01 07 2017


Ceratopsy (Ceratopsia) – niezwykłe dinozaury

Autor:

|

30 października 2015

|

Edytowany: 28 lutego 2017

|

16 komentarzy

|

Kategoria: Dinozaury / Dinozaury roślinożerne / Jura / Kreda

Ceratopsy (Ceratopsia) – niezwykłe dinozaury

Ceratopsy (Ceratopsia)

Kiedy 160 milionów lat temu pojawiły się na naszej planecie, były małe i niewiele znaczyły na tle jurajskich gigantów. Kiedy ustępowały miejsca ssakom 100 mln lat później, największe z nich staczały widowiskowe pojedynki z królem jaszczurów T. rexem, jak równy z równym. Zapraszamy dziś do świata jury i kredy na spotkanie ze zwierzętami niezwykłymi – ceratopsami.

W pierwszej części „Parku Jurajskiego” – filmie Stevena Spielberga, jednym z prehistorycznych bohaterów był triceratops (miał problemy żołądkowe ;)). Nie bez powodu pojawił się w filmie, jest bowiem obok T. rexa jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych dinozaurów, a swym wyglądem przyciąga uwagę widzów.

Kolos wielkości słonia, z ptasim dziobem, rogami i kostną kryzą na szczycie czaszki – przyznacie, że wygląd doprawdy niezwykły.

W świadomości większości ludzi tylko ten olbrzym kojarzony jest z ceratopsami – różnorodną grupą dinozaurów żyjących w jurze i kredzie. W rzeczywistości jednak wczesne ceratopsy wyglądały zupełnie inaczej od swych późniejszych krewnych (do których zalicza się między innymi triceratops), a cały infrarząd (wybaczcie te trudne słowa) jest o wiele bardziej bogaty, niż powszechnie się wydaje.

Triceratops

Ceratopsy (Ceratopsia)

Klasyfikacja

 • Gromada: zauropsydy
 • Nadrząd: dinozaury
 • Rząd: dinozaury ptasiomiedniczne
 • Podrząd: cerapody
 • Infrarząd: ceratopsy

Do tej pory sklasyfikowano 6 rodzin ceratopsów:

 • Bagaceratopidae
 • Ceratopsy (Ceratopsidae)
 • Czaojangzaury (Chaoyangsauridae)
 • Psitakozaury (Psittacosaurus)
 • Leptoceratopsy (Leptoceratopsidae)
 • Protoceratopsy (Protoceratopsidae)
Ceratopsy (Ceratopsia) - Nasutoceratops

Ceratopsy (Ceratopsia) – Nasutoceratops

Występowanie i datowanie

Te roślinożerne dinozaury żyły na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej, Europy i Azji. Panowały na Ziemi w okresie kredowym, ale ich przodkowie żyli już w okresie jurajskim. Najwcześniejszy znany ceratops – jinlong (Yinlong downsi), istniał już ok. 161-155 mln lat temu. Ostatnie gatunki tych dużych dinozaurów zniknęły z naszej planety ok. 66 mln lat temu, w czasie wymierania kredowego.

Ceratopsy pochodzą prawdopodobnie z Azji (głównie z okolic Mongolii) – właśnie tam odnaleziono wszystkich prymitywnych przedstawicieli. Kości i zęby bardziej zaawansowanych ceratopsów odkryto natomiast w Ameryce Północnej. Znaleziska te datuje się na 112-100 mln lat temu. Prawie wszyscy znani przedstawiciele leptoceratopsów zamieszkiwali Amerykę Północną.

Ceratopsy (Ceratopsia)

A któż to zamierza przegryźć na śniadanie ceratopsa, hmm… ;)?

Charakterystyka

Budowa

Są to chyba jedne z najbardziej rozpoznawalnych dinozaurów, a wszystko z powodu budowy czaszki. Na górnej wardze powstała rogowa powłoka, tworząca coś na kształt dzioba. Kości szczękowe były bardzo wysokie i szerokie, dlatego z góry wyglądały jak trójkąt. Z czasem, na drodze ewolucji, ta ostatnia cecha mocno się rozwinie, co w konsekwencji doprowadzi do powstania charakterystycznej kostnej kryzy powstałej z kości ciemieniowej i łuskowej.

Większość ludzi kojarzy ceratopsy z czworonożnością i ogromnymi gabarytami. Owszem, późniejsze gatunki chodziły na czterech nogach, ale najwcześniejsze ceratopsy (np. psitakozaury) były dwunożne i małe.

