BlogiDinozauryDinozaury drapieżneKreda

Tyranozaur „Stan”

Tyrannosaurus rex „Stan”

„Stan” (BHI 3033) był w swoim czasie najbardziej kompletnym okazem tyranozaura jaki kiedykolwiek znaleziono, dopóki w 1990 roku nie odnaleziono jeszcze bardziej kompletnego szkieletu, któremu później nadano nazwę „Sue”. Skamieniałość została odkryta przez paleontologa Stana Sacrisona w formacji Hell Creek niedaleko Bufflo (USA) wiosną 1987 roku. Stan podobnie jak wiele innych skamieniałych okazów teropodów posiadał wiele licznych wyleczonych ran i złamań. Poznajmy 12-metrowego kolosa, którego waga przekraczała 7 ton…

Krzysztof i jego Czas Tytanów zapraszają na spotkanie z gigantycznym tyranozaurem o wdzięcznym imieniu Stan:

Tyrannosaurus rex – Stan BHI 3033

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Tyrannosaurus rex „Stan” BHI 3033 – rekonstrukcja szkieletu

Polecamy


Baza Dinozaurów

43 komentarzy

    1. Do równowagi bo miał bardzo ciężką głowę i ogon który też pomagał w równowadze bo gdyby miał duże łapy jak np giganotozaur to by nie mógł się utrzymać

        1. Był drapieżnikiem jak i padlinożercą. Padliną mógł się posilać pod koniec kredy kiedy to dinozaury wymierały więc t rexowi było wtedy trudno znaleźć żywe zwierzę do upolowania. Mamy dowody na polowanie t rexa na np edmontozaurach, przecież miał bardzo dobrze wykształcone zmysły takich jak widzenie stereoskopowe, nacisk szczęk które gryzą 3-6 ton i węch. Mam nadzieje że pomogłem ?

  1. Witaj Marku , kończyny przednie Tyrannosaurus wbrew pozorom nie były organami szczątkowymi , charakteryzowały się obszernym polem przyczepu mięśni , co w istocie oznacza znaczną siłę. Mięsień dwugłowy dorosłego osobnika był zdolny do udźwignięcia ok. 200 kg, udźwig ten powiększały jeszcze inne mięśnie ( mięsień ramienny ). Co do hipotez na temat funkcji kończyn przednich to sugeruje się, że służyły do pomagania sobie nimi gdy zwierzę wstawało z leżenia na brzuchu, były używane do przytrzymywania samicy przez samca podczas kopulacji, jeszcze inna możliwością jest to, że przytrzymywały one walczącą ofiarę, gdy ta byłą przysuwana do szczęk. Hipotezę tę wspierają analizy biomechaniczne. Kości kończyn przednich wykazują niezmiernie grubą warstwę koronową oznacza to, że były rozwinięte w kierunku przeciwstawiania się dużym ciężarom. Przedramiona posiadała ograniczony zakres ruchu, staw barkowy i łokciowy pozwalały tylko na 40 -45 stopniowy ruch.

    1. Krzysztof, ale te łapki były szalenie nieproporcjonalne. Tyranozaur ważący 8 czy 9 ton miał łapki zdolne do podniesienia 200 kg, to zupełnie nie licuje z jego potrzebami. Takie słabe kończyny miałyby przytrzymywać samicę albo podpierać 8 ton przy wstawaniu? Jakoś mnie to nie do końca przekonuje. Zgodnie z prawami ewolucji organy nieprzydatne zanikają i wydaj się, że własnie łapy u tych gadów drapieżnych zanikały. Takim przykładem może być abelizaur (uważany za mniejszą wersję tyranozaura) u którego te łapy praktycznie były w zaniku.

      1. Witold, tylko zwróćmy uwagę na fakt, że te łapy to w zasadzie zanikały i nie mogły zaniknąć. Jurajskie allozaury także miały nieproporcjonalnie małe łapy, choć oczywiście proporcjonalnie większe niż u tyranozaura. Niemniej na przestrzeni 80 milionów lat dzielących allozaury od tyranozaurów te łapy jakoś tam funkcjonowały. Ale i my mamy atawizm w postaci wielu niepotrzebnych narządów czy części, jak choćby kość ogonową czy wyrostek robaczkowy.

        1. Nie no Alex, co to za porównanie… Przecież u Allozaura przednie kończyny były wielokrotnie większe w stosunku do reszty jego ciała niż w przypadku Tyrana, i na 100% były użyteczne w boju w przeciwieństwie do maluteńkich rączek tego drugiego – wyobraża ktoś sobie, w jaki sposób T – Rex miałby wykorzystać te swoje „przeszczepy” chociażby polując na diabelnie groźne roślinożerne potwory takie jak Tric albo Ankyl, bo ja nie za bardzo?

          1. Nie bardzo w ogóle widzę użyteczność tych kończyn. Moim zdaniem ewolucja na przestrzeni milionów lat eliminowała te kończyny. Niemniej nie wiem dlaczego trwało to tak długo.

