14 09 2017


Pająki – 40 tysięcy gatunków

Autor:

|

27 listopada 2012

|

Edytowany: 6 lipca 2016

|

40 komentarzy

|

Kategoria: Inne / Pajęczaki / Zwierzęta

Pająki – 40 tysięcy gatunków

Pająki (Araneae)

Prawie wszystkie pająki bardzo lubią ciepło i wilgoć. Często mieszkają na krzewach i niskich roślinach, ale można je także spotkać wysoko nad ziemią. Poza nielicznymi wyjątkami pająki są drapieżnikami. Polują głównie na owady, większość prowadzi samotniczy tryb życia. Obecnie opisanych jest ponad 40 tys. gatunków.

Sieć pająka

Pająk najczęściej kojarzony jest z siecią, którą buduje. Budowę tej misternej konstrukcji zaczyna od składającej się z kilku boków ramy, którą rozpina między gałęziami lub łodygami. Następnie ciągnie nici, jedną przy drugiej tak, aby łączyły się one w środku w jednym punkcie. Powstaje konstrukcja przypominająca układ szprych w rowerowym kole. Pajęcze sieci mogą mieć różne, nie zawsze regularne kształty.

Krople wody tworzą fantazyjne wzory na sieci pajęczej…

Polowanie

Pająki polują atakując z zasadzki lub też używając sieci. Dzięki drganiom nici pająk wyczuwa, gdy jakiś owad złapie się w pułapkę. Jako że sieć zwykle nie jest na tyle mocna, żeby długo utrzymać ofiarę, pająk szybko dopada szamoczącego się owada, po czym owija go nicią i wstrzykuje jad.

Niektóre gatunki posługują się doprawdy niezwykłymi metodami chwytania ofiary. Tzw. podkopnik, aby złapać owada, nie buduje pajęczyny, lecz wygrzebuje otwór w glebie. Następnie wykonaną jamę zamyka szczelnie wiekiem-zapadką, wykonaną z warstw ziemi i własnej nici. Z wierzchu pułapka jest prawie niewidoczna. Gdy nieostrożny owad przechodzi po niej, pająk błyskawicznie wychodzi z kryjówki i wciąga ofiarę do środka. W wieku, które jest bardzo ściśle dopasowane do wylotu jamy, znajdują się dwa otwory. W razie niebezpieczeństwa pająk wkłada w nie swoje odnóża i szybko ściąga przykrywkę w dół.

Jad pająka

Tylko kilka gatunków pająków dysponuje jadem niebezpiecznym dla człowieka. Na terenie Polski nie ma groźnych pająków. Jad niektórych może wywołać jedynie zaczerwienienie.

Oczy pająka.

Pająki – ciekawostki. Czy wiesz, że…

Tylko połowa ze znanych gatunków pająków przędzie sieci.
Jednym z najjadowitszych pająków jest czarna wdowa. Mimo że długość jej ciała nie przekracza 2 cm, jej ugryzienie może spowodować śmierć człowieka.
Największymi pająkami świata są ptaszniki, konkretnie ptasznik goliat (Theraphosa blondi). Mogą osiągać nawet 15 cm długości ciała, 30 cm rozpiętości nóg i wagę do 250 gramów. Samice żyją nawet 30 lat (przeciętnie 15-25 lat), samce jedynie 3-6 lat.
Ptaszniki polują nie tylko na owady, ale również na nietoperze i… ptaki (stąd ich nazwa).
Niektóre pająki są ślepe. Dotyczy to gatunków, które żyją w ziemnych norach lub ciemnych jaskiniach.
Młode pająki poruszają się na duże odległości korzystając z nici „babiego lata”. Gdy prądy powietrza uniosą nić, pająk może pokonać odległości sięgające nawet kilkuset kilometrów.
Największe pajęczyny dochodzą do 2,5 m średnicy.

