PadlinożernePtakiPtaki wodneTop 1Top 10Zwierzęta

Najwyżej latające ptaki – Top10

Najwyżej latające ptaki – Top10

Mistrzowie przestworzy – Top 10 najwyżej latających ptaków

Fascynacja lotem ptaków towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Ich zdolność do wznoszenia się na niebotyczne wysokości, daleko poza zasięg ludzkiego wzroku, niezmiennie pobudza naszą wyobraźnię i skłania do refleksji nad granicami możliwości świata przyrody. Od wieków zadajemy sobie pytania: Jak wysoko potrafią wznieść się ptaki? Który gatunek dzierży tytuł rekordzisty wysokości? Czy istnieją skrzydlaci śmiałkowie zdolni pokonać majestatyczne szczyty Himalajów?

Co szczególnie interesujące, kilku przedstawicieli tego elitarnego grona najwyżej latających ptaków można spotkać w naszym kraju. Ta zaskakująca informacja uświadamia nam, jak niezwykłe stworzenia żyją tuż obok nas, często niezauważane w codziennym pędzie życia.

Nasze zestawienie nie tylko zaspokoi ciekawość miłośników ptaków i przyrody, ale także dostarczy fascynujących faktów na temat adaptacji, jakie wykształciły te niezwykłe stworzenia, by móc funkcjonować w ekstremalnie rozrzedzonym powietrzu na ogromnych wysokościach. Poznamy gatunki, które potrafią wznieść się ponad chmury, rywalizując z samolotami o panowanie w górnych warstwach atmosfery.


Najwyżej latające ptaki – Top10

10. Kondor wielki, olbrzymi (Vultur gryphus) – 4 500 m

Kondor wielki, olbrzymi (Vultur gryphus)
Kondor wielki, olbrzymi (Vultur gryphus).

9. Bocian biały (Ciconia ciconia) – 4 800 m

Bocian biały (Ciconia ciconia)
Bocian biały (Ciconia ciconia).

8. Szlamnik zwyczajny (Limosa lapponica) – 6 000 m

Szlamnik zwyczajny, szlamnik rdzawy, szlamik (Limosa lapponica)
Szlamnik zwyczajny, rdzawy (Limosa lapponica).

7. Kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos) – 6 400 m

Kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos).

6. Orłosęp brodaty (Gypaetus barbatus) – 7 300 m

Orłosęp, orłosęp brodaty (Gypaetus barbatus).
Orłosęp, orłosęp brodaty (Gypaetus barbatus).

5. Wieszczek (Pyrrhocorax graculus) – 8 000 m

Wieszczek (Pyrrhocorax graculus)
Wieszczek (Pyrrhocorax graculus).

4. Łabędź krzykliwy (Cygnus cygnus) – 8 200 m

Łabędź krzykliwy (Cygnus cygnus)
Łabędź krzykliwy (Cygnus cygnus).

3. Gęś tybetańska, indyjska (Anser indicus) – 8 800 m

Gęś tybetańska, indyjska (Anser indicus)
Gęś tybetańska, indyjska (Anser indicus).

2. Żuraw zwyczajny, szary (Grus grus) – 10 000 m

Żuraw zwyczajny, popielaty, szary (Grus grus)
Żuraw zwyczajny, popielaty, szary (Grus grus).

1. Sęp plamisty, sęp Rüppella (Gyps rueppelli) – 11 300 m

Sęp plamisty, sęp Rüppella (Gyps rueppelli)
Sęp plamisty, sęp Rüppella (Gyps rueppelli).

Wysokości

Najwyżej latające ptaki szybują na wysokościach, na których latają rejsowe samoloty pasażerskie (10 000 – 11 000 m). Bez trudu wzniosą się powyżej najwyższego szczytu świata – Mount Everest ma bowiem 8848 m / 8850 m (w zależności od pomiaru). Postawione zatem na początku artykułu pytanie, czy ptaki są w stanie przelecieć nad Himalajami ma odpowiedź twierdzącą.

Temperatury na wysokościach

Jako uzupełnienie warto wspomnieć, iż wraz ze wzrostem wysokości maleje ciśnienie oraz temperatura.

Wysokość / Temperatura

  • 5 000 m / – 18 °C
  • 6 000 m / – 24 °C
  • 7 000 m / – 30 °C
  • 8 000 m / – 37 °C
  • 9 000 m / – 44 °C
  • 10 000 m / – 50 °C
  • 11 000 m / – 57 °C
Sęp plamisty, sęp Rüppella (Gyps rueppelli)
Sęp plamisty, Rüppella (Gyps rueppelli) – najwyżej latający ptak.

Polecamy


Baza Dinozaurów

31 komentarzy

  1. Witam,

    Aż trudno sobie wyobrazić wysokości na których latają w/w ptaki. Proszę przybliżyć jak to sprawdzono, i jak te zwierzaki nie zamarzają przy temperaturach rzędu -40 d0 -60 i szczątkowej obecnosci powietrza???