          2. W sumie patrząc na zachowania polityków i wielu ludzi obecnie, można by przyjąć pewną analogię ludzkiego mózgu do przednich łap dinozaura i także zadać pytanie dlaczego trwa to aż tak długo 😉

    1. Szymonie ” Monster from Aramberii ” to konwencjonalna nazwa nadana dużej skamielinie drapieżnika morskiego należącego do rodziny pliozaurów odkrytego w 1985 roku w Meksyku. Początkowo zakładano, że są to szczątki młodego osobnika którego długość wynosi 15 – 18 metrów który nadal jest w fazie wzrostu . Pliozaura tego błędnie zdefiniowano jako Liopleurodon jednak w późniejszym czasie francuscy i niemieccy paleontolodzy obalili tę tezę. Na chwilę obecną utrzymywanie tezy o młodocianej formie jest kontrowersyjne ponieważ łuki kręgowe w porównaniu z dorosłymi osobnikami wykazują tzw neotenię . Ostatnie szacunki długości i masy opierające się na porównaniu z kręgami szyjnymi Kronosaurus ” dają ” długość ciała 9,4 metra i masę 10040 kilogramów. Ciekawostką jest , że czaszka okazu nosi ślady ugryzienia innego pliozaura.

  2. Krzysztof czy twoim zdaniem Tyrannosaurus rex mógł przekraczać wagę 9 – 10 ton bo ostatnio czytając artykuły na temat T.rex było tam stwierdzenie wychodzące podobno od niektórych naukowców, iż teropod ten mógł być w rzeczywistości bardziej masywny niż może się wydawać. Jakie jest twoje zdanie an ten temat może miałeś okazję coś o tym przeczytać i podzielić się informacją.

  3. Tak jak wyżej napisał Shahen masę największego znanego osobnika gatunku Tyrannosaurus rex określa się w przedziale 8400 kg ( Scott Hartman ) do 8828,9 kg ( Franoys online ), zresztą wszystkie przewidywane szacunki długości i masy znanych osobników możesz przeanalizować w jego artykule zatytułowanym ” Największy Tyranozaur ”. Z swojej strony mogę Ci napisać , że być może Tyrannosaurus rex mógł osiągać wartość masy powyżej 9000 a nawet 10000 kilogramów w końcu nawet i wśród dinozaurów zdarzały się odstępstwa od standardowych wymiarów i masy przykładem może być choćby gdzie największe okazy znacznie przekraczały rozmiary ”standardowych” osobników ( przykładem są osobniki MOR 1142 ”X rex” oraz ” MOR 003”. Dr. Erick Snively w swojej jeszcze nieopublikowanej pracy podaje masę ok.9200 kg właśnie dla FMNH PR 2081 ”Sue”. Co najciekawsze w przeszłości miałem okazję poczytać trochę na temat każdego z odnalezionych okazów T.rex i w jednym z nich przeczytałem , że najmocniejszym pretendentem w sumie to pretendentką do zdetronizowania Sue pod względem najbardziej masywnego okazu Tyrannosaurus rex jest okaz z Royal Saskatchewan Museum RSM P2523.8 ” Scotty ”( okaz w 65 % kompletny ), gdzie Campione & Evans ( 2012 ) szacują maksymalna wagę na 10007 kilogramów w tej samej publikacji uzyskują maksymalną wagę 9224 kilogramy dla Sue. Sam Philip J.Currie podważył fakt tego iż Sue jest dopiero drugim pod względem masy teropodem argumentując to tym , ze to RSM P2523.8 jest najmasywniejszym okazem gatunku argumentując to tym, że jego kości są solidniejsze i bardziej masywne od Sue – bardzo czekam na publikacje pracy wcześniej wspomnianego na temat RSM P2523.8.

    1. Idąć za Benson i innymi „Scotty” ma kość udową o długości 133,3 cm i obwód wału- 570 mm. Piszczel ma 114 cm. Gdzie Sue ma 132,1 cm i obwód wału 580 mm a piszczel mierzy 118,5 cm. Tak więc sądząc po kości udowej ciężko powiedzieć aby Scotty był masywniejszy, aczkolwiek najpewniej wymiary kręgów grzbietowych i szerokość oraz długość żeber dałaby znacznie lepsze dane.

    2. Dziękuje za tak obszerną odpowiedź. Tyrannosaurus to dinozaur który chyba nigdy nie przestanie zaskakiwać to musiało być naprawdę wspaniałe zwierze.

  4. Mógł by mi ktoś podać dane kilku okazów t.rexa? A mianowicie Stana, Trix i kilku największych okazów z wyjątkiem Sue i Scotty
    Oraz czy przypadkiem Stan ma być sprzedany?

      1. To dość stary artykuł niektóre z danych są już nieaktualne, obecnie pracuje nad jego bardziej rozwiniętą formą w której będą znajdowały się jeszcze obszerniejsze opisy i informacje o praktycznie wszystkich znanych odkrytych okazach.

          1. Jakiś miesiąc temu też robiłem odświeżoną wersję swojej tabeli gdzie umieściłem szacunki wielkości dla kilkudziesięciu osobników tyranozaura.

    1. Tak Stan ma trafić na aukcję, sugerowaną ceną podawaną przez dom aukcyjny ma byc przedział pomiędzy 6 a 8 mln $

        1. Ale by było. Jeden z największych okazów trafia do Polski. Przeliczając jednak na polską walutę zaplacilibysmy kilkadziesiąt mln, a i Tak trzeba by bylo pewnie kilka lub kilkanaście mln dołożyć.

          1. Ha, może trzeba uderzyć do Sasina, żeby jakaś podległa mu spółka (np. Orlen) to kupił 🙂 Zainwestowali bez sensu w Kubicę 100 baniek, to mogą kupić Stana i Orlen będzie sławny 😉

          2. Jest muzeum blisko Polski z tyranozaurem Tristanem bo jest w Niemczech. Może nie jest to największy okaz, ale warto tam pojechać i go zobaczyć. Na pewno nie teraz ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button