Tylko połowa ze znanych pająków przędzie sieci…

Nici niektórych pająków są tak wytrzymałe, że niektóre południowoamerykańskie plemiona używają ich jako siatek do łowienia ryb.
Niektóre duże gatunki żyjące w pobliżu wody chwytają małe ryby.
Istnieje pająk (topik wodny) mieszkający pod wodą, który wynurza się tylko po to, aby zaczerpnąć powietrza. Nie robi tego zbyt często, ponieważ w swoim podwodnym gnieździe ma zapas powietrza.
Tarantula to zwyczajowa nazwa nadawana kilku południowo- i środkowoeuropejskim rodzajom dużych pająków z rodziny pogońcowatych. Często w niektórych językach, m.in. w polskim, mianem „tarantuli” nazywa się niesłusznie większe gatunki pająków, zwłaszcza ptaszników. W języku angielskim również oficjalne nazwy wielu ptaszników zawierają słowo „tarantula”.
Największym pająkiem świata jeśli chodzi o rozpiętość nóg jest Heteropoda Maxima. Rozpiętość jego odnóży osiąga ponad 30 cm! Pająk ten występuje na terenie Laosu. Nie jest jednak tak masywny jak ptaszniki.

Ptasznik goliat (Theraphosa blondi) – największy pająk świata

Obecnie przyjmuje się, iż jest to największy dotychczas odkryty ptasznik. Jest to jednocześnie największy pająk świata. Może osiągać do 30 cm długości i wagę do 250 g. Co ciekawe, samice żyją wielokrotnie dłużej od samców. Wiek samic może osiągać nawet 30 lat (przeciętnie 15-25 lat), podczas gdy samce żyją najwyżej 6 lat. Choć pająk jest ogromny, to jego jad nie stanowi śmiertelnego niebezpieczeństwa dla człowieka. Samo ukąszenie jednak jest „mało” przyjemne 😉

Ptasznik goliat (Theraphosa blondi) – galeria

Ptasznik goliat, ptasznik gigant (Theraphosa blondi).

Ptasznik goliat, ptasznik gigant (Theraphosa blondi).

Ptasznik goliat, ptasznik gigant (Theraphosa blondi).

Ptasznik goliat, ptasznik gigant (Theraphosa blondi).

Czarna wdowa (Latrodectus mactans).

Czarna wdowa (Latrodectus mactans).

Polecamy.

____________________

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Maskonur zwyczajny (Fratercula arctica)
Kobuz, sokół leśny, sokolik drzewiec.
Pytony (Pythonidae) – fascynujące dusiciele
Uchatki, uszatki, lwy morskie
Dront dodo (Raphus cucullatus)
Cudowronki czyli rajskie ptaki

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(40) Komentarze

 1. musielska
  18 grudnia 2013 at 18:57

  pająki są okropne ale zato są bardzo porzyteczne

  • Gosia
   13 marca 2015 at 00:15

   Idz do szkoly! Wstyd! Nie znasz polskiego musielska!

   • pani od polskiego
    9 lipca 2017 at 18:18

    A co to „szkoly”?

   • Ortografia
    9 lipca 2017 at 18:30

    Przydam ci się Gosiu.Będę pierwszym przedmiotem.

 2. Dolo
  19 maja 2014 at 17:04

  To nie prawda, że ptaszniki polują na ptaki. Z tego co czytałem, nazwa ptasznik pochodzi od tego, że te pająki są zdolne upolować ptaki, ale dużo bardziej wolną mniejsze ofiary. Poza tym, tylko nieliczne gatunki ptaszników, np. Avicularia, Poecilotheria, żyją w koronach drzew.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   19 maja 2014 at 19:07

   Ptaszniki zazwyczaj nie jedzą ptaków, polują głównie na owady, które stanowią podstawę ich diety. W przypadku goliata jednakże, ze względu na jego wielkość i oportunistyczne agresywne zachowanie, nie jest rzadkością zabijanie i spożywanie małych kręgowców lądowych. W środowisku naturalnym, T. blondi zaobserwowano polowania na gryzonie, żaby i ropuchy, jaszczurki a nawet węże.

   • Dolo
    20 maja 2014 at 13:28

    Owszem, i to nie tylko u pająków z rodzaju Theraphosa. Również z rodzajów ptaszników. W warunkach hodowlanych raczej nie powinno podawać się kręgowców. Mogą być one zbyt niebezpieczne dla pająka i mogą go zranić- w naturze wiadomo jak to wygląda – wygrywa silniejszy.
    Z ciekawostek warto dodać, że ptaszniki, które żyją grupowo np. Poecilotheria spp. czy Holothele mogą polować wspólnie, a ptaszniki z rodzaju Hysterocrates potrafią polować na ofiarę pod wodą.

    Co do agresywności goliata – pająki te wolą wyczesać włoski parzące i uciekać przed większym przeciwnikiem. Ostatecznością jest atak pazurami jadowymi. Dla małych ofiar są one bezlitosne z uwagi na ich żarłoczność 🙂 Prawdziwym agresorem jest np. rodzaj Pterinochilus. Potrafi atakować wszystko co znajdzie się w pobliżu.

    Pozdrawiam 🙂

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    20 maja 2014 at 14:07

    Dziękujemy za bardzo interesujący i uzupełniający artykuł komentarz. Również pozdrawiamy 🙂

 3. Creepu
  31 maja 2014 at 14:26

  czy pająk na zdjęciu to Ptasznik Goliat?

 4. Creepu
  31 maja 2014 at 14:27

  konkretnie na zdjęciu u samej góry 🙂

 5. Creepu
  31 maja 2014 at 17:40

  a w angielskim Facts.Dinoanimals na fakcie o goliacie daliscie zdjęćie innego pająka…

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   31 maja 2014 at 18:05

   Owszem, to bowiem jedynie ilustracja faktu, czasami staramy się po prostu dobrać bardziej interesujące zdjęcie, lub ujęcie…

 6. Creepu
  31 maja 2014 at 18:30

  w jakich artykułach jescze zadawałem ostatnio pytania?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   31 maja 2014 at 21:07

   Creepu, musisz notować to sobie, nie sposób po czasie za każdym razem to sprawdzać… Ostatnio były przy artykule o buldogu.

 7. kasia
  19 sierpnia 2014 at 11:20

  Bagnik przybrzeżny podobno potrafi upolować małą rybę.

 8. GigantozaurFan
  28 lipca 2015 at 22:04

  Jaki był największy pająk w historii ?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   28 lipca 2015 at 22:14

   Księga Rekordów Guinnessa wymienia dwa takie pająki. Oba to ptaszniki goliaty (Theraphosa blondi) o rozpiętości nóg wynoszącej 28 cm.
   Natomiast największy znany z wykopalisk pająk, to Megarachne, ale choć pierwotnie uważany za pająka, to obecnie uważa się, że był wielkorakiem o długości 34 cm i rozpiętości ramion 50 cm.

 9. GigantozaurFan
  1 sierpnia 2015 at 12:10

  Czy w czasach dinozaurów pająki polowały na mniejsze dinozaury ?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   1 sierpnia 2015 at 14:44

   Nie. Pająki były zbyt małe, a najmniejsze dinozaury zbyt duże, aby stanowić obiekty polowania dla pająków. Odsyłamy do artykułu – Najmniejsze dinozaury, aby ocenić wielkość najmniejszych dinozaurów.

 10. Biolog w potrzebie
  25 października 2015 at 13:52

  Mógłby mi ktoś podpowiedzieć jakie są gatunki pająków żyjących w zbiornikach wodnych (nie tylko tereny Polski) ? Oczywiście prócz topika i bagnika przybrzeżnego.
  Pozdrawiam

  • Adrian
   5 listopada 2015 at 17:20

   Topik to chyba jedyny pająk, który żyje w wodzie. Bagnik żyje chyba przy brzegu.

 11. Adrian
  5 listopada 2015 at 16:20

  Jaki jest najstarszy znany pająk?

 12. Grom2015
  4 grudnia 2015 at 01:20

  Pisząc o najbardziej jadowitych pająkach myślę, że warto byłoby wspomnieć o groźniejszych pająkach niż te biedne czarne wdowy(a jeśli juz, to warto dodać, że to nie jeden gatunek tylko cały rodzaj Latrodectus spp.), jak na przykład rodzaj Phoneutria spp. I najbardziej znany przedstawiciej – Phoneutria fera oraz Atrax robustus. Wszędzie wdowy i wdowy. To bardzo łagodne pająki, ale mają złą sławę, bo ich jest dużo tam gdzie jest dużo ludzi.