Do bardzo dużych, czworonożnych ceratopsów zaliczają się członkowie rodziny Ceratopsidae w tym centrozaur i znany chyba wszystkim triceratops. Charakteryzowały się one dużymi rogami na pysku i okazałym kostnym kołnierzem. Ten ostatni element budowy ciała pojawił się prawdopodobnie po to, aby chronić szyję przed atakami drapieżników i w czasie walk wewnątrzgatunkowych. Niewykluczone także, że kołnierz ten pełnił ważną rolę w termoregulacji, a być może stanowił dodatkową przestrzeń do mocowań mięśni szyi pomagających w przeżuwaniu pokarmu.

Ceratopsy (Ceratopsia)

Ceratopsy (Ceratopsia) – Triceratops horridus

Rozmiary

Ceratopsy były bardzo zróżnicowane pod względem rozmiarów. Najmniejsze znane osobniki mierzyły ok. 1 m długości i ważyły ok. 2 kg, natomiast największe znane ceratopsy osiągały nawet 9 m długości i ciężar ponad 10 ton.

Budowa kończyn sugeruje, że te dinozaury nie poruszały się zbyt szybko. Z drugiej strony jednak, na podstawie analiz z roku 2000 można stwierdzić, że przynajmniej najpóźniejsze ceratopsy miały kończyny ułożone pionowo (wczesne gatunki miały proste tylne nogi, ale przednie były zakrzywione). Niewykluczone więc, że większe osobniki o prostych kończynach mogły poruszać się tak szybko jak dzisiejsze nosorożce (do ponad 50 km/h).

Ceratopsy (Ceratopsia)

Poznajecie tę scenę?

Tryb życia

Niektóre ceratopsy, w tym centrozaury i ich krewni przejawiać mogły zachowania stadne. Wskazują na to odkryte skupiska kości wielu osobników w różnym wieku.

Jako typowi roślinożercy, ceratopsy często się przemieszczały, były również głównym źródłem pokarmu dla ówczesnych drapieżców, w tym raptorów (a raczej dromeozaurów) i tyranozaurów.

Ceratopsy (Ceratopsia)

Ceratopsy (Ceratopsia)

Dymorfizm płciowy?

Ceratopsy to jedne z nielicznych dinozaurów, u których płeć determinowała budowę ciała. U samców pojawiały się imponujące rogi i kołnierze, u samic były one o wiele mniejsze.

U młodych ceratopsów rogi i kołnierze rosły z wiekiem, dlatego kształt czaszki zmieniał się na różnych etapach życia. Doprowadziło to do sporego zamieszania w świecie naukowym, ponieważ pochopnie działający paleontolodzy przypisywali dwie wyraźnie różne czaszki do różnych rodzajów. W rzeczywistości jednak okazywało się, że były to czaszki okazów tego samego rodzaju / gatunku, ale różnił je wiek. Nie były to pierwsze tego typy przypadki, o czym pisaliśmy już wielokrotnie.

Ceratopsy (Ceratopsia)

Ceratopsy (Ceratopsia)

Wybrani przedstawiciele

Poniżej wymieniamy kilka rodzajów ceratopsów, które w jakiś sposób wyróżniały się na tle innych przedstawicieli. Nie oznacza to jednak, że pozostałe, niewymienione ceratopsy są nudne i niewarte uwagi. Ich ilość jest po prostu na tyle imponująca, że na wymienienie ich można poświęcić odrębny artykuł 🙂

 • Ajkaceratops – pierwszy odkryty ceratops żyjący na terenach dzisiejszej Europy.
 • Albalophosaurusjeden z nielicznych dinozaurów odkrytych w Japonii.
 • Agataumas – pierwszy w historii ceratops, jaki został odkryty.
 • Archeoceratops – prawdopodobnie najmniejszy znany ceratops.
 • Koreaceratops – podejrzewa się, że ten rodzaj ceratopsa mógł dobrze pływać.
 • Kosmoceratops – posiadał niezwykłą, zakrzywioną, bogato zdobioną kryzę (kołnierz).
 • Mojoceratops – jego kryza miała kształt serca.
 • Zuniceratops – został odkryty przez 8-letniego chłopca.
Ceratopsy (Ceratopsia)

Ceratopsy (Ceratopsia)

Szczegółowe dane/wymiary

Ceratopsy (Ceratopsia)

 • Długość ciała: 0,5-9 m
 • Waga: 1,5-14 000 kg (14 t)
 • Datowanie: 160-66 mln lat temu (jura-kreda)
 • Występowanie: Europa, Azja, Ameryka Północna
Ceratopsy (Ceratopsia)

Ceratopsy (Ceratopsia)