    Marcin

    1. Pomiary dokonywany były poprzez obserwację z samolotu przy jednoczesnym odnotowaniu wysokości przez pilota. W przypadku rekordowej odnotowanej wysokości osiągniętej przez sępa, niestety odbyło się to przy okazji kolizji z samolotem na wysokości 11,300 m w 1973 roku w Afryce. Sęp kolizji nie przeżył, samolot z uszkodzonym jednym silnikiem zdołał wylądować.

      Kwestia odporności na tak niskie temperatury oraz niską zawartość tlenu (mniejsza gęstość powietrza).

      Ptaki podczas lotu wdychają duże ilości powietrza, którego część jest magazynowana w workach powietrznych. Przy wydechu organizm ptaka wykorzystuje powietrze z worków powietrznych. Pomaga to zwiększyć szybkość procesów metabolicznych. Podczas lotu mostek ulega unieruchomieniu, jego ruchy nie mogą więc wspomagać wdechów i wydechów. Tłoczenie powietrza do worków powietrznych leżących między mięśniami jest możliwe dzięki ruchom skrzydeł. Worki powietrzne niczym miechy wciągają i wyrzucają powietrze do i z płuc. Ptaki nigdy nie tracą tchu. W czasie podniebnych lotów mogą śpiewać, co nie przeszkadza im w oddychaniu.

      Ptaki mają wysoką temperaturę ciała (39,5 stopnia Celsjusza). Często sięga ona nawet 44 stopni Celsjusza. Dla przypomnienia człowiek ma 36,6. W utrzymaniu ciepłoty ciała pomaga ptakom upierzenie. Pióra chronią ptaka przed wiatrem, a dzięki natłuszczeniu również przed wilgocią i niskimi temperaturami.

  2. Niesamowite.. W imieniu swoim i córeczki dziękuję redakcji za interesujący materiał. Dobrze że w dobie plotków i innych kozaczków są jeszcze ludzie dostarczający wartościowej i ciekawej zarazem wiedzy!

  3. w dobie masowego zalewu bzdurami w internecie dobrze , że powstała tak interesująca strona. Dziękuje za ciekawe informacje .Pozdrawiam

    1. Ale najwyraźniej świat nie potrzebuje wartościowych stron. Większość ludzi woli przeglądać bzdury i tanią sensację. Rzetelna wiedza ich nie interesuje. Nie sądzą aby przed wartościowymi serwisami była jakakolwiek przyszłość.

      1. Bo świat nie potrzebuje mądrych ludzi. Pokazuje im to na każdym kroku. Dziś kariery i pieniądze robią celebryci, piłkarze i politycy. Wiedza i nauka jest tu raczej przeszkodą. Popatrz na dzień dzisiejszy – gość, który w 2014 roku zaocznie skończył studia na ochronie środowiska dziś został szefem największej firmy w kraju.

          1. Robert, przeszkadza, ale co możesz z tym zrobić? Głową muru nie przebijesz, a Twitterowe walki o ogień są żałosne. Więc przynajmniej tutaj dajmy temu spokój 😉

        1. Robert, świat potrzebuje mądrych ludzi, tylko większość ludzi w swojej głupiej pewności siebie, że wszystko co mają jest im dane na wieczność i wzięło się znikąd, nie uświadamia sobie tego. Bez mądrych ludzi, którzy stworzyli te wszystkie wynalazki które nas otaczają i z których korzystamy, siedzielibyśmy nadal w jaskiniach. A gdyby tych mądrych ludzi zabrakło, to szybko byśmy do nich powrócili.

  4. Droga redakcjo,kiedy artykuł o głupocie 😀 😀 😀 ,redakcja wie o co mi chodzi 😀 😀 😀 .

  5. Droga redakcjo,tak na prawdę,to to był żart.To był żart o tym,że Pablo,Aleksandra,Robert,Higgs i Ela rozmawiają na tym artykule o głupocie dzisiejszych ludzi i że ta strona nie jest potrzebna,bo w dzisiejszych czasach nie ma mądrych ludzi (co jest kompletną bzdurą,jest bardzo dużo mądrych ludzi),więc ja wpadłem na pomysł aby wymyślić o tym żart i żeby poprosić redakcję o zrobienie artykułu o głupocie,żeby mieli gdzie o tym pisać 🙂 .

    1. Pomysł świetny, ale jak zapewne zauważyłeś, dyskusje najczęściej powstają samoistnie i dość często nie są tematycznie powiązane z artykułem. Tak jak nie potrafimy wpłynąć, aby niektórzy czytelnicy 😉 używali przycisku „Odpowiedz”, żeby nie rozpoczynać za każdym razem nowego wątku w komentarzach, tak nie sprawimy, że dyskusje będą zawsze tematycznie związane z artykułem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button