 13. norbert3
  4 grudnia 2015 at 13:58

  oto 5 miojich ulubionych pajakow
  5 czarna wdowa
  4 walesak brazylijski
  3 ptasznik sloneczny
  2 karakurt
  1 heteropoda maxima

  • Kinga
   4 grudnia 2015 at 16:02

   Jak można lubić pająki, brrr

   • Werbenka
    25 lutego 2016 at 01:12

    Można 🙂 ja hoduję 2 ptaszniki 🙂 a największą frajdę sprawia mi moment karmienia, kiedy dosłownie rzucają się na mączniki czy inne robale i kiedy robią pajęczynę <3

   • Ela
    25 lutego 2016 at 10:00

    To ja jestem pełna podziwu dla ciebie. Ja kiedy widze pająki to mam strasznego stracha 🙂

 14. Michał
  5 lipca 2016 at 22:43

  I znowu strona na poziomie wypracowania ucznia kiepskiego liceum „kopiuj-wklej” z kilku źródeł, bez przeczytania co się wkleja.

  Najpierw piszecie, że ptasznik goliat może żyć nawet 30 lat.
  A parę akapitów niżej, że wiek samic, które żyją dłużej „może osiągać nawet kilkanaście lat”…
  Ja wiem, że pewnie na jednej stronce znaleźliście 30 a na innej kilkanaście, ale jak już robicie kopiuj wklej, to sprawdźcie chociaż czy nie ma niezgodności i trzymajcie się jednej wersji…

 15. Michał
  21 lipca 2016 at 19:53

  Czy szanowna Redakcja zakończyła czytanie komentarzy w listopadzie 2015?
  Czy doczekamy się wreszcie na sprostowanie ile w końcu żyje ten Goliat, bo raz piszecie tak a raz inaczej. Proszę się zdecydować…

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   21 lipca 2016 at 20:21

   Czy szanowny Michał (Creepu) raczyłby przeczytać dokładnie artykuł, zanim zamieści kolejny złośliwy i bezpodstawny komentarz?

 16. Likaon
  19 sierpnia 2016 at 09:36

  Droga Redakcjo, czy będzie oddzielny artykuł o czarnej wdowie?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   19 sierpnia 2016 at 14:44

   Na razie nie planowaliśmy omawiania oddzielnie wybranych gatunków pająków. Oczywiście nie wykluczamy tego w przyszłości.

 17. Achyt
  9 grudnia 2016 at 21:55

  Droga redakcjo !

  Kategoria pająki jest bardzo „zaniedbana” na tej stronie i sądzę że można by poświęcić tym ciekawym zwierzętom więcej uwagi. Moje propozycje na początek to opisać co nieco o gatunkach z naszego „podwórka” jak np. kątnik domowy większy, tygrzyk paskowany, topik, bagniki, krzyżaki, nasosznik. Myślę że wiele osób z chęcią by o nich poczytało 🙂

  Pozdrawiam 🙂

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   10 grudnia 2016 at 00:17

   Rzeczywiście ten dział nie jest jeszcze zbyt mocno rozbudowany, ale na wszystko przyjdzie pora. Sugestie są interesujące i z pewnością weźmiemy je pod uwagę 🙂 Dziękujemy jak zwykle!

 18. Spencer lynx
  12 stycznia 2017 at 19:20

  Są pająki wyspecjalizowane w polowaniu na swoich kolegów. Pospolity u nas Guzoń Pajęczarz podkrada się do sieci innych pająków i zwabia gospodarza trącając nici sygnalizacyjne przednimi kończynami. Ten przybiega sądząc że coś się złapało. Guzoń błyskawicznie atakuje wstrzykując jad poczym spokojnie wysysa zdobycz. Oczywiście uważa aby się do sieci nie przykleić…

 19. Ordżip
  3 kwietnia 2017 at 08:21

  bardzo fajna strona polecam 🙂

 20. Ordżip
  3 kwietnia 2017 at 08:24

  fajne te zdjęcia z goliatem (*-*)

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl