BlogiDinozauryDinozaury drapieżneKreda

Nanuqsaurus – prehistoryczny niedźwiedź polarny

Nanuqsaurus hoglundi – jaszczur polarny

Kiedy myślimy o dinozaurach najczęściej wyobrażamy sobie je, jak przemieszczają się przez gęstą, tropikalną dżunglę lub wędrują po ciepłym mglistym bagnie lub stepie. W rzeczywistości niektóre gatunki dinozaurów żyły nie tylko tropikach, lecz również na dalekiej północy. Jednym z takich dinozaurów był należący do rodziny tyranozaurów Nanuqsaurus, który określany jest jako jaszczur polarny.

Krzysztof i jego Czas Tytanów zapraszają na spotkanie z polarnym tyranozaurem:

Nanuqsaurus hoglundi

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Tyrannosaurus rex „Stan” BHI 3033 – rekonstrukcja szkieletu

Polecamy


Baza Dinozaurów

7 komentarzy

  1. Można powiedzieć Krzysztof , że u Nanuqsaurusa wystąpiła karłowatość tak jak w przypadku dinozaurów z wyspy Hateg.

    1. Tak można stwierdzić, iż Nanuqsaurus wykazuje przeciwieństwo do gigantyzmu typowego dla niektórych Tyrannosauroidae, które jest interpretowane jako karłowacenie wyspowe co stanowi swoistego rodzaju ewolucyjną adaptację do siedliska o ograniczonych pokładach żywności. Takiemu karłowaceniu wyspiarskiemu ” uległy ” właśnie dinozaury z wyspy Hateg czy choćby dinozaury zamieszkujące dzisiejsze tereny Niemiec – Langenberg , który w Kimerydzie był wyspą położoną na morzu pomiędzy Rhenisch , Bohemian i London – Brabant Massifs.

  2. Krzysztof, a jaka temperatura panowała na tych obszarach, na których żył Nanuqsaurus? Był tam śnieg? Jeżeli tak, to jak te dinozaury sobie radziły. Musiałyby być stałocieplne, bo jak inaczej jako zmiennocieplne mogłyby przeżyć zimę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button