandzki, pointer, dog niemiecki, dog z Bordeaux, pirenejski pies górski, bokser, buldog, bullterier, mastif hiszpański oraz współcześnie wymarły bojowy pies zwany Cordoba.
Z tej mieszanki genetycznej powstał pies uparty, odważny i bardzo wytrzymały. Mimo wielu zalet, rasa zdobyła złą opinię, ponieważ ludzie zaczęli ją wykorzystywać w walkach psów, głównie w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj posiadanie tego psa jest kontrolowane przez władze, bowiem w kilku krajach (w tym w Polsce) widnieje ona na liście ras psów agresywnych.
Charakterystyka
Wygląd
Sylwetka doga argentyńskiego jest charakterystyczna dla molosów – bardzo umięśniona, krępa i okazała, a jedną z jej najbardziej widocznych cech jest szeroka klatka piersiowa i duża głowa. Szyja jest raczej długa, ale równie umięśniona i silna. Mocne szczęki budzą respekt, choć dobrze wychowany pies nie będzie ich używał bez powodu. Nos ma kolor czarny, brązowe oczy są szeroko rozstawione, skóra wokół nich powinna być natomiast różowa lub czarna. Uszy zazwyczaj przycina się, dlatego mają kształt trójkąta i sterczą.
Gęsta, błyszcząca sierść ma zawsze biały kolor. W niektórych federacjach kynologicznych akceptuje się czarną plamę na głowie.
Suki mierzą zazwyczaj 60-65 cm wysokości w kłębie, psy natomiast 60-68 cm. Waga mieści się w przedziale 40-45 kg.
Temperament
Ze względu na silny instynkt opiekuńczy, dog argentyński wspaniale troszczy się o dom i swą rodzinę. Choć może na takiego nie wyglądać, lubi się bawić i okazuje delikatność w stosunku do dzieci. Przepada za czułością, można go więc całować, przytulać i głaskać.
Posiada wielką inteligencję i siłę fizyczną, łatwo go szkolić, ale musi mieć opiekuna silnego osobowościowo. Z tego też powodu rasa nie nadaje się dla łagodnego, uległego opiekuna. Przy odpowiednim właścicielu sam stanie się łagodny i uległy w stosunku do innych ludzi oraz zwierząt. Potrzebuje zatem człowieka rozumiejącego jego silny charakter i władcze zapędy. Osoba opiekująca się dogiem argentyńskim musi więc stworzyć zbiór zasad, których pies musi przestrzegać. Jeśli postawione granice będą płynne, zwierzę zacznie rządzić członkami rodziny, co w skrajnych przypadkach może okazać się niebezpieczne.
Głównym celem wychowywania doga argentyńskiego jest osiągnięcie przez opiekuna pozycji lidera w ludzkim stadzie (każdy pies traktuje ludzi jak swoje stado, a w przypadku takich ras jak dog argentyński, to pies chciałby być samcem alfa). Aby więc uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania i strachu przed własnym psem, cała rodzina powinna pokazać, że nie jest on ich przewodnikiem. To jedyny sposób, aby dog pokazał się z dobrej strony.
Dorosłe dogi argentyńskie mogą przejawiać agresję względem innych psów, ale zazwyczaj nie inicjują konfrontacji. Dotyczy to jednak mądrze wychowanych osobników – psy niestabilne, źle prowadzone mogą szukać zaczepki. W stosunku do zwierząt, z którymi wychowywały się od lat szczeniących przejawiają sympatię.
W przypadku tej wspaniałej, ale również wymagającej rasy niezbędna jest wczesna socjalizacja z innymi zwierzętami, a także szkolenie z zakresu posłuszeństwa.
Przeznaczenie
Mimo że dog argentyński pochodzi od rasy bojowej, jego głównym przeznaczeniem była współpraca z innymi psami w czasie polowań. W walki psów rasa została zaangażowana ze względu na nieustraszoność i stalową wręcz wytrzymałość. Pies okazuje się również oddanym ochroniarzem, który może bronić opiekuna do ostatniej kropli krwi.
Szczegółowe dane/wymiary
Dog argentyński
- Wysokość w kłębie: psy 60-68 cm, suki 60-65 cm
- Waga: psy 40-45 kg, suki 40-43 kg
- Długość życia: 10-12 lat
Dog argentyński – ciekawostki
- Dzięki białemu umaszczeniu więcej ciepła jest oddawane do otoczenia, niż kumulowane w ciele psa.
- Ponieważ w wielu krajach (m.in. na Ukrainie, w Islandii, Australii, Singapurze i Polsce) rasa uznawana jest za agresywną, psy te muszą chodzić w miejsca publiczne w kagańcu, a osoba je prowadząca musi mieć więcej niż 16 lat.
- Geny odpowiedzialne za białe umaszczenie mogą wpływać również na wystąpienie głuchoty jedno- lub dwuusznej. W obrębie rasy spotyka się także dosyć często przypadki dysplazji biodrowych.
Polecamy:
- Rasy psów – opisy i charakterystyka
- Pies domowy
- Najmądrzejsze rasy psów – TOP100
- Psowate
- Rasy kotów – opisy i charakterystyka
- Zwierzęta domowe
Słyszałem o Dogu argentyńskim, który broniąc rodziny zabił pumę. Czy to prawda?
Tak to prawda. Było o tym w programie „101 dogs” w odcinku o Dogu Argentyńskim.
to był MOROCHO LA COCHA
piękny pies
Fuuuuuuj to coś jest takie obleśne
… ale lepsze, niż twój nick 😉
wcale nie sąą
Piękne psy, o cudownej psychice, świetne do towarzystwa, świetne do sportu – treking, rower, bieganie, siłowanie się z DA za pomocą liny to doskonały trening… z wyglądu są doskonałe, jak się porusza na spacerze interesując się przy tym czymś, to wygląda jak barokowy koń fryzyjski… Uważam, że przy założeniu dobrego prowadzenia i wychowania to jest chyba najlepsza i najwszechstronniejsza rasa jaką się udało wyselekcjonować, ale dla odpowiedzialnych ludzi. Pozdrawiam serdecznie,
można je wystawiać?
Skoro FCI je klasyfikuje, to jak najbardziej można je wystawiać.
Przepiękna rasa, ta atletyczna sylwetka… Taki psi Apollo! Marzy mi się taki. Kiedyś miałem dobermana, a po jego śmierci powiedziałem sobie „Nigdy więcej psa bo gdy odchodzi to po nim zostaje pustka”, ale kto wie? Może jednak kiedyś…
gdzie mogę wam wysłać filmik?
Artur, wklej link do filmu w komentarzu. Komentarz się nie pojawi (zabepieczenie przed spamem), ale u nas będzie dostępny, więc zobaczymy film.
Minęły już 42 minuty i jeszcze nie wysłał,hmmm….
Przepraszam,nie WKLEIŁ 😉 .
bo jest z aparatu
podobno dog argentyński Miał Na celu polowanie na pumy w takim razie kto by wygrał walkę 1 na 1 dog argentyński czy puma
NIE WKLEIŁEM BO JEST Z APARATU NIE Z YT GDZIE MOGĘ WYSŁAĆ?
MAM GO ( FILMIK) W APARACIE I NIE WIEM GDZIE MOGĘ GO WAM WYSŁAĆ
Artur, wrzuć do jakiegokolwiek serwisu w sieci np. na Facebooka albo do dysku w chmurze (Dropbox czy Google Drive lub inne) i prześlij nam link do niego w komentarzu. Pobierzemy sobie stamtąd film. Możesz nam także przesłać bezpośredni film pisząc wiadomość na naszym fanpage’u na FB: https://www.facebook.com/DinoAnimalspl
Które to obecnie najbardziej szanowane hodowle DA?
Dziękuję i pozdrawiam
teoria dominacji jest obalona. Psy nie chcą zdominować swoich właścicieli ani nikogo innego i nie lubią obejmowania. Ogranicza im to swobodę
Poznałem dziś przedstawicielkę tej rasy
Czy te psy rzeczywiście mogą zabić dorosło pumę
Ludzie którzy używają och do polowania mówią że to prawda w co wątpię
Nie ma na to żadnych dowodów, aby dog argentyński zabił dorosłą pumę. Jest na ten temat dyskusja pod artykułem: https://dinoanimals.pl/zwierzeta/puma-najwiekszy-miauczacy-kot/ w komentarzach.
Jeśli dog argentyński nie może zabić dorosłej pumy to dlaczego w argentynie są używane do polowania na pumy i są tak bardzo z tego znane??
Samodzielnie nie jest w stanie, ale w stadzie tak. Zwykle dogi argentyńskie polują w grupach złożonych z czterech psów.
Podobnie jak pojedyncza hiena nie jest w stanie pokonać lwicy a w kilka to już jak najbardziej. Zresztą proporcje są podobne, bo lwica jest silniejsza od pumy a hiena cętkowana (obecnie krokuta cętkowana) jest dużo silniejsza od doga argentyńskiego.
W stadzie siła – jamniki to także psy na polowania, ale w stadzie.