Ceratopsyciekawostki

 • Nazwa infrarzędu pochodzi od greckich słów keras – „róg” i opsis – „twarz”. Można ją zatem tłumaczyć jako „rogate oblicze”.
 • Kość rostralna (ta, która u ceratopsów tworzyła swoistego rodzaju dziób) była unikalnym tworem w królestwie zwierząt.
 • W przeciwieństwie do większości pozostałych grup dinozaurów, najczęściej odkrywaną częścią ciała ceratopsów jest czaszka. Niektóre gatunki znane są tylko z czaszek.
 • Choć ceratopsy uważane są za zwierzęta roślinożerne, istnieje grupa paleontologów takich jak Darren Naish i Mark Witton twierdzących, że przynajmniej niektórzy przedstawiciele tej grupy dinozaurów mogli wykazywać cykliczną wszystkożerność.
 • Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat największych ceratopsów, zachęcamy do zapoznania się z naszym TOP 10.
Ceratopsy (Ceratopsia)

Ontogeneza (rozwój) czaszki triceratopsa – kolejne stadia.

Polecamy

____________________

Pomóż tworzyć DinoAnimals - wpłać 1 PLN
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Parazaurolof – najbardziej rozpoznawalny hadrozaur
Najcięższe dinozaury – Top 10
Kronozaur (Kronosaurus)
Najmniejszy dinozaur – Heterodontosaurus i Pegomastax
Kamarazaur (Camarasaurus).
Szonizaur (Shonisaurus)
Rugops – afrykański drapieżca
Tarchia gigantea
Odkryto największego dinozaura w historii?
Przyczyny masowych wymierań
Daspletozaur (Daspletosaurus)
Najmniejsze zauropody – Top 10.
Aleja gwiazd – Tyranozaury
Antarktozaur (Antarctosaurus)
Dilofozaur (Dilophosaurus)
Karnotaur (Carnotaurus)
Masowe mniejsze wymierania gatunków.
Barionyks (Baryonyx walkeri)
Mamenchizaur (Mamenchisaurus)
Deinonych (Deinonychus) – straszny szpon
Opancerzone dinozaury – Euoplocephalus

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(16) Komentarze

 1. ych
  31 października 2015 at 08:34

  Tyranozaury były głównymi wrogami ceratopsów a pojawiły się później.

  • Adrian
   2 listopada 2015 at 11:49

   Zależy, czy sam T-rex czy rodzina tyranozaurów. Jeśli to drugie, to najwcześniejsze żyły w późnej jurze- wtedy, co najstarsze ceratopsy.

 2. Nick
  1 listopada 2015 at 16:08

  Skoro deinonych był taki sam jak welociraptory z jurajskiego parku to mogłyby stanowić poważne zagrożenie ceratopsom ?

  • Rafał
   2 listopada 2015 at 00:33

   Deinonychy były mniejsze, niż raptory z Parku Jurajskiego. Miały 80-90 cm w biodrach. Niemniej raptory wielkości takiej jak w filmie w stadzie, rzeczywiście mogłyby stanowić poważne zagrożenia dla ceratopsów.

 3. Adrian
  2 listopada 2015 at 11:46

  Czy będzie w przyszłości artykuł o Yi Gi ?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   2 listopada 2015 at 12:03

   Artykuł na temat Yi Qi (tego dinozaura chyba masz na myśli) mamy w planie, gdyż pojawiło się już kilka próśb o opracowanie tego tematu.

   • Adrian
    2 listopada 2015 at 12:18

    Tak, o tego chodziło.Niestety nie mam Facebooka i mimo tego, że bym chciał udostępniać nie mogę:(

 4. Klaudunia
  17 listopada 2015 at 20:08

  Witam, czy będą jeszcze artykuły o innych ceratopsach?

 5. Adrian
  29 grudnia 2015 at 08:41

  Czy to ostatnie zdjęcie to nie czasem czaszki młodych Triceratopsów?

 6. Łiłek
  21 stycznia 2016 at 20:52

  Łiłi czy to jest drapieżnik

  Bo ja wszedłem do dinozaurów drapieżnych

  • Mika
   21 stycznia 2016 at 21:16

   Wszedłeś do dinozaurów roślinożernych 😉

 7. yup6
  16 grudnia 2016 at 16:34

  No jurajski tyranozauroid to juratyran i guan/dilong ,nie?

 8. JBon PTronic 137
  1 lutego 2017 at 15:02

  Czy zrobicie artykuł o giraffatitanie?

 9. JBon PTronic 137
  1 lutego 2017 at 22:07

  Dzięki,nie pomyślałem